Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wawa1 2020. 01. 18. 22:24
Törölt hozzászólás
#57120
Törölt felhasználó 2020. 01. 18. 22:19
Előzmény: #57117  gombócból_is_sok
#57119

Az se agysebészet megérteni, hogy nincs kereslet ezeken az árszinteken. Befektetőknek drága és ők simán kiseggelnek éveket is map+ban vagy egyéb befektetésben. Egy befektető kiszámolja kockás papíron pár elemi matematikai művelettel és hülye lenne ilyen árakon belevenni. Megvárja, amíg megszelidülnek az árak. Ki ér rá jobban, az aki tényleg el akarja adni a kéglijét akármilyen ok miatt vagy az, akinek nem sürgős a vásárlás?
Első lakás vásárló kevés van, nagyobb lakásba költöző meg nem tudja jó áron eladni a meglevő kéglit, úgyhogy jó részük fel is adja. Alig van vevő és értük harcol minden lakástípus.
Egy jelenleg zsugorodó és majd stagnáló piacon nem érvényesek azok a dogmák amik a 2014-19 növekvő piacra voltak érvényesek.
Jó állapotú tégla lakásból nagyon szűkös a kínálat valóban, de a kereslet is alig létezik, úgyhogy az egyensúlyi ár jóval lejjebb van, mint korábban. Panel meg eladhatatlan a jelenlegi árszinteken, legalább 30%-t kéne szelidülni az áraknak, hogy vevőre találjanak.
Tőzsdén is így van, ha egy részvényt túlértékeltnek tart a piac. Addig fog esni, amíg nem talál nagyobb mennyiségben vevőt, de az az árszint jóval lejjebb van, mint a jelenlegi.
sakal83 2020. 01. 18. 22:12
Előzmény: #57114  lohran
#57118
En speciel az erkelyt nem szamolom. Izlesek es pofonok. Nekem 40mot erne...
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 18. 22:07
Előzmény: #57116  lohran
#57117
Passz, majd kiderül. De ha a javak valamelyike szűkössé válik, akkor a helyettesítő javak felé nő a kereslet, ez nem agysebészet.
lohran 2020. 01. 18. 21:58
Előzmény: #57113  gombócból_is_sok
#57116
Hova tolja fel ?
Annyi elado lakas van a kutya nem veszi ilyen arakon.
lohran 2020. 01. 18. 21:53
Előzmény: #57114  lohran
#57115
A pascal gardenban kaptok 6-700 ezerert dogivel uj lakasokat
lohran 2020. 01. 18. 21:39
Előzmény: #57111  sakal83
#57114
670 a m2 ar mert 67 plusz 13 erkely 49 mill.
De ujpesten olcsobb.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 18. 21:27
Előzmény: #57101  Törölt felhasználó
#57113
Akkor úgy mondom hogy az új építés leállás feltolja a téglát, azt követi a panel azt meg a putri. Ha így jobban elfogadod.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 18. 21:24
Előzmény: #57099  sakal83
#57112
Értem, hogyne érteném.
sakal83 2020. 01. 18. 21:18
Előzmény: #57109  lohran
#57111
49.9m es 740epernm. Es ez a legolcsobb n+2-es. Erdekes hogy meg a 80nmes is n+2es 64mert. 
CyrusTheGreat 2020. 01. 18. 21:07
Előzmény: #57109  lohran
#57110
azt én is láttam, nekem Savoya-ház feelingem volt, bár nem néztem utána.
lohran 2020. 01. 18. 20:55
Előzmény: #57108  sakal83
#57109
67 m2 3 szoba zsinor utca 49 millio
sakal83 2020. 01. 18. 20:53
Előzmény: #57107  lohran
#57108
Nem tudom hogy hol latod ezeket az arakat... en a nagyobbaknal 730tol a kisebbeknel 830tol latok arakat. Ne tevesszen meg a ingatlan.comos "arcsokkentes" a terasz nmbe szamolasaval... es eleve ez szerintem 5%os afas
lohran 2020. 01. 18. 20:37
Előzmény: #57106  lohran
#57107
600-700 ezrekert uj lakasok vannak akkor ki veszi ezeket a hasznaltakat.
lohran 2020. 01. 18. 20:33
#57106
700eft uj lakast adnak a Zsinor utcaban akkor ki vesz hasznaltat.
CyrusTheGreat 2020. 01. 18. 19:32
Előzmény: #57104  Ebadta
#57105
Nem az a kérdés, hogy jó befektetés-e a MÁP+ (személy szerint egy huncut kanyit nem tartok benne és nem is fogok, én a babaváró bejelentésével EUR-ra konvertáltam a megtakarításaimat), hanem az, hogy mekkora mennyiségű pénz áramlott oda, és még mennyi fog - ezáltal sikeresen hűtheti az ingatlanpiacot. Ebből a szempontból totál mindegy, hogy jó befektetés vagy sem, a lényeg az, hogy nem az ingatlanpiacon jelent meg ez a pénz és az alternatív eszközként kiváló árazási lehetőséget biztosít - és ezzel bőven élnek is a szereplők, hiszen ugye ezért állt be az ingatlanpiac.
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 18. 19:29
Előzmény: #57103  CyrusTheGreat
#57104
Vettem én is máp+ot, most kb ott tartok mintha párnacihában euróban lett volna a pénz. Nem hiszem h csak én emléxem a nyolcvanas évekre amikor mindenki rohant fizetés után dollárra meg márkára váltani a pénzét. Visszajöhetnek ezek az idők és az az elriaszthatja a befektetőket a a máptól és az ingatlantól is.
CyrusTheGreat 2020. 01. 18. 19:05
Előzmény: #57089  Batiszkáf
#57103
Csodálatos volt a Varga-interjú - érdemes végigolvasni azt az alákérdezős, bő nyálas szolgálatot. Leginkább ez volt a legfincsibb:
"Az ingatlanpiaci helyzetet persze az is módosítja, hogy tavaly júniusban megjelent a Magyar Állampapír Plusz, ami kedvező hozamával elkezdte fékezni az ingatlanárakat.
– Mi a végcéljuk ezzel és más lakossági befektetési eszközökkel?
– Az a célunk, hogy a devizában fennálló államadósság további csökkenése érdekében a teljes lakossági állampapír-állomány érje el a tizenegyezermilliárd forintot, tehát duplázódjon meg a 2018. évihez képest. Most hétezer-ötszázmilliárd fölött tartunk. Az idén új, hosszabb futamidejű állampapírok is megjelennek majd a piacon, amelyekkel szeretnénk lekötni a lakossági többletjövedelem egy részét."
- - - - - - 
Szóval tovább a MÁP+ által kijelölt irányon, a saját céljaikra akarják tulajdonképpen mindenkinek a felesleges pénzét becsatornázni. 
Kapunk valami pénzmosodát a falusi CSOK 5M-ós felújítási rész mintájára, aztán jónapot. 3 gyerekes SZJA-mentesség még bőven lóg a levegőben, bár a Főni nagyon szeretné, nem biztos, hogy gyengébb német gazdasági adatok mentén lesz erre lehetőség az ÁHT szempontjából.
Nagyon fontos, hogy a fiatalok, az első lakást vásárlók felé az én olvasatomban továbbra is a CSOK-os keretrendszeren belül gondolnak, tehát ez is gyerekhez kötött "kedvezmény" (muhahaha) lesz, kíváncsi leszek, hogy mennyivel fogják megtolni a háromgyerekes, felső-középosztálybeli családokat, hogy a még 18 éven aluli gyerekek nevére vegyenek jelentős támogatással és illeték-kedvezménnyel első lakást...
- - - - - -
Ez még azért bőven messze van a csodaszertől, a lakossági megtakarításokat pedig egyértelműen elvinnék az ingatlanpiactól. Befektetői kereslet nem különösebben fog visszajönni ebben az évben, ahhoz még bőven kell a korrekció (25%, bizonyos szegmenseknél ennél több).
Deliver12 2020. 01. 18. 19:05
Előzmény: #57095  Törölt felhasználó
#57102
Te láttál már építkezést? K.baszott mobil WC-k szoktak lenni az épülő szinteken, oda mennek a melósok.
Nem valami civilizálatlan vadállatok ők csak azért mert építkezésen dolgoznak, és nem sz.rják tele minden új lakás közepét hogy utána abban dagonyázzanak. Nevetséges....
Törölt felhasználó 2020. 01. 18. 18:30
Előzmény: #57098  gombócból_is_sok
#57101

"Ha drágul az új akkor az felfelé tolja a panelt is."
Csak akkor érvényesül ez a hatás, ha a kereslet folyamatos. A kereslet meg úgy általánosságban is beszűkült és lelassult, a panel kéglikre meg valósággal megszünt. Befektetőnek ennyiért nem kell, saját célra meg senki nem akar venni, mert inkább tesz hozzá és vesz téglát. Olcsók a hitelek jelenleg, nem muszáj panelt venni, ráadásul nincs is akkora különbség, hogy épeszű vevő ne gondolkodjon inkább értékállóbb téglában.
Nagyon sokat, legalább 30%-t kell szelidülni a panel áraknak, hogy a befektetők újra megjelenjenek.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek