Szerintem értem, ami írni akarsz, de így nem igaz, vagy félreértem. . Ha a társaság termelése konstans, és a profit X százalékát fizetik ki (ahol X állandó) osztalékként, akkor a jövőbeli osztalék nem nőhet, attól, hogy saját részvényt vásárol; és nem csökken a jövőbeli osztalék, attól, hogy most a jelenben osztalékot fizet ki. . Az srv miatt az egy részvényre jutó jövőbeni osztalék mértéke nőhet csak. . A jövőbeli osztalék meg olyan mint a kutya vacsorája, egy olyan cégnél, amelyiknek nincs osztalékpolitikája, nem fizet 20 éve folyamatosan osztalékot, és ráadásul Mo.-on működik.
Sok példa van arra, hogy osztalék fizetése előtt és után hogyan alakulnak a részvények árai, illetve hogy a befektetők döntését hogyan befolyásolja mindez. Én a saját érdekemnek megfelelő véleményt írom, mert nem tagadom, hogy amennyiben nem körvonalazódik közgyűlésig növekedésre, pályázatra vonatkozó terv, akkor ha osztalék fizetésről döntés születne úgy számítok emelkedni fog az ára és én eladom a pakkom, anélkül, hogy felvenném az osztalékot. Másoknak más az érdeke, gondolata, ezt elfogadom.
Néhány éve fizettek némi osztalékot annak ellenére, hogy akkor is fair érték alatt volt a tőzsdei ár. Nem emlékszem, hogy a következő években reklamált volna valaki amiatt, hogy akkor a jövőbeli osztalékok jelenértékét csökkentették nagyobb mértékben, mint amennyi osztalékot kivettek. Most is jó lenne szerintem, ha a felhalmozódott pénz egy részét kifizetnék osztalék formájában.
Szerintem ebbe ne menjünk bele. (Ok, hogy leesik az osztalék, de az osztalék meg a számládra kerül, tehát egy tökéletes világban nem szabadna, hogy a befektetésed értéke csökkenjen osztalékfizetés miatt) Megjegyzés: van olyan papír, pl tavaly a Telekom, amelyinek az árfolyama osztalékvágás után nem csökkent az osztalék mértékével. Beszélhetnénk arról is, hogy az osztalék bejelentése után egyes papírok árfolyama nagyobbat emelkedik, mint maga az osztalék és szelvény vágás után sem megy vissza a bejelentés előtti szintre. (pl Duna House) .
Ebben nem értünk egyet. Az osztalékból én is vehetem a társaság részvényeit. Az osztalékból vehetek kenyeret, tejet a családnak, vagy lakást, részvényből nem. Azaz nem kell eladnom a részvényt (ha kapok osztalékot), hogy a napi dolgaimat fedezzem. és így nem kell errodálnom az árfolyamot. Abban egyetértek veled, hogy ha a társaság fair értéke alatt van a részvény árazása, akkor az srv egy jó út, de ettől még (akár az srv mellett) az osztalék fizetés nem ördögtől való ötlet. A telekom is fizetett osztalékot, pedig nagyon a fair érték alatt forgott a papír.
USA ban vannak 30 - 50 vagy több éve osztalékot fizető cégek, biztos nem hallottál róluk. Akkor ők 30 - 50 éve folyamat fair valie felett vannak? :) Egy alapfokú tőzsde tanfolyamot elvégezgetnél. :)
Tavaly a nagytulajok úgy döntöttek, hogy 900M Ft-ot visszajuttathat a cég a tulajdonosoknak. Ha ezt osztalékban fizették volna ki, akkor minden részvényes kapott volna kb. 57 Ft-ot részvényenként. A 2021-es osztalékkifizetés utáni részvényforgalmat megnézve ebből pár tízmillióért vettek volna részvényt a tulajok, a többit zsebre tették volna, így a részvények utáni kereslet, legalább is ezeken az árszinteken lényegesen alacsonyabb lett volna. Ez meg azzal járna, hogy....... De a nagytulajok az osztalék helyett srv-t szavaztak meg. Azaz a 900M Ft részvényvisszavásárlás keretében kerül vissza a tulajdonosokhoz. Mégpedig láthatólag úgy, hogy a nagytulajok nem adják el a részvényeiket a cégnek, csak a kicsik adogatják. Azaz a 900M Ft úgy lesz elköltve, hogy abból a nagyrészvényesek semmit se látnak, mind a kisebb részvényeseknél landol. Ki az aki ez ellen küzd?
Persze lehet azért harcolni, hogy a nagyrészvényesek is kapjanak a cégtől pénzt. Ne csak a kisrészvényesek felé tolja ki a cég a százmilliókat, hanem pl. az MVM is kapjon. :-)
Nemsokára jön egy újabb közgyűlés. Nem tudom mi lesz a javaslat, de játszunk el a gondolattal, mondjuk 1,5Mrd Ft sorsáról kell dönteni. Ki szavaz a mellett, hogy a nagytulajok is kapjanak ebből, vagy srv keretében mindet a kisebb részvényesekre zúdítsák rá? Mi lesz, ha szegény nagytulajok már megint pénz nélkül maradnak....
Azok a kistulajok, akik meg hiányolják az osztalékot, nyugodtan eladhatnak egy "osztaléknyi" adag részvényt a cégnek az srv keretében. 2023-ban a cég 662e db részvényt vásárolt vissza, míg az átlagos, saját részvényeken túli részvényszám 15.670e db volt. Azaz ha valaki eladja a részvényeinek bő 4%-át, akkor a cégben lévő befolyása ott lesz, ahol 2023. elején volt. Azaz olyan állapotba kerülne, mintha srv helyett osztalék lett volna.
Ha az árfolyam magasabb, mint a fair value, akkor viszont az osztalékkifizetés a helyes döntés, ha nincs olyan beruházási lehetőség, ami jelenértéken többet ér, mint az osztalék összege.
Ez így önmagában nem értelmezhető kérdés. A válasz az, hogy attól függ. Ha a társaság belső értéke alatt van az árfolyam, és saját részvény vásárlás helyett osztalékot vesznek ki, akkor a jövőbeli osztalékok jelenértékét csökkentik nagyobb mértékben, mint amennyi osztalékot kivesznek.
Kérdezném, hogy milyen kárt okoztak és okoznak maguknak számtalan cégnél a tulajdonosok maguknak azzal, hogy a nyereség jórészét kifizetik maguknak osztalékként?
Igen, az még jobb lenne, ha 1000 Ft-n venne minél több saját részvényt a cég, és nem 1300-n. De hát ugye minél több részvényt vesz, annál kisebb lesz a kínálat a további vételekhez, tehát nagyon nehezen tud megvalósulni, hogy árfolyamemelkedés nélkül sokat vegyen.
A Te logikád szerint az még jobb lenne, ha aodtaninál még alacsonyabb, tegyük fel ezer Ft lenne a tőzsdén a tészvény ára, nem növekednének, nem fizetnének osztalékot, de vennék limitálva a saját részvényt. Egyébként a részvénytulajok között van szakmai és van pénzügyi befektető, nem azonosak pl. Időtáv/hozam tekintetében az elvárásaik. Azt gondolom, hogy az elmúlt egyéves hozamtól amit a Panny produkált jelen kamatkörnyezetben senki nincs elragadtatva.
Ez kétségtelen. Jogukban áll saját maguknak kárt okozni. győzd meg erről a nagy részvényeseket! Persze az is lehet, hogy áprilisig felmegy 2000-ig az árfolyam, és akkor tényleg nincs indok arra, hogy ne legyen osztalék, hacsak nem esik be egy új projekt addig.
A részvényesek érdeke a részvényesi vagyon minél nagyobb növelése. Jelen árfolyam mellett (megfelelő beruházási lehetőség hiányában) a saját részvény vásárlás növeli leginkább a részvényesi vagyont.
PANNERGY