Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 01. 30. 21:31
Előzmény: #11937  upgrayeddAKS
#11940
A nyugati tőkések vállalják a fluktuációval járó nyereség-kiesést, mert elkapja őket a kapzsiság. Ahol sokat lehet nyerni, ott gyorsan elmegy az ész. Irakban nem egy külföldi olajspekit húztak fel a fára, amikor egyik kikötőből a másikba utaztak, mint a mérgezett egerek. És a megtörtént lincselések sem tántorították vissza az újabb jelentkezőket, sőt, egyenesen felbátorodtak azon, hogy eggyel-kettővel kevesebben lettek.
Törölt felhasználó 2017. 01. 30. 21:17
Előzmény: #11936  upgrayeddAKS
#11939
"Szerintem az SSC-k tulajdonosai örüljenek neki.."

A tőkének nem ilyen a természete. Minden drága, szar az infrastruktúra, és ha mindenki felajánlja, hogy ingyen dolgozik, akkor másnap már pénzt kérnek az alkalmazottaktól, hogy bejárhassanak. Nemcsak a tőke ilyen, hanem az emberi természet is. Aki Mo-on van perpill, az meg van elégedve mindennel, azért van itt. Máskülönben nem lenne. A kommunikáció és a média szarkeverése mellékes tényező.
buyandhold 2017. 01. 30. 21:01
Előzmény: #11929  DAXHU
#11938
mondjuk en pont forditva latom.
Tavaly 2 videki megyeszekhelyen is vettem lakasokat, boven 10% felett lehet kiadni oket, es azota az aruk is 25%-ot emelkedett.
Kozben a berleti dijak tovabb nottek, ahol berlo csere van, folyamatosan novelem a dijat az uajknak.

Mindekozben BP-en nem volt emelkedes, es 7% alatt lehet kiadni.

Most igaz, hogy rosszabb videk, de sokan utaljak Pestet. En is, pedig 20 evet ott eltem. 5 eve videkre koltoztem (Balaton), es most latom, hogy Pest milyen szar videkhez kepest. De ahol a lakasokat vettem, azok a megyeszekhelyek is sokkal elhetobbek, mint Pest.

Szerintem az lesz, hogy ahogy nonek a berek, amikor eler egy szintet, az emberek mar nem mennek Pestre( mert utaljak), es akkor Pesten lemennek az arak, videken (megyeszekhelyrol beszelek) pedig meg fentebb megy.

Ilyen szempontbol Magyarorszag a leg-vizfejubb orszag. Pl. Lengyelorszagban nincs lenyeges kulonbseg a fovaros es videk kozott.
Szerintem ha lesz elfogadhato fizetes videken, akkor az emberek ott maradnak, sot oda koltoznek inkabb.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 30. 19:53
Előzmény: #11934  Törölt felhasználó
#11937
Így van. De ha valóban magas a fluktuáció, akkor ezzel a túljelentkezés-aránnyal nem sokat ér az adott cég. Akkor sem, ha végig magas marad ez az arány.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 30. 19:49
Előzmény: #11935  Törölt felhasználó
#11936
Nem tudom, hogy mennyire ér össze, még nem voltam HR-es. Ha a cégek nem akarnak rendesen fizetni, akkor várhatják, amíg a "sült galamb" a szájukba repül - akár vidéken, akár a fővárosban. Ha ezt egy HR-es nem ismeri fel, akkor szvsz. alkalmatlan. Ha észreveszi, de nem tud/akar a cég emelni a fizetéseken, akkor így jártak :)
Szerintem az SSC-k tulajdonosai örüljenek neki, hogy még a V4-ekhez képest is olcsó Mo. Az irodabérleti díj is lényegesen kisebb, a bérek is - mi ez, ha nem a Kánaán? :) De 1 dolgot el tudok képzelni, és az kész tragikomédia (mármint ha igaz). Azt, hogy valamelyik okostóni valamelyik céges preziben fix bérrel számolt a nagyfőnökök felé, azok rábólintottak a dologra, és most nem tudnak emelni, mert nem mernek odamenni hozzájuk, hogy "ööö... izé... szóval kicsit elszámoltuk magunkat a bérek tekintetében... bár még mindig kedvezőek, de már nem annyira, mint amivel számoltunk". Inkább eltűrik a magas fluktuációt :)
Törölt felhasználó 2017. 01. 30. 19:32
Előzmény: #11933  upgrayeddAKS
#11935
Elvileg belefér abba a trendbe, hogy Budapesten már munkaerőhiány van, vidéki városokban meg jobban válogathatnak a jelentkezők között. A gyakorlatban viszont vidéken nem ér össze a kereslet kínalat, hallottam panaszkodni kis cégek vezetőit, hogy nem találnak embert, miközben ugyanabban a városban fillérekért dolgoznak jó szakemberek is. De ezek a multik sem tudják feltölteni a tervezett létszámukat. Persze, mert aki tud dobbant, olcsóbb és gyorsabb költözni, mint megtanulni németül is, ráadásul kifizetődőbb, mert Budapesten többet fizetnek és sokkal nagyobb a munkahely választék.
Törölt felhasználó 2017. 01. 30. 18:43
Előzmény: #11933  upgrayeddAKS
#11934
Ahol erősebben szűrnek, ott nagyobb a túljelentkezés. Még...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 30. 18:25
Előzmény: #11932  Törölt felhasználó
#11933
OK, szóval vidéken ezek szerint erősebben szűrnek a T-nél, mint Bpesten. Ez mit bizonyít?
Törölt felhasználó 2017. 01. 30. 17:31
Előzmény: #11931  upgrayeddAKS
#11932
Konkrétan a T csoport ugyanazon vallalata vidéken angol és német nyelvtudást vár el a programozóktól, üzemeltetőktől (és németből erősebbet), Budapesten meg elég az angol. Eközben van olyan Münchenben dolgozó ismerősöm, aki nem tud németül, mégis talált ott jó fejlesztői állást, illetve Budapesten is sok olyan van, aki magyarul nem tud...
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 30. 17:20
Előzmény: #11930  Törölt felhasználó
#11931
Néhány vidéki nagyvárosban már elindult pár SSC, és ez még folytatódhat. De Csanádapácán és Mucsaröcsögén ettől még csökkenni fognak az ingatlanárak, mert még Bpestig sem kell utazni a "darálóba" :)
Amúgy bármennyire is kizsigerelnek ezek, egy fiatalnak jó ugródeszka. Szóval szerintem jó, hogy vannak. Arról nem is beszélve, hogy mondjuk a Morgan Stanley mennyivel magasabb fokú "SSC", mint mondjuk egy T-Systems, stb. Nyilván vidékre nem a MS megy, hanem a T :)
De a budapesti növekedést a vidéki SSC-k eleve nem is veszélyeztetik. Szvsz azért mennek vidékre, mert már nem találnak Bp.-en alkalmas embert. Reménykednek talán, hátha vidéken horogra akad olyan, aki nem költözne "sin city"-be :)
Törölt felhasználó 2017. 01. 30. 16:19
Előzmény: #11928  upgrayeddAKS
#11930
Elképzelem magam előtt, hogy egy makói lány megtanul két nyelvet egy pesti egyetemen, aztán visszamegy Csanádapácára ssc-zni nettó 150-ért (ami csak jelenleg ennyi, mert egyre többen tanulnak és tudnak nyelvet, ezért leszorulnak a bérek, mint a cnc-területen). Az évfolyamtársai pedig lepattannak külföldre, és összejönnek nyugati krapekokkal, és együtt kijárják az 1500 euró segílyt (gyerekkel simán megy Írországban).
DAXHU 2017. 01. 30. 15:38
Előzmény: #11926  gyula1971
#11929
SOHA
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 30. 15:33
Előzmény: #11926  gyula1971
#11928
Persze, hogy nincs vevő rájuk. Mo.-on vannak kisebb-nagyobb ipari parkok vidéken, ahol van némi munka, aztán kifújt kb.
Majd 1x talán beindulnak az SSC-k vidéken (vannak már, de ezek első fecskék), pl. a M. Telekom-csoport Debrecenben tol egyet. De ezek jellemzően ott növelik meg a keresletet, ahol eddig is volt már. Ezek a "vidék vidékén" inkább fokozni fogják az elvándorlást, mert nem kell már Budapestig menni. Amely kisebb települések tudnak élni a lehetőséggel, azok esetleg tudják tartani magukat vagy esetleg fejlődnek is, de a többségen marad a vegetálás. Ez egy ördögi kör: alkoholizmus, szegénység, depresszió, stb. -> nagy munkanélküliség -> még nagyobb alkoholizmus, szegénység, depresszió, stb.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2017. 01. 30. 15:24
Előzmény: #11922  johai
#11927
OFF :)
Sajnos az a hatalmuk alapja, hogy az emberek tehetetlennek érzik magukat velük szemben. Ehhez pedig az kell, hogy "kifosszák" a lakosságot, és függésbe taszítsák őket. A lebutított, lerabolt, "megnyomorított" tömeg nem mer beleszólni a "földesúr" dolgaiba - főleg akkor, ha közben egy-egy morzsa is leesik a népnek az urak asztaláról. (Pl. 10e Ft-os Böske-utalvány, rizsacsökk.) Ilyenkor a morzsákért nagy-nagy küzdelem van, és amíg a nép egymást marcangolja, addig sem a népnyúzókkal foglalkozik. (Nyilván ez leegyszerűsítés volt, de nehéz lenne most akadémiai székfoglalót rittyenteni. A nép is "cinkos" sok esetben pl.)
gyula1971
gyula1971 2017. 01. 30. 13:36
Előzmény: #11925  gyula1971
#11926
Találtam egy cikket, nem tudom mikor fordul a helyzet vidéken.

link
gyula1971
gyula1971 2017. 01. 29. 15:30
Előzmény: #11920  BPartner
#11925
Ilyen linked van vidéki városokra is?
Törölt felhasználó 2017. 01. 29. 14:06
Előzmény: #11920  BPartner
#11924
Igényes cikk!!
tberki 2017. 01. 29. 12:07
Előzmény: #11868  Törölt felhasználó
#11923
Nem olvastad vegig figyelmesen. Nem gondolom hogy egy autogyar a sori munkaval vonzza a kornyekre a munkaerot. Marpedig ameg ezek osszeszerelo uzemek addig alacsony fehergalleros munkaero aranya. Ez az arany sok tier1 beszallitonal joval magasabb a magyar uzemeikben.
johai 2017. 01. 29. 11:56
Előzmény: #11919  mage
#11922
Parasztokkal nincs semmi baj,egyebkent mar gazdanak nevezik oket....az ugynevezett paraszti birvaggyal van a baj,amit a parlamentbe kerult urak gyakorolnak,meg a lakajaik perepucsostul.
Ezekkel van a baj,ok nem tetszenek egyre tobb embernek,az hogy mindenre ra akarjak tenni a kezuket,birvagyuk korlatlan.

Egyebkent az ingatlanpiacot is ok mozgatjak,ezt csak a vak nem latja.
Törölt felhasználó 2017. 01. 29. 10:12
Előzmény: #11914  mage
#11921
Az hagyján, hogy pökhendi, de gyakorlatilag a saját Budapestre költöző vidéki ellenességecmiatt teljesen téves feltételezésekre jut. Pl. hogy végzettségben hogyan alakul a belső migráció. Mivel lenézi a Budapestre költözöket, ezért hasra csapással megmondja, hogy a képzetlenek teszik ki a nagyobb részét, és ezért pénzük sincs komolyabb ingatlanra, ezért nem számít tényezőnek a belső migráció. Holott a mostani szinteken épp a képzetleneknek éri meg más várost valasztaniuk költözéshez, hiszen ők ha 50%- al többet keresnének Budapesten, akkor az még nem fedezné a bérleti díjak különbségét, míg egy mérnök ha csak 300 helyett 450-et keres (inkább 200 és 450 lesz az, vagy 300 és 700), már könnyen kifizeti a 100 ezres garzont, vagy többedmagával a 180 ezres lakást. Ja, és a képzetleneknek az is opció, hogy a nyugati határszélről átjárjanak beteget gondozni, takarítani, stb., stb.

A másik meg a statisztika, hogy több diplomás állást hirdetnek meg Budapesten. Egyébként a BME hallgatóinak fele is vidéki, és kevesen mennek vissza szülővárosukba.

Neki is írtam, akkor kezdett gyökértelenezni, nekem például 1 kivételével összes közvetlen munkatársam vidéki vagy határon túli magyar, és mind egyetemi diplomás, de a cégen belül is legalább 1/3 az arányuk. Papíron köztük a fiatalok persze vidéken élnek, hiszen nincsenek bejelentve albérletbe.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók