Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
TitusPullo
TitusPullo 2020. 02. 13. 11:49
Előzmény: #60141  johai
#60160
csak amíg, nem igazítják 6 havonta az igazi, vagy általuk igazinak mondott inflához, addig nem túl acélos.
rudooollf 2020. 02. 13. 11:46
Előzmény: #60123  tihamer
#60159
euro helyett chf vagy usd jobb választásnak tűnik egy ideig szerintem
rudooollf 2020. 02. 13. 11:25
Előzmény: #60148  berlini
#60158
Az itteni munkalehetőséghez és fizetésekhez elég magas már az is.A helyzet jelenleg az hogy nagyon sokan befektetésre vásároltak 15-től.Ennek eredménye annyi eladó ingatlan a városban amennyit én még az életemben nem láttam , pedig azóta követem a folyamatot amióta léteznek netes hirdetési oldalak.Van kínálat bőven, a jók persze drágák.És annyi kiadatlan albérlet is van, mint égen a csillag.Mindenki bevásárolt, hogy majd kiadásból éljen.Persze fizetőképes kereslet az nincs.
johai 2020. 02. 13. 11:11
Előzmény: #60149  StandardnSpoor
#60157
Megvasarolsz egy reszvenyt ami tulvett,abbol ki tudsz szallni gyorsan,ingatlanbol bajos.
Leszukitve lakasbol,ilyen aron igen lassan lehet kiszallni.
Ellenben abban igazad lehet hogy a relative alulertekelt csaladi hazakat kezdik el venni a tovabbi forintleertekelestol tarto emberek.
Nem profitszerzesbol,hanem felelembol....igazabol rosszul nem jarhatnak ha jo parameterekkel rendelkezo hazat vesznek relative nyomott aron,ezek a felujitando,illetve az epitesi szabalyok valtozasa miatt,a felujjithato hazak.
rudooollf 2020. 02. 13. 11:10
Előzmény: #60114  Homoktövis
#60156
Ahol én nézegetek, ott egy utcával előrébb gyönyörű új családi házak vannak, előtte meg a lakótelep.Busz jár, bolt , posta stb 15 perc séta ,szóval nem a préri közepe, sokan laknak ott állandóan is. Sokan épp úgy ahogy írtad, beépítették a tetőteret. Amitől inkább tartok hogy ha nem lakik ott állandóan az ember akkor könnyen feltörik. Az idősek, akik rendszeresen kijárnak, lassan elmennek.
Törölt felhasználó 2020. 02. 13. 11:05
Előzmény: #60141  johai
#60155

A pemáp ad EUR-ra kamatot, bár nem sokat, de én azt veszek a havi megtakarításaim egy részéből Revoluton átváltva és 2022-ig bent maradok vele végig. Tervezek nagyobb külföldi nyaralásokat és nem akarok akkor EUR-t váltani. Aztán lehet, hogy a forint beerősödik közben és én meg pofára esek.EUR-ból lehet német börzén venni részvényt, ha nem ijedsz meg a kockázattól. Esetleg EUR-os ETF-t, az valamivel kisebb kockázatú. Én német osztalék fizető részvényt is vennék, de ezeken a böszme árfolyamokon, nem éri meg egyik se. Van egy ismerősöm, aki jobban ért a német részvényekhez, majd beszélek vele. Pontosabban EUR-os részvényekhez, EUR befektetéshez.
Ha még magasabb a kockázattűrésed és emelkedő forint kamatokat meg gyengülő forintot vízionálsz, akkor lehet venni EURHUF certifikátot rá, de az már egy számomra nagyon durva terület. Oda tényleg csak játék pénzzel mennék, de ott lehet nagyot kaszálni, az is igaz, csak mondjuk nem ártana érteni, hogy mi is ez először :)
Ha lesz valami korrekció a TKOM-on, akkor inkább veszek abból megint a meglevő pakkom mellé. Az az egyetlen értelmes osztalék fizető részvény közel és távol, igaz forintos.
Az ingatlanok meg a jelenlegi árszinten teljesen alkalmatlanok befektetésre. Maradnak a saját célra vásárlók, meg a ló néz csikó lát típusú elvont gondolkodású és rózsaszín jövőt maguk elé képzelő befektetők.
Én 2 dolgot látok gondnak. Az első, hogy ugyan most mindenfele tüntikéznek meg sztrájkkal fenyegetőznek a munkavállalók a magasabb bérek miatt, de ha meg is kapják, a bérleti díjakat nem lehet erről a szintről tovább emelni, ez nem jó hír a befektetőnek. A másik a saját célra vásárlók ülnek map+-ban és kiülik a 3,5-4% kamatot, aztán azon veszik észre magukat, hogy nem szívesen mondanak le a magasabb kamatokról, amik később jönnek.
Most még fel tudnak venni 3% hitelt helyette, de a bubor tényleg elkezdett felfele araszolni, legalább map+ szintre feltolják a kamatokat szerintem.
Csak az a biztos, hogy semmi sem biztos, bármi lehet 5 éven belül. Mindenkinek sajnos magának kell eldöntenie, hogy mi a számára hihetőbb történet a lakások árváltozásában.
CyrusTheGreat 2020. 02. 13. 11:04
Előzmény: #60149  StandardnSpoor
#60154
"Gondold végig. Ha a 8ezer MRD lakossági állampapírok csak 5%-a kiábrándul a 340-es EUR és 4,7%-os inflációk láttán, és megindul az ingatlanpiac felé, az milyen emelkedést okozna egy ilyen kis méretű piacon, mint a hazai."
Az a bajom ezzel, hogy valóban egy életszerű scenarió lehetne, azonban, ha megnézem a háztartások nettó pénzügyi vagyona kimutatást, akkor azt látom, hogy 2015 óta minden egyes negyedévben nőtt a nettó pénzügyi vagyon, 4 negyedéves mozgóátlagot nézve is egyértelműen emelkedik a növekmény (a növekmény egyébként erősen korrelál a nettó bérnövekedéssel). 
Nos, ha a felívelési szakaszban sem fogyott a megtakarítás, hanem a bér- és gazdasági növekedéssel együtt nőtt, akkor miért gondoljuk, hogy egy már-már a közbeszédbe leszivárgott lufi kifejezéssel illetett szakaszban lévő piacra fog majd rázúdulni?
rudooollf 2020. 02. 13. 11:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#60153
szerintem sem túl jó ötlet, de ha valaki lakott már családi házban és zajos bérházban is, az szerintem megérti
johai 2020. 02. 13. 10:57
Előzmény: #60143  impudent
#60152
Mato nagyon elcseszte.
Nehez helyrehozni azt,megis mit lehet csinalni 4,7% bevallott inflanal?
Ja,mondani megint hogy majd visszamegy....kozben mindenki arat emel,egymassal versenyezve.
Mellekesen a lottoszelveny arat felvittek 20%-al,nem kettovel!
Es mivel rengeteg a szerencsejatek fuggo,a fogyasztasbol tunik el ez a penz,ez persze nincs benne a hivatalos inflaba.
rudooollf 2020. 02. 13. 10:56
Előzmény: #60111  Homoktövis
#60151
ezt nem is hallottam még hogy nem lehet tégla, nem is nagyon értem hogy miért.persze először látni kellene a tulajnoni lapot hogy minek van nyilvántartva.Itt a többség kicsi tégla nyaraló.
StandardnSpoor 2020. 02. 13. 10:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#60150
"Persze a topik szerint csak Budapesten érdemes élni, ingatlant venni és megrohadni a szmogban. "
Sajnos ez nem igaz. Budapest levegője tisztább, mint jó néhány vidéki településé, a gumicsizmával és döglött macskával való vegyestüzelés miatt.
StandardnSpoor 2020. 02. 13. 10:50
Előzmény: #60141  johai
#60149
Olvastam valahol egy bölcsességet, miszerint a befektetések világában nem az igazságot kell eltalálnod, hanem, hogy az emberek mit gondolnak, merre mennek. 
"oktondisag barmilyen emelkedest varni."
Gondold végig. Ha a 8ezer MRD lakossági állampapírok csak 5%-a kiábrándul a 340-es EUR és 4,7%-os inflációk láttán, és megindul az ingatlanpiac felé, az milyen emelkedést okozna egy ilyen kis méretű piacon, mint a hazai.
berlini
berlini 2020. 02. 13. 10:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#60148
Nem kell a másik végletbe esni.
Ózdró beszéltem és nem Pestről.
Ha valaki Miskolcra jár be dolgozni és van esze, akkor hosszú távon ott vesz lakást.
Hidd el már, hogy ha Ózd gazdaságilag továbbra is halott város marad, akkor ott az ingatlanok ára még jobban fog esni.
Miből akarsz majd Miskolcon lakást venni, ha az Ózdit egyszerűen nem lehet majd eladni?
(Pedig Miskolc sem a rekord magas ingatlanárairól hires.)
berlini
berlini 2020. 02. 13. 10:45
Előzmény: #60141  johai
#60147
Hát, nem győztél meg.
De meg sem próbáltad.
Mitől is lenne az az esés?
impudent 2020. 02. 13. 10:44
Előzmény: #60144  PappLaszlo
#60146
Lelépni a sok pénzzel mert ha poziban marad fuzetheti a koltsegeit az ingatlannak ki van teve se vevo se berlo csak egy par csoró egyetemista 40-50 millios ingatlanokra havi 2x50 ezerert.
Borsodi_Bivaly 2020. 02. 13. 10:44
Törölt hozzászólás
#60145
PappLaszlo 2020. 02. 13. 10:40
Előzmény: #60142  impudent
#60144
No de hova menekülnek és legfőképpen mibe? Folyamatosan inflált cashbe, negatív kamatú bankbetétbe vagy lufi részrvénybe?
impudent 2020. 02. 13. 10:39
Előzmény: #60142  impudent
#60143
Magyarorszag annyira sikeres hugy meg azt is él tudom képzelni Matolcsy lelép.
impudent 2020. 02. 13. 10:36
#60142
Lassan eljon a menekulnek a patkanyok effektus az ingatlanpiacon de mashol is.
johai 2020. 02. 13. 10:19
Előzmény: #60138  berlini
#60141
Inflacio koveto ak is van am.
Infla +1,7% van nekem pl,nem bolygatom,abba igazad van hogy meg ez sem koveti a valos aremelkedest,de ha atvaltasz eurora,az sem,mivel nincs kamat,de a konvertelasnak koltsege van,es a tartasnak is.
Aztan az mnb,hamis kutya kategoria szvsz,nyereszkednek,abbol vettek ingatlanokat pl,most adtak el nemreg,vajon miert?
Az ingatlanokkal igazad lenne ha nem arazott volna mindent elore be a piac,ezert oktondisag barmilyen emelkedest varni.
Csokkenes lesz,aztan eses.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek