Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Placi82 2021. 08. 22. 22:14
Előzmény: #129754  J0hnnyEnglish
#129760
Mire gondolsz? A Lotka–Volterra-egyenletek a nem lineáris differenciál-egyenletek. Egyetemen 3 félév Analizis tantárgyam volt. A végén már Análizisnek hívtuk:)) , mert nagyon szívtunk vele. Szóval rémlik de, mit következetetsz belőle a Budapesti ingatlanpiacra? 
Adamsky1976
Adamsky1976 2021. 08. 22. 21:49
#129759
A szomszédom építészmérnök. Rajzol és van egy kis kivitelezőcége is. Csak aggloban dolgoznak (É Pest megye). Tegnap beszélgettünk, sokan visszamondják a megbízást ,mert már nem tudják a lépést tartani az anyagárakkal. Inkább kivárnak. 
fogpaszta
fogpaszta 2021. 08. 22. 21:39
Előzmény: #129751  berlini
#129758
👍👍
mr_bob
mr_bob 2021. 08. 22. 21:28
#129757
a modellek helyett inkább ajánlom ezt mindenki figyelmébe https://www.youtube.com/watch?v=wpV3g1A9yzQ gyakorolni kell, hogy majd rutinból menjen
lohran 2021. 08. 22. 20:49
Előzmény: #129754  J0hnnyEnglish
#129756
Lotka Volterra helyett Lolka Bolka modellt követ
berlini
berlini 2021. 08. 22. 20:08
Előzmény: #129754  J0hnnyEnglish
#129755
Nos pont az elmúlt 3 év bizonyitja, hogy nincsen szoros összefüggés a kettő között.
Ez még akkor sem lenne igaz, ha az állam nem avatkozna be a piacba már évek óta.
Engedj meg egy példát.
Az OTP 2009 márciusáig töredékárra esett vissza, de miután a piac rájött, hogy nincs akkor baj a banknál, alig több mint 1 év alatt az ár ötszöröződött.
2010-ben viszont a bankadó és a devizahiteles mentés hireire ujra esni kezdett és 2015-ben ujra feleződött az ára.
Semmilyen tőzsdei elméletet (se fundamentálisat se technikai analizist) nem letett ráhúzni az árfolyamgörbére.
Pont ez folyik most is az ingatlanpiacon.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 08. 22. 19:59
Előzmény: #129752  berlini
#129754
Szerintem az ingatlanpiac is, némileg Lotka–Volterra modellt követ, mármint ami a tranzakciószám és ár közötti viszonyt mutatja. Az időlépték, pedig években mérhető.
Broafka_Ottokar 2021. 08. 22. 19:57
Előzmény: #129744  franc0
#129753
Ha már a tőzsdéhez hasonlítjuk, akkor valószínű idén láttuk a kimerülési rést.
berlini
berlini 2021. 08. 22. 19:50
Előzmény: #129744  franc0
#129752
Ezt a teóriát már 3. éve olvasom itt.
Csökkenő budapesti tranzakciós számok  ->  csökkenő árak.
berlini
berlini 2021. 08. 22. 19:41
Előzmény: #129749  fogpaszta
#129751
Neked van igazad.
Én is belefáradok már lassan abba, hogy a valóság teljes ignorálása folyik.
Napokon keresztül megy itt egy-egy ingatlanhirdetés szapulása, hogy ki az ahülye, aki azért a szarért annyi pénzt szeretne.
Csak azt nem veszik észre, hogy a tényleg szarért egy szart sem érő forintból szeretne az eladó annyit kapni.
De ma volt a csúcs.
Egy egyre gyorsabb ármelkedésből az épitőanyagok piacán azt a következtetést levonni, hogy ez már a trendforduló kezdete....(?) .... 
Amúgy meg észre sem veszik (pedig számtalanszor megirtam) hogy abban egyetértünk, hogy a NER egy rendkivül hibás lakáspolitikát folytat. Ami szándékaval (márha tényleg az volt) ellentétben pont a kevésbé tehetőseknél teszi lehetettlenné, hogy nagyobb városokban lakást tudjanak venni.
berlini
berlini 2021. 08. 22. 19:34
Előzmény: #129743  J0hnnyEnglish
#129750
Én meg nem örülök annak, hogy érveim cáfolata helyett forbes cikeket linkelsz be.
Nem örülök annak sem hogy a beesés megkezdődött állitásodat nem támasztod alá.
Nem örülök annak sem, hogy azzal kábitod magad és a többieket,hogy a folyamatos vételi erő növelést de a támogatási rendszer hirtelen változtatásaként irod le. Nincs itt hirtelen változás. Szisztematikus egyre újabb támogatások jönnek ki már 6. éve.
Annak sem örülök, hogy az 5 éve tartó épitőanyag áremelkedéseket csak most vetted észre és ezt is a káosz teóriád erősitésére akarod felhasználni.
Annak sem örülök, hogy azt a célzásomat magadra vetted, hogy 2012-es árakat használtok összehasonlitásra. Megérteném ha nem erről irtak volna elvbarátaid ma többször is és ha én nem többesszám 2. személyt irtam volna. 
Nem én tehetek arról, hogy ennyi hiányosságot sikerült felsorolnom a hozzászólásodban.
Ha ez neked bántó, akkor csak azt tudom javasolni, hogy először olvasd el alaposan amire válaszolsz, aztán arra válaszoljál amit irok.
fogpaszta
fogpaszta 2021. 08. 22. 19:30
Előzmény: #129748  J0hnnyEnglish
#129749
Jópár hete ( talán egy-két hónapja ) nem voltam itt. De látom most is ugyanaz a mondás, azaz most aztán tényleg eljött a trendforduló ideje. Innentől megindulnak az ingatlan árak lefelé.
-
Csak az a bökkenő, hogy hosszú evek óta ez a mantra. Aztán meg lehet nézni, hogy a valóságban mi történik...
-
Jó álmodozást!!!😀😀😀
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 08. 22. 19:14
Előzmény: #129744  franc0
#129748

Páran már olvasták a korábbi hozzászólásaimat, ezért az ok-okozat dolgot kicsit megmagyaráznám, hogy számomra miért nem egyértelműek a dolgok és én mit látok!
Kevésbé bántóan reagálva, az amúgy provokatív beszólogatós hozzászólásaitokra, a normális vitatkozás helyett!
Idén év elejétől, én már (és többen is) pontosan a trendfordulót láttuk a piacban. Budapesten gyakorlatilag a használt piac megállt, platózott. Vidékre én írtam, hogy nyáron nagy kiszálló lesz és kifussa magát messze a végtelenbe, pontosan emiatt az irreálisan elszálló árazás miatt esett be a tranzakciószám, ez a vidék miatt van.
Én a január - június időszakra (és amit korábban írtunk melóssal, hogy a 2018-as árszinten van valahol az igazság és a jó vétel, ezt a két ábra pontosan megerősíti) pontosan ezt látom, még ha nyomott is lett egy kicsit, de itt a trendforduló - ez van.
lohran 2021. 08. 22. 19:02
Előzmény: #129746  lohran
#129747
Persze az a difi ,hogy akkor lett vége a világháborúnak és 56 nak.
Most pedig a pénzbőség korszakát éljük
Öregapáink tudnának mesélni
lohran 2021. 08. 22. 18:57
#129746
A Pestlőrinci strandon a Május 1 strandon a 60-as,70-es években a 2 ft os beugró mellé egy fogas és egy biléta dukált de a sörért,olajozásért külön pár ft ot köllött füzetni a dolgozónak.
Amikor tömeg volt az lehetett az ember érzése mintha a sörkimérő kegyet gyakorolna a dolgozó pénzéért.
De ez igaz volt a Sportuszoda éttermében is.
Akkoriban azt mondták ,hogy a kapitalizmusban illen nincs.
Lám ,eltelt 50-60 év és visszajutottunk arra a kissé hiányos szintre.
Murdoch 2021. 08. 22. 18:34
Előzmény: #129742  franc0
#129745
A gond az, hogy a hirdetett ingatlanok túlnyomó része a kutyának sem kell. Szóval alighanem kevered a piaci árakat a lufi árakkal. Ha nem így lenne, pörögne a piac, Bp-en is.
https://kkvmagazin.com/v/ingatlanpiac-megtorpanas-arcsokkentesre-kenyszerulo-elado/
franc0 2021. 08. 22. 18:29
Előzmény: #129743  J0hnnyEnglish
#129744
Tehát azt állítod (ok->okozat):
csökken a forgalom -> csökkenni fognak az árak
Így van szerinted?
Ebből látszik hogy a büdöséletben nem tőzsdéztél, ugyanis trendforduló pont a nagy forgalomnál van.
Nem véletlen, hogy 2007 a legmagasabb oszlop az ábrádon...
Ki kéne járni előbb az élet iskoláját.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2021. 08. 22. 18:23
Előzmény: #129739  berlini
#129743
Örülök, hogy neked minden teljesen tök egyértelmű!
https://forbes.hu/wp-content/uploads/2021/08/dunahouse20210802-1100x470.pngA legtöbben a szabadságolásra hivatkoznak, pedig szerintem nem (a tévedés jogát fenntartva), a korábban írt "itt a vége" beesés szerintem elkezdődött, most vidékkel is.
A támogatási rendszer hirtelen változásai  és a kovid hisztéria káoszt szül az ingatlan piacon (szerinted a sóder mitől lett napi áras? - pontosan erről írsz), ennek köszönhetően sokan az irrealitás talaján mozognak indokolatlanul.
Egyszer nem mondtam, hogy 2012-es árak kellenek ide, marhára nem figyelsz! :(
("embernek ezek után nem bántó megjegyzéseket tenni, hogy hol van káosz" - válaszolni sem muszáj, gondoltam kulturáltan vitatkozunk!)
franc0 2021. 08. 22. 17:46
Előzmény: #129740  Broafka_Ottokar
#129742
Te nem érted, egyáltalán. 
Itt a piaci árakról folyik a beszélgetés. 
Az alsó 70% nem része a piacnak, mert kiárazódott. 
Ilyen világ van. 
Ha nem tetszik, lehet szavazni jövőre Thürmerre. 
Amúgy, ha drága az ingatlan, keverd a maltert oszt építs magadnak. Ennyi. 
berlini
berlini 2021. 08. 22. 17:00
Előzmény: #129740  Broafka_Ottokar
#129741
Ne adj olyat a számba amit nem irtam.
Évente 150 ezer tranzakció van a piacon, amiből kb 20 ezer az új épitésű.
Van több mint 4 millió lakás.
Ennek csak kb 4%-a cserél évente gazdát.
Az egész értékesitési volumen valahol 450 milliárd forint alatt lehet.
Az éves nettó pénzügyi megtakaritás pedig minimum 5000 milliárd forint.
És ez természetesen nem 10 millió ember között oszlik meg többé kevésbé egyenletesen.
Van max egymillió aki ennek a 90%-át mint vagyon gyarapodást megélte.
Ebből elég lenne a tizede hogy az éves vételi értéket kitöltse.
De tudjuk, hogy a lakásvételek zömét nem első lakásosok teszik ki.
Igy e lakásvételek mögött több mint a felénél egy eladott lakás és annak beszámitott ára áll.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek