Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
johai 2020. 02. 13. 15:09
Előzmény: #60173  rudooollf
#60180
Most is valsag van,nem normalis ami megy.
Ilyen meg soha nem volt....a babvaro inkabb meglokte az egesz piacot,a panelek huztak magukkal.
Elkezdtek nm-re szamolni,az osztott tulajdonu foldszinteseket is,igy aztan jol felmentek ezek is.
Es ha mar mindenki emel nehogy mar a csaladi hazak kimaradjanak,ott is megtortent az attores,megjelentek a 100m koruli arak a kulso keruletekben is.
Es ez volt az a pont amikor befagyott a piac egyertelmuen.
CyrusTheGreat 2020. 02. 13. 14:08
Előzmény: #60178  CyrusTheGreat
#60179
Annyi, hogy elrontottam, 49 500 MRD a nettó pénzügyi vagyon, így már egy kicsit másabb a helyzet, ha valóban megmozdul - amire megjegyzem, nem láttunk példát.
CyrusTheGreat 2020. 02. 13. 14:01
Előzmény: #60177  rudooollf
#60178
Félreértesz, ez nem számonkérés. :-)
Mindössze egy gondolatmenetet mutattam be, amely alapján nem különösebben számolnék azzal, hogy majd micsoda megtakarítás-állomány zúdul az ingatlanpiacra - amikor lehetőség volt és a csapból is az folyt, hogy vegyél-vegyél-vegyél, mert krva jó, akkor sem történt meg. Egyszerűen a múlt alapján nem gondolom alátámasztottnak azokat a forgatókönyveket, amelyek úgy kezdődnek, hogy képzeljük el, ha a lakossági megtakarítások X%-a az ingatlanpiacra zúdul, akkor mi lesz itt - leginkább azért, mert ezek nem történtek meg tömeges, piacot befolyásoló mértékben. 
Ha azt veszem, hogy 1 évben legyen 30.000 ingatlan-tranzakció, mondjuk átlag 10M-ós értékkel, akkor az 300MRD-os forgalmat jelent. Nincs különösebben információnk arról, hogy hány % költözik ingatlanból ingatlanba, hány százalék az első lakásvásárló, én mondjuk ex-has alapon azt mondanám, hogy a 300MRD-os érték 20%-a lehet olyan, hogy saját megtakarítást is igényelhet, ez 60MRD. 
A háztartások nettó (eszköz - kötelezettség) pénzügyi vagyona 49.5MRD. Innentől lehet számolgatni a különböző forgatókönyveket, hány % kerülne beforgatásra az ingatlanpiacra és az milyen hatással lenne rá.
rudooollf 2020. 02. 13. 13:46
Előzmény: #60176  CyrusTheGreat
#60177
még arra tudok gondolni, hogy ezek a növekvő megtakarítások olyan embereknél  vannak akiknek már van lakásuk, másodikat nem akarnak, talán nem is forintban tartják őket.Nincs több ötletem sajnos.Amit leírtam eddig az az átlagemberekről szól, az igazán vagyonosak világát nem ismerem.
CyrusTheGreat 2020. 02. 13. 13:38
Előzmény: #60170  rudooollf
#60176
Még egyszer, 2015-től nézve folyamatosan nőnek a megtakarítások, a gazdasági teljesítmény és nettó fizetés növekedésével összhangban. Ráadásul 2015-től ténylegesen nőtt a lakáspiaci tranzakciók száma (18-tól Budapesten már csökkent), azaz nagyon jól tudták az emberek, hogy 2015-16-ban érdemes vásárolni - mégsem láttunk a megtakarításokból kiáramlást. Ha akkor nem történt meg a megtakarítások ingatlanpiacra beforgatása látható módon, akkor miért várjuk, hogy majd egy stagnáló környezetben ez megtörténik? Attól, hogy ismersz pár példát, akik vettek, attól még a teljes kép nem változik.
Borsodi_Bivaly 2020. 02. 13. 13:31
Törölt hozzászólás
#60175
Borsodi_Bivaly 2020. 02. 13. 13:29
Törölt hozzászólás
#60174
rudooollf 2020. 02. 13. 13:17
Előzmény: #60171  rudooollf
#60173
bevallom én is elgondolkoztam mostanában ilyesmin, mert a máp úgy fest nem lesz túl jó hozamú, amellet hogy most már a bevallott inflát is alig fedezi. A lakások ára meg ki tudja hol lesz négy vagy öt év múlva.Talán pont te írad, hogy a mostani helyzetben kb csak szép lehet az ember , okos kevésbé. leht hogy jön egy válság és és bezuhannak az árak, de mi van ha még 10 évig nem jön?
hunor555
hunor555 2020. 02. 13. 13:12
Előzmény: #60144  PappLaszlo
#60172
Koránt sincs minden részvény lufiba. Olaj meg úgy általában minden nyersanyag rohadt olcsó.
rudooollf 2020. 02. 13. 13:11
Előzmény: #60163  Törölt felhasználó
#60171
igen , a valódi befektetőnek van kockás papírja.... a háziasszony befektetőnek nincs.A környéken pl nemrég vettek meg egy 2.emeleti lerobbant konvektoros lakást.A vevő nem is akar vele semmit csinálni, azt mondta az unokájának vette.Nem is csinált semmit, rázárta az ajtót, kifizeti a pár ezer forint közös költséget és kész.És elég sok ilyen van errefelé.A távhősbe fektetők vannak kényszer helyzetben mert ott ki kell adni valamennyiért hogy ne legyen nagyon mínuszos a történet.
rudooollf 2020. 02. 13. 13:02
Előzmény: #60162  CyrusTheGreat
#60170
mert szerintem senki meg sem merte álmodni hogy ilyen árak leszek (és nem is lettek volna ha nincs a babaváró). Akiket tudok, hogy saját célra vettek , azok ezt megtették 17 ig, max 18 elejéig. És onnantól szerintem stagnáltak volna az árak, legalábbis én ezt vártam.Aztán persze jött a babaváró, ami mindent borított.
rudooollf 2020. 02. 13. 12:50
Előzmény: #60162  CyrusTheGreat
#60169

logikusan végiggondolva teljesen igazad van.És a befektetők ezt látják is, tudják is.De nagyon sok olyan ember van, aki nem is olvas még híreket sem, nehogy elemzéseket-Azután megy amit hall a tv-ben , szomszédtól, ismerőstől.Nálunk év elején volt egy kis korrekció a lakásárakban.Ami viszonylag jó helyen volt és pl 1. vagy 2. emelet azt azonnal elvitték .Teljesen lerobbant állapotúakat is.Nem akartam hinni a szememnek hogy ezt  vagy azt a lakást megveszik még mindig drága áron. De mi a drága , ez relatív. Az átlag ember csak azt akarja hogy ne értéktelenedjen el a pénze.Akár egy romos lakást is megvesz és rázárja az ajtót.Szerintem az emberek többsége nem nézi a folyamatot hogy lufi vagy nem lufi.Ha meg tudja venni, akkor megveszi.
Mesélek egy példát: ismerős 17ben eladott egy belvárosi polgári örökölt 90m2.es cirkós téglát olyan áron amiért szigeteletlen 50nmes panelek voltak.A legszebb azonban hogy úgy adta el hogy jött egy ismerőse és felajánlotta hogy megveszi.Kérdeztem hogy miért adtad csak így egyszerűen el? A válasz az volt hogy amúgy meg kellett volna hirdetni és nem volt kedve hozzá.
teglaherceg 2020. 02. 13. 12:47
Törölt hozzászólás
#60168
teglaherceg 2020. 02. 13. 12:32
Törölt hozzászólás
#60166
lolbazmeg 2020. 02. 13. 12:06
Törölt hozzászólás
#60165
subzero444 2020. 02. 13. 12:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#60164

Nem linkelem ki az indexes cikket, de egy idézet belőle ózdról:
"Az ingatlanok például már most nem érnek annyit, mint tegnap 11 órakor. Egy ilyen helyzetben muszáj beavatkoznia a kormánynak, nem szabad, hogy megismétlődjön az, ami 1990-ben történt, akkor a város elveszített 10 ezer embert"
Bocsánat, de háttal ülsz a mozinak. Ha valaki vett volna "befektetésre Ózdon" (nagyon nehéz ezt leírni) valamit pár hete, már most nagy bukóba lenne.
Törölt felhasználó 2020. 02. 13. 12:04
Előzmény: #60161  rudooollf
#60163

A zemberek hitelből veszik a kéglit nem megtakarításból. A megtakarítás csak önerőre elég általában. Ezért fontos a kamatszint és a hitelképesség. Kivételek vannak nyilván.
A befektetők szokták venni kp-ra a kégliket, de őnekik meg jó esetben van egy kockás papírjuk és pár elemi kalkulációt elvégeznek a vásárlás előtt.
CyrusTheGreat 2020. 02. 13. 11:54
Előzmény: #60161  rudooollf
#60162
De akkor ez miért nem látszott meg azokban az években, amikor évi 20-25%-kal emelkedetek a négyzetméter árak? Miért várjuk, hogy majd a stagnáló-csökkenő és bevallottan lufi tartományban lévő piacra fog majd zúdulni?
rudooollf 2020. 02. 13. 11:50
Előzmény: #60154  CyrusTheGreat
#60161
én erre csak azt az egyszerű okot látom, hogy az emberek megijednek hogy a megtakarításaikból már egy garzon sem fog kijönni

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek