Topiknyitó: Portfolio 2010. 10. 13. 18:18

Megdöbbent a pénztárszövetség Orbán javaslatán  

Ugrás a cikkhez
Megdöbbenéssel fogadta a Stabilitás Pénztárszövetség Orbán Viktor miniszterelnök mai bejelentését, amely szerint novembertől 2011. december 31-ig felfüggesztik a magánnyugdíjpénztári kifizetéseket, majd pedig kidolgozzák a törvényi feltételeit annak...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=139853
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 10. 16. 09:27
#460
Az a bajunk, hogy ha az elmúlt 20 (60?) évben a magyar parlamentben a stratégiai gondolkodásmódnak csak egy szikrája is fellobbant, azt leszavazták, visszacsinálták. Elképesztő javaslatok születtek és születnek, a képviselők pedig úgy nyomkodják a gombokat, mint a majmok az atomerőműben. Minél bátrabbak (merjünk nagyok lenni), annál nagyobb kárt okoznak.
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 23:46
Előzmény: #455  Törölt felhasználó
#459
Nem lenne itt senkinek probléma ez az intézkedés, ha előtte Orbán beleegyező nyilatkozatot kér, minden pénztártagtól, aki belemegy annak a pénze mehet a költségvetésbe
aki nem járul hozzá, az fizeti a saját számlájára.
Ha a nyuggereknek tudtak kérdőívet küldeni, most is megtehették volna.
outsider42 2010. 10. 15. 23:34
Előzmény: #455  Törölt felhasználó
#458
"A nemzetgazdasági miniszter szerint egyetlen magánnyugdíj-pénztári tagot sem ér kár azzal, hogy az állam 14 hónapra felfüggeszti átutalásait a magánpénztáraknak. Matolcsy György hangsúlyozta: a döntés havonta 30 milliárd forintos teher alól mentesíti az államot. Hozzátette: a kifizetés-felfüggesztést később valamilyen formában kompenzálják, vagyis a pénzt nem veszik el a jövő nyugdíjasaitól."
togyozo 2010. 10. 15. 23:33
Előzmény: #454  jumbo2
#457
Drop,

"Látom, megértetted, amit írtam. És a kiutat más országokban keresed. A baj az, hogy az egész nyugati civilizáció az elöregedő társadalom felé halad."

Amíg lesz egyetlen olyan ország is, ahol vagy a demográfia vagy egyszerűen a felzárkózás miatt magasabb a növekedési ütem, addig az MNYP elméletben több hozamot tud termelni, mint a sima állami rendszer

"A svéd modellben a befizetéseiddel arányosan kapod a nyugdíjadat. És nyilván a nyugdíjazás korát is figyelembe kell venni valahogyan. szvsz ez nagyon hasonlóan működhet, mint az MNYP."

Igen a svéd modell nagyon hasonlít egy MNYP. Két eltérés van:
1) amíg az MNYP esetében a hozamot explicit módon tudod mérni a befektetések hozamával, addig a svéd modellben rohadt bonyolult számítások zükségesek a hozam kiszámításához
2) ott nem tudsz részesedni a gyorsabb növekedésű országok adat előnyökből

És szerinted a magyar ember mégis mennyire örülne annak, ha lenne svéd modell, de minden évben szép nagy mínusz számokat látna a hozam soron. Ki támogatna egy ilyen rendszert??
jumbo2 2010. 10. 15. 23:17
Előzmény: #436  Törölt felhasználó
#456
togyozo megértette, amit írtam. De más is leírta más neked a választ.
A nyugdíjakra nem egy virtuális bankszámlán lévő a pénz a fedezet, hanem a mindenkori GDP. Függetlenül MNYP-tól vagy felosztó-kirovó rendszertől.

Persze a képet komplikálja, amit togyozo írt, MNYP befektetések más országban vagy közös valuta (euró).
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 23:15
Előzmény: #452  outsider42
#455
Outsider42, szerintem egyik esetben sincs rendben, független a módszer megítélése attól, hogy mire használják. Másrészt azt meg nem értem honnan veszed, hogy visszakerül oda. Szerinted a 14 hónap után egyösszegben visszaadja az állam? Ilyen biztos nem lesz, szó se volt róla, meg így nem sok értelme lenne az egésznek (kikényszerített ingyenkölcsön).

Ezt bizony elveszik onnan és nem is teszik vissza.
jumbo2 2010. 10. 15. 23:14
Előzmény: #446  togyozo
#454
"Nem feltétlen ha az MNYP be tud fektetni más gyorsan növekvő országokban "
Látom, megértetted, amit írtam. És a kiutat más országokban keresed. A baj az, hogy az egész nyugati civilizáció az elöregedő társadalom felé halad.

"Ráadásul a visszacsatolási mechanizmus is sokkal direktebb, mert az állam mindig ódzkodik a korhatár emeléstől vagy a nyugdíj csökkentésétől"
A svéd modellben a befizetéseiddel arányosan kapod a nyugdíjadat. És nyilván a nyugdíjazás korát is figyelembe kell venni valahogyan. szvsz ez nagyon hasonlóan működhet, mint az MNYP.
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 23:10
Előzmény: #450  mondoka
#453
Mondoka:

"Nekem csak annyi hozzáfűznivalóm volna hogy nem üti agyon úgy a mny.pénztárat az elöregedő társadaom mint az államit. "

Persze, hogy nem. Csak drop szerint, aki 3-szor leírta tényként, hogy az öregedő társadalom ugyanúgy agyonvágja az MNYP-s rendszert is. Érveket persze többszöri kérésre sem tudott írni.
outsider42 2010. 10. 15. 23:10
Előzmény: #422  Törölt felhasználó
#452
A kormány intézkedéseinek megítélése nagyon egyszerű, különösen azért, mert ha jól értem átmeneti jellegű és a nyilvántartás szerint ugyanúgy a mnyp-i számlámra kerül, csak effektíve nem a magánnyp. hanem az állam használja 2 éven át.

- Ha az így elvont többletforrásokat elsősorban adósságcsökkentésre használját, és másodsorban a gazdaság konszolidálására/élénkítésére, akkor ezek megítélése pozitív kell, hogy legyen.

- Amennyiben valamiféle pénzosztogatásra, és fejlődésképtelen gazdasági ágazatok pénzelésére, akkor semmiben nem különbözik a Megyó féle osztogatástól, a Gyurcsány féle pénzlenyúlásoktól, így a megítélése is negatív kell, hogy legyen.

Azt, hogy melyik valósul meg még SENKI nem tudhatja.
mondoka 2010. 10. 15. 22:58
Előzmény: #450  mondoka
#451
És nem csak otthon.
mondoka 2010. 10. 15. 22:57
#450
Na visszanéztem. És mit látok? Úgy egymásnak estetek mintha kinek-kinek a véleménye lenne most ami meghatározza az irányt 100évre.

Nekem csak annyi hozzáfűznivalóm volna hogy nem üti agyon úgy a mny.pénztárat az elöregedő társadaom mint az államit.
A kulcs: Feltörekvő népességű és gazdaságú országok részvénypiain is befektethetnek a pénztárak.
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 22:56
Előzmény: #448  Törölt felhasználó
#449
Dolgozzanak_a_rabok írta, hogy el kéne törölni az egész nyugdíjat a francba. Te meg egyetértettél vele. Íme:

"Igaza van. 200ezer évig nem működött nyugdíjrendszer"

Legközelebb mielőtt lehazugozol, inkább olvasd el, mivel értesz egyet, vagy olvasd el, te miket írsz, ha már elfelejtetted.
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 22:51
Előzmény: #439  Törölt felhasználó
#448
Hazudsz, nem azt írtam , hogy ne fizessenek nyugdíjat. Felosztó-kirovó rendszerben azt kb 2200-2300 milliárdot kell kifizetni ami az állami nyugdíjrendszerbe befolyik és nem megtoldani 700 milliárddal hitelből. Így átlagban60-65ezer Ft lenne a nyugdíj.
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 22:51
Előzmény: #436  Törölt felhasználó
#447
Drop, holnap várom az érveket erre.
togyozo 2010. 10. 15. 22:50
Előzmény: #435  jumbo2
#446
"íA felvetett problémáid az MNYP esetén ugyanúgy problémát fognak jelenteni, ha a táradalom tényleg elöregszik."

Nem feltétlen ha az MNYP be tud fektetni más gyorsan növekvő országokban
Ráadásul a visszacsatolási mechanizmus is sokkal direktebb, mert az állam mindig ódzkodik a korhatár emeléstől vagy a nyugdíj csökkentésétől, ezért mindig ott lebeg, hogy az aktívakkal akarja majd megfizettetni. a tőkefedezeti esetében meg ha nincs elég zsetonod, akkor kénytelen vagy tovább dolgozni, vagy megelégszel kevesebbel is

"2. Nem azt írtam, hogy utánozni kell mások töketlenkedését. Tanulni kell belőle"

Miért gondolod, hogy a "félelmetes" hatékonyságú magyar közigazgatási rendszer képes lenne azzal megbírkózni amivel a lengyel nem?
Arról nem is beszélve, hogy a svéd modell ugye úgy működik, hogy mindenféle bonyolult számítás alapján minden évben kiszámolnak egy olyan hozam értéket, ami biztosítja nyugdíjkassza egyensúlyát, és ezt írják jóvá a számládon. Namost Mo-on szerinted milyen gyorsan akadnának ki az emberek, amikor az első év végén meglátják a vaskos mínusz számot a hozam soron? mert a svédeknel a korábban részletezett okok miatt pozitív tud lenni ez a hozam, de nálunk garantáltan negatív lenne.
togyozo 2010. 10. 15. 22:50
Előzmény: #435  jumbo2
#445
"íA felvetett problémáid az MNYP esetén ugyanúgy problémát fognak jelenteni, ha a táradalom tényleg elöregszik."

Nem feltétlen ha az MNYP be tud fektetni más gyorsan növekvő országokban
Ráadásul a visszacsatolási mechanizmus is sokkal direktebb, mert az állam mindig ódzkodik a korhatár emeléstől vagy a nyugdíj csökkentésétől, ezért mindig ott lebeg, hogy az aktívakkal akarja majd megfizettetni. a tőkefedezeti esetében meg ha nincs elég zsetonod, akkor kénytelen vagy tovább dolgozni, vagy megelégszel kevesebbel is

"2. Nem azt írtam, hogy utánozni kell mások töketlenkedését. Tanulni kell belőle"

Miért gondolod, hogy a "félelmetes" hatékonyságú magyar közigazgatási rendszer képes lenne azzal megbírkózni amivel a lengyel nem?
Arról nem is beszélve, hogy a svéd modell ugye úgy működik, hogy mindenféle bonyolult számítás alapján minden évben kiszámolnak egy olyan hozam értéket, ami biztosítja nyugdíjkassza egyensúlyát, és ezt írják jóvá a számládon. Namost Mo-on szerinted milyen gyorsan akadnának ki az emberek, amikor az első év végén meglátják a vaskos mínusz számot a hozam soron? mert a svédeknel a korábban részletezett okok miatt pozitív tud lenni ez a hozam, de nálunk garantáltan negatív lenne.
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 22:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#444
Nem gondolom, hogy nekem kéne visszafognom magam, amikor te szó szerint leírtad, hogy a nyugdíjasoknak meg kéne halniuk (hagyjuk magukra, öljük meg vagy öljék meg magukat).
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 22:44
Törölt hozzászólás
#443
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 22:43
Előzmény: #433  Törölt felhasználó
#442
Ostobaságokat Te beszélsz a nyugdíjrendszerrel kapcsolatban. Nyugdíj rendszert OLAJ KORSZAK teremtette 30-40 éve és most mindenhol csődben vannak és hitelekből fizetik . Pilótajáték, addig ment amíg sok befizető volt és kevés nyugdíjas, megfordult helyzet sok a nyugdíjas- szavazati joggal- és kevés befizető.
Törölt felhasználó 2010. 10. 15. 22:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#441
Igen, át kell alakítani a rendszert, mert nem fenntartható. De nem mondon, mint te, hogy az a döbbenetes ostobaság a megoldás, hogy haljanak mef, legyenek öngyilkosok és ne kapjanak semmit. Mert te, meg az okos és tanult haverod ezt állítottátok (amivel vitatkozni se kéne olyan döbbenetes agyatlanság).

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek