Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
FR73 ma, 22:49
Előzmény: #227327  Hobbyproperty
#227330
Egyetértek. És edukáció se árt az utódoknak, hogy legalább esély legyen a vagyon megtartásra. Igenis el kell mondani nekik, hogy a normálisan gondozott vagyon hozama jelent majd előnyt neki és a gyerekeinek is. 
Nem mindenki ugyanúgy startol a pályán, ezt el kell fofadni 34 év magántulajdon alapú rendszer után. A boomerek és x generáció sokat tud tenni a saját leszármazóiért.
Az oktatás is lehet jó vagy kevésbé hatékony befektetés, tuti siker ott sincs, csak lehetőség. Adottság kérdése ott is. Soft skillek nélkül pedig nem szokott sikerülni az sem, és a vagyontranszfer sem.
ScheerS
ScheerS ma, 22:35
Előzmény: #227295  Peti84
#227329
Szia!
Mi az a jó környék?
N0MAD ma, 22:32
Előzmény: #227326  Pistike12
#227328
Úgy érzem triggerelt a dolog.
Nem tudom milyen szemlyes traumáid vannak, nem is akarok belemenni.
Hobbyproperty ma, 22:21
#227327
A nem érdemes a gyereknek előre megoldani az életét gondolathoz pár tényt helyre kell szerintem tenni. A mostani 40-45 évesek a Ratkó gyerekek, a mi szüleink a dolgozó életük első felét a szocializmusban élték amikor 95%-nak lett lakása és nem voltak nagy jövedelmi különbségek. A mi generációnk már piacgazdaságban dolgozott amíg az volt :) ergo a versenyben egy szűk réteg nagyon magasra jutott és egyre gazdagabb, a többiek folyamatosan leszakadnak. Ami a lényeg, hogy a leszakadók nem azért nem bírják tartani a lépést mert lusták, hanem csak munkajövedelemmel nem lehet versenyezni az ügyeskedő tőkejavakat felhalmozó vagy csak jobb örökséggel megáldott réteggel. Nekem sokkal nagyobb kockázattal és egyedi befektetésekkel kell lépést tartani az elittel, de bevallom ha 10 éve nem léptem volna már a középmezőnyben küzdenék. 20 év múlva a gyerekeim se tudnak azzal versenyezni aki 10 ingatlant örököl (konkrét példa ismerősi körben)
Pistike12 ma, 22:01
Előzmény: #227324  N0MAD
#227326
Elismeresre melto? Es mi a tököm? 
Az hogy vagy egy iszakos ferfihoz megy hozza es szul 2 gyereket vagy 5 ev alatt es 2 gyerekkel iszakos lesz a ferfi? 
Az, hogy a gyerekeid elzarja a vilagtol es az eletuket eli helyettuk? 
Az, hogy mindezt anyagi javakkal probalja kompenzalni, es var elismerest folyamatosan a kulvilagtol is aldozati szerepben? 
Huh. 
Pistike12 ma, 21:58
Előzmény: #227320  Keva
#227325
Tuti megsertodsz, de leirom, mert kozzetetted. 
Kontrollmanias vagy es egoista kokemenyen. De mar nem fogsz megvaltozni, de fontos volt mar az 1. sorban kimelni, hogy az iszakos ferjed a hibas akivel 5 evig voltal egyutt. 2 gyerek 5 ev alatt. 
Perfect mother... 
Borzalmas volt vegig olvasni a posztod. 
N0MAD ma, 21:20
Előzmény: #227320  Keva
#227324
Tényleg semmi bántó szándék nem volt, elismerésre méltó, de lehet kell egy üjratervezés. Vagy több is.
Nem fog kiderülni mi lett volna ha másképp lett volna. De ha így gondoltad jónak legközelebb is így csinálad volna.
Keva ma, 21:08
Előzmény: #227322  Freszelés
#227323
Igen, én is így gondolom. Át kell ezt beszélni és megszabni a határokat, hogy ki, mit és hogyan szeretne és fog csinálni a jövőben. Nem lesz könnyű, betartani sem (egyikünknek sem), de jobb későn, mint soha. :))
Freszelés ma, 20:59
Előzmény: #227321  Keva
#227322
Nem az én dolgom, de én lehet leülnék egy őszinte, hosszabb és esetleg nehéz beszélgetésre velük. Amolyan felnőttek módjára. Remélem jól alakulnak majd a dolgok, nem feszegetem a témát tovább.
Keva ma, 20:55
Előzmény: #227313  Freszelés
#227321
Igen, valahogy így. Sajnos visszacsinálni már nem lehet. 
Keva ma, 20:51
Előzmény: #227312  N0MAD
#227320
Sajnos így alakult. Mivel az apjuk több időt töltött kocsmában, mint velünk, így egészes pici korukban, 5 év házasság után elváltunk. Én akkor megfogadtam (az apjuk mindent sajnált a gyerekektől is), hogy több mindenük lesz, mint akiket két szülő nevel. Azt hiszem ezt sikerült is túlteljesítenem. 1991 óta saját vállalkozásban dolgozom, így megtehettem, hogy éjszaka, hétvégén, stb. dolgozom, emellett a gyerekeim egész napos fociján, stb. is ott legyek. Úgy kezdődött, hogy eldöntöttem, hogy soha nem leszek beteg és ez így is volt (hála Istennek). Mindig tisztában voltak a gyerekeim azzal, hogy férjem/barátom akárhány lehet, de számomra ők a világon a legfontosabbak, így nem kérdés, ha választanom kell, kit fogok. Takarítónő járt már a 90-es években is, mert reggel 8-tól este 10-ig dolgoztam, de volt, hogy hajnalig, minden nap (hétvégén is). Egyedül elég nehéz lett volna főzni és takarítani, mert ami szabadidőm volt, azt velük töltöttem. Egyáltalán nem követendő példa, én is másképpen csinálnék sokmindent, csak azért írtam le az előzményeket, hogy megértsd, hogy miért alakult ez így ki. Igen, a kicsi diploma munkáját is átnéztem és javítottam, ha úgy láttam jónak. Oké, ez már tényleg nem normális, de mindig, minden akkor volt jó és tökéletes, ha én csináltam. A lakás/házat is a mesterek mellett a barátommal csináltuk és nem a gyerekekkel, mert ők gyerekek és nem tudják, hiszen nem volt aki tanítsa nekik a szerelést, barkácsolást, stb. Most, hogy nyugdíjas lettem (3 éve), már eü. problémák is előfordulnak, illetve kezdett terhessé válni ez az életük menedzselése, de persze egyik napról a másikra nem lehet változtatni, de most igyekszem egy kicsit visszább venni ebből az én tudom jól dologból. A kicsi boldog párkapcsolatban él évek óta és ő az önállóbb, a nagyobb kicsit a pici fiam marad...
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish ma, 20:49
Előzmény: #227314  Xis24
#227319
9000 a sóder köbmétere, 12000 az osztályos murva... kérem itt olyan építkezési költekezés lesz, hogy csudi... Lehet az osztrákoktól kéne ezt is hozatni, hátha olcsóbb, de ahogy nézem kb egy árban van - ~30eur (mondjuk mi nem)...
Xis24 ma, 20:37
Előzmény: #227317  Xis24
#227318
Reméljük még egy hónapig rövidgatyás idő lesz.. ha már végigkínlódta az ember a mediterrán nyarat.. akkor legyen mediterrán tél is ...sokáig.
Xis24 ma, 20:19
Előzmény: #227315  N0MAD
#227317
Felfelé rugalmas árképzés.. lefelé meg ha piros hó esik.😃
2345678 ma, 20:19
#227316
Októberben leszek nyugdíjas. Évtizedekig 2db 8 órás munkahelyem volt. Az egyik munka kötetlen munkaidős, de napi 8 óra. Ez például azzal járt, hogy évtizedekig nem voltam szabadságon, nem volt vasárnapom. Kíváncsi leszek mennyi lesz a nyugdíjam ugyanis mindkét munkahely befizette a nyugdíjjárulékot utánam.
N0MAD ma, 20:18
Előzmény: #227314  Xis24
#227315
Én érteni vélem az analógiát :)
Xis24 ma, 20:14
#227314
Végülis az ingatlapiachoz tartozó dolog így beteszem.
 https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240923/beszakadt-a-tuzifa-iranti-kereslet-magyarorszagon-futesi-panik-utan-711689
érdekesség 
"A két évvel ezelőttihez képest mintegy 80 százalékkal, azaz körülbelül ötödére esett a tüzelő iránti országos kereslet"
"2022 őszén hatalmasat emelkedő tűzifa ár után az elmúlt két évben csak kismértékű árcsökkenés alakult ki mázsánként 7640 forintra, azaz a hanyatló kereslet sem rántotta magával az árat" 
Freszelés ma, 20:06
Előzmény: #227312  N0MAD
#227313
Egyébként vannak olyan szülők aki csupaszív jóságból korlátlanul bármeddig támogatnák a gyereküket.. mitöbb még meg is oldanák az életben az összes problémájukat. Ezzel sajnos a szülő akaratlanul is megfosztja a sikerélménytől, önbizalomtól, felnövéstől a saját gyerekét...
N0MAD ma, 19:53
Előzmény: #227308  Keva
#227312
Annyi magas labda volt amit nem mertem leütni mert vicc helyett sértődés lesz, de ezt most komolyan:
33 éve váltál, akkor alighanem a 30 körüli gyerekeid nem harminc év egy napos ikrek, hanem. 
És ez lesz az első sokkoló hónap hogy maguk fizetik a rezsijüket meg a telefonszámlát?
Egész biztos hogy ugyanúgy nevelted a gyerekeid mint téged a szüleid, a mindent megkapás (amúgy  le a kalappal) szemszögéből nézve is? 
Tényleg minden tiszteletem az elvált anyatigrisként helytállás mellet, bokáig kalaplengetve, nehogy sértésnek vedd, én megszavazom a szoborállítást, viccen kívűl, de ha nem haragszol, had kérdezzem meg: wtf?
Nincs egy ilyen szokásos menetrendje, hogy elvágjuk a köldökzsinórt, aztán elválasztás, aztán egyedül eszel késsel-villával, aztán suli, meló, önállóság?
Közel negyven évesen első telefonszámla fizetés?
Semmi kritika, csak kérdezem.
N0MAD ma, 19:41
Előzmény: #227309  slash
#227311
Már csak óvatosan szólok mert könnyen félresiklik, de állítom hogy nem mindegyikből :D
Azért nagyságrendileg könnyebb ha közel egyformán húzzuk a csónakot, szóval egy kivételt bizton tudok :)
Sőt, inkább én szállnék ki a mókuskerékből, nők40 minden reményem a lazításra :D
z0li23
z0li23 ma, 18:50
Előzmény: #227309  slash
#227310
Fel a fejjel! Semmi remény :) 
slash ma, 18:39
Előzmény: #227276  Ishar
#227309
Testvérem, nem a külsejével van a baj hanem a természetével.. :-) Bár előbb utóbb minden nőből ez lesz..
Keva ma, 18:21
Előzmény: #227307  Keva
#227308
Lehet, hogy az apjukra ütöttek, ő kerülte/kerüli mindig is a munkát. Jobban szeret beszélni róla, mint végezni. Nem véletlenül váltam el 33 éve. :))
Keva ma, 18:15
Előzmény: #227305  Freszelés
#227307
Én is így gondolom. Én 17 évesen is hajtós voltam, meg persze azóta is. Sokan mondják is, hogy erre születni kell. Az én szüleim is (egyszerű melósok voltak), de mindig hajtottak. Ebben nőttem fel, ezt láttam, én is ezt csináltam/csinálom. A gyerekeim hiába abban nőttek föl, hogy az anyjuk mindig hajt, úgy látszik ők ezt a szemléletet nem örökölték (sőt...). Azért ez kicsit bánt, de már úgy sem tudok rajta változtatni. Csak nekem senki ne mondja, hogy olyan lesz a gyerek, amit otthon lát. Ha olyan lenne, akkor a háta közepe is munka lenne.
Freszelés ma, 17:49
Előzmény: #227305  Freszelés
#227306
és amint megvan (akár banki hitellel, akár albérlet, akár saját erőből valami miningarzon) válnék gyerekből felnőtté. Legjobb ezt 20-25 évesen meglépni.
Freszelés ma, 17:48
Előzmény: #227302  Keva
#227305
én gyerekként ebben a helyzetben hajtanék mint az állat hogy legyen valami ami tényleg az enyém. mert így igazából még mindig a anyuval lakok vagy anyukám lakásában/házában. Nem érezném magam igazi felnőttnek, nem érezném magamat önállónak. Sokan sokfélék vagyunk.
Keva ma, 16:54
Előzmény: #227303  Ishar
#227304
Inkább dacosak, mint pityergők. :))
Ishar
Ishar ma, 16:49
Előzmény: #227294  Keva
#227303
"Minden természetes nekik, a lakás, a ház a garázsok és a kocsik is. Természetesen az is, hogy én fizetek mindent." --- Csak nehogy az első nehézségnél, amit eléjük sodor az élet, elpityeredjenek.
Keva ma, 16:43
Előzmény: #227300  J0hnnyEnglish
#227302
Nem átruházott vagyon. Az én nevemen van minden, de tudják, hogy végrendeletileg melyik lakás/ház melyik gyereké lesz, az enyém meg marad közös nekik. Remélem, hogy 30 év múlva, aztán ki tudja...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek