Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wantuu 2023. 01. 05. 16:21
Előzmény: #188335  greenman76
#188340

Ez mind igaz, de nem mindenkinek van meg a cash egyben, és hitelhez most nehezebb jutni. Ez azért befolyásolhatja a piacot.
Azért én látok pár felújított lakást II/XII zöld részein, ami elméletben az említett kategóriába esik, de 100M+ felett mégsem sikerült vevőt találniuk pár hónap alatt.
Bianco 2023. 01. 05. 15:46
Előzmény: #188300  Bertus70
#188339
Egyik sem. 12.ker hegyvidéki része. 
Lakást ugyanilyen m2 áron lehet bérelni. Fura... 
Duddy30 2023. 01. 05. 15:34
Előzmény: #188335  greenman76
#188338
Ez pontosan így van ha érzelmi okokból egy adott környéken keresel ingatlant lakhatásra és meg van rá a zsetonod nem az fog érdekelni hogy mennyire jön ki per/m2 és mi várható az évben az ingatlan piacon hanem az, hogy végre lett egy eladó lakás azon a környéken. Ez még tavalyi sztori, de volt Naphegyen egy 47m2-es ingatlanra (felujitando) licit 60 millioért vitték el. Mert nem volt kínálat a fentebb lévő kertes mellék utcákba 120 millió alatt. Ugyanez sok lokációra igaz és sok helyen évek óta várakoznak, hogy tudjanak végre venni egy lakást az adott környéken. Mert annyira alacsony a kínálat konkrétan sok esetben nincs is vagy két havonta 1 db-ot tesznek ki ami egy nap alatt elmegy. A licit még kényelmes is, hogy nem egy nap alatt kell mindent megszervezni ügyvéd stb
kukker 2023. 01. 05. 14:29
Előzmény: #188335  greenman76
#188337

"az egy érzelmi döntés, megveszem mert egyszerűen kell, pontosan azért güriztem a pénzért, hogy megvehessem amire vágyok. Tegyük fel egy tízessel drágábban vettem, visszanézve kb 20 év múlva, nem teljesen mindegy volt az ára...?? Az élmény volt fontos amit ez által kaptam, az nem lehet beárazni."
Köszönöm.
+1
cn 2023. 01. 05. 14:22
Előzmény: #188334  Zsolt90
#188336
2019-es ár az azt jelentené hogy bpi panel ár -33%
greenman76
greenman76 2023. 01. 05. 14:14
Előzmény: #188331  kukor-ica
#188335

Pontosan. Ahol élni akarok, amit nap mint nap látni magam körül, ahol szeretném, hogy a gyerekeim felnőjenek az egy érzelmi döntés, megveszem mert egyszerűen kell, pontosan azért güriztem a pénzért, hogy megvehessem amire vágyok. Tegyük fel egy tízessel drágábban vettem, visszanézve kb 20 év múlva, nem teljesen mindegy volt az ára...?? Az élmény volt fontos amit ez által kaptam, az nem lehet beárazni.
Az extra helyeken mindig lesz vevő, amikor a saját lakásomat vettem, (ahol 4-5 évente kerül ki egy lakás a piacra), hétfő reggel telefon, hétfő este foglaló, szerdán kifizetés. Míg az ügyvédem egyeztetett az eladóval kb 2 óra alatt kapott az eladó 5 hívást. Na ez a nagy büdös valóság, még ha most más piaci helyzet van/lesz és pont ezért nem is lesz általános visszaesés az árakban, csak differenciált.
Ellenben ha a befektetni való pénzemnek keresek helyet, ott nincs érzelmi tényező, csak objektíve a számok érdekelnek, kiadás - bevétel - megtérülés.
Na ez ami nekem a mai piacon nem okés, per pillanat (még) ingatlant nem adok el, de inkább csücsülök állampapírban még néhány évig, mint ezeken az abszurd árakon vásároljak.
Zsolt90 2023. 01. 05. 14:05
Előzmény: #188333  Zsolt90
#188334
Szóval amit mondani akartam: covid utáni lufi-áraknak azért vége, 2019 környéki árakon viszont simán stabilizálódhat a piac, az egyensúlykeresés szakaszában vagyunk. 101. ugyanolyan újpesti/havanna etc lakótelepi lakás ára esik és esni is fog még, amíg el nem éri a befektetők ingerküszöbét vagy a belépő lakásosok pénztárcájának korlátait. Jó fekvésű, egyedibb (buda sok része) lakásokból is van/lesz valamennyi korrekció, ott kevésbé érdekesek a befektetők, sokkal fontosabb szempont, hogy valaki specifikusan ott és azt keresi. Ha nem nettó ostoba áron van feltéve, akkor azok el fognak kelni pikk-pakk.
Zsolt90 2023. 01. 05. 13:58
Előzmény: #188331  kukor-ica
#188333
Jó meglátás, én is bizonyos környékeken vadászok. Kicsi kínálat, és tuti nem csak én keresgélek arra. Akárhogy is nézzük, de én úgy gondolom, hogy vannak bőven emberek, akiknek van pénzük venni. Most egyelőre megbénította a piacot a magas kamat, plusz a recessziós, leépítési hullámos félelem, félelem, hogy mit hoz a jövő. Ha nagyon nagy gond nem lesz (magyar gazdaság beszakad, sok leépítés, világgazdaság beszakad stb), akkor simán elképzelhetőnek tartom, hogy kihúzza aki teheti a gazdsági pangás időszakát és csak akkor vesz vagy ad el, ha muszáj. Lakásár növekedést nem várok, nominál csökkenés már van azért, földtől elrugaszkodott 2022 Q1-es álomárak eltűntek, de nem gondolnám, hogy összességében hatalmas maflást kapna az ingatlanpiac. 2008 - 2013 szintű pangást nem várok, max akkor ha megnyekken teljesen a gazdaság/világgazdaság. Budapestről beszéltem, azoknak sem a legleglegkülsőbb részeiről, azokat nem ismerem.
port 2023. 01. 05. 13:51
Előzmény: #188251  Bertus70
#188332
Bp-n van? Melyik részén a városnak? Engem lehet, hogy érdekelne.
kukor-ica 2023. 01. 05. 13:43
Előzmény: #188313  greenman76
#188331
Ezek az árak valóban brutálnak hangzanak, de egyetértek, lesz rájuk kereslet.
.
Itt sokan nem akarják átlátni, hogy egy lakásvásárlás sok esetben NEM befektetési döntés, hanem egyszerűen meg akarsz venni valamit.
Amit dübörgő konjunktúra idején az ember NEM vehetett meg, mert az új lakást már a tervező asztalról eladták, a használtat meg akkor, amikor az átlagember még a reggeli kávéját itta.
Mivel válság van, most az ilyenek töltenek némi időt a piacon, így aki akarja, meg tudja venni. 
Nem az, akit zavar, hogy közben 15% a PMÁP kamat, és ezáltal mekkora hozamtól esik el, hanem akinek az kell. Aki pl. a Gaál József utcában akar lakni.
.
Ősszel láttam már két jó nyaralót Balaton felvidéken 59 meg 79 millióért. Pár hétig voltak fent, elvitték. Nagy esemény, mert előtte évekig nem láttam ilyen "szaré-húgyé" áron használható állapotú házakat, nagy kerttel, méltán népszerű helyeken. Bizonyos helyeken ezt jelenti a válság.
.
Ismétlem a keselyűk kedvéért: nem arról a döntésről van szó, hogy fölös 50 milliónkból havannai panelt vegyünk kiadásra, vagy berakjuk PMÁP-ba. 
Az egy MÁSIK döntés. Arról most nincs sok vita.
kukor-ica 2023. 01. 05. 13:25
Előzmény: #188322  greenman76
#188330
Egyik kiadott lakásomnál a közös képviselet kitalálta, hogy újjítassuk fel a homlokzatot, de hőszigetelés nélkül. 
Az öregasszonyoknak szerencsére tetszett az ötlet, mert szép lesz a ház, óh, be jó!
Én meg 2 közgyűlésen rimánkodtam, érveltem, ajánlatokat hoztam, hogy ha már fel van állványozva, itt vannak a melósok, akik vakolnak, festenek, miegymás, alig 30%-kal drágább, ha szigetelünk is... (Nem ma volt)
Átment.
Életem sikere volt :)
 
ehe
ehe 2023. 01. 05. 13:25
Előzmény: #188258  ehe
#188329
A #magyarbérletipiackultúra (hiánya) most annak kapcsán is felrémlett, hogy a pécsi ingatlanügyek kapcsán felmerült a gondolat, hogy akkor anyukát esetleg bérelt ingatlanban 'lakatnánk' tovább.
Ncseed koma, ez régi hosszútávú bérleti piac csörtéink kapcsán még nem jött elő érv, hogy Te mennyire szivesen tennél ilyet idős(ebb) rokonnal a vadkeleti körülmények között?
Nyugodt szivvel leperkánátok 5-10 évet előre?
He? :D
kukor-ica 2023. 01. 05. 13:16
Előzmény: #188319  Evehid
#188328
Ezek mind erős ellenérvek, de mint most is láttuk, olyan helyen, ahol kevés a kínálat, mindig előkerül az a kevés ember, akit ezek nem érdekelnek. És megfeszi a felújítandó hagyatéki lakást 1 M Ft / m2 áron, még ha sokan túlárazottnak gondolják.
Gaguse
Gaguse 2023. 01. 05. 12:28
Előzmény: #188324  ehe
#188327
Köszi, hogy gondoltál rám, de csak azért néztem mert a feleségem pécsi, így vannak ott rokonok. De nem veszek ott semmit egyenlőre...
macisajt 2023. 01. 05. 12:26
#188326

Dobálják az eladók január 1-e óta budapesti panel lakásokat a piacra.
Tudnak valamit talán?
DMolnar
DMolnar 2023. 01. 05. 12:23
Előzmény: #188324  ehe
#188325
Pecsen csak a hegyoldalban erdemes, de ott is figyelni kell, mert nem mindenhova tud felmenni a tuzoltoauto. Kiadasra az egyetem melletti 10-es panelek a legjobbak.
ehe
ehe 2023. 01. 05. 12:21
Előzmény: #188260  Gaguse
#188324
Gondolkozom a kelet-pécsi ingatlanportfóliónk átforgatásán.
Ha már nézegetted k.mislenyt Pécs közigazgatási határán belül nem érdekelhetnek ingatlanok?
Duddy30 2023. 01. 05. 12:02
Előzmény: #188317  cn
#188323
Nem csak a budai zöld van túlárazva hanem a Havanna lktpi panel is, gyakorlatilag minden. A lakó közösség Budán is sok helyen rossz még a legjobb helyeken is. Nem sokkal jobb ha a falszomszédod egy süket dohányos öreg aki egész nap otthon van és ordíttatja a tv-t vagy a rádiót mint egy egyetemista mondjuk, sőt. Természetesen bár a lokáció az első, de ha a ház vagy a lakás olyan állapotban van akkor el kell engedni még ha pont az a környék is volt az ember álma vagy gyönyörű a panoráma mert hamarabb kapsz agyvérzést a felújítástól és a szomszédoktól minthogy élvezhetnéd az előnyöket, de ha két ugyanolyan adottságú ingatlant nézünk mondjuk nem para szomszédokkal ugyanolyan a lakás és ház állapota stb akkor hamarabb elviszik a budait 1,3m-ért mint a zuglóit 900-ért és ez nagyjából mindig is így volt. 
greenman76
greenman76 2023. 01. 05. 11:58
Előzmény: #188319  Evehid
#188322

A kérdés saját célra veszed, vagy kiadásra.
Saját célra vettem 2015 -ben egy '80 -as évek legvégén épült kb 100 nm full panorámás lakást Törökvész tetején egy un teraszházban 40 millió kp -ért.Tégláig, aljzatbetonig visszabontattam, rádobtam kb 12-15 milliót lehetőségekhez mérten modernizáltam.Ismerős csapat csinálta, így a szolgáltatói problémák, engedélyek, lakásból kivezető kábelek, strang áthelyezés könnyedén megoldódtak.Külön WC -t kiszedtem a beépített szekrényekkel együtt, lett egy majd 20 nm konyhám félig nyitottan az "előszoba"- folyosóból, így nem az a szokásos keskeny, hosszú kis lyuk.
Való igaz, egy dolgon nem tudtam változtatni, az a hőhíd, megy is a harc a közgyűléseken a külső szigetelés érdekében, mit mondjak igen lassan halad a történet.A parketta dilemmát okozott, mert örök életű darabnak tűnt, viszont a kátrány alatta nem tetszett így cseréltettem Befag parkettára, utólag nem biztos, hogy a legjobb döntés volt, vajpuha a régihez képest.A fürdő kb 6 nm, biztos lehetne szellősebb, nekünk tökéletes.Ha befektetés:Vannak 2 szobás lakásaim, amik konvektorosak, szépen kattog mint egy traktor, de át nem alakítanám a fűtésrendszert, a fürdőben cseréltem a kazánt bojlerre + vezérelt áramra.Nem túl korszerű fűtési mód ugyan, de olcsón életben tartható, bármikor lekapcsolható és simán hozható az éves 1729 m3/év kvóta, nekem, mint kiadónak ezek az elsődleges preferenciák.
greenman76
greenman76 2023. 01. 05. 11:20
Előzmény: #188317  cn
#188321

Tévedsz, még ha ironikusan fogalmazol is. Szó sincs arról, hogy mennyire megéri az árát és micsoda vételek lennének, abszurd árak vannak mindenhol.
Inkább az a kérdés számodra melyik a szimpatikusabb a jelen piaci helyzetben: kb 50-60 nm -es zuglói, angyalföldi új lakást veszel ennyi pénzből egy tömbházban, vagy pl egy kockaházban lévő kétszobást 60 körül a II. kerületben, amire még rálocsolsz min egy tízest, anyagilag kb ugyanott vagy.
Sétálj egyet egyszer pl az Orsó utcán végig, több az mint néhány "lomb", és olyan kevés eladó lakás van a környéken, hogy ha piacra is kerül is egy a hét elején, a hétvégére már megvették majd 1.5M/nm körül.
Igaza van a vevőnek...?? Tudja a franc, de elmegy az biztos, a piacnak (sajnos) mindig igaza van...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek