Topiknyitó: Hathor 2022. 12. 08. 14:35

Magyar Állampapír tulajok  

Magyar Állampapír tagoknak
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
filter 2023. 07. 31. 09:52
Előzmény: #9937  fokukac
#9940
bocsi 2031/l  15,5°% ??? erre gondoltál szvsz
Verona 2023. 07. 31. 09:49
Előzmény: #9938  ngergo1985
#9939

A hitelminősítők jelentik az igazi veszélyt, EU. forrásvesztés esetén le fogják minősíteni az országot, ez már nagyon érik.
Ennek következménye a tőkekivonás lesz, ami magával ragadja a forintot is....
Ekkor lesznek bajban a hosszabb állampapírok befektetői is.
Ami a minap még elgondolkodtatott, hogy "a kormány nem aggódik a költségvetés hatalmas hiánya miatt"...
Nyomtatni forintot bármennyit tudnak.......
A 35-36% hozamot két évre, nem lehet kifizetni úgy, hogy a forint is megőrizze vásárlói értékét....
Készülnek valamire és az biztos, hogy amire készülnek azzal a befektetők csak rosszul járhatnak....
ngergo1985 2023. 07. 31. 09:34
Előzmény: #9933  Verona
#9938
Pont ezen gondolkodtam én is.  2024 februártól 2025 Q1-Q2-ig szépen fog fizetni mindenkinek a PMÁP, függetlenül attól, melyik sorozatban csücsül az ember. Itt a fő kérdés az lesz, hogy amint évfordulót váltanak ezek a papírok, és a 2024-es infláció tényleg 5-5.5% körül lesz (hivatalosan), onnantól kezdve a kamatprémiumokkal 5,75-7%-os éves hozam hány ember mekkora összeggel fogja azt jelenteni, hogy ők akkor megindulnak az ingatlanpiac vagy más felé. Kérdés, ez mekkora tőkekivonást fog jelenteni 2025 első félévében. 3-4-5000 milliárdot, vagy még többet? Ugye 2025 január első napjaiban már tudni fogjuk a 2024-es éves infláció mértékét, tehát aki nem akar kockáztatni, hogy a pénze ne legyen kifizetve, lehet hogy már 1-2 hónappal idő elött elkezdi kivenni a lóvét. Nem tudom, hogy a költségvetés lesz-e olyan állapotban 2025-ben, hogy ekkora lóvékat 3-4 hónap alatt ki fognak-e tudni fizetni,hogyha ez így alakulna. Én amugy azt várom, hogy azt fogják mondani, hogy attól függően, mennyi év van vissza a lejáratig, a hátralévő évek száma alapján évente 1-1.5-2% lesz a visszaváltási bünti. Megszivni az fogja, aki a holnaptól induló 10 évest választja, mert ha 2025-ben a 5,75-7%-ra már nem akarja bent tartani, akkor neki a maradék 8 áv alapján 8-12-16% közötti büntivel tudná visszaváltani. Nem tudom mi lesz, nyilván az ember próbálja kitalálni mit is akarhatnak ezzel a nagy állampapírba tereléssel, de megvan a kockázata a kisembernek, hogy akinek kellene rövidtávon a tőke, az ne ragadjon be.
fokukac 2023. 07. 31. 09:30
Előzmény: #9936  filter
#9937

301-re, amit ma délután 4-ig lehet venni.
filter 2023. 07. 31. 09:20
Előzmény: #9934  fokukac
#9936
2033 gondolsz?
filter 2023. 07. 31. 09:19
Előzmény: #9933  Verona
#9935
ugyanígy látom.
Tehát elvileg ha nem akarom vissza váltani idő előtt, akkor viszont "megérheti" kamat jól néz ki 14,75% 
fokukac 2023. 07. 31. 09:18
Előzmény: #9932  filter
#9934

De akkor már miért nem a nagyobb prémiumút? ugyanannyi a visszaváltási díj, csak az egyiknek 0,75%-kal nagyobb a kamata. Én ezt választanám.
Ha netán emelnék a visszaváltás díját, 1-2 éve időtávon akkor is jó biznisz.
~2 év alatt ígérnek ~35%-ot. Ha felemelik a visszaváltás díját 2-3-5%-ra, akkor legfeljebb ~30% marad meg....
Jelenleg, 15,5%-os kamat mellett 23,5 nap alatt termeli ki a marzsot (a visszaváltási díjat). Utána már midnenképpen pluszban vagy.
Verona 2023. 07. 31. 09:17
Előzmény: #9932  filter
#9933

Addig nincs gond amíg nem akarják sokan egyszerre vissza váltani.... Akkor van gond amikor már nem éri meg benne csücsülni, (lesz olyan is) akkor még az is előfordulhat, hogy a lejárat előtti visszaváltás lehetőségét teljesen beszüntetik és lejáratig tartani kell, ha akarod ha nem.....
De a visszaváltás költségeit is drasztikusan megemelhetik úgy, hogy nagy bukás lesz azoknak akik benne ülnek....
Most még nyugi van és nincs egyelőre ilyen a láthatáron, de ez egy pillanat alatt változhat.....
Eu pénzeket nem tudják megszerezni akkor abból baj lesz... nem fognak sokáig tűrni a hitelminősítők...
Ingoványos talajon van az egész állampapír piac....
filter 2023. 07. 31. 08:58
#9932
2028L gondolkodom ti hogy vagytok vele?
DKJ -ém jár le majd augusztusban azt akarom átforgatni.
DE szerintetek nem lehetséges hogy változtatnak a visszaváltási kondicón? pl ha hamarabb váltod vissza nem 1 hanem  5%  lesz a büntető kamat?? 
fokukac 2023. 07. 31. 01:20
Előzmény: #9927  Second Wave
#9931

jó, az idő homályosítja a konkrét emlékeket, de az annuitás-képlet nem hazudik. 
Egy dologra tisztán emlékszem, hogy 2006-2007 fordulóján az MNB alapkamat 8% volt, és ilyen 11%-os banki hitelkamatok voltak (plusz kezelési költség). A cikk pár hónappal később íródott, de hogy én egyszámjegyű forint thm-et nem láttam, az biztos (igaz, az otp-t nem is néztem, akkor szabadultam meg végre tőlük). 
A frank thm viszont ilyen 3,5%-4% volt (nem ilyen 5-6%, mint ami a cikkben volt)
Ráadásul az első (vagy az első kettő?) évben csak 1,5% volt a kamat, ami aztán 3,5%-ra nőtt, és valamikor 2010-ben már 4,6%-ra.
szóval most kb. egy közel kétszeres szorzót mondanék, én ezek közül választhattam anno.
.
btw az annuitás-képlet szerint a 3% és a 11% kamat között 10 éves futamidő esetén 1,4265 a szorzó, 20 éves futamidő esetén pedig 1,8611-szoros.
A 4% és a 10% között 1,3052, illetve 1,5924 a szorzó.
Atti 2023. 07. 30. 23:56
Előzmény: #9929  Nudli
#9930
Pontosan.
Tesómék autót vettek 1 hónapja.
Pár hónap alatt a kocsi ára ledobott magáról kb 8%-ot.
Aztán még alkudtak 5-öt.
Közben a kocsira félre tett pénzük kamatozott kb 8-at, amiből a PMÁP feltörése elvitt 1-et, vagyis kerestek költség mentesen 7-et.
Nem mondom, hogy ebből meg lehet gazdagodni, de csak mosolygósabbak, ha szóra kerül a téma, mint ha 6 hónapja vettek volna autót.
Akkor miért is nem jó a PMÁP?
Pl: erre is.
Eur, Usd, részvény, ingatlan ugyan ez.
Ahogy írtad is.
Nudli
Nudli 2023. 07. 30. 23:11
#9929
Letöltöttem telefonra államkincstári appot..megértem Hathort.. van egy filingje amikor jóváírják a kamatot és látod a telón. :)  de nem fogok ugrálni egyikből másikba.. nekem 12%  az már jó.. ami efölött van bónusz. 10%ig vélhetően maradok PMAP-ban de ki tudja.. 
igen igen értem én de cserébe 25% az infla.. de amiben én mozgok abban nem.. ha csak részvényeket..ingatlanokat... a nekem fontos anyagok és áru az eur  az nem ment ekkorát sőt. 
Nudli
Nudli 2023. 07. 30. 22:59
Előzmény: #9924  fokukac
#9928
a gond az volt a chf hitelek nagy része szabadon felhasználható hitelek voltak.. új kocsit vettek elutazták...stb stb.. a maradékot befektették questor kötvénybe.. 4% chf hitel  questor igért 8-12%ot emlékeim szerint.. igen ám de a Q. az chf-re spekulált.. tudta hol avatkozik be a ch jegybank..kiszámithatóak voltak a lépéseik..hatalmas tőkeáttéttel spekuláltak a tuti mozgásra..ez világszínten ment ezt unták meg a svájciak.. elengedték a valutájukat..gondolták ők nem vesztenek.. a ch lakosság pénze dupláját éri majd..a gazdasági szereplőket majd meglátják mit lépnek. 
Közgazdászként felvetted..én nem közgazdászként nem..pedig bankok hivogattak váltsam át a hufosat ismerősök lefitymálva néztek.ezt nem érteni.. felsőbbrendűségi mosoly volt az arcukon..mert ők már ravasz spekulánsok..  aztán hozzám jött kölcsönt kérni meg rakjam már el az autóját a végrehajtó elöl. 
A deviza hitelt még a fidesz engedélyezte. Tudod miért? mert defláció volt a japánoknál 1,5-3% kamatú japán jen hitelt lehetett igényelni de csak japán termékekre, azért magánszemélyeknek is mert a vállalkozások zöme a 90es években egyéni vállalkozó volt. Ha a bankok 2x konvertálták volna a jent akkor a konverziós költség 3x-osára emelte volna a hitel költségeket. Főleg szerszámgépeket hoztak be akkor ezen a költségen. A legjobb amikor a hitel termelőeszközbe forog. 
Utána a komik ezt használták fel...  érdekes módon nálunk volt a legmagasabb a chf hitel felvétel.. más posztkomcsi országban szolidan ment. 
 hitel..főleg a jelzálog a világ legfontosabb hitele.. persze az elsétálás jogával.. akkor nincs bíróica megmentés..bedőltél eladják..ha marad megkapod.. nem pedig életed végéig tartozol. 
Second Wave 2023. 07. 30. 22:31
Előzmény: #9924  fokukac
#9927
"A forinthitel törlesztője ilyen két és félszeres lett volna, kb."
Itt van egy korabeli összehasonlítás a hasonló paraméterű chf és huf hitelek törlesztőjéről.
A szorzó kb 1,27-szeres, azaz kb 27%-kal nagyobb volt a forinthitel törlesztője, mint egy ugyanolyan chf hitel törlesztője. Ez sem kevés eltérés, de azért nem x2,5.
Lásd: Hol érdemes lakáshitelt felvenni? - válaszolunk a több milliós kérdésre (penzcentrum.hu)
Természetesen lehet úgy paraméterezni a témát, hogy kijöjjön a 2,5x, csak ahhoz olyan trükkök kellenek, hogy a forinthitel annuitásos, a chf hitel meg az első évben akciós 1%-kal megy. Alma/körte.
Nudli
Nudli 2023. 07. 30. 22:29
Előzmény: #9925  Dave110
#9926
Ezt mondom most alakul ki a középréteg. Egy ideális képet rajzoltam. Azt is írtam amikor felrajzoltam ezt az életképet, hogy volt itt 40év komcsi kisérletezgetés. 
te 30 fater 60 nagyfater 90. 
nagyfater szép temetés, faterod unokázik meg utazgat..átadja neked az üzletet.. mindenki kemény 30évet nyom.. ideális kép mert jön egy nyomi generáció és elkártyázza a családi vagyont vagy valami csaló elveszi a pénzét. 
Tudod: nehéz idők kemény embereket szülnek-- kemény emberek jó időket hoznak--a jó idők gyenge embereket termelnek- a gyenge emberek rossz időket hoznak.. 
Dave110 2023. 07. 30. 21:05
Előzmény: #9913  Nudli
#9925
Kivéve, ha nem örökölsz semmit, mert a nagyszűlőket is támogatni kellett, én meg a szülőket támogattam 10 év munkájával. Párom hasonló helyzetből érkezett. Így 30 évesen mind ketten diplomával, még mindig lyukas zsebbel az egyetlen út a külföld és ott szarrá dolgozni magad heti 6-7 napot. Igen itt a nő ebben az esetben rosszul választott. 😄
fokukac 2023. 07. 30. 20:37
Előzmény: #9906  Nudli
#9924

Namost, CHF hitel kapcsán. én is vettem fel CHF-hitelt 2007-ben, mert akkor és ott az volt a racionális választás, még akkor is, ha tudtam, hogy kockázatos - nyilván tudtam, hiszen közgazdász vagyok, de amúgy  bank is tájékoztatott oldalakon keresztül, táblázatokkal, hogy mi van akkor, ha 10 - 20%-kal elmozdul az árfolyam, stb.
.
SZóval azt kezdtem el, hogy mivel akkoriban Járai éppen ilyen 6,5-8% körül tartotta az alapkamatot, nagyszerű forint-hitelek voltak elérhetőek ilyen 11%-körül,
Ehhez képest a CHF kamat az az első évben 1,5% volt, és a 3. évtől lett 3,5%, majd 4%. Szóval ez akkor is racionális döntés volt ott és akkor, abban a 4-5-6 éves időtávban. A forinthitel törlesztője ilyen két és félszeres lett volna, kb.
Arra pedig, hogy nem 10-20-30%-kal fog elszállni az árfolyam, hanem duplázni fog, arra nem lehetett felkészülni... De a leckét megtanulta mindenki, azt hiszem, és az nem csak az, hogy a deviza kockázatos, hanem az is, hogy vannak emberek, akiknek nem igazán kéne hitelt adni, mert bizonytalan a jövedelmi helyzetük.
.
ui. ja, és volt a kezemben svájci frank, előtte is.
Nudli 2023. 07. 30. 17:07
Törölt hozzászólás
#9923
tothjoco
tothjoco 2023. 07. 30. 16:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#9922
Nagyon egyetértek.
signal2 2023. 07. 30. 16:27
Törölt hozzászólás
#9921

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek