Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 01. 28. 13:15
Előzmény: #11878  Törölt felhasználó
#11880
ezért állítom, hogy a szobáztatás kiherélésével kőként zuhanna vissza az albérleti ár és ezzel az eladási ár is

ott áll majd a későn beleugró - mert a többség ilyen - a méregdrága lakásával ami már nagyon kevés hozamot csinál és megijed: mi lesz, ha tovább romlik a dolog. na akkor tömegesen kimennek ezek a lakások a piacra

ésakkor a 2018-ra a kormány által is prognisztizált 3 százalékos inflát (ami lesz vagy 6) nem is említettem

de nem kell elfogadni ezt a scenariot

ja és tegnap ecseteltem a bécsi árakat is - tudom, azok ott szraul élnek
Törölt felhasználó 2017. 01. 28. 13:05
Előzmény: #11867  kbb
#11879
és nincs ennyi budapesti jelentkező?
ne vicclj
ez nudli
Törölt felhasználó 2017. 01. 28. 13:01
Előzmény: #11863  xmann
#11878
én nem hiszem hanem tudom
15 éve adok veszek kb.

az albérleti piac központja a tágan értelmezett belváros
ide akar mindenki jönni

azaz akart

mert:
olcsó
tömegközlekedés
boltok
haverok
fanta
nem panel

ez MEGSZŰNT szinte a szobáztatással nem csak az 5. kerületben, hanem az addig ruppót nem érő 8-9. kerületben is

nem arról van szó, hogy ezt az albérletkereső sokaságot nem tudta felszívni a többi kerület
arról van szó, hogy mint a futótűz elterjedt: józsika 400 ezret keres havonta a szutyok lakásával

ennyi az egész
ettől kezdve egyre többen akarta ugyanennyit keresni
és elindult a lavina

mindez nincs ha nem kezdenek el szobáztatni a egy csomó kerületben az addigi szűk belvároson kívül

25 éve is ment ez, de akkor csak a váci utca és környéke, nyugati környéke volt a sláger
tudom, mert csináltam

most meg a szinte a fél város
Vortex 2017. 01. 28. 11:06
Előzmény: #11876  Vortex
#11877
Láttam egy kiadó lakást, ahol a nagymama bútorai voltak.
A hirdetés szövegében ez volt "kiadó retró bútorokkal berendezve" :)
Olyan áron volt, mint a szépen berendezettek.
Nem tudom, végül mi lett a lakással, de kíváncsi lennék :)
Vortex 2017. 01. 28. 10:57
Előzmény: #11870  kbb
#11876
4 éve nem érkeztek fiatalok vidékről?
Az utóbbi egy évben nem érkeztek fiatalok vidékről?

3 éve vettél egy panellakást 8 millióért és kiadtad 60-70 ezerért, az kb. 10% hozam volt.
Egyre többen vettek lakást, hogy kiadják.
Beindult az ingatlanpiac. Megjelentek a vevők, akik felújították a lakást és továbbadták.

Ha befektetsz, elvársz egy hozamot. Pénzt fektettél bele, ezért minél drágábban szeretnéd kiadni.

És itt a lényeg, hogy egy bizonyos szintig megfizetik az emberek a drágább albérletet, mert lakni kell valahol.
Van egy szint, amit már nem tudnak/akarnak átlépni, és akkor más megoldást keresnek.

Van egy réteg, akik meg tudják fizetni a drága albérletet. De ez egy szűk réteg. Mindenki ezt a réteget célozza. Jön az egyszeri ember, megnézi az ingatlan hirdetéseket, és látja, hogy 100 ezer alatt nincs kiadó lakás. Akkor ő is annyiért akarja kiadni a szutykát.

Úgy néz ki, lassan beáll egyensúlyba a piac.

Ha eltűnnek a befektetők a vásárlói oldalról, akkor érdekes helyzet lesz.

Sok eladó felújított lakást látok horror áron. Gondolom ők a második körben léptek piacra.
BPartner
BPartner 2017. 01. 28. 10:55
Előzmény: #11873  exmnbs1
#11875
Nem egyedi eset. Online is ez van. Az a gyakori, hogy hirdeti hetekig, majd abbahagyja hetekre. Utána újra kezdi, mint ha "új" hirdetés lenne.
kbb 2017. 01. 28. 10:41
Előzmény: #11871  exmnbs1
#11874
Marketingtanácsadás, minimális ügyfélforgalommal (jellemzően mi mentünk ki tárgyalni), így nem volt gond a gangos ház harmadik emelete, csak a 10 főt átlépve kevés lett a 3 szoba + hall.

De számtalan (és a gazdaság pörgésével valószínűleg egyre több) hasonló cég működik Budapesten, a mérnöki tervezéstől az IT fejlesztésig. A helyünkön például egy speditőrcég volt az előző bérlő.
exmnbs1 2017. 01. 28. 10:40
Előzmény: #11872  BPartner
#11873
Egyedi eset de eleg feltűnő
Gábor Aron úton dupla táblán hirdeti a tulaj hetek ota hogy kiadna a lakását.
Ilyesmit nem lattam máshol.
BPartner
BPartner 2017. 01. 28. 10:36
Előzmény: #11870  kbb
#11872
Hozamot akkor lehet számolni, ha a lakás ki volt adva. Az elmúlt időszakban az történt, hogy megnőtt a nem kiadott lakások száma. Ez picit kellemetlenebb jelenség, mint a hozamcsökkenés.

Az albérletpiacon a kereslet és kínálat olyannyira nincs egyensúlyban (nem azt kínálják, amit keresnek), hogy amire van kereslet annak van árai, ebből fakadóan hozama is.
exmnbs1 2017. 01. 28. 10:17
Előzmény: #11869  kbb
#11871
Ez egy ingatlan iroda?
kbb 2017. 01. 28. 10:12
Előzmény: #11865  Vortex
#11870
Tőled is kérdezem: ha azért nőttek az árak, mert helyet keresnek a szabad pénznek, miért nem csökkentek a hozamok?

Konkrét példa: 2011-ben 10,2M-ért vettük a lakásunkat (panel, külső kerület), a lakótelepen ekkor 50-60e között kínáltak kiadásra hasonlókat.

Most eladásra 16-17M, kiadásra 80-100e között menne el.

De az olcsóbb szegmensben máshol is hasonló a helyzet, stabilan tartja magát a vételár = 170-200 havi bérleti díj arány.

Szerintem a magyarázat az, hogy a folyamatos érkező fiatal vidékiek és a reálbéremelkedés miatt megnőtt kereslettel nem tudta tartani a lépést a kínálat, sőt az Airbnb 8000 lakást még ki is szorított, a hiány pedig megnövelte a bérleti díjakat.

Ez időben véletlenül egybeesett a kamatcsökkenéssel és a brókerbotrányokkal, így a befektetési vásárlók miatt a felborult kereslet-kínálat ellenére sem nőttek meg a hozamok.
kbb 2017. 01. 28. 09:36
Előzmény: #11859  Törölt felhasználó
#11869
2014-ben egy 10 fős kis cégnél dolgoztam lakásirodában, de a tervezett létszámbővítéssel már nem fértünk volna el.

Az irodaházak többsége szóba sem állt velünk, mert túl kicsi bérlők lennénk - és akkor még csak kezdett véget érni a válság, a mainál lényegesen több volt a szabad kapacitás...

A gazdaság bővülésével elvileg egyre több kis cég kell, hogy alakuljon, az irodaházakban meg lassan a nagy bérlőknek sem lesz már hely.

Az persze elképzelhető, hogy a kiemelt Airbnb negyedekben nagyobb számban alakítottak vissza lakásirodákat turistáknak kiadni, de összességében elvileg több kell, hogy legyen belőlük, mint pár éve.
Törölt felhasználó 2017. 01. 28. 09:28
Előzmény: #11866  Vortex
#11868
Igen, de a kolléga a gyárak felsorolásához hozta kontrasztként. Bevallom, annyira én se vagyok hülye - bár igyekszem - hogy ne tudnám, rengeteg beszállító dolgozik a három autógyárunk keze alá. Úgyhogy tökre igazad van amúgy, meg nekem is :)
kbb 2017. 01. 28. 09:19
Előzmény: #11858  Törölt felhasználó
#11867
Megnéztem a legnagyobb állásportált.

Főiskolai végzettséget igénylő hirdetések:

Budapest 2301 db
Pest megye 366 db
többi megye 1189 db

Egyetemi végzettségnél még durvább:

Budapest 241 db
Pest megye 35 db
többi megye 76 db

Ebben a közszféra nincs benne, az némileg kiegyenlíti - viszont a fizetések is gyengébbek, pedagógusokból, körorvosokból és kishivatalnokokból nagy ingatlankereslet nem lesz.

Speciális területhez magas szinten értő szakembereknél előfordulhat, hogy kiemelt fizetést ajánlanak nekik vidéken, ha nagy szükség van a tudásukra, és úgy látják, hogy helyben nem fognak embert találni. Ha ismerősödnél ez épp a szülővárosa volt, az nagy mázli.

Átlagos képességű könyvelőknél, üzemmérnököknél, informatikusoknál ilyen nem fordul elő, nekik inkább nyomott bért ajánlanak vidéken, mert lesz alkalmas helybeli jelentkező, aki így is örülni fog, hogy közel lehet a családhoz.
Vortex 2017. 01. 28. 09:10
Előzmény: #11864  Törölt felhasználó
#11866
"van legalabb 10 olyan gyar az autoiparban Magyarorszagon"

Az autóipar nem egyenlő az autógyárral. Vannak autóipari beszállító cégek.
Vortex 2017. 01. 28. 09:08
Előzmény: #11863  xmann
#11865
Nem kizárólag az Airbnb miatt emelkedtek az árak, hanem mert jelen pillanatban annak aki nem tudja máshová fektetni a pénzt (vállalkozás, tőzsde stb.) az ingatlan hoz valamit a konyhára a befektetett pénz után.

Az Airbnb ehhez tartozik hozzá.

Az igaz, hogy a teljes lakásállományhoz képest elhanyagolható, de hatással van az albérlet árakra, amik az ingatlan árakra.
Ha megnézzük az Airbnb-s lakások koncentrációját, már nem is olyan elhanyagolható, mert a legtöbb a belvárosban található.
Törölt felhasználó 2017. 01. 28. 08:35
Előzmény: #11862  tberki
#11864
Igen, az egri autógyár például nagyon híres, már sokat hallottam róla. Ja, lehet, hogy a győrivel keverem.
xmann 2017. 01. 28. 07:53
Előzmény: #11843  Törölt felhasználó
#11863
Ez régi mániád, de semmiféle statisztika nem támasztja alá. Az airbnb-s lakások aránya elhanyagolható a Bp-i piacon. Nem az airbnb miatt van/volt áremelkedés. Persze mindenki abban hisz amiben akar
tberki 2017. 01. 28. 06:27
Előzmény: #11861  Törölt felhasználó
#11862
Miert gondoljatok hogy csak az audi es mercedes gyar letezik? Megkockaztatom hogy van legalabb 10 olyan gyar az autoiparban Magyarorszagon ahol a feher/kek galler aranya kedvezobb mint a fent nevezetteknel. Veszprem, Szekesfehervar, Hatvan, Mor, Eger kornyeken is erdemes nezelodni.
Törölt felhasználó 2017. 01. 28. 04:30
Előzmény: #11850  Törölt felhasználó
#11861
Ez is lehet, de azt is figyelembe kell venni, hogy Mercedes gyár egy helyen van, Audi gyár meg még egy helyen.

Azon kívül hosszútávon a fiataloknak, és ez halmozottan igaz a diplomásokra, de nem csak rájuk, akkor költözniük kell valahová, mert helyben nem nagyon van lehetőség. Akkor viszont a jobb lehetőségekkel bíró helyet fogják választani, ami vagy Budapest, vagy külföld, sokkal kisebb eséllyel mondjuk Győr vagy Kecskemét.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek