Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2022. 11. 08. 07:40
Előzmény: #183819  ehe
#183820
Van bécsi ingatlan tízszer annyiért, az ott valóban luxus. A hirdetett kókány munka pedig nem luxus, csak az ára az. Szauna, felfújt jakuzzi nem luxus. Poros dűlő út, ahova se posta, se tűzoltó nem megy fel szintén nem luxus. Illetve nagy luxus egyedül az, ha ebbe az ingatlanba valaki ennyi pénzt öl. 
ehe
ehe 2022. 11. 08. 07:29
Előzmény: #183812  infin
#183819
R0b0t szerintem "lakossagi felhasznalasra" gondol, arra meg nem kell 480nm.
Udultetni viszont lehet megterulthet az ar.
memet 2022. 11. 08. 07:11
Előzmény: #183813  slash
#183818
Grat! De meg kell jegyeznem, egy új bömössel több cementet tudtál volna levinni, és gyorsabban. ;)
memet 2022. 11. 08. 07:09
Előzmény: #183815  tothjoco
#183817
Nagyon nagyon régen a Balaton (dél) birkalegelő volt.
Ishar
Ishar 2022. 11. 08. 06:56
Előzmény: #183787  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#183816
1,5 millió euróért lehet, hogy luxuslakást kap Bécsben, de ha rá tud még dobni 225 ezer eurót, akkor akár már ennek a tamáshegyi ingatlannak is büszke tulajdonosa lehet Balatonfüreden.
tothjoco
tothjoco 2022. 11. 08. 06:39
Előzmény: #183805  kukor-ica
#183815
Egyetértek! Nem az ingatlant hanem a hirdetést gondoltam egy gyöngyszemnek! Fogalmazzunk úgy hogy csepegteti az információt egy 600M-es ingatlanról. Szerintem ennél azért elsőre több kellene. Értem hogy így is lehet figyelemfelkeltő....
slash 2022. 11. 08. 05:39
Előzmény: #183797  infin
#183813
Köszönöm. Ez egy nagyon kemény út volt. Minden ingatlant amit vettünk a szarból kapartunk ki. Ez megy 20 éve. Most nyáron a horvátországi nyaralót újítottam fel, malteros vödrökkel meg cementes zsákokkal  megrakodva mentem le 600km-t a buzukival majd kiment alólam az autó. Ott melóztam az 50 fokban a napon. kemény volt.  Asszony imádja, ha ő boldog mindenki boldog. :-) 
infin 2022. 11. 08. 01:30
Előzmény: #183811  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#183812
Láttam a környéket már, mielőtt megkérdeztelek erről. Továbbra sem értem, mi a gondod. Azt sem értem, miért hasonlítasz össze balatoni luxusnyaralót bécsi luxuslakással.
De gyorsan rákerestem bécsi luxus ingatlanokra, hasonló méretben természetesen sokszoros az ár ehhez a balatoni házhoz képest. :)
Itt pl: https://www.jamesedition.com/real_estate/apartment-vienna-austria
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2022. 11. 08. 00:24
Előzmény: #183810  infin
#183811
Street viewn nézd meg a környéket, ingyen se kéne. Bécsben lakást kapsz ennyiért és minőségi életet. Itt két hónap az élet, utána lehet szívni az égett papucs szagot tavaszig. 
infin 2022. 11. 07. 23:55
Előzmény: #183787  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#183810
Nem piszkálódásból, őszintén érdekel, hogy ezt a hozzászólásodat szó szerint komolyan gondoltad-e, ahogy leírtad a helyszínt/ingatlant. Másfél millió euróért amúgy Bécsben ekkorát biztos nem kapsz luxus kivitelben. :)
infin 2022. 11. 07. 23:53
Előzmény: #183808  kukor-ica
#183809
Köszi a részletes kifejtést. Én sem hiszek abban alapból, hogy lefeleződnének az árak nominálisan (!), meg persze reálértékben sem. De a zárójeles rész az, ami leginkább érdekelne, ha tudnál még arról írni. :) Mármint, hogy miért vagy mi alapján reméled, hogy nem lesz ilyen armageddon. Azzal amúgy egyetértek, amit írtál hogy annak milyen hatása lenne az ingatlanpiacra. Azért is írtam, hogy az ingatlan jó lesz mint reáleszköz. :)
kukor-ica 2022. 11. 07. 23:33
Előzmény: #183802  infin
#183808
Ha talán trollkodást nem is, de meggondolatlanságot több topiktárs felől érzékelek, akik az ingatlan piac vonatkozásában dobálóznak a lefeleződik, összeomlik, nem pálya, ennek vége, és hasonló kifejezésekkel.
(Nem az ő hibájuk, az internet minden ilyet felnagyít, ld. clickbait címek.)
De gondolja már végig mindenki reálisan, hogy milyen makrogazdasági környezet, árfolyamok, GDP,  tartoznánk mondjuk az árak "lefeleződéséhez" ?
Amíg az EU tagjai vagyunk, és kapunk is pénzt, addig ilyenek nem történhetnek meg, mert gyengülő HUF + alacsony árak mellett a külföldi kereslet jelentős támaszt nyújtana. Nyilván nem közvetlenül a csepeli panelra, de mondjuk a belvárosra, ami közvetve megtámasztaná a csepeli panelt is. 
A kormány sem fogja teljesen elengedni a családtámogatásokat, kevés dolog van, ami évtizede konzisztens elve, ezek is mindig fognak némi támaszt nyújtani a keresletnek.
Igaz, hogy a home office némileg finomhangolt a dolgon, de a munka- és tanulási lehetőségek központjai mindig is a városok lesznek, Mo. esetében a nagy vízfej miatt döntően Bp. Mi kéne ahhoz, hogy Bp. elveszítse központi jellegét..? Atom a közepébe...? 
Aztán ott vannak az élethelyzetek..., milyen élethelyzet kell ahhoz, hogy valaki féláron eladja a lakását?
Lakni kell valahol, a legtöbb eladó egyben vásárló is, mert kisebbe/nagyobba menne, tehát a két folyamat együtt mozog, ha egyik nem megy, nem megy a másik sem. Az árak többsége fiktívvé válik  kevés lesz a tranzakció (fájjon emiatt az ügyvédek, meg az ingatlanosok feje, kerestek úgyis eleget az elmúlt 10 évben)
Talán azok a befektetési célú lakásvásárlók, akiknek nincs mit enniük? Vagy akik örököltek, és a fele annyi pénz is talált pénz? Ezek nem lesznek tömegek, így nem lesznek ármeghatározó szerepűek...
A gazdaság egy nagyon összetett rendszer, komoly pillangó hatással, az egész folyamatot senki nem látja át, de 2-3 lépést azért érdemes végiggondolni.
Igen, recesszió jön, szerintem tartós inflációval. Ennek során az ingatlanok többsége nem fogja tudni tartani a reálértékét, a rosszabb adottságúak a nominál értéket sem. (Az egyedi ingatlanok meg ugyanúgy szárnyalnak, mint eddig)   
A minőségi hatásról is elfeledkeznek sokan: amikor megy a piac, nincs kínálat, a szart is megveszik, a jóhoz képest "hozzámérhető" áron, mert egyszerűen nincs más. Ha későn keltél fel, a jót már elvitték. 
Ha viszont nem megy a piac, magas a kínálat, és alacsony a tranzakció szám, akkor a vevő válogathat. Tehát nem azt mondom, hogy sokkal olcsóbban jut hozzá, hanem hogy nagyobb lehet a merítése, jobbat kaphat a pénzéért. 
Mennyi most az árkülönbség ugyanabban a házban egy 5. emeleti, napos, parkra panorámás lakás, és egy ugyanakkora  udvari, földszinti, sötét, dohos között? Bármekkora is, a jövőben sokkal nagyobb lesz, azaz lenne, mert a vevő a jobb adottságút fogja megvenni, a rossz meg szinte eladhatatlanná válik, a tulaj beleragad. Majd kiadja kínaiaknak raktárnak, melósoknak szobánként, vagy valami hasonló.
Ha pedig valami miatt tényleg elkezdene inogni a bizalom a teljes pénzügyi rendszerben, szakítanánk az EU-val, 500-600-akármi lenne az EUR, akkor a magyar közgondolkodás, az "ingatlan a tuti" miatti közös hit gyorsan felrepítené az árakat, igaz, akkor jó időre utoljára. (De ide reméljük nem jutunk el, még akkor sem, ha én sem bízom a kormányunkban.)  
      
  
mpagnes 2022. 11. 07. 23:25
Előzmény: #183801  tihamer
#183807
15 % közlekedés 4000 km havonta
23 % lakhatás.rezsivel
12 % minden más kiadás
50 % megtakarítás 
Ez a havi költségvetés.
Mond el hol a villogás.
mpagnes 2022. 11. 07. 23:16
Előzmény: #183801  tihamer
#183806
Ez miért vonatkozik rám?
kukor-ica 2022. 11. 07. 23:06
Előzmény: #183786  tothjoco
#183805
Ezek az ingatlanok teljesen irreleváns példák az ingatlanpiaci folyamatok érzékeltetésére, mert ahol nincs számottevő kínálat, ami összehasonlítási alapot adna, ott egyedi árak vannak. 
A balatonfüredi panorámás ingatlanok ára akkor majd megy le, ha a környékre betalál egy eltévedt nukleáris töltet.
Jön egy milliárdos, akinek éppen ott, éppen akkor kell valami, és meg fogja fizetni. Tök mindegy, hogy 400-500-600 vagy akárhány millió. Ha éppen nem jön, akkor meg addig hirdetgetik. 
A csepeli panel árát össze lehet mérni az egy utcával arrébb lévő csepeli panelhez, sőt, nagyjából a pesterzsébeti meg a havanna panelhez is. 
De a füredi Tamás hegyet nem lehet mérni semmihez.
infin 2022. 11. 07. 23:04
Előzmény: #183799  tothjoco
#183804
A kurmány viszont azt akarja, hogy fogyasszunk továbbra is. :) Kamatstopok még a vállalkozásoknak is, benzinár-stop, ez mind arra IS jó :P Amellett, hogy lehet a konkurens cégeknek is be akarnak tenni több ágazatban is, két (vagy több) legyet egy csapásra:)
tihamer
tihamer 2022. 11. 07. 23:04
Előzmény: #183801  tihamer
#183803
"Szomorúan hallgattam egy történetet egy 78 éves embertől. A Keletiben osztogat újságot. Egy ismerőse kérdezte meg a késő esti vonaton:
– “Maga minek jár még be, hiszen van nyugdíja szép kertje háza?”
– “Hát még valamikor 2000-ben egy munkatársamnak kezeskedtem egy Suzuki vásárlásában. Majd eljöttem a munkahelyről. Nem tudtam, hogy ~1 év után meghalt. Néhány éve talált meg a bank. A ~1 milliós tartozás azóta 10+ millióra duzzadt. Így tudom törleszteni. Az adós neje nem vállalta a tartozást. A kocsi meg már nincs meg.”
infin 2022. 11. 07. 23:00
Előzmény: #183694  kukor-ica
#183802
Igen, a pozitív hozzáállást én is szeretem, pont azért is, mert nagyon sok a pesszimizmus ebben a topicban, néha már direkt trollkodásnak érzem, amilyen negatívakat leírnak időnként. És eddig nekem is optimista volt a jövőképem a gazdaságról, az ingatlanpiacról stb, és alapból igyekszem pozitívan nézni a dolgokat. De újabban sajnos én is úgy látom, hogy lehet, hogy ultra gáz lesz nálunk.
Az EU-s megegyezéstől nagyon sok minden függ, sőt nem csak attól függ hogy mi lesz, de ha az nem jön össze, akkor nagyon hamar összeomlik itt sok minden szerintem. Pedig még csak a válság eleje van!! Ezért tartom az egészet olyan durvának. És nem hiszek benne, hogy lesz normális megegyezés, max akkor ha elég sok korrupt politikus van az EU-ban is. :P
Addig is csak a fejemet fogom a mostani intézkedéseken MNB és a kormány részéről. Már rég kiverték nálam a biztosítékot mindketten.
Annyi pici mentség van rá, hogy egyelőre tőlünk nyugatabbra is van, hogy összevissza költenék a pénzt (nehéz helyzetben van Európa, ezért végül is érthető vmennyire). Nemrég UK-ban is hasonló hülyeséget akartak csinálni, mint itt. Abban nagyon hasonló, hogy szórni akarták összevissza a pénzt a semmiből. Csak ott bele is bukott rögtön a kormány, nagyon helyesen, a piac abszolúte nem tolerálta, hogy extra hitelből (!) akarnak adócsökkentést fedezni. :)
Na mindegy, szóval ha tényleg jön az armageddon, akkor az ingatlan mint reáleszköz jó választás volt eddig és marad is. Szerintem. :)
De ha te másképp gondolod, nyugodtan írj róla többet, érdekelne. Pl szerinted lesz az  EU-val kiegyezés, vagy mire gondoltál? Ha már írtál erről valahol, linkelheted azt is.
tihamer
tihamer 2022. 11. 07. 22:54
Előzmény: #183799  tothjoco
#183801
Igen, épp ezért írtam hogy nooooormális ❓
Mert így jóval több a multi haszna, érezzük.
Más.
Mpágnes!
Jó cikk, ma volt róla szó a fórumban. 
A kisember (kishitű) mihelyt pénzhez jut villogni akar (BMW, Audi)
 Nem tudja kivárni a késleltetett jutalmazás erejét.
https://kiszamolo.hu/a-legszegenyebbek-penzugyei/
Jók a hozzászólások is.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek