Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 14:43
Előzmény: #84676  Törölt felhasználó
#84700
Falusi CSOK kapcsán kicsit gyorsabban túljutott a piac a csúcson, valószínűleg az igen véges kínálat és kereslet miatt, idézet a KSH-tól:
"2019 III. negyedévében az érintett kistelepüléseken átmeneti, 12%-os drágulást idézett elő a Falusi CSOK-ra vonatkozó szabályozás megjelenése. Az árak emelkedése ezt követően fokozatosan mérséklődött és 2020 I. negyedévében már visszatért a többi községre jellemző trendhez."
Érdemes a grafikont is megnézni.
https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/lakaspiacar/20201/index.html#ahasznltlakspiaconkimutathatafalusicsokhatsa
Placi82 2020. 08. 16. 14:42
Előzmény: #84693  StandardnSpoor
#84699
Gyerekek most már komolyan, az infláció a szegények adója, az inflációba bele bukhat akár még a kormány párt is, hisz nagyon széles tömegeket szivatnanak vele. Persze hogy van infláció 5%, de van hozzá 4.95 % MAP is. Ha az infláció 15% lesz, akkor 9.5 millió szavazopolgar szívni fog. Teccik érteni. És akkor mindenki eldobja az allamakotvenyeket, de senki se fogja venni, és akkor kampo. Mert azért még vannak makrogazdasági törvények, meg ha nem is hiszik ezt sokan. Köztük Matocsi se
Placi82 2020. 08. 16. 14:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#84698
Evvel azt akarták veletek érzékeltetni, hogy ha noszvajon 200 milla egy ház akkor ne legyél már félős, meg venni az 50m2 és lyukat 50 millaert,mert már ő is szabadulna tőle :) 
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 14:23
Előzmény: #84692  berlini
#84697
Egyetlen egy olyan létszámleépítést nem láttam, illetve egyről sem hallottam, ahol ne az 50+-os korosztály lett volna felülreprezentált, jobb helyeken a 60+-osokat befizették nyugdíjba, de olyat is láttam, ahol a legkisebb megingásra kirúgdosták a 62-63 évseket, aztán oldják meg, ahogy akarják. Ez nem a bivalybasznádi TSZ-ben volt, hanem kis hazánk TOP5-ben lévő pénzintézeteinél. Egynek mondjuk utána jó referenciát adtam egy évvel később, ő puhára esett, egy 55+-os másik meg már négy éve nem tud elhelyezkedni. Ez mindig ilyen volt, miért lenne a későbbiekben másként? Bármelyik évben el lehetett mondani, hogy egyre kisebb a belépő korosztály, mégsem zavart senkit.
Azt nem mondtam, hogy áremelkedés kapcsán furcsállom az idősek arányát, hanem azt, hogy kíváncsian várom a fejleményeket, ezen ingatlanok sorsát.
kisbencze 2020. 08. 16. 14:10
Törölt hozzászólás
#84696
impudent 2020. 08. 16. 14:08
Előzmény: #84693  StandardnSpoor
#84695
A szándékos adusságélinflálásnak csak akko vóna értelme ha nem vennének fel 1 egység élinflált adósságho 2 egység újabb adósságut.
De pont azé köll felvenniük mert megpróbalták szándékosan vagy nem szándékosan az adósságot élinflálni.
Nota bene az adósságélinflálás nem müködik.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 13:58
Törölt hozzászólás
#84694
StandardnSpoor 2020. 08. 16. 13:51
Előzmény: #84639  impudent
#84693
Adósságelinflálást én így értem, nem tudom te hogy:
Kérek tőled kölcsön egy liter bort és megígérem neked, hogy egy hónap múlva visszaadom kamatostul, 1,1 litert. Valóban így is teszek, de olyan módón, hogy 9deci bort felhígítok 2deci vízzel,éppen csak annyira hogy nehezen vedd észre. Ízre és színre jónak tűnik a bor. Megcsinálom ugyanezt még jó sok emberrel. Néhányuknak feltűnik, hogy mintha nem hatna úgy a visszakapott bor, sokan meg csak legyintenek, hogy ez összeesküvés elmélet. Ráadásul én, aki kölcsönkértem tőled, bemérettem a saját laboromban (KSH), hogy a bor amit visszaadtam minden minőségi elvárásnak megfelel. :)
berlini
berlini 2020. 08. 16. 13:50
Előzmény: #84684  CyrusTheGreat
#84692
Elkezdted emlegetni a demográfiát.
Csak azt felejtetted leirni, hogyha egyre kisebb létszámú a belépő korostály a nyugdijbamenőhöz képest, akkor miért is rugnák ki az 50+ -os korosztályt?
Az meg a világon sehol sem ujdonság, hogy az ingatlanárak növekedésével párhuzamosan nő a vásárlók között az idősebb korosztály aránya a 20 és 30 -as korosztályok kárára.
Furcsa is lenne egy forditott tendencia, azaz annak a feltételezése, hogy a megtakaritások a fiatalabbaknál nagyobbak.
davbb 2020. 08. 16. 13:36
Törölt hozzászólás
#84691
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 13:25
Előzmény: #84686  Benzedrine
#84690
Ha ez lenne az általános, akkor 2012-2014 között is olyan arányokat kellett volna látnunk, mint 2018-ban. Nem ezt látjuk.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 12:42
Törölt hozzászólás
#84689
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 12:36
Előzmény: #84684  CyrusTheGreat
#84688

Egyértelműen van összefüggés aközött, hogy 1998-2020 között az ingatlanpiacnak egy tartós támasza volt az a rendkívül népes generáció, akik mostanában értek 50 év körüli korhoz. Ők családot alapítottak, lakást vettek, nagyobbra cserélték, házba költöztek, építkeztek stb stb
Azért 30-35 évesen kevésbé probléma költözni és hitelt felvenni vagy legalábbis könnyebben veszik fel a zemberek a 20-30 éves hiteleket.
Csak ez a "nagy" (lélekszámra) generáció megöregedett közben.
50-55 évesen már sokan érzik, hogy teljesen más a tétje a dolognak, egy hosszú távú hitelnek, egy költözésnek. Ott már nem lesz idő kijavítani a hibát.
Nyilván van aki idősen is hajlandó költözni, volt tanárom is azt várja, hogy a férje meg ő nyugdíjasok legyenek és költözik le a lányához Sopronba. Van ilyen, de százalékosan már sokkal kisebb a mobilitási kedv meg a hitelekért se tolonganak az idősek a bankban ez is tuti biztos.
Ezt nem probléma ként írom le, én se fogok máshogy viselkedni.
Az idősek szerintem a befektetők között voltak felül reprezentálva. mert meglátták a lehetőséget, de ennek már vége. Egyszerűen a lakás nem annyira jó befektetés Pesten (sem), ha nincs dinamikus áremelkedés mellette. A bérleti piac jövője se néz ki rózsásnak és a lakáskiadás szerintem nem is való mindenkinek. Akármennyire is hiszi azt mindenki, hogy ez faék, megveszi, belerakja a bérlőt aztán havonta érkezik a pénz pontosan és szépen és kalkulálhatóan. A valóság meg nagyon más is tud lenni.
Egyébként is ki fog befektetésre lakást venni 2-3% várható hozam mellett ha nem várható további dinamikus áremelkedés? Nemhogy az idős, de a fiatal se, senki nagyjából, kivéve esetleg azokat, akikre rászakadt az állami ingyen millió és égeti a zsebüket.
Mi a tanulság? Ahogy az olaszoknál is, nem kell feltétlen a népességnek csökkenni, elég ha elöregszik és ez megváltoztatja a gazdaság szerkezetét is, az ingatlanpiacot meg főleg.
Olaszoknál most májusban volt a "forduló nap", amikor már több nyugdíjasuk van és lesz is a jövőben is, mint aktív dolgozó.
Placi82 2020. 08. 16. 12:28
Előzmény: #84685  Törölt felhasználó
#84687
Nagyon tájékozott fiú vagy, mert nem akartam leirni, hogy már beprobalkoztak nála hogy más menjen vételára mint ami. Pont a falusi csók miatt amit leirtal. Csak ő egy vidéki asszony, fél minden ilyen okossagtol:). 
Benzedrine
Benzedrine 2020. 08. 16. 12:12
Előzmény: #84684  CyrusTheGreat
#84686
Nekem is nyugdíjra kéne valami és nem tudom és nem is éredekel hol lesz az alja, azt tudom mikor tudok majd költözni, onnantól nagy szerencsével  lesz még húsz évem a földi életből, nem szeretném akkor az alját várni.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 12:07
Előzmény: #84679  Placi82
#84685

"Milyen érdekes hogy nagymamám házat 2 millióért se tudják eladni a szüleim pedig egy 20 ezres várostól van 4 km re és ott lidli, Aldi is van."
Ha a falusi csók kompatibilis a település, akkor el lehet majd adni mutyival csak még megy az okoskodás, hogyan kell pontosan lemutyizni.
Rokonaim mondják, hogy már megy egy ideje az okoskodás, attól zsong a falu, hogyan kell csinálni ezt és hogy hogyan lehet kinyerni az 5+5 mihályt.
Papíron hazaköltöző gyerekekről hallottam, mint "megoldás". Azt nem tudom, hogy a pízt utána hogy osztják szét. Gondolom borítékban kp-ban kell visszaadni a vételárból. Utána felújítani, de ott is okosnak kell lenni valahogy.
Ki fogják ezt találni a népek, leleményesek.
Ismét csinált egy jó dolgot a qrmány. Igaz, hogy az a fiatal, aki esetleg beköltözött volna a faluba, nem fog, mert a mutyi meg a speka felveri 5 millára a zárakat.
Az eladók meg még így is úgy vannak vele, hogy ingyen kapja meg a vevő 5 milláért a kéglit, fogja be a csőrét. Örüljön, hogy nem kérnek érte többet. Kb az a gondolkodás, mint a csóknál, amikor a vállalkozó ráemelt azonnal 9 mihályt és nagy kegyesen 1 millát hagyott vásárlónál és örüljön neki a vásárló, hogy nem 10-et emelte rá. 1 milliót nagy kegyesen a csókosnál hagyott. Persze utána ráemelt, mert nem akart lemaradni az áremelkedésben, de ezt csinálták közvetlen azután, amikor a 10 mihály csók támogatást bejelentették.
A qrmány totálisan szétb.szta az ingatlanpiacot és sok év lesz, mire regenerálódni tud és újra normál állapotok lesznek.
Sokkal jobban tették volna, ha mondjuk az önerőre állami garanciát vállalnak a csók meg bv meg falusi csók helyett. Ilyen formában full hitelre is lehetett volna venni kéglit.
Nyilván ilyenkor a szigorú banki hitelbírálat kizárta volna azokat, akiknek nem szabad hitelt felvenni.
Még ez is dobott volna a zárakon valamennyit a kereslet miatt, de messze nem annyit, mint a csók + bv elmebeteg hülyeség.
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 11:56
#84684
Tibor már elkezdte feszegetni a demográfiát is, ennek kapcsán érdemes egyébként megtekinteni a DH barométert visszamenőlegesen. Az elmúlt két évben voltak olyan hónapok, ahol a 60 év feletti korosztály adtak a vevők 15 vagy több százalékát, de az 50-60 éves korosztály is rendre 15-20% között mozog (2019 év első felében és 2018 év második felében több esetben közelítette az arányuk a 20%-ot is). 
Kíváncsi leszek, mi lesz ezzel a korosztállyal és az ingatlanjaikkal egy recesszió esetén, ha elkezdik kirúgni az 50+-os korosztályt, 55+-osok esetében 2-3 évig nem feltétlenül lesz állás, felsővezetők esetében pedig még neccesebb a történet.
Érdekes módon, ez a korosztály nem volt annyira aktív 2012-14 között, a hónapok döntő többségében az arányuk vevőként nem érte el a két számjegyet sem, ahogy elindult a nagyobb mértékű fellendülés, úgy nőtt az arányuk is.
Ha megnézünk mondjuk egy 2012 augusztust, ott még a 20-30 éves korosztály 31%-kal képviseltette magát (első lakásvásárlás 39%-os aránnyal, utána jött csak a befektetés 21%-kal), az idősebb (50-60 és 60+) együttesen képviselt 25%-ot, 2013-ban az idősebbek aránya folyamatosan csökken. Nem kifejezetten úgy tűnik, hogy az alján sikerült bezsákolni nyugdíjra...
impudent 2020. 08. 16. 11:10
#84683
Nézem a hop on off os alakokat.
Mind fekete képű itt rezidens valami hindu vagy ki tudja.
Nem köll ide gyártott gyerkőc van fiatal munkaerű.
Persze he ezt munkának lahet nevezni és nem piszkolásnak
impudent 2020. 08. 16. 11:07
Előzmény: #84681  Placi82
#84682
Ez a ház max 15 ot ér.
Placi82 2020. 08. 16. 10:57
Előzmény: #84680  Placi82
#84681
És vidéken a nagybirtokos pénzes gazdákat, ha ismerned akik 500 meg a feletti hektárt birokolnak és milliárdosok, inkább levagna a kezét, hogy 1 drága házat vegyen, a termőföld helyett, vagy 1 EU támogatott JohnDeer helyett😂. Vidéken, szép házakat lehet kapni 30 millióért már nagyon, meg Szolnokon is. 😂

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek