Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lohran 2021. 11. 14. 11:17
Előzmény: #137516  CyrusTheGreat
#137520
A Fineszes jogászok csináltak családjaiknak most egy zöld hitelt.
Mindig azt csinálnak amit egy asztalnál eldönt a Don.
A társadalom rohad mert ezekkel az osztogatásokkal 11 éve teljesen feleslegesen kiosztottak gdp nyi pénzeket a közösből.
Az áremelkedések ,a hiány csak védekezőmechanizmusa a gazdaságnak az irdatlan,haszontalan a spekát erősítő pénzkiáramlásnak
ncseed!
ncseed! 2021. 11. 14. 10:21
Előzmény: #137517  J0hnnyEnglish
#137519
Szerintem okos gyerekek meg tudják különböztetni a cinkelést a komolytól. Néha be kell dobni pár kavicsot a tóba hogy történjen valami, fodrozódjon a víz.
****
Biztos lesz korrekció, a kérdés hogy mikor és hogy mekkora. A többség ezt nézte be csúnyán! Azt hitték egy az egyben fogja ismételni magát a történelem, de nem. Nagyon nem. Nyilván így is csak elodázni lehet azt ami meg fog történni de ez épp eléggé fáj a lakhatási vásárlóknak. Árak még nem csökkennek de a hitelkamatyok már emelkednek szépen. A használtat vásárolni akaróknak (95-98%) ez már halmozott szívás az utóbbi évek rallyja után. Persze van pár % akinek KP áll a vágyott lakás ára befektetésben ahogy Cyrus előadta de ők jellemzően nem a lakhatási vásárlók hanem befektetők mint én. Aki lakni akar és meg van a pénze 100% az 99,99% hogy vesz is. Sőt az is vesz akinek nincs meg a pénze ezért szárnyal a hitelpiac is és ezért szívják a fogukat akik konzervatív módon nem akartak X éve hitelt felvenni... Majd biztos bitcoinba meg teslába teszi a lakhatásra vásárolni akaró az erre kuporgatott Z tízmillió pénzét amíg a lakásáresést várja.  
**** 
Én nem várok semmit, de középre helyezkedtem azzal hogy lefeleztem a befektetési portfólióm. Most egy nagyobb adag puskaport szárazon tartok. Minden forgatókönyv jó nekem... nem akarok mindenáron lakást venni, de ha lesz lehetőség fogok. Ha nem nem. 
lacikonyha 2021. 11. 14. 10:14
Előzmény: #137517  J0hnnyEnglish
#137518
vegyél benzinkutat, ott most lehet áresés
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 11. 14. 09:15
Előzmény: #137499  ncseed!
#137517
Én továbbra is várom, számomra a messze a végtelenbe, ugyan olyan fanatizmus, mint a holnap essen be 50%-ot. Miért gondolom? Keresel 1 mill nettót, van 10 milla önrészed, mire elég ez most, úgy hogy a felső 10% decilisben vagy az éves béreddel? Kétlem, hogy ( feltételezzük, hogy nem a két szép szemedért kapod a fizut) ilyen kvalitás mellett a cél egy felújjítandó kádárkocka, vagy egy nagyobb panel, vagy kisebb tégla ( használt) lenne a cél. Ilyen árak mellett felértékelödik a carpediem életmód, és tényleg célravezetőbb elutazni, vagy elverni mint i ingatlanba tenni. Ez számomra a B verzió, veszek valami nyaralószerűt mucsajröcsögén a többit meg felélem a családommal, meg kapnak a gyerekek.
CyrusTheGreat 2021. 11. 14. 09:14
Előzmény: #137508  Törölt felhasználó
#137516
Jézusom, ez ijesztő volt. Nem különösen követem a szoponc-médiát, de ez valami brutális, nem tuodm, milyen jellegű szervilizmus, takonygerinc és/vagy egzisztenciális függőség kell, hogy ehhez a nevedet add, te szerencsére az internet nem felejt, ezek az emberek még megkapják a méltó jutalmukat.Tegnap felvetettél egy pár izgalmas dolgot, ezekre megpróbálok egyben válaszolni.
- - - - - - - - 
Nominál stagnálás, reál bukó tökéletes annak, akinek egyébként is van pénze, csak keresi a jó beszállót. Úgy, hogy közben a forint látványosan gyengül és az elmúlt 10 év legnagyobb tőkepiaci rally-ján vagyunk túl. Első lakásvásárlót ez különösebben nem vigasztalja, nekik sem volt feltétlenül rossz az időszak:- erősen csökkenő bérleti díjak- bérlakás-építési trend elindulása- a 2021 szeptemberi hitelezési folyamatok pedig részletesen bemutatják, hogy folyamatosan csökkennek a lakáshitel felárak, a kamatemelési ciklus miatt egyébként szépen lassan (!) elkezdenek majd felmenni a THM-ek, de ez egészen az elmúlt hónapig nem volt túl látványos és még mindig alacsonyabbak vagyunk érzésre, mint mondjuk 2018-ban.- új lakás ÁFA-visszaigénylése és az illetékmentesség CSOK-nál a zöld hiteles drágulás előtt pár hónapig 10%-ot hagyott a vásárlók zsebében, nem voltak emelések, sőt, 2020-ban még láttuk, hogy a kivitetelezők saját jogon is elengdték az ÁFÁ-t.2020-ban és 2021-ben is azt mondtam, hogy idén van lehetőség behozni valamit a hátrányból.
A friss MNB-s lakásárindex által mért növekedés valószínűleg inkább az újlakások nagyobb súlya miatt volt lehetséges, esetleg az, hogy a közel 10%-ban dráguló külső kerületek felé tolódott el a hangsúly, a KSH erről mutat egy egész korrekt táblázatot:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/lakaspiacar/20212/index.html#ahasznltlakspiacterletisrarnyaitalakultak
Fontos azon elgondolkodni, hogy mi a motiváció a fel- és leértékelődés mögött, mit gondolunk a folytatásukról/folytathatóságukról. Mivel jól meghatározott, speciális szegmens érdekel, a pénz rendelkezésre áll (ráadásul nem fosrintban), ezért különösen nem kell sietnem. Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk az eszközeinkkel és legyen 1-2 éves jövőképünk előre. Nem vagyok abban biztos, hogy érdemes most beugrani hitellel egy külvárosi panelba, ha tudom, hogy 1 éven belül mondjuk 1.5M-val nagyobb lesz az önerőm, akkor már lehet kicsit beljebb jönni, esetleg téglába.
- - - - - - 
Kamatemelés. Ha lesz is, akkor azt én nem írnám a benzinár sapka számlájára, sokkal inkább a V4-en belüli versenyre. Nem lennék meglepve, ha ugyanúgy 15 max 30 bp-vel menne a kamatemelés, az 50-100bp-s várakozások nálam az extremitás kategóriája - fogadásnál biztosan jól fizet, ha bejön. Ami viszont izgalmas, az a 12M DKJ-nál a 100 bp-s hozamnövekedés, jelenleg cégek is egy éves lekötésre a Magyar Államtól megkapnak 2.72%-ot (magánszemélynek persze ott a MÁP, az többet hoz).
De továbbra is azt gondolom, hogy ezzel a bandával már régóta a török utat járjuk, himi-humi kamatemelés lesz csak. Ha meg esetleg tényleg lesz, akkor az új lakások piaca kezelve van a zöld hitellel, a többi teljesen hidegen hagyja a fiúkat. A használt lakásból kiköltözőknél lesz majd egy kis izzadás.
tihamer
tihamer 2021. 11. 14. 09:06
Előzmény: #137513  tihamer
#137515
Sietni kell a hitelfelvétellel emberek❗☝️
"12 bank termékeit összehasonlító Bankmonitor lakáshitel kalkulátor alapján egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitelt – 10 éves kamatperiódus választása esetén – 3,5 százalékos kamat mellett lehet felvenni. Ez a kamatszint a Bankmonitor szakértői szerint az elkövetkező időszakban elérheti akár az 5 százalékot is, ami a duplája a zöld hitelre fizetendő kamat mértékének."
😃
tihamer
tihamer 2021. 11. 14. 09:04
Előzmény: #137513  tihamer
#137514
"hiteligénylések összege már megközelítette a 20 milliárd forintot. Ez a teljes rendelkezésre álló keret tizede. Mivel az érdeklődés a többi pénzintézetnél is jelentős, a Bankmonitor szakértői szerint jövő nyáron akár el is fogyhat a rendelkezésre álló 200 milliárd forintos összeg."
tihamer
tihamer 2021. 11. 14. 08:49
Előzmény: #137508  Törölt felhasználó
#137512
😀
👍
CyrusTheGreat 2021. 11. 14. 08:46
#137511
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20211113/elozonlottek-a-turistak-a-szallashelyeket-jarvany-elotti-szinten-a-videki-turizmus-510630
Az utolso bekezdesek BP-rol szolnak, akit nem erdekel a videk, nyugodtan ugorjon egybol oda.
CyrusTheGreat 2021. 11. 14. 08:45
Előzmény: #137489  lacikonyha
#137510
Erre gondoltam, azt hittem, ez regebbi, meg az osidokben, olyan 2012 kornyeken haver berelt a Corvinon es mar o is cegtol, de akkor az valszeg mas volt, nem a Cordia vagy mas volt a ceg neve.
lacikonyha 2021. 11. 14. 08:26
Előzmény: #137505  ncseed!
#137509

aki a korábol eredoen még csak gyujtogeto fázidban volt 2014-ben az másként élte meg az azota eltelt idoszakot, mint aki idosebb volt és már ingatlanokban lehetett a vagyona.
....
reggel még a cyrus gondolta ugy hogy fiatalnak lenni érdem, mire este lett te érzed ugy hogy idosebbnek lenni érdem
.....
már régota ingatlanban tartom a pénzeimet, tozsdén csak egy kisebb biztonságit amihez gyujtogetek addig amig amig nem tudok ujra venni, és 2015 novemberben is osszejott annyi amibol vehettem egy ujabbat amit saját célra szántam, viszont 2018 nyarán akkora haszonnal el tudtam adni, hogy soha még annyit nem nyertem egy ugyemen sem, viszont ez nem az én érdemem, hanem csak jo fázisban voltam amikor elkapott egy váratlan ereju hullám
Törölt felhasználó 2021. 11. 14. 08:04
Előzmény: #137390  tihamer
#137508
Criscito 2021. 11. 14. 07:48
Előzmény: #137501  Törölt felhasználó
#137507
Aki venni akar első lakást (shortol) annak a stagnálás, vagy a realerteku csökkenés sem elfogadható, csak a nominális árcsökkenés. Ha nincs nominális csökkenés az árakban, akkor aligha erte meg várni, meg akkor sem, ha átmenetileg atlagban olcsóbb lett a bérlet. Ráadásul az MNB bár mért egy átmeneti stagnálást 2020ra BP-re de ha az összetételt vizsgáljuk akkor a belváros volt az, ahol csökkenhettek az árak, több helyen meg így is nőni tudták. Az értékesítési idő is nőtt 2019 óta, csak valahogy az árakban ez valahogy nem látszik. Ennek több oka lehet, az egyik szerintem a szűkös kínálat. Tul sok a sz*r lakás a piacon, amik nem tudnak olyan gyorsan elmenni, így nő az átlagos értékesítési idő. Nem mellesleg az átlagos lakashitel-kamatok is nőttek 2019 óta (és még fognak is), ez is rontja a shortosok helyzetet.
tihamer
tihamer 2021. 11. 14. 04:03
Előzmény: #137503  Shortfolio
#137506
Miért személyeskedsz feleslegesen ❓
Csak kérdem.
😏
ncseed!
ncseed! 2021. 11. 14. 00:36
Előzmény: #137503  Shortfolio
#137505
Jaja! Pont úgy....!
Ha nem vetted volna észre alig írok már. Nem foglalkoztat már annyira az egész mint korábban amikor 4 volt. Akkor nagyobb tétje volt, most már kevésbé. Bohóckodjon a két sz*r*bbikkal az új gazdájuk. A pofásabbakkal meg "elkínlódok" én.
****
Lesz ami lesz, nem bocsátkozok jóslásba RÖVID távon. 
Hosszabbon meg az van amit mindig is írtam: A VÉGTELENBE ÉS TOVÁBB!
Landlord 2021. 11. 14. 00:25
Előzmény: #137495  lohran
#137504
Kamat fetisiszta....  Vegy inkabb egy kutyat :)))  Vagy macskat...
Shortfolio 2021. 11. 14. 00:21
Előzmény: #137499  ncseed!
#137503
Te meg itt éled ki magad. Valószínűleg a való életben egy elnyomott valaki vagy. Nem érdekel, mennyire vagy népszerű, osztod az észt. Elég világos, hogy számodra az online terben van egy kis lehetőség, mert egyébként szolga vagy
ncseed!
ncseed! 2021. 11. 13. 23:57
Előzmény: #137501  Törölt felhasználó
#137502
Igen? És most mi van? 2020Q4? JA NEM...
mosd már ki a csipát a szemedből.
Törölt felhasználó 2021. 11. 13. 23:51
Előzmény: #137499  ncseed!
#137501
Mondom rossz a szemem, de én 265 %-on stagnálást látok ezen 2019 q3 és 2020q4 között:
https://www.mnb.hu/letoltes/mnb-lakasarindex-hu.pdf

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók