Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2022. 07. 20. 12:46
Előzmény: #173137  tihamer
#173139
Ne kiabáld el.
A BTC is ment 15%-ot az elmúlt pár napban, a tőzsdén is nagy fanfárfújás van épp (vki tudja amúgy mire?) :D
tihamer
tihamer 2022. 07. 20. 12:45
Előzmény: #173127  tihamer
#173138
"a következő időszakban a kormányzat egyre nagyobb kamatkiadásokkal szembesül, ami miatt minden évben kicsit meg kell szorítani a költségvetést, ami automatikusan lassítja a gazdaságot"
Vagyis beköszöntött a STAGFLÁCIÓ.
tihamer
tihamer 2022. 07. 20. 12:43
Előzmény: #173127  tihamer
#173137
"habár a korábbi gazdaságpolitikája semmiképpen sem volt prudens, mindenképpen megnyugtató, hogy az utolsó pillanatban azért félrerántják a kormányt."
Euró 396,-
Igazolja is a forinterősödés.
Gaguse
Gaguse 2022. 07. 20. 12:37
Előzmény: #173135  Dwayne.Hicks
#173136
Bocsi, értem🙌🤜
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2022. 07. 20. 12:35
Előzmény: #173134  Gaguse
#173135
Én értettem, hogy te a globális gazdasági kilátásokat elsősorban a saját környezetedből érkező információk alapján ítéled meg, inkább te nem értetted az iróniát a kommentemben... ;) 
Gaguse
Gaguse 2022. 07. 20. 12:31
Előzmény: #173132  Dwayne.Hicks
#173134
Nem érted, nem ez a lényeg. Hanem az, hogy kapsz egy álltalános társadalmi pillanatképet. Ezek az emberek nem fognak most venni semmit, be vannak tojva ha úgy tetszik. Még csak most kezdődik ez, de már a köztudatban van bőven és ez hamarosan beérik. A másik példa a pincér haverom. Jól menő étterem, 2 hétre előre kellett foglalni hozzájuk. 1,5x szorzó ment az árakra, most pedig hazaküldték vasárnap délután mert nem volt vendég. Ezek az apró, de annál fontosabb jelek adnak egy visszaigazolást, hogy merre is tart a gazdaság. Ennyi a lényege, semmi több🤓
Ishar
Ishar 2022. 07. 20. 12:25
Előzmény: #173129  Gaguse
#173133
Eddig meg mindenki az ingatlan vásárlásról és annak kiadásáról, illetve az örökös áremelkedésről beszélt...
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2022. 07. 20. 12:23
Előzmény: #173129  Gaguse
#173132
Tehát a SPAR-os és klíma szerelő szubkultúra már válságban van. Aki hazamegy a SPAR-ból, az szerintem rögtön fel is dobja a kéglit kicsivel a piaci ár alatt. Eljött a te időd... ;)
Törölt felhasználó 2022. 07. 20. 12:00
Előzmény: #173127  tihamer
#173131
Miért bíznám kecskére a káposztát?
Szavahihető emberekre szeretném a pénzem bízni, de ezek is hazudtak reggel éjjel és este!
Törölt felhasználó 2022. 07. 20. 11:56
Előzmény: #173127  tihamer
#173130
Gaguse
Gaguse 2022. 07. 20. 11:55
Előzmény: #173128  Gaguse
#173129
Pl reggel  Sparban kb mindenki szívrohamot kapott amikor fizetett és ezt kommetálta is : jajj alig vettem valamit, jajj ennyi? mi kerül ennyibe? dobálják vissza a terméket miután megnézték az árát! Majd hazafelé a parkolóban 2 fiatal srác, légkondisok éppen azt diskurálták, hogy válság van, most ne vegyél autót meg semmit., örüljünk ha lesz melónk! ezt kb 50 méteren sikerült elkapnom. A fiam meg megkérdezte, hogy apa, tényleg van rezsimanó? hazahozta a haverjaitól, ergo otthon erről beszélnek a családok. Eljött hát az idő, innen lefelé minden ;)
Gaguse
Gaguse 2022. 07. 20. 11:50
Előzmény: #173125  Törölt felhasználó
#173128
Amúgy most többet járok emberek közé, a boltban, az utcán kb mindenhol mindenki arról beszél, hogy "válság" van. Ez sok mindent elárul. Ismerősök között már van aki hirdeti magát és a pénzügyi szolgáltatásait, ingatlanosok bombáznak az emailekkel. Szóval valami van, indul a vonat ;)
tihamer
tihamer 2022. 07. 20. 11:50
Előzmény: #173115  berlini
#173127
Zsiday Viktor mester legújabb elemzése
☝️
http://www.zsiday.hu/blog/amikor-d%C3%B6nt%C3%A9shoz%C3%B3k-bep%C3%A1nikolnak
"
Amikor a döntéshozók bepánikolnak...2022. július 20. - 09:27...olyankor a piaci szereplők kezdhetnek megnyugodni.Régi tőkepiaci igazság, hogy amikor a rossz hírek áradása közepette a gazdaságpolitika irányítói megijednek, és mindent megtesznek az éppen aktuális válság elkerüléséért, akkor a piaci szereplőknek már késő, sőt nem is kell annyira pánikolniuk, mert a beavatkozás a legtöbb esetben (legalább részben) kezeli a pánikot okozó problémákat.Nagyjából ez a helyzet jelenleg Magyarországon.A korábbi túlhevítés (nulla kamatok 10+% bérnövekedés mellett, jegybanki hitelprogramok, folyamatosan gyengített forint, választási költségvetés stb.) miatt túlpörgött ország a fejlődő piacok jó szokása szerint úgy érkezett bele az aktuális válságbahogy a gazdaságpolitika nem hogy enyhíteni tudná a kialakulóban lévő recessziót, de mind a monetáris, mind a fiskális politika egyszerre lassít: full gázból rögtön satufék. Ez azonban jelenleg elkerülhetetlen. Hogy mekkora a baj, azt jól mutatja, hogy a kormány hozzányúl a szent rezsicsökkentéshez, ami még pár hete is kőbe vésettnek látszott (bár sokan sokszor elmondták, hogy mennyire káros, igazságtalan és fenntarthatatlan). Azonban nem tehet mást, és habár a korábbi gazdaságpolitikája semmiképpen sem volt prudens, mindenképpen megnyugtató, hogy az utolsó pillanatban azért félrerántják a kormányt.A rezsicsökkentés kapcsán nem csak arról van szó, hogy elképesztő terheket akaszt a költségvetésre, hanem arról is, hogy az alacsony árak miatt nincsen alkalmazkodás, nem csökken a fogyasztás (pedig ez most életbevágó lenne – hiszen nem csak árkérdés van, hanem az, hogy lesz-e egyáltalán elég gáz télen!), valamint az országnak alig van annyi devizája, amennyi elegendő lenne a gázszámla kifizetésére – hosszútávon semmiképpen sem. Ezért is kell megegyezni az EU-val, hogy elinduljon a deviza áramlása (plusz természetesen a szokásos növekedési hatások miatt), és ezért is kellene minél gyorsabban megszüntetni a benzinárstop-ot is: itt sem alkalmazkodik a fogyasztás (ha magas árak lennének, akkor csökkenne), és iszonyatos a devizaigénye – nagyrészt ezekből ered a folyó fizetési mérleg hirtelen megugró hiánya is: az energiaszámlát egyszerűen nem bírja fizetni az ország. Az energiafogyasztást tehát egyrészt le kell csökkenteni (folyó fizetési mérleg javítása), a valós árát legalább részben kiszámlázni a lakosság felé (költségvetés egyensúly felé terelése), és biztonságos nagyságúvá kell növelni a devizatartalékokat is (EU-megállapodás).A kormányzat döntései tehát szükségesek és hasznosak – bár a probléma nagy részét valójában maguk állították elő.A jelenlegi krízis elkerüléséhez a költségvetési kiigazítás, a rezsinövelés, a jegybanki kamatemelések, és az EU-megállapodás valószínűleg elégségesek. Most, hogy a döntéshozók pánikolnak, talán kezdhetünk megnyugodni – még a forint piacán is: a hazai deviza rendkívül alulértékelt mindenhez képest, és magasan a térség legnagyobb kamatait kínálja, ennek elegendő vonzerőt kellene jelentenie – habár az EU-megállapodás még mindenképpen szükséges a tartós lenyugváshoz.A rövidtávú válságon túl azonban van egy nagyobb problémája a magyar gazdaságnak: nem nagyon látni, hogy a következő években miből lesz növekedés. Az elmúlt 10 évben 32%-kal (éves kb. 2,8%) nőtt a GDP Magyarországon, de eközben a foglalkoztatottak száma 19%-kal nőtt (ami egyébként önmagában örömteli hír, de a folyamat nem fenntartható, mert elfogyott a munkaerő). Ez a két szám azt jelenti, hogy az egy főre jutó termelés (a munkaerő termelékenysége) kb. 11%-kal nőtt (éves kb. 1%).Azonban a munkaerőtartalékok kimerültek, tehát onnan további növekedés nem várható, a termelékenység-növekedés alacsony üteme pedig csak komoly oktatási fejlesztéssel, és csak hosszabb távon lenne orvosolható. Ráadásul a következő időszakban a kormányzat egyre nagyobb kamatkiadásokkal szembesül, ami miatt minden évben kicsit meg kell szorítani a költségvetést, ami automatikusan lassítja a gazdaságot – és az energiaárak sem a régi szintjükön fognak majd stabilizálódni, hanem várhatóan feljebb, ami szintén nehézség az energiaimportőri szerepben lévő gazdaságunk számára. Így mindezekből maximum az éves 1-2%-os növekedés jön ki (optimista hozzáállással) a következő évekre. Az első válságot kezelni látszik a kormányzat – remélhetően sikerrel, de a következő évek valószínűleg a lassú növekedés és további nehézségek jegyében fognak telni.info@plotinus.hu
Úgyhogy nem lesz államcsőd bukta úr ☝️
Viszont lesznek jó kis PMÁP kamatok a következő években.👍
Gaguse
Gaguse 2022. 07. 20. 11:48
Előzmény: #173125  Törölt felhasználó
#173126
bocsi, nem nagyon vagyok, éppen 3 hetes nyaralásomat töltöm :) csak fel-fel nézek...
Törölt felhasználó 2022. 07. 20. 11:47
Előzmény: #173123  Gaguse
#173125
Múlt héten buy-ról holdra módosítottam a kilátásokat, nem tűnt fel? :)
Törölt felhasználó 2022. 07. 20. 11:46
Előzmény: #173121  Pedro_amigo
#173124
Nem én hoztam a példát, egy megköttetett üzletről ment a filozofálgatás. A vevők néha irracionálisak, ezt írtam, és igen, egy konkrét üzlet tényleg nem elég példa.
Ha viszont az általad megálmodott áron egyetlen ingatlan se jöhet szóba, akkor a megálmodott árral van a baj, nem az eladókkal.
Gaguse
Gaguse 2022. 07. 20. 11:45
Előzmény: #173122  Törölt felhasználó
#173123
Akkor elismered hogy igazam volt ha tudtam mikor kell eladni, ugye?🤷‍♂️
Törölt felhasználó 2022. 07. 20. 11:40
Előzmény: #173120  Gaguse
#173122
De te jól tudtad mikor kell eladni, mégse adtad el.
Tudom csak elkényelmesedtél kicsit, aprópénzért nem hajolsz le. :D
Pedro_amigo 2022. 07. 20. 11:39
Előzmény: #173023  Törölt felhasználó
#173121
Figy Fire. Ez amit leírtál ök ok és  a legyegyszerűbb "mindennek annyi az ára amennyiért megveszik " elv jut róla eszembe. Ertem én, hogy azt akarod mondani, hogy a te vételi tranzakciód (nevezzük ilyen csúnya szóval most) , azért jött létre mert te valamiért egyedileg preferáltad azt a dzsekit. Neked volt egy extra motivációd ami miatt a hasonló termékek átlagáránál jóval magasabb árat is hajlandó voltál kifizetni. Nincs ezzel semmi gond, ilyen van. Ingatlan piacon is. CSak, hogy pár példa: Pl. vagy érzelmileg kötődök egy házhoz, vagy tudom hogy, hogy nagyapám a századelős bankrablásból valahol ott rejtette el az ékszereket, vagy gyerekemnek speciális fejlesztője van a szomszéd utcában ezért fontos stb. stb.... Csakhogy : Szerintem ez az ingatlanpiacon a vételek törtrészéért felel.. (1-2 %). Ezek mind egyéni pszichológiai tényezők. Ha ezek meghatározóak lennének akkor ezt a fórumot itt csukhatnánk is be. A döntő többséget az adott ingatlan adottságai, igényeire szabottsága és méginkább az adott piaci - politikai - gazdasági helyzet befolyásol. (Ebbe beleértve a kereslet - kínálat viszonyait, pénzromlást stb. )  --------------- Nem ismerem a vevőt, sem motivációt , lehet hogy beletrafáltál abba az 1-2 % -ba akit egyéni pszicho tényező hajtott, de ennek elég kicsi az esélye. En inkább a második csoportban keresgélnék. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek