Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zsolt90 2020. 04. 23. 12:42
Előzmény: #69299  elemerorsos
#69300
Augusztusi foglalásomat nem mondtam le. Várok, ha kb okésnak tűnik megyek. autós, a közelben. Terveim szerint ha jövőre lehetutazni, akkor az idén elmaradt repülést is behozom. Ha minden stimmel, akkor 3-4 helyre fogok repülni jövőre. szeretek utazni, nem mondanék le róla. max picit elővigyázatosabb leszek.
elemerorsos 2020. 04. 23. 12:39
Előzmény: #69279  Murdoch
#69299
Szerintem meg helyre fog. Az emberek szeretnek utazni. Ez nem fog megváltozni. A fiatal generáció még inkább szeret. Erre nem alapoznék. Ha valaki jó vételt akar, azt minél gyorsabban meg kell tenni, mert lemarad. Májustól tisztul a kép, jönnek a nyitások. Nyár még gyenge lesz, ősszel már nem lesz gond a turizmussal.
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 12:38
Előzmény: #69293  elemerorsos
#69298
Szívemből szóltál.
berlini
berlini 2020. 04. 23. 12:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#69297

Szerintem szinte teljesen rosszul látod a jövőt.
Több ezer milliárd dollárt vetnek be a kormányok, jegybankok, hogy pont az ne következzen be amitől félsz.
A gazdaság visszapattanása rendkivül gyors lesz, mert megakadályozzák, hogy a gazdaság finom szövete szétszakadjon, ami gyorsitva döntené be még azokat a szereplőket is, amelyek látszólag válságvédettek (pld. élelmiszer, gyógyszergyártás stb.)
Könyörgöm. Honnan szeded, hogy a gazdaságot eddig pörgető hiteleknek vége?
Olvass már utána az EKB ma már olyan kötvényeket is vásárol (állami + vállalati) amelyek kifejezetten bóvli kategóriában vannak (voltak már a járvány előtt is.)
Ez az alapja az optimizmusnak.
Egyben van igazad.
A turizmus tényleg lassan (lehet hogy csak 5-6 év múlva) áll helyre a 2019-es szintekre.
De nem azért, mert az embereknek elmegy a kedvük az utazástól, pihenéstől. 
Marhaság.
Lesz viszont korlátozás. 
Nem lehet teletölteni a repülőgépeket emberekkel mint a heringekkel. (Drágább repülőjegyek)
Nem lehet utazgatni, csak egészségügyi bizonyitványokkal.
Nagyon drágák lesznek a betegbiztositások, stb.
Igy átrendeződik a turizmus.
Nyertes lesz a belföldi turizmus szinte minden országban és vesztesek maradnak azok az országok, akik a nemzetközi turizmus haszonélvezői voltak eddig.
A fórumunk tárgya szerint azonban már több vesztes lesz rövid távon.
Legnagyobb vesztesek az airbnb-sek lesznek. Ezzel a szuper belvárosi ingatlanárak kicsit lejjebb fognak esni. (Azért csak kicsit, mert a száguldó infláció, hiányzó befektetési alternativák miatt az esést felfogja. De reálértékben komoly esés lesz.)
Vesztesei lesznek a lokáció szempontjából eddig is szenvedő régiók (Ózd, salgótarján stb.) Ott még nominálisan is szakadni fognak az árak.
Rövid ideig (max év végéig) nominálisan is vesztesei lesznek átlagosan a budapesti (és felkapottabb nagyvárosi) átlag árak. Viszont a szinte számolatlan pénzhiggitás gyorsan megforditja ezt a rövid esést. 
Hiszen ki az az őrült, aki ma már komoly pénzt tesz hosszútávra MÁP+-ba? 
Lehetne részvénybe is tenni, (aki ma ott beszáll garantáltan duplázza a pénzét pár éven belül és igy reálértékben is gyarapitja) de a többségnek ehhez nincsen mersze. 
Mi marad ezek után?
Arany? 
Felment az ára már most a 2009-es szintek közelébe. Aki tavaly év végén bevásárolt, annak most komoly hozama van. 
De érdemes ezen a szinten venni? 
Kötve hiszem. Intő példa az árfolyam alakulása 2009 után. A csúcshoz képest visszaesett 30%-kal pár éve alatt. (Tehát nominálisan sem tartotta az árát, nem beszélve a reálértéktartásról, hiszen a dollár is veszitett értékéből az elmúlt 10 év során.)
Ki mit tippel, mit vesznek az emberek pld itt Magyarországon, abból a 10.000 milliárd ft-ból, ami likvid eszközökben fekszik?
Ha egy részük megindul (fintorogva, rossz érzéssel, mert hát lemeradt a nagy rallyról pár évvel ezelőtt,) az ingatlanok irányában, akkor milyen hatása lesz ennek a mai pld budapesti árakra?
Miután ma egyetlen fejlesztő sem indit új projekteket (inkább jegeli a már engedélyeztetett) akkor ennek milyen hatása lesz az új lakásárakra?
Ha azok ára némi szusszanás után, de ismét megindul a megemelkedett kereslet hatására, akkor annak milyen hatása lesz a használt lakáspiacra?
Zsolt90 2020. 04. 23. 12:35
Előzmény: #69294  Törölt felhasználó
#69296
kérdés az, hogy a válság katalizátora lesz-e az amúgy is felszín alá söpört problémák felszínre kerülésének. amely problémák az elmúlt időkben fel-fel dugták azért a csúnya fejüket, csak mindig vissza lettek nyomva. Mert ebből azért lehetnek bajok.
Zsolt90 2020. 04. 23. 12:33
Előzmény: #69293  elemerorsos
#69295
na ezzel egyetértek. Kevés tisztességes agglo van, ahol vannak fák nem pedig a semmi vagy szántás helyére épülnek, pl nyugati agglo, de az drága és cserébe a közlekedés változatlanul sz*r.
Törölt felhasználó 2020. 04. 23. 12:31
#69294
Meglátjuk mi lesz,mivel a vírus csak nem akar belobbanni,így májusban vagy legkésőbb június elején én is arra számítok,hogy újra indul minden,augusztus végén már tisztábban lehet látni,de én is azt várnám,hogy gyors helyre állás lesz,mivel nem gazdaságai okai voltak a válságnak hanem egészségügyi,ha túl sokáig tartana az egészségügyi válság csak akkor lett volna elhúzódó gazdasági válság belőle,de erre jelenleg  nem számítok.
elemerorsos 2020. 04. 23. 12:30
Előzmény: #69282  Alexander_Greybeard
#69293
Az agglomeráció katasztrófa. Maga az ötlet egyébként jó, és sok helyen jól meg is van oldva, vannak normális utak és kötöttpályás közlekedés az agglomerációból, plusz sok zölddel, parkokkal, széles utakkal csinálnak agglomerációs lakóparkokat. Nem Mo-n! Itthon nincs meg a közlekedési infrastruktúra sem, plusz az agglomerációban jellemzően pont az nincs meg, ami miatt megérné kimenni, vagyis a zöld. 800-1000 m2-es telkekre építenek sűrűn házakat, normális oldal és előkert nélkül, keskeny utakkal, parkolóhelyek nélkül, tisztára úgy néz ki mint egy sűrűn lakott övezet, csak cserébe még infrastruktúra sincs... Egy ismerősömnél voltam Veresegyházon a múltkor, konkrétan nem tudtam leparkolni a háza körül, mert mindenhol parkoltak a lakók. Terézvárosban könnyebben lehet találni parkolóhelyet, mint ott. Minden házból átlátnak a szomszédhoz, semmi privátszféra. Viszont bolt, étterem, akármi autóval elérhető csak. Ha kilépsz a házból, a semmi közepén vagy, sétálni, biciklizni az embernek se hangulata, meg hova menne?? Miről beszélünk??
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 12:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#69292
Akkor én több nagyon gazdag fogorvost és gyógyszerészt ismerek, akik semmiből kezdték, mint te. Mondjuk 90es években kezdeni jobb volt nekik, mintha most kezdenének.
De ez van, nincs tuti. Vannak jobb szituációk és vannak rosszabbak minden szakmában.
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 12:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#69291
Minden létra alján szar. Én sem tutira mondtam. De ezeknél csak rosszabb van általánosságban. Orvos mindig kell, a kérdés az, hogy sikerül-e megcsípnie egy jólfizető pozit vagy sem. Idővel biztos.
elemerorsos 2020. 04. 23. 12:23
Előzmény: #69283  Murdoch
#69290

1) Már írtam többször hogy 2008-as válságban először 2010-ben estek az árak pár projektnél, másfél évet kellett várni. Csőre töltve vártam, és vannak árlistáim akkorról is. Azt hittem, hamarabb jön a csökkenés és nem jött.
2) Jövedelem arányosan a helyzet nem rosszabb most, mint 2007-ben. A bérek duplázódtak (KSH), az árak is kb.
nyenyere111 2020. 04. 23. 12:19
Törölt hozzászólás
#69289
nyenyere111 2020. 04. 23. 12:18
Törölt hozzászólás
#69288
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 12:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#69287
Komolyabb IT szakosodás, mérnök, orvos, gyógyszerész, fogorvos. Élethosszig tartó tanulás és földrajzi rugalmasság mellett. Ezek sem 100% biztosak, de jobbat nem tudok. Cserébe a népesség elenyésző része képes rá.
nyenyere111 2020. 04. 23. 12:16
Törölt hozzászólás
#69286
nyenyere111 2020. 04. 23. 12:15
Törölt hozzászólás
#69285
Zsolt90 2020. 04. 23. 12:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#69284
aggloban picit ülünk a dugóba dolgot majd átgondolod, ha tényleg ott ülsz a dugóba.....sose kapod vissza azokat a perceket órákat. néha nézz körül (na ne most), hogy mi megy az agglokban. ELRETTENTŐ.
Murdoch 2020. 04. 23. 12:13
Előzmény: #69266  berlini
#69283
Nem biztos. 2009-ben is vártam és simán leárazták az új építésű lakásokat 20%-al (Buda). Ezt követően viszont el is vitték az ingatlanokat, fél éven belül. De addig fű sem nőtt... Más vonalon viszont kiderült, hogy még így a csökkentett ár fele tiszta haszon volt. Azóta másképpen látom a világot...
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 12:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#69282
Te vagy a kivétel, gratulálok. Ingázást gondolt át. Én 17 éve csinálom. Életem legnagyobb hátráltatója és egyelőre még nem tudom megoldani. De én busszal egyszerűen megoldom. Akinek autó kell, az óriási anyagi veszteségeket szenved. De home office és elektromos autó hátha enyhít ezen hosszútávon.
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 12:07
Előzmény: #69272  Törölt felhasználó
#69281
10-20 éves távlatokról beszélünk. Sok lakást eladnak még futamidő közepén mert bármilyen indokkal másik kell vagy pénz. Nagyon sok ember úgy vesz lakást, hogy tudja, nem ott fog lakni futamidő végén. Ezen a CSOK változtatott egy keveset. Tetszik vagy nem, ez inkább ösztön és szerencse, mint bármi más. Főleg ingatlannál, ami a legnehezebben értékelhető eszköz.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek