Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 10. 25. 17:36
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#40
penznyelo, én is így gondoltam egészen addig, amíg megcsináltam tavasszal a bevallásomat.
a program alapján szembesültem azzal, hogy a korábbi évek (2007-2008) alapján befizetett adómat beszámíthatom a 2009-es bukóba, tehát visszajáró adót mutatott ki.

és amint a hétvégi hozzászólásomban jeleztem, az apeh az ellenőrzéskor sem talált ebben semmi kivetnivalót, és átutalta a pénzt.
Knight Tyris 2010. 10. 25. 17:23
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#39
Én úgy tudom, hogy már így is működik a dolog, tehát a példád alapján visszaigényelhetsz a korábbi adódból.

ui:
Én mondjuk még nem csináltam, de 'asszem tavaly vezették be.
Az pedig igaz, hogy korábban először "kellett" a veszteség és csak az azután következő nyerőből lehetett leírni a bukót és annyival kevesebb adót kelett fizetni.
outsider42 2010. 10. 25. 17:18
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#38
Korábbi évben megfizetett nyereségadó terhére NEM!
Idén szépen beállítod a veszteséget az adóbevallásodba, majd jövőre ha nyereséged lesz, akkor szembeállíthatod a kettőt.

Tehát ahogy pénznyelő is írta, a válasz NEM.
outsider42 2010. 10. 25. 17:16
Előzmény: #36  Törölt felhasználó
#37
Csak akkor, ha a veszteséget feltüntetted az adóbevallásodban.
Törölt felhasználó 2010. 10. 25. 17:10
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
"Lényeges momentumként szerepel, hogy a tőzsdei ügyletek esetén a nyereséggel szembe
állítható a veszteség. Az adózó döntése szerint az adóévet közvetlenül megelőző év, illetve
az adóévet megelőző két év veszteségei állíthatók szembe az adott adóév nyereségével. Így
először a 2007. adóév nyereségével állítható szembe az idei veszteség, majd a 2008. adóévvel
az idei és a jövő évi veszteség."
Törölt felhasználó 2010. 10. 25. 17:08
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#35
A válasz szerintem az, hogy igen.
outsider42 2010. 10. 25. 17:05
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#34
Korábbi adóból? Mire fel lenne ez így? Ha idén veszteséged van, jövőre nyereséged, akkor majd jövőre, a fizetendő adó terhére rendezheted. Ez a törvény logikájából (szép jogásznyelven a törvény szelleméből) is következik.
Törölt felhasználó 2010. 10. 25. 12:44
Előzmény: #23  outsider42
#33
Outsider, ez így van. De itt a vita az volt, hogy ha pl. 2009-ben nyereséged volt és adóztál utána, most veszteséged volt, akkor visszaigényelhetsz-e a korábbi adódból. A válasz szerintem az, hogy nem. Fordítva működik csak: ha 2009-ben veszteségem volt, idén nyerőm, akkor az idei nyerőt csökkenthetem a tavalyi bukómmal.

És természetesen a lezárt ügyletek számítanak.
lew82
lew82 2010. 10. 25. 12:30
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#32
Ez a Cashline oldalán van, eléggé használható:

"Tőzsdei ügyletből származó jövedelem
2009.évben a tőkepiacról szóló törvény szerinti tőzsdén, valamint az Európai Unió bármely más tagállamában, továbbá az OECD tagállamokban működő tőzsdéken – értékpapír adásvételre - kötött ügyletekről kiállított összesített kimutatás tájékoztató jelleggel (FIFO készletértékelést alkalmazva) tartalmazza a Cashline Értékpapír zRt.-nél kötött ügyletek eredményét. A tőzsdei ügyletből származó jövedelem után fizetendő adó mértéke 20%. Fontos, hogy az azonnali és határidős tőzsdei ügyleteit összevontan szerepeltesse.
Az általunk küldött lista a Cashline Zrt.-nél szerzett jövedelmeket tartalmazza, amennyiben más Társaságtól is származott az adóévben tőzsdei ügyletből jövedelme, akkor az ezzel összevonandó.



Adókiegyenlítés

1, Amennyiben 2007-ben és/vagy 2008-ban veszteséget ért el, és azt az adóbevallásaiban feltüntette (175 sor „a” oszlop), adókiegyenlítésre jogosult, amelyet úgy érvényesíthet, hogy a 0953-as bevallás 06-01 oldalán a 195 illetve 196 sorok „ C ” oszlopába beírja az évenkénti veszteségének 20%-át ( veszteség szorozva az adókulccsal).
A 2009 évi nyereségét és adóját a 175.sorban szerepeltesse.
A 2009 évi veszteségét a 0953-as bevallás 05 oldalán a 175. sor „a”oszlopába írja.
2, Amennyiben 2007-ben és/vagy 2008-ban nyereséget ért el, és annak adóját megfizette az Adóhatóságnak, és 2009-ben veszteséget realizált, úgy a veszteségének adóját (veszteség szorozva 20%-al) szembeállíthatja a megelőző két adóévben befizetett adóval, és a veszteségre eső adót maximum a megfizetett adó erejéig visszaigényelheti.

Értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem
Amennyiben 2009.évben értékpapír kölcsönadás tranzakcióhoz kapcsolódva értékpapír kölcsönzési díj bevétele keletkezett, a teljes összeg után fizetendő adó mértéke 25%. Társaságunk, mint kifizető az adót a kifizetés időpontjában megállapítja és az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései szerint bevallja és megfizeti. Fontos, hogy az ezen a jogcímen megszerzett jövedelmet 14% egészségügyi hozzájárulás terheli, amennyiben a Tbj. 19.§ (1) bek szerint a foglalkoztató és a biztosított egyéni vállalkozó által fizetendő egészségbiztosítási járulék, (melynek mértéke 2008-ban 5%,) Tbj.36-37.§ és 39.§ szerint a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozó után fizetett egészségügyi szolgáltatási járulék, baleseti járulék valamint az Eho tv.3.§(3)bek. felsorolt jövedelmek

(a) vállalkozásból kivont jövedelem [Szja tv. 68. §],
b) értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem [Szja tv. 65/A. §],
c) 25, illetőleg 35 százalékos adóterhet viselő osztalék [Szja tv. 66. §], vállalkozói osztalékalap [Szja tv. 49/C. §],
d) árfolyamnyereségből származó jövedelem [Szja tv. 67. §],(a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet a 67/A.§ szabályozza)
e) ingatlan bérbeadásából [Szja tv. 16. § (1) bekezdés és 74. §] származó egymillió forintot meghaladó jövedelem esetén a teljes összeg
után megfizetett egészségügyi hozzájárulás együttes összege nem éri el a 450.000 forintot.

FX Forward ügyletek
Amennyiben 2009. évben tőzsdén kívüli ügyletekből származott jövedelme, az egyéb jövedelemnek minősül, mely sávosan adózik. Ezen ügyleteken szerzett jövedelmet – legfeljebb annak mértékéig – csökkenti az ügyleten elszámolt veszteség, és nincs lehetőség a veszteség elhatárolására.

Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 22:53
Előzmény: #1  ujonc07
#31
Engem a régebbóta tőzsdéző ismerősöm úgy tájékoztatott, hogy az APEH megcsinálja ha kérem.
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 22:51
Előzmény: #1  ujonc07
#30
Engem a régebbóta tőzsdéző ismerősöm úgy tájékoztatott, hogy az
Johnny178 2010. 10. 23. 22:32
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
És csak 1 évre vissza ezt nem lehet megcsinálni Pl: 2009-es nyereségadóból az ideit beszámítani?
Törölt felhasználó 2010. 10. 23. 21:47
Előzmény: #15  kata311
#28
így van, a 2007-2008-as nyereség után befizetett adómat beszámíthattam a 2009-es bukóba, tehát kvázi a korábbi két évben befizetett adóm (egy része) jött vissza.
kata311
kata311 2010. 10. 23. 21:37
Előzmény: #24  pioca
#27
az a része adózik, amelyik le lett zárva/eladva
vagyis van 300 rv-ed, abból eladtál 120-at, az lezárt, adóbevallani
a maradék 180 majd abban az évben, amikor zárod/eladod
pioca
pioca 2010. 10. 23. 21:33
Előzmény: #25  outsider42
#26
Pl:Idén vettem 20dbTVK-t.(jutalék 300Ft) Mind a 20-at visszatettem eladásra. Ebből megvettek 5db-ot jutalékként levontak 75Ft-ot(mivel még csak részteljesült). Eljön a január , február stb, és megunom a várakozást visszavonom, vagy módosítom az ajánlatomat, és a 75 Ft-os jutalék átváltozik 150 Ft-tá. De ezt én az adóbevallásban , hogyan szerepeltessem?
outsider42 2010. 10. 23. 21:21
Előzmény: #24  pioca
#25
Ezt most nem értem. Nyilvánvaló, hogy csak a teljesült rész számít.
pioca
pioca 2010. 10. 23. 21:19
Előzmény: #22  pioca
#24
Én arra lennék kiváncsi, hogy ha van egy részteljesült megbízásom az hogyan számít az adózásnál?
outsider42 2010. 10. 23. 21:18
Előzmény: #21  Magicmaan
#23
A tőzsdei ügyletek vesztesége két éven belül göngyölítve elszámolható a nyereséggel szemben. A beszámítás ún. adókiegyenlítéssel történik.
Az adókiegyenlítés az adóévben és/vagy az azt megelőző két évben bevallott, tőzsdei ügyletből származó veszteségnek és a tőzsdei ügyletből származó jövedelem utáni 20 százalékos adókulcsnak a szorzata, csökkentve az adóévet megelőző két év bármelyikéről szóló adóbevallásban tőzsdei ügyletből származó veszteség miatt már érvényesített adókiegyenlítéssel. Ez azonban nem lehet több, mint az adóévben és/vagy az azt megelőző két évben bevallott, tőzsdei ügyletből származó jövedelem adója, csökkentve az adóévet megelőző két év bármelyikérol szóló adóbevallásban tőzsdei ügyletből származó veszteség miatt már érvényesített adókiegyenlítéssel. Az előzőek szerinti összeget (az adókiegyenlítést) az adott évi adóbevallásban megfizetett adóként lehet figyelembe venni. Így az visszaigényelhető, vagy csökkenti a fizetendő adót (Szja tv. 67/A. § (6)-(8) bekezdés).
pioca
pioca 2010. 10. 23. 21:17
Előzmény: #21  Magicmaan
#22
Én pedig úgy tudon, hogy az előző két adóév Pl: 2008, 2009 nyereségének adójából, adókiegyenlítés címén visszaigényelheted a 2010 évi veszteséged negatív adóját. És ez tutira így van!
És fordítva is igaz: ha 2008, 2009-ben veszteséges voltál,(ja és ha a veszteségedet az adóbevallásban feltüntetted) akkor a 2010 évi nyereséged adójából levonhatod a veszteségek negatív adóját.
Magicmaan
Magicmaan 2010. 10. 23. 18:57
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#21
Én is úgy tudom, hogy így visszaigényelni nem lehet, de a fair az lenne, amit Kata írt..

Az adózott pénzünket kockáztatjuk, ha nyerünk akkor fizessünk, ha meg veszítünk le vagyunk szarva, max. a következő nyereségnél csökkenthetjük ezzel a veszteséggel az adóalapot.

Topik gazda

ujonc07
3 3 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek