Topiknyitó: Tibi0002 2015. 04. 29. 12:41

Value Investing  

Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
KrisztinaI 2022. 03. 17. 08:10
#6520
Sziasztok, köszönöm szépen a hozzászólásokat, az alacsony szám a vételre vonatkozott.
Szerintem amint ma felszabadul némi USD-m, én is veszek belőle :-)
Zartavszki 2022. 03. 17. 06:46
Előzmény: #6518  McDee
#6519
Szerintem is van a BEN-ben potenciál, én az osztalék miatt tartom és a chartja alapján minimum 44-ig várom fel idén. ATH is lehet belőle, de az hosszabb táv. Sólyomi Dávid viszont lemondott róla, szerinte már túl van a csúcson, de én nem hiszem ezt.
McDee 2022. 03. 17. 05:33
Előzmény: #6516  KrisztinaI
#6518
Egyetértek Tibivel. Nálam a konzervatív/dinamikus célár rendre 38/57. Az utolsó 6 negyedévben az előző mintegy 4 éves szenvedés/visszaesés után árbevétele dinamikusan növekedik. Úgy néz ki, hogy a piac mindezt nem értékeli egyelőre. Az éves gördülő EPS és az 5 éves átlag EPS közötti olló is szétnyílt az előbbi javára. Az 5/10 éves átlag PE 14.1/12.3. Ezzel szemben jelenleg ez a mutató az alsó szélső értéknél tartózkodik 6.8-as értékkel. Hozzá tartozik még, hogy jelenlegi osztalékhozama 4.2%, míg P/O ratio csak 30% körüli, ami szintén az utóbbi 5 év legalacsonyabbika. Az éves EPS 2021 elejétől váltott emelkedő trendbe, amit az elemzők (óvatosan) lekövettek és a piac is bizonyos mértékig. Amíg az EPS sinus hullám 2-3 negyedévig nem fordul lefelé, pozitívak a kilátások. Szerintem.
Tibi0002 2022. 03. 16. 09:52
Előzmény: #6516  KrisztinaI
#6517
Nem ismerem Boole képletét, nekem megér 40-et is. 
KrisztinaI 2022. 03. 15. 14:02
#6516
Tibi, a BEN-re megpróbáltam kiszámolni az intenal value-t a Boole által adott képlettel, nekem nagyjából 21 jött ki, ez elég kicsinek tűnik, én olyan 25-re számítottam.
A héten a kamatemeléssel együtt érdemes lesz most megvenni, vagy ha csak nagyon kicsi lesz a kamatemelés, akkor következő körben esetleg...?Így jön ki a mostaninál alacsonyabb érték, csak visszagondolva a múltkori beszélgetésünkre...
kajli_man
kajli_man 2022. 03. 10. 20:08
#6515
https://www.youtube.com/watch?v=IIsrZPv9xuE
Pabrai FB téma. Ha jól tudom itt is vannak érintettek.
KrisztinaI 2022. 03. 10. 17:45
Előzmény: #6513  Törölt felhasználó
#6514
Jaj, értem. Köszi :-)
Törölt felhasználó 2022. 03. 10. 17:39
Előzmény: #6512  KrisztinaI
#6513
Csányi mindig veszi, amikor dip van.
Pánikos időkben ellentart ezzel az erős üzenettel.
KrisztinaI 2022. 03. 10. 17:28
Előzmény: #6511  Törölt felhasználó
#6512
Érdekes, amit mondasz.
Szerinted Csányi most miért vásárol (csak úgy kíváncsi vagyok a véleményedre)?
Törölt felhasználó 2022. 03. 10. 17:22
Előzmény: #6469  Tibi0002
#6511
Az OTP szvsz egy tipikus value trap.
Most shortban állok. Egy esést várok, akkor vennék fel long pozíciót de legfeljebb néhány hetes- hónapos időtávra.
Utána beérik a régió gazdasági csodája, és nagyon hosszú - évekig tartó esésre lehet készülni. Ha a mostani kormány nyer, akkor nagyon súlyos profit és árfolyamesések lesznek benne.
kajli_man
kajli_man 2022. 03. 10. 17:11
Előzmény: #6496  Törölt felhasználó
#6510
Kiírhatná Géza magából a történteket, hogy ő is és mások is tanuljanak az esetből. Meg kellene válaszolni pár kérdést teljesen őszintén (!):
- Miért tűnt jó vételnek a Gazprom?
- Miért vállalt fel ekkora pozíciót? (belső/külső hatások)
- Sérült-e egyátalán az eredeti befektetési tézis? 
 
Sajnos van tippem, hogy miért alakultak így a dolgok, de természetesen egyedül ő tudja az igazat 😟
KrisztinaI 2022. 03. 10. 16:42
Előzmény: #6508  Tibi0002
#6509
Ebben igazad lehet :-)
Következő jó példa a tegnapi Baba vásárlásom, ma 8%-ot esett. @Pomperj említette,hogy lesznek jó lehetőségek, amit kézséggel el is hiszek, mert már régóta nézem az EEM indexet, de én ugye nem láttam, hogy még van benne esési potenciál...  Lehet, hogy még így is jó vétel... ki tudja.
Tibi0002 2022. 03. 10. 16:12
Előzmény: #6507  KrisztinaI
#6508
Megrajzolnak 5 különböző eshetőséget, majd utólag azt veszik elő, amelyik a legjobban hasonlít a történtekhez.
KrisztinaI 2022. 03. 10. 15:46
Előzmény: #6506  Tibi0002
#6507
Igen, hallottam a nagy buktájukról, de nem erre gondolok, sokszor írják, hogy az aktívan managelt alapok veszteségesek.
Amire én gondolok, hogy  pl a háború előtt már szarvasvadász megrajzolta, hogy az orosz tőzsde 600-800 köré várható, vagy pomperj, hogy "na, ilyenkor szokott háború lenni".
Bár én nagyon keveset értek hozzá, de ha belegondolsz, a tőzsde is hullámzik, illetve a gazdság is, a te P/E ratio-d is ebből jön ki (persze, van benne más is, mennyi  liability, fizet-e osztalékot, stb), és gondolom, hogy nagyjából innen tudod, hogy mikor kell venni. Igazából mindkettőtöknek igaza van, csak másképp. Gondolj bele, a cycilcals, defensive stock-ok is ebből jönnek. Most majd ha a gazdaság valamikor egyszer odaér, akkor majd ismét tech stock-okat fognak venni az emberek, mert az lesz most alulértékelt...
Tibi0002 2022. 03. 10. 14:32
Előzmény: #6504  KrisztinaI
#6506
Nem, a tech elemzők sem tudják megmondani, mi hol lesz. Csak valószínűsítenek mozgásokat, ami aztán vagy összejön, vagy nem. Lehet vele pénzt keresni, vannak abban is kiforrott módszerek, de sem az investing, sem a trading nem "tuti" biznisz. Nézd meg, mire mentek a tech elemzéssel például ők:
https://www.bamosz.hu/alapoldal?isin=HU0000706379
KrisztinaI 2022. 03. 10. 14:29
Előzmény: #6504  KrisztinaI
#6505
De köszi a beszélgetést.
KrisztinaI 2022. 03. 10. 13:10
Előzmény: #6502  Tibi0002
#6504
Félreértesz, nekem pont ez az ellenségem, de a value investing-hez is kell némi rálátásmód.
Vegyül a beszélgetésünket a Goldman Sachs-ról, bank investmentek most valószínűleg jó fognak teljesíteni a kamatemeléssel, illetve a P/E-jük sincs az egekben, mint mondjuk a Tesla-nak,  de én ugye nem látva a chart-ot hamarabb megvettem (hála Istennek kapcsoltam a beszélgetésünkből, és eladtam). 
Reagálva a kérdésedre, illetve az előbbi kérdésre, hogy miért vagyok a fórumon: azért, mert a fundamentális kérdésekhez megvannak a megfelelő forrásaim, amiket szeretek olvasni, így értem, hogy mi történik, viszont a másik fele hiányzik.
Lsd. A RIG vásárlás: tisztában vagyok vele, hogy a CAPEX investmentek alacsonyak az olaj iparágban, és ezért érdemes most venni (ez egy fundamentális probléma) (valaki ez után a kommentem miatt vette vissza), de magam nem tudnám kitalálni, hogy hol kell megvenni és eladni (ez egy trading probléma).
Amit a tisztán chart elemzésről írtam, annak igazából a hosszú távú filozófiai részét találtam érdekesnek, hogy vannak emberek, akik papírral és ceruzával a világ hírei nélkül meg tudják mondani, hogy mi hol lesz.  Igen, ők egy kicsit elmélyednek benne, nem hiszem, hogy erre nekem lesz kapacitásom, úgyhogy valami köztes/hibrid dolgot próbálok találni. Nem tudom, lehet, hogy nem értelmesen magyarázom el...
KrisztinaI 2022. 03. 10. 12:34
Előzmény: #6501  KrisztinaI
#6503
ui. Tulajdonképpen a tanácsod (risk management) is egy stresszmenedzselési technika (angolul "nervous system regulation"), ami azt jelenti, hogy ha van is meggyőződésünk, nem ragadunk bele pszichológiailag, hanem ahogy változik a környezet, érzékeljük, és reagálunk rá, és elengedjük. Ehhez kell, hogy meglegyen ez a képesség, illetve képesnek kell lennünk arra, hogy kiválasszuk a megfelelő embereket, akikre hallgathatunk, vagy alkalmazzuk a megfelelő technikát.
Tibi0002 2022. 03. 10. 12:19
Előzmény: #6501  KrisztinaI
#6502
Ha úgy érzed, hogy a tech elemzés a te tereped, akkor a value investing topic inkább csak összezavarni fog, mivel mások a szabályok, némelyik pedig egymással teljesen ellentétes.
KrisztinaI 2022. 03. 10. 11:55
Előzmény: #6496  Törölt felhasználó
#6501
Köszi a választ. Arra gondoltam, hogy sokszor láttam már mindenféle ügyes elemzőtől hihetetlen chart-okat, amiket senki nem mert megtenni, mert azt mondták, hogy most a piac úgyis bull-os, vagy úgyis bear-ish, és egyszer csak megjött a katalizátor, ami miatt tényleg kijött a matek. A mostani helyzet is ilyen, mennyi ideje mondogatják már a 400Ft-os eurót, és mindenki azt hitte, hogy ó, addig még lehet 1-2 év, és most megvolt.
Nekem a kérdésem leginkább nem az, hogy mit kell venni, hanem hogy mikor. Nagy arányokban a jelenleg érvényes trendeket értem, viszont azt nem hogy hol vannak a jó beszálló pozíciók, és amikor véletlenül lemaradok, utána már nem tudok vele mit kezdeni, mert nem látom benne a következő lehetséges beszállókat, különben már palladium és nikkel milliomos lennék. (ott ugyanez volt a gond). Benne voltam, utána esett egy kicsit, és utána hirtelen nagyon fel, de már nem tudtam vele mit kezdeni, pedig még mindig érdemes lett volna beszállni, még +30% után is. Gézát sajnálom,  neki is meg kell tanulnia a jó emberekre hallgatni. Nehéz nagyon, kell hozzá némi stresszmenedzselés ( tradingtől függetlenül pszichológiai értelemben), meg néha belekerül némi tanulópénzbe. Elvileg az orosz olajcégek most bazi jó haszonnal működnek, egyszer nekem elmagyarázták, hogy miért: " The Russian O+G industry is one of the few places in the world that most capex and all opex is not in USD.So with the Rouble tumbling, and oil and gas increasing in USD, net revenues to Russian companies is 5x more compared to a few months ago... " Ezt egy nagyon okos ember írta nekem, adjátok át neki, ha látjátok. A stresszmenedzselést pedig pszichológusok jól tudják tanítani (nem személyeskedésként írom), az segíthet neki, hogy fegyelmezettebben kereskedjen.

Topik gazda

Tibi0002
3 5 5

aktív fórumozók