Abszolút számot nem mondanék. 1,5% reálhozamnál el fog menni melleted a világ. FIRE portfóliók hüvelykujj szabálya a reál 4%, az pedig nem fog menni full állampapírral. 3%-os PMÁP-ba (régen volt olyan is) bátrabban tenném a tőke nagyobb részét.
Válaszoltam az előző hozzászólással, "részben". Ugyanakkor, anno azt is kimatekoltam, hogy aki azzal trükközik, hogy nem akar felhalmozott kamatot venni, inkább bevárja az újat, csak hogy a névértéket vegye meg, nem jár jobban, max 1-2 hónappal később kapja meg a végső-utolsó 7%-ot. 0,019% kamat jár egy napra, 1 hónapra 0,58%, így jön ki a fixmáp 3 hónapra 1,75% Tehát ha most 1 hónappal előbb megveszed a Q2-t, minthogy kivárnád a Q3-at, addigra már kapsz a névértékre 0,58% kamatot, míg ha vársz a Q3-ra, akkor semmit. (párnaciha) Példa: A felhalmozott kamat most hasraütésre 1% körül lehet 1 millió forintnál a Q2 első kamatfizetéséig még a hátralévő 1hónapra még kapsz 5800 Ft kamatot (0,58%), de ugye be kell fizetni + 10000ft-ot, 10000-nek mennyi az 1,75%-a? 175Ft...ezért várni és nem befektetni azt a + 10000-et? 1 hónap múlva visszakapod a 10000-et, úgy, hogy közben kamatozott a névérték 5800-at..... Ha nagyon akarsz Q3-at, rakd vissza a 10k-t a Q3-ba..:)
Ezt írtam február 23-án. A Q2 is 7% lesz kérdésre? Akkor még javában ment a "matek", hogy FIXMÁP vagy BMÁP éri meg majd jobban, rövid-hosszútávon. Az akkori DKJ 6,7 volt, most is. Eltelt 4 hónap.
Te még bőven az aktív éveidben vagy, simán át tudsz vészelni néhány év medvepiacot is. Áll előtted még 10-20 év portfólió építés. Hidd el, sose fogod úgy érezni, hogy na akkor most van az ideje belépni a nemtudommelyik kockázatos eszközbe buy-and-hold alapon. Valószínűleg a személyiséged és az öröklött minták akadályoznak, nekem is volt ilyen problémám, egyszerűen nem mertem elég nagy arányban kockázatos eszközbe tenni (csak aztán mákom volt a hazai ingatlanpiaccal, ami szépen hozott). Pedig azzal fogsz nyerni, ha csinálsz egy pofon egyszerű SP500 és DAX/Eurostoxx és emerging markets ETF portfóliót, akkor azzal a világ 90%-át le is fedted, márpedig a pénznyomtatás miatt a világ mindig növekedni fog. Aprópénz mehet nyersanyagba vagy játékra egyedi akármikbe. OK, most vonzó felmarkolni a 16+19,1%-ot, de ha utána évekig full tőkével beragadsz 40-50 évesen az 5% körüli HUF hozamba, el fog menni melletted a világ. Csinálj valami tervet jövő tavaszig.
Más még nem volt ennyire őszinte, hogy leírta volna, hogy "fullon állampapír". nálam: 90% PMÁP 10% FIXMÁP lett, a kamat maradéka lakásfelújítás-utazás-család Ebből következik, hogy tavaly fullon toltam a PMÁP-ot. Nekem sem tetszik a jövő évi 4-5%-os átlag inflával a pmáp, még akkor sem, ha +1,5% prémium jár rá. Amit nem tudunk még, hogy akkor, a kamatfizetéskor milyen %-os papírok lesznek. Lehet, hogy a 6%-os (4,5+1,5%) PMÁP kamat jónak fog számítani. Nekem az új MÁP+ sem tűnik rossznak, főleg a visszaválthatósága miatt. Majd akkor agyalunk, ha már ott vagyunk (2025 kamatfizetésnél).
Jelenleg nincs szabad tőkém. Utazgatunk, elmegy a családra. "Élünk". De ha lenne se vennék most PMÁP-ot. 7,9%-ot ad 1 évig (vagyis április 22-ig), utána a következő év tuti szar lesz. Nekem a tőke nagyon nagy %-a PMÁP-ban van (2030/I) Az idei kamat durván feléből már fixmáp lett.
Ilyen alapoknál azt is meg kell nézni mennyire kockázatos az alap. (Ez az). Milyen befektetési politikát képvisel. Itt hosszú és rövidtávú pozíciókat is felvesznek. A legfontosabb, ki kezeli az alapot. Az én megítélésem szerint Hosszú Feri egy nagyon jó szakember. Régebben nagy ráérzéssel tudott rövid távú pozíciókat felvenni. Nagy nyersanyag ár esések közepette is tudott pozitívban maradni, ellentétben más nyersanyag alapokkal. Sajnos most nem tudom mennyire változott a befektetési politikájuk, de úgy néz ki még mindig jól csinálják. Visszatérve a topik témájára. Régebben kisebb esések után többször beszálltam ebbe az alapba rövid távra (3-5% ért, 4%-os kamatkörnyezetben), függetlenül, hogy az ajánlott időtáv 5 év. Most viszont jövő év elejéig, közepéig full állampapír. Majd utána módosítás.
Pont ez az ami miatt nehéz megtalálni az ideális beszállási és kiszállási pontot. Már 3500-nál is azt mondták a SP500-ra, hogy túlértékelt, azóta elment 5400 fölé. Szerintem is már túl értékelt, de aki 3500-nál kiszállt az rossz döntés volt.
Magyar Állampapír tulajok