Ha jönne egy nagybüfi felvásárlási szándékkal, nem sokat tudnának tenni. Én, ha most alapkezelő lennék, ráugranék erre a sztorira, de más úgy látszik, óvatosabb.
Szükség lenne egy tervre, hogy több befektető tudjon hinni a Pannyban, amit a cégek nagy része közzétesz ilyen-olyan formában (nem akarok offolni jó példákkal). Itt nem tudjuk a tervet, osztalékot talán akartak egy keveset de mégsem, srv lesz de csak óvatosan, új projekt nem valószínű de talán mégis lehet, fel kell rá készülni, ez megy évek óta. Nekem az is jó terv, h most visszafizetik a nyereségből a hiteleket, és majd utána lesz osztalék, de valamit azért kéne kommunikálni, h tudja mire fizet be az ember. Ha érett "fejőstehén" cég, akkor osztalék vagy nagy srv program kéne, ha fejlődő cég, akkor új projekt vagy a hitelek visszafizetése. Amit Te leírtál, az lehet(ne) 1 terv, az évi 1 milliárd srv 5 évig és utána oszti, csak a múltjuk miatt ebben egyelőre kevesen hisznek, és addig nagy emelkedés nem lesz a célár felé.
Az osztalék vagy nem osztalék vagy srv döntésnél azt kell mérlegelni, hogy mi növeli jobban a részvényesi vagyont. Lehet, hogy legjobb választás egy új projekt, mert annak 25% p.a. a megtérülése. Új projekt hiányában, ha fair value alatt van az árfolyam, akkor az rsv előnyösebb a részvényesi vagyont tekintve, mint az osztalék. Az más kérdés, hogy árfolyamban ez nem biztos, hogy megjelenik.
Pont erről írtam én is, hogy az éppen aktuális állapotát (vagy ahogy te írod, eszközeit) veszed meg valamely részben, nem azt, hogy hogyan jutott ide a cég. Azaz nem a múltat veszed meg, hanem a jelent és a jövőt, ergo az eddigi fejlesztéseket nem az fizette, aki most veszi.
"Az ő pénzét nem használta a cég a jelen állapot kialakítására" . Dehogynem csak akkor még nem az ő nevén volt. Tulajdonjogot veszel a részvénnyel ergő bár igazán kis mértékben de megveszed a cég összes gépének, ingatlanának cégértékének mindenének egy igen kis részét. Ezeket a cég évek óta használja ( jó részét újra és újra forgatva akár gépről akár még ingatlanról is beszélünk ) és ezért vagy juttat neked is vagy azt mondja megy minden vissza a cégbe de így az értéke is nő és ez által többet termel neked. Ergo a korábbi lemondott kifizetésekből keletkezik az a haszon is amit most termel a cég. . Az az érték amit pedig a munkavállalók és vezetők tesznek hozzá a munkabérük és egyéb juttatások által kerül kiegyenlítésre ( elvi szinten legalábbis ).
"Az még egy másik cég volt, Pannonplast néven. A PannErgy a projektjeihez valóban nem vont be friss tőkét." . Csak felhasználta a tulajdonosokét és kvázi ingyen hitelként kezelte. Azért lássuk be a cég valamiből elindult az abból keletkezett haszon és a cégben keletkezett minden érték ( beruházások, épületek gépek de még a cég nevének értéke is ) a tulajdonosokat illeti amit visszaforgattak a cégbe nem kivették. Amíg ez visszaforgatásra kerül kvázi ingyen hitelként működik a cég számára ( hogy közben külsős hitelt is igénybe vesz rendben ).
"Ne haragudj, de ha van PannE részvényed akkor végső soron befektető
vagy, tehát a részvényeid jegyzési árának megfelelő összeget biztosan
használják." Ez megint egy hülyeség. Abból a cég közvetlenül nem profitál, hogy te a tőzsdén adod-veszed a részvényeit (ez nyilván egy egészséges piacra votatkozik és nem a magyarra, ahol egy befektető inkább vesz egy 0 árbevételű céget 100x-orosan túlárazva, mint egy fix készpénzt termelő céget, de ebbe most nem mennék bele). Ha ezelőtt 15-20 évvel ezelőtt valaki adott jegyzésben mondjuk 100Ft-tot egy részvényért (nem tudom volt -e ilyen, csak hasra csaptam), és azóta megtartott, arra ez igaz lehet. Aki pedig azóta eladta, az vagy nyert vele, azaz a "cég" visszaadta neki azt, hogy a jegyzéssel bizalmat szavazott, vagy aki meg veszteséggel adat el a jegyzett részvényeit, az joggal gondolhatja úgy, hogy a cég rosszul költötte el a belefektetett pénzét és ő finanszírozta annak a működését. De aki tegnap vette a részvényt, arra már nem igaz, amit leírtál, mert ő egy "kész" cég alapján döntött a részvény megvásárlásáról. Az ő pénzét nem használta a cég a jelen állapot kialakítására (gondolom az időutazás még a panny-nál sem működik, mert akkor lehet esély arra, amit írtál). És ez adott minden időpillanatra mikor egy cég részvényeit veszed és nem egy kibocsátás során jegyzed.
PANNERGY