Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
azember 2018. 05. 02. 16:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#22500
Berlin tortenelmet  korulbellul mindnki ismeri... Hogy pontositsuk a helyzetet Nyugat meg kelet nemet orszag gazdasaga kozott meg mindig kulionbseg van olyan mintha magyarorszag fovarosa Kolozsvaron lenne. Messze a fejlett nyugati ipari es kereskedelmi centrumoktol. Szoval Berlin pont a kivetel ami erositi a szabalyt. Hivhatjuk Berlint fovarosnak es lassan lassan talan tenyleg az lessz de ma meg statisztikailag nem egy konnyen ertelemzheto varos.
Moszkva: ott meg nem csak a lakoszam nott drasztikussan de nagyon centralizalt lett az orszag ezert minden oda koltozott. Oroszorszag par allamaban azert van egy ket jo hely jo fizetesekkel. (meg van egy kis londonos feeling Moszkvaban a betelepulo -STAN okbol jovokkel akik paran egyutt szoronganak kis alakasokban. Meg meg sok minden kicsit mashogy megy ott arrol lehetne napokig beszelni. Egyebbkenty meg ajalnom mindnekinek Oroszorszag nagyon kiraly hely.
ncseed 2018. 05. 02. 16:08
Törölt hozzászólás
#22499
ncseed 2018. 05. 02. 16:00
Törölt hozzászólás
#22498
ncseed 2018. 05. 02. 15:54
Törölt hozzászólás
#22497
nemecsekerno 2018. 05. 02. 14:59
Törölt hozzászólás
#22496
nemecsekerno 2018. 05. 02. 14:42
Törölt hozzászólás
#22495
RealistaPista 2018. 05. 02. 13:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#22494
"Ahogy pl. a NAV is a mindenkori beker árat engedi amortizálni bérbeadáskor és nem az aktuális piacit...."
Ezt nem tudtam. Ha valaki 8-10 éve mondjuk 10 millióért vette a lakását, akkor max ennyit írhat le az évek alatt?
Úgy látom, itt sokan a vágyaikat, illetve a szubjektív értékítéletüket írják le. Én is azt érzem, hogy rohadt sok 30 millió egy közepesnél alig jobb xi. kerületi 50nm-es téglárt, vagy 25 egy panelért. Meg sok a 120ezres albérlet, mi is fizettük egy darabig, szívtam is a fogam. Ahogy Hongkong-ban is sok 2000Euro havonta egy 20m2-es lyukért, mégis annyi (tudom, "kicsit" más világ gazdaságilag, és speciális a földrajzi elhelyezkedése is, csak a példa kedvéért).
De ha jobban mögé néz a dolgoknak az ember, akkor a budapesti lakások ÁTLAG-ban nem tűnnek túlárazottnak. Nem szeretek cikkekre hivatkozni, mert komplexebb ennél a lakáspiac, és mindegyik egy kiragadott szemszögből vizsgálja, de mégis:
http://www.origo.hu/gazdasag/20180102-budapest-olcsonak-szamit-a-lakasarak-tekinteteben.html
és az elérhető hozamok, igaz, nem idei:
https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/at/Documents/real-estate/property-index-6th-edition-2017.PDF
Elég sok jó elemzés elérhető, plusz nehéz elszakadni a szubjektív megítéléstől, megérzésektől. De azt nem igazán értem, hogy egyesek miért nyitnak személyeskedő hitvitát ebben a témában. Rakja össze a képet mindenki magának, legyünk nyitottak a másik oldal véleményére, szerintem ebben nagy segítség ez a fórum. Hozzáteszem, szívesen látnék már egy olyan elemzést, vagy hozzászólást, ami érdemben, adatokkal támasztja alá, hogy miért várható áresés, de ezek a bejegyzések leragadnak ott , hogy ezek a "ezek hugyszagu foldszinti lakások nem érnek 30milliot", de hogy miért nem, azt nem sikerült érdemben alátámasztani (csak a szubjektív értékítélettel, ami velem is ezt mondatja, csak a számok nem ezt mutatják). Az említett német lakáspiacon amúgy az egyik legalacsonyabb az átlag négyzetméterár/átlagbér hányados, vagyis ott arányaiban tényleg könnyű lakáshoz jutni. Ez önmagában szerintem még nem jelenti azt, hogy a Bp túlárazott lenne, az itteni hányados a középmezőnyben van.  
Nekem nincs Bp-en ingatlanom, egyenlőre a tőkém sincs meg. Ha összejönne 25 millió, tuti nem szállnék be már egy lakásba, nem akarnám az egészet lekötni. Ha közben lesz egy korrekció, akkor viszont igen, mert szerintem hosszabb időtávon egy jó helyen lévő lakás ára növekedni fog, plusz 5-6% hozam még most is lehet a kiadáson. Viszont ha 100 millióm lenne, egy, vagy két lakást a mostani áron is vennék, mellette államkötvénnyel + value részvényekkel, amiből egy-kettőt még most is lehet találni, de ez egy másik topik.
ncseed 2018. 05. 02. 12:43
Törölt hozzászólás
#22493
johai 2018. 05. 02. 10:31
Előzmény: #22490  sakal83
#22492
Nem lehet,hanem biztos hogy teved Zsidai,de legalabb gondolkozik.
Magyar allam biztositja az embereknek a megfelelo(Zsidai szerint) kamatot
2-3% elerheto,tehat elvileg nem kell lakast mutargyakat stb vennie,es nem is vesz,ez latszik az allamadossag finanszirozasanak valtozasan.
Lassan atmegy hazai,biztos kezekbe a donto tobbseg.....
ncseed 2018. 05. 02. 09:26
Törölt hozzászólás
#22491
sakal83 2018. 05. 02. 00:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#22490
A magyarrol beszel nem a bpirol bar te is ezt irod de közben fikazod a videkit. 2-3 évről beszel.plusz a következőt is irja:"Szerintem, bár lehet, hogy tévedek, a jegybankok rájöttek, hogy nagyon káros a negatív kamatok politikája. A gazdaságon csak kis mértékben segít, viszont hatalmas buborékokat generál szinte mindenütt, például a részvénypiacon, lakáspiacon is. Szerintem ezért is akarják visszavenni a nulla közeli kamatokat egy értelmezhető szintre.Hiszen mit tehetnének az emberek? Látják, hogy nincs kamat és a pénzük veszít az értékéből. Ha lenne legalább két százalék kamat a bankban, oda beraknák. Így viszont, alternatíva híján valamit muszáj vásárolniuk belőle: lakást, részvényt, bitcoint, műkincseket, mindegyik piacon buborékot generálva.
"elegge maszatol te pedig hangsúlyozva mondod...közben pedig nem szalsz be mert diverzifikalas blabla.persze közben kerkedsz a mostani állapot szerinti jo de regi beszalloddal...
sakal83 2018. 05. 02. 00:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#22489
Megint szelektalsz...
nemecsekerno 2018. 05. 01. 23:23
Törölt hozzászólás
#22488
ncseed 2018. 05. 01. 21:02
Törölt hozzászólás
#22487
nemecsekerno 2018. 05. 01. 20:33
Törölt hozzászólás
#22486
nemecsekerno 2018. 05. 01. 20:21
Törölt hozzászólás
#22485
nemecsekerno 2018. 05. 01. 20:20
Törölt hozzászólás
#22484
gyula1971
gyula1971 2018. 05. 01. 18:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#22483
Jó összefoglaló!
Annyit hozzá,hogy1989-2007 ig az Országos Lakásár Index tényleg országos volt,nagyjából ugyan olyan mértékben nőttek az árak minden megyében %-os mértékben.
WSmith 2018. 05. 01. 18:14
Előzmény: #22480  impudent
#22482
Érdeklődő vagyok erre én is. Majd ha kedvem lesz jókat röhögcsélni magamban, akkor el is megyek megnézni, hogy ki az aki így árulja, meg az is érdekelne, hogy ki az, aki megveszi, ahelyett, hogy jó másik hármat venne, akár Budán is. Nem lehet egy nagy befektető véna. :D
ncseed 2018. 05. 01. 17:17
Törölt hozzászólás
#22481

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek