1)LAC tema. A Juniusi havi jelentesben sem latszik semmi valtozas a nagybefektetoknel. Egy ekkora (425 M USD) project kozepen az katasztrofa lenne. Az LAC felfutasa 2017 szept-nov kozott egy extrem csucsra szerintem egyik oka az volt, hogy akkor lithium ara 25.000 USD/t extrem arszintre felszaladt. Mostanaban 20.000/t az ara LiCo3-nak. A masik, hogy TSLA is akkoriban volt a csucson, a mai folott 20%-al. Es persze a kisbefektetoi lelkesedes. . 2)Az SPY oras charton egy oldalazo ABCDE van, es mostanaban van keszen. Ha igy van, mar nem mehet 24.450 fole, es meg kell indulnia le. http://keptarhely.eu/view.php?file=20180705v00oxqtrc.jpeg
Ha erdekel nezz ra a CCK-ra (Crown Holdings-ra); a ceg egy nagyobb akvizicion van tul, es jelenleg eleg nagy az adossaga,de a cashflow-ja jo, szoval nehany ev alatt konyen ki tudja fizetni, az uzleti model jo 36 orszagban vannak jelen es az emberek mindig fognak dobozos sort, uditoket inni, vagy konzerveket venni. P/E-je is alacsony a jelenlegi arazasokhoz kepest. Persze benne lehet ebben is egy 30-50%-os eses, de 2-3 ev alatt 100%-os emelkedes is. A vezetosegbol pedig nem is olyan reg 10000db rv-t vettek 44$ korul a piacon. Ez is 1 lehetoseg.
A LAC chartján egyedül az OBV mozgása nem tetszik. Olyan mintha a papírból a tőke kiáramlott volna. Kérdés, hogy az új adatoknál látható-e a nagyobb tulajok eladása 2017.10.24-e óta, mert onnantól kezdett esni az OBV. https://finance.yahoo.com/quote/LAC/holders?p=LAC
Az ilyen emelkedő kamatkörnyezetben a részvénypiacok érdekesen alakulnának. A részvénypiacokon nagy csökkenő hullámok alakulnának ki, amelyeket csak úgy tudok elképzelni, ha egy hatalmas vágtató fejlődést emelkedő infláció mellett következne be. A vágtató fejlődés elszívná a pénzt a tőzsdei részvények elől. Az aranynak azonban nem lenne sok esélye.
Gondolom arrol is olvastal mar hogy amikor a hosszu es rovid lejaratu kotvenyek hozama kozeledik egymashoz:"flattening yield curve" ill. megkozeliti egymast az az elmult 10 alkalombol 9-szer recessziot vetitett elore.Szoval csekely 90%-os valoszinuseggel lehet recesszio ha mondjuk a 2 eves hozam felugrana mondjuk 2,75-3,25-re es a 10 eves kotveny hozama pedig hasonlo szinten maradna esetleg vissza maszna 3,25%-ra.A legszebb pedig az az egeszben, hogy mire bemondjak a tv-ben ill. a gazdasagi hirmusorok es weboldalak elojonnek vele akkor mar ugye min. 2 negyedeve visszaeses van (6honap alatt azert sok minden elofordulhat); ha ehez hozza veszed hogy a piac 3-6honappal elorebb jar mint a gazdasagi adatok; akkor kb. arrol beszelunk, hogy mondjuk oktoberben az osszes amcsi index 15%-os minuszban a csucstol, osszes a 200MA alatt tanyazik es a Fed meg emel parszor, majd 2019.marcius-junius kornyeken amikor mar a piac 20-25% esetleg nagyobb esesen van tul bejelentik a recessziot hivatalosan.Nem kell aggodni ki kell ulni...;)Az emberek tobbsege nem kepes kiulni 25%-os esest, ha nem hiszed nezz utana hogy a befektetesi alapok hogyan vannak kialakitva; mi van akkor ha nem 25%-os eses lesz hanem mondjuk 30,40,50-60%-os eses.Kivancsi leszek azokat hogyan fogjak kiulni.Egeszen mas beszelni, gondolni ill. tervezni hogy majd 1 piaci visszaesesnel kiuli az ember azt a 25,30,40,50%-os esest mint vegig csinalni.Aki nem hiszi annak a velemenyere kivancsi leszek mondjuk 2019 oszen.Velemenyem szerint ugy is lehet penzt keresni ill. hozamra szert tenni, hogy az ember nem koveti a csordat ill. nem merul el a titanic-cal.Ha kepes vagy egy 50%-os korrekciot 20-30%-al meguszni, mert kisebb aranyban tartasz rv-t esetleg kiszallsz, azt a kovetkezo 2-3 evben nem kell majd ujbol megkeresned.Ugye ha elveszted a portfoliod 50%-at akkor a rakovetkezo evekben 100%-ot kell keresned, hogy ott legyel ahol elkezted; ha viszont meguszod mondjuk 20%-os veszteseggel akkor csak 25%-ot kell keresned...Izlesek es pofonok.
Érdekesség: 30 éves treasury hozam: 2.95%. 2 éves hozam: 2.54%. Végül is rövid papírt vettem, mert a hosszú ma is felfelé ment. Ha menetel tovább felfelé, lassan el kell kezdenem eladni őket.
Pomperj es pitcarn2 is ir rola rendszeresen, nemelyik piacon februar ota komolyabb korrekcio ment vegbe.Jo nehanynal mar 10,15,20% sot nemelyiknel mar 30%-ra vagyunk a csucstol.Dow jelenleg is a 200MA alatt van (az igaz hogy Dow nem a legjobban mutatja az amcsi piac teljesitmenyet) de ettol fuggetlenul a SP500 peldaul 1-1,5%-ra van a 200MA-tol.Ha a Fed ujbol emelne akkor nagy valoszinuseggel nem csak a SP500 de a Nasdaq is a 200MA ala kerulhet.Ott pedig jo nehany hedge fund es befektetesi alap mar nem vasarol sot hagyja kifutni a poziciokat ill. zarja.Ilyen esetben mar csak a kis bufik vasarolnak, mar aki nincs tele rv-el ill. margin hitellel.Iden oktoberben konyen eldolhet, hogy ez a bika mar kimulo felben van vagy csak elvesztette erejet es probal 1-2-ot rugni mielott megadja magat.
Igy van, rovidtavon lehet igy. A rizikok miatt en csakis a rovid papirokat veszem. Lehetoleg a chartot figyelve, a fel-korrekciok idejere. Akkor is, ha azokban most inflacio alatt van a hozam. . Egyebkent persze: az a fo baj, hogy szinte semi fovonulatu eszkoz nincs ami jo hozamot iger a kovetkezo 10-15 evben A kotveny, reszveeny, ingatlan piacok az alacsony kamat vilag vegen most mind tulertekeltek, es mar esnek. Ezert preferalom a kevesbe ismert es levert anyagos piacokat, mint olaj, lithium, uran, meg nehany lezuzutt tozsde ami felpattanhat par honapra.
Más időtávon értelmeztük a dolgokat. Én arra gondoltam, hogy rövidebb irányváltásoknál szinte mindig egymás ellen mozognak. A hosszúkötvénynek még tapasztalom a menekülőeszköz mivoltát. Tavaly április TLT-imből haszonnal kiszállhatnék most, pedig azóta történtek kamatemelések, és be vannak árazva továbbiak. Egyébként most dilemmában vagyok, mert a friss tőke felét kötvénybe rakom, és nem tudom, hogy 2 éves vagy 20+ évest vegyek. Előbbi mindenképp lemarad az inflációtól, de jobban követi a kamatváltozást. Utóbbi pedig többet fizet, jobban reagál a pánikra, de többet tud esni hozamnövekedésnél.
Szia, en is kamatemelkedest varok es tozsde korrekciot vagy medve piacot. A problemat abban latom, hogy nagyon nehezen tudom elkepzelni, hogy a FED kepes lenne 3-4 emelesnel tobbet vegrehajtani.Mar igy is a hatarokon tancolnak az indexek, hogy lennenek kepesek a kamatot emelni 3,5-4%-ra??? Nem hiszem, hogy elbirna az usa gazdasaga.Nyilvan lehet jonni azzal hogy nem a FED diktalja a kamatokat ill. csak a rovid tavu kotvenyek arazasat tudja erdemben befolyasolni. Persze lehet jonni olyan scenarioval is hogy meg emelnek 4-6-szor a kovetkezo masfel evben, ez az usaban megallithatja rovidebb ideig az inflaciot, viszont ennek hatasara a gazdasag jelentos mertekben lassulhat, es jovo marciustol meg mar recessziorol beszelhetunk; ha pedig ez tortenne akkor a Fed-nek ujbol lazitasba kellene atmennie....
ES vegul a politika. . Trump az Ultimo Kesonjovo, aki a FED utan meg mindig lefele akarja szoritani az arakat mindenben, es fenntartani a FED monetaris eszkoztaranak kimerulese utan, immar az USA teljes hatalmi gepezetevel a regi trendet: essenek az arak mindenben, de az ingatlanban es tozsden nem. Vegulis, Trump ingatlanmagnas es a republikanus ideak megtestesitoje. . Es ultimate koranjovo Orban. Aki kezzel labbal harcol azert, hogy az arak emelkedjenek. Ezert hajlando hatarokat epiteni, hajlando szetverni az EU egyuttmukodest ami a legerosebb arcsokkento hatasunak gondol, es imad eros allaot es sok adot beszedni, es persze dragan dolgoztatni a barataival. . Most a oreg penzboseg hivei es a fiatal penzszuke eroi utkoznek meg a vilagban. Ebben kell nekunk jol manoverezni.
Mar 44 eve a kotvnyek ara emelkedik (= kamat csokken), es 44 eve a tozsdek emelkednek mert a kamat csokken. Mind a kettoben a fo meghatarozo tenyezo a penz bosege vagy szukossege. . De nem egyforman hat rajuk. A kotvenyeknel szinte csak a kamat a fontos, meg persze a kibocsato fizetokepessege. A reszvenyeknel viszont sok-sok mas tenyezo is hat, pl. a Trump adocsokkentes hatasa 1.5 evre legyurte a kamat emelkedes hatasat… de mostanra mar az kiarazodott a piacbol, es maradt a kamat emelkedes. A fo trend gyozni fog. . Szoval, szerintem a fo trend iranya kotvenynel es tozsdenel igenis azonos. Es lefele mutat. De idonkent elter ettol az egyeb hatasok miatt. . Azt meg vegkepp nem hiszem, hogy immar 17 eve tarto zerokamat-vilag utan nem a forditottja kovetkezik 17 evig. Ha megis igy lenne, akkor az energia, iphone es elelmiszer ingyen lesz, de elerhetetlenul draga lasz az ingatlan es minden termeloeszkoz. Ennyire nem lehet a vilag "toke-barat", mert akkor a vegletekig elszegenyedett emberek tomegei osszefognak a migransokkal, es szetverik ripityara. Akkor mar jobb egy tozsdei+bond bear piac.
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.