Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ehe
ehe 2023. 11. 14. 15:54
Előzmény: #209722  EURHUF_goes_to_haven
#209740
"Ha van egy egyedülálló multis dolgozó srác és egy kisgyerekes fiatal anyuka elválva, te melyik bérlőt választod kettejük közül ha más befolyásoló tényező nincs?"
A kérdés ez volt, az egyedülálló multis dolgozó srác is hamar "lebabázhat", azt akkor a szép ugyanúgy festésnek kampec dolóresz!
N0MAD 2023. 11. 14. 15:51
Előzmény: #209737  Bolton01
#209739
"Igazán filozofálásra ajánlott kérdés, hogy a lakás drágul vagy a pénz veszíti az értékét ..."
Az elég könnyen kideríthető ha különböző dolgok árváltozásával összeveted.
Bolton01 2023. 11. 14. 15:46
Előzmény: #209736  EURHUF_goes_to_haven
#209738
Konkrétan ismerek több embert is aki ennyiért bérel ... volt aki azért adta el a lakását idősebb korában, hogy gyerek nélkül az árát felélhesse
Bolton01 2023. 11. 14. 15:45
Előzmény: #209735  N0MAD
#209737
Igazán filozofálásra ajánlott kérdés, hogy a lakás drágul vagy a pénz veszíti az értékét ...
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 15:44
Előzmény: #209734  Bolton01
#209736
Jelen időben beszélsz 10-20e Ft os bérleti díjjról. Szociális lakás ról beszélsz ?
N0MAD 2023. 11. 14. 15:42
Előzmény: #209727  Pistike12
#209735
"A statisztika illetve az elemzes amin alapul a velemeny, epp azt irja le, hogy DRAGA a lakas..."
Amiből gondolom az következik hogy tovább fog drágulni. Lehet hogy igazad van, nem kezdeném újra.
Bolton01 2023. 11. 14. 15:41
Előzmény: #209732  EURHUF_goes_to_haven
#209734
Nem működne több okból se a bérlakásosdi ... Legfőképpen azért mert többnyire csókosok (nem CSOK-osok) kapnák javarészt, másrészről meg pont a rászorulókkal nem tudna mit kezdeni, ez most is sok esetben tisztán látszik ... 10-20e Ft-os bérleti díjjat nem fizetnek, évekig nem tudják kirakni, összegyűlik egy halom tartozás és persze a végén tuti megmentik, mert vagy beteg valaki a családban, vagy gyerek van stb ...
Bolton01 2023. 11. 14. 15:36
Előzmény: #209723  Second Wave
#209733

Teljes blődségeket írnak néha, kb a fele minimum fenntartásokkal kezelendő a cikkeiknek. A legnagyobb baj, hogy egy téves helyzetfelismerésből olyan messzemenő következtetéseket vonnak le, ami már teljesen abszurd ...
A német és osztrák ingatlantorzulást ami okozta (véleményem, meglátásom szerint)
Volt/van egy csomó bérlakás idáig stimmel a dolog. DE. Régebben "Unbefristet Vermietlung" volt sokszor (20-30 éve, meg előtte is), ami azt jelentette, hogy amennyiért anno kivette az ember a lakást, annyit fizetett (ha maradt) élete végéig az adott lakásért, azt maximum inflációval lehetett emelni ami meg ugye arrafelé max 1-2% volt. Ebből könnyen kimatekozható, hogy ha valaki alacsony áron ilyen kondíciókkal kivett egy lakást fiatalon (pl 30 évesen) még schillingért meg márkáért, az nagyon jól járt és jól jár mostanában.
Mert a 80-100 eurós lakbéreket hiába emelgeted 1%-al évente, 10 év múlva is 10-15 euróval fizet többet a bérlő max havonta. Naná hogy nem vesz lakást, bolond lenne ...  DE!!! Ez a lehetőség már réges régen nincs, ilyen szerződéseket nem kötnek már ott se (mert ott se bolondok). Picit mókás is amikor 200-300e eurós lakásokat 100-150 eurókért bérlik, mert ma már messze nem ez a piaci ár, és mellesleg az így kiadott lakásokat olcsóbban is árulják, mert a bérlő kirakhatatlan, magától meg nem megy el, csak ha meghalt. Picit olyan ez mint nálunk a haszonélvezettel terhelt ingatlan, bár persze nem ugyanaz egy az egyben, ez egy nagyon "olcsón bérlővel" terhelt ingatlan.
Akik kinnt élnek, lehet tudnak pontosítani az írásomon, ezt saját magam okoskodtam/fordítottam/értettem meg az ottani lakáspiacból.
De biztosan nem azért él jobban az osztrák vagy német, mert bérlő, az magyarországiak egy része meg nem azért él rosszabbul mert van egy lakása ... Atyaég ... Egész egyszerűen magasabbak ott a fizetések ugyanabban a munkakörben ... Aki a cikket írta, totál fogalmatlan, még a fagyipénzemet se adnám oda hogy vigyázzon rá, nemhogy befektesse .....  ennyi ésszel ....
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 15:34
Előzmény: #209728  Freszelés
#209732
Pontosan ezért írtam, hogy a csok és a babaváró helyett kellett volna egy OLCSÓ bérlakásprogram, ahol nem 200 e a havi bérleti díj, hanem ennél sokkal kedvezőbb. CSOK támogatásokból azért futná párra. Remélem így érhető. Én is írtam, hogy ez piaci alapon nem működik, de magyarországon már piaci alapon nem igazán megy semmi....
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 15:30
Előzmény: #209724  FR73
#209731
Nekem mondjuk pont nem ez a tapasztalatom, mondtuk is feleségemmel, hogy mikor haza látogatunk egyszer tuti lelépünk, mert megszoktuk, hogy itt mindenki megáll.
slash 2023. 11. 14. 15:29
Előzmény: #209724  FR73
#209730
Nekem van egy nyári tapasztalatom: horvát tengerpart parkoló. ülök a kávézóban a helyiekkel. beáll a német rendszámú merci, bunkó módon megáll. A németek ilyet? Nézünk  egymásra., Nyílik az ajtó, kiszáll két szakállas Aladdin és egy dagadt Mia Khalifa.. ja, akkor jó. 
Freszelés 2023. 11. 14. 15:29
Előzmény: #209728  Freszelés
#209729
Az első mondatban hiba volt:
200-as törlesztővel olyan lakást "veszel', amit bérelni ~40-50-ért tudsz bérelni? Na most szerintem ilyen a nincs.
1. Nyilván ilyen esetben egyszerűen szar gazdasági döntés lakást kiadni. Add el a *csába és fektesd be másba.
2. Vannak más szempontok, pl bérbeadó-vevői kultúra miatt Magyarországon én akkor is birtokolni akarom a lakást, amiben élek, ha gazdaságilag nem racionális.
3. Tegyük veszel hitelre egy kelenföldi panyelt, ami legyen 40M most az egyszerűség kedvéért. 50% önerős, maradék 50% 20 éves hitel: ~200k törlesztő. Jelenleg ezt bérled 200k-ért. Vagy úgy gondolod hogy reális lehet bármikor is ilyen esetben max 40-50k-s lakbér?
Kaszinó meg azért van, mert a 3-as pont nem reális. 50% önerővel 20M hitel 20 évre ~200k mondjuk. 20 év nagyon hosszú idő: ne veszítse el senki a munkáját, ne legyen nagy betegség, ne üssön be a szar addig. Főleg ne váljanak el, mert +1 albit fizetni még ebből miközben van 1-2 gyerek, anya kiesik ~6 évre, apa egyedül keres.... hát nemtudom. Leírva is rettenet. Ezért kaszinó. És akkor hol beszéltünk 50-80M-es hitelekről.
Freszelés 2023. 11. 14. 15:28
Előzmény: #209716  EURHUF_goes_to_haven
#209728

200-as törlesztővel olyan lakást "veszel', amit bérelni ~200-ért tudsz bérelni? Na most szerintem ilyen a nincs.
1. Nyilván ilyen esetben egyszerűen szar gazdasági döntés lakást kiadni. Add el a *csába és fektesd be másba.
2. Vannak más szempontok, pl bérbeadó-vevői kultúra miatt Magyarországon én akkor is birtokolni akarom a lakást, amiben élek, ha gazdaságilag nem racionális.
3. Tegyük veszel hitelre egy kelenföldi panyelt, ami legyen 40M most az egyszerűség kedvéért. 50% önerős, maradék 50% 20 éves hitel: ~200k törlesztő. Jelenleg ezt bérled 200k-ért. Vagy úgy gondolod hogy reális lehet bármikor is ilyen esetben max 40-50k-s lakbér?
Kaszinó meg azért van, mert a 3-as pont nem reális. 50% önerővel 20M hitel 20 évre ~200k mondjuk. 20 év nagyon hosszú idő: ne veszítse el senki a munkáját, ne legyen nagy betegség, ne üssön be a szar addig. Főleg ne váljanak el, mert +1 albit fizetni még ebből miközben van 1-2 gyerek, anya kiesik ~6 évre, apa egyedül keres.... hát nemtudom. Leírva is rettenet. Ezért kaszinó. És akkor hol beszéltünk 50-80M-es hitelekről.
Pistike12 2023. 11. 14. 15:27
Előzmény: #209725  N0MAD
#209727
Ki irt arrol hogy idekoltoznek? Ki irt arrol hogy rohad gazdasagilag?
De nemetorszag es a tobbi nyugati allam az ujkeletu 2014 utani migraciot nagyon megszivta es meg jobban megfogja sajnos. De epp most lepunk mi is az o utjukra... 
A cikkben foglaltak eleg erosen tulajdonellenes baromsag azzal fuszerezve, hogy a nemet tulajdoni aranyok gyokerokait direkt felreertelmezi, ideologizalja es nem is igen fejti ki. Es az, hogy a median 78% az minden, csak nem a tulajdonlas hulyesege. 
A statisztika illetve az elemzes amin alapul a velemeny, epp azt irja le, hogy DRAGA a lakas... Gondolom, ha nem lenne tartana a piac fontosnak akkor olcso lenne... De lehet tevedek:) 
Dango 2023. 11. 14. 15:19
Előzmény: #209714  Placi82
#209726
Örülök hogy ki bontotad részletesen mert sok a változó tényező, de előtte írtam hogy munka díjak nélkül...
N0MAD 2023. 11. 14. 15:16
Előzmény: #209712  Pistike12
#209725
""Varom a cafolatot... "
elsősorban majd ha te cáfolgatod az érveimet ami felett mindig elsiklottál.
másodsorban a rohadó nyugat akiket terrorizálnak a bevándorlói és rettegve fognak magyarországra költözni szintet nem venném vitaalapnak ha nem haragszol.
maradjunk abban hogy elfogadom hogy így látod sok személyes tapasztalatod után hogy magyarország a mentsvára a szétrohadt nyugatnak, egyetlen esély a normális életre.
Én meg arrafele tervezek költözni, de szived joga hülyének nézni.
FR73 2023. 11. 14. 15:16
Előzmény: #209723  Second Wave
#209724
20 évvel ezelőtti berlini tapasztalatait írta le. 
Sok-sok év után voltam kinn egy rövid időre Németországban, és ami legjobban meglepett, hogy a gyalogátkelőnél nem álltak meg az autók. Ilyenre a 90-es évek végén egyszerűen nem emlékeztem, ha csak megálltam valahol az út szélén, akár volt zebra, akár nem, annak idején megálltak. Most a zebrán sem.
Second Wave 2023. 11. 14. 15:07
Előzmény: #209700  Pistike12
#209723
Az a helyzet, hogy a teljes hold csapat olyan szinten el van szállva önnön "okosságától", hogy beleállnak egy egy pozícióba, majd minden fórumon tolják a saját pénzügyi érdekeiknek megfelelő mantrát. Hiába na, a 2% az 2% (jutalék) :-) Itt is ez történik. Annyi, hogy ez a produkció inkább az érzelmekre próbál hatni, Zentai szépen, már - már rasszista módon megrajzolta a gonosz hasistasis karvalytőkés karikatúráját, neki ez a nem annyira szakmai szerep jutott a csapatban.
Kár, hogy nem jutott karakter a protestáns (holland / német) helyi (neadj'Isten) vidéki lakosság tulajdonlási arányaira. Mindegy, Berlin népét protestánsozni, ezt tényleg jó volt olvasni :-)
Köszi a linket.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 15:06
Előzmény: #209720  ehe
#209722
Magyarországon általában az anya marad otthon a gyerkekkel egyszerűen azért mert sokszor a férfi keres jobban és azt a fizetés kiesést nehezebben viselnék el. Így ne akard már kiforgatni a kérdést.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 15:04
Előzmény: #209718  Ecnedam
#209721
Hivatalossan ilyet nem kérdezhetnének. (nők egyenjogúsága vagy mi), ha erről felvétel készült szénné lehet perelni egy céget egy kultúráltabb demokráciában. Ennek ellenére nem kétlem, hogy sajnos megtörténik... satuban vannak a mostani fiatalok , egyik oldalról minél több gyerek kellene, mert fogy a magyar és az adóztatható jószág, a másik oldalról meg már a megszületése is olyan akadályokba ütközik, hogy adott térségben van e kórház, stb... utána óvóda, bölcsödei hely, aztán iskola... ne adj isten néha napján beteg is lesz... ÉS ITT MOST NE BUDAPESTBŐL induljatok ki!! 
Én az ilyen munkáltatói kérdésre, rávágnám, hogy nem nem akarok, és ha becsúszik akkor mit csinál ?? ügyvéd szétcincálja... de tudjuk ahhoz igazszolgáltatás kellene és nem jogszolgáltatás. Meg ez az elmebaj szívhang törvény a tranumatizáció első lépése.. aki kitalálta is agyonlövetném... Empátia 0, elljenek csak, adósodjanak el stbstb... köszi én ebből nem kérek. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek