Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2019. 11. 04. 20:15
Előzmény: #51259  tihamer
#51260
tihamer
tihamer 2019. 11. 04. 20:14
#51259
Mai korunk jellemző élethelyzetét írja le egy hozzászóló a kiszámolo.hu-n:
"Érdekes pszichológiai nyomot hagy az emberben a válság, nem csak a tényleges visszaesés rombol, hanem amit a fejekben tesz. Én a válság után léptem a munkaerő piacra, sikerült elhelyezkedni, korrekt szinten megélni, soha nem volt hitelem és a környezetemben látható hitelválság miatt nagyon tartottam és tartok még a lakáshiteltől is. 2016-ban kb. 10MFt-unk volt házvásárlásra, hitelt nem mertünk felvenni, pedig vehettünk volna egy nagyon jó lakást 30MFt-ért, mondván kivárunk és gyűjtünk. Most van 40MFt-unk, közben a hasonló kategóriás ingatlanok 65+MFt-ba kerülnek. Ha mertünk volna kockáztatni, megvehettük volna a vágyott ingatlant, a hitelt már végtörleszteni is tudtuk volna. Helyette pénzünk az van, de a cél még messzebb került, közben bővül a család, lassan kényszerhelyzetben vagyunk és a bérleti díjak is elszálltak, a környezetemben mások is hasonló cipőben járnak."
Szomorú helyzet, de hogyan tovább?
qwrtzq 2019. 11. 04. 20:06
Előzmény: #51257  impudent
#51258
attól függ, hogy milyen alapon és milyen fedezetre
impudent 2019. 11. 04. 19:55
Előzmény: #51253  impudent
#51257
Kivancsi voltam mi ma egy jo vetel amit a paraszt azonnal visz de valaszt nem kaptunk.
Csakugy mint a 3.25% os kamatra hol lehet felvenni 5 evre fix kamatra fedezetre.
Csak a boffoges marad itt a forumon.
tihamer
tihamer 2019. 11. 04. 19:47
#51256
http://www.zsiday.hu/blog/mi-f%C3%A1jna-jegybanknak
"Az MNB célja a minél gyorsabb gazdasági növekedés, amit alacsony kamatokkal, gyenge forint általi exportösztönzéssel, laza hitelkondíciókkal (pl. a legutolsó a növekedési kötvényprogram) próbál megvalósítani. Eddig ez az agresszív, prociklikus monetáris politika nem ütközött korlátokba. Az elmúlt hónapokban a világgazdasági lassulást további forintgyengítéssel ellensúlyozta a gazdaságpolitika, ami nem okozott nagy károkat, ugyanis az európai lassulás miatt az importált infláció is visszaesett.A gyenge forint-alacsony kamat-olcsó hitel szentháromságra a legnagyobb veszélyt az infláció tartós, makacsul magas szintje okozhatja........................"
berlini
berlini 2019. 11. 04. 19:23
Előzmény: #51238  terelemel
#51255
Neked kilóg a lóláb, aki pedig elolvassa a cikket annak világos, hogy az adásvételek száma úgy csökken, hogy közben az újépitésű lakások ára tovább növekedett.
sakal83 2019. 11. 04. 19:01
Előzmény: #51252  Deliver12
#51254
Igen. Ha minden igy marad -ketlem- az ertelmes szegmensben nagyon szuk lesz a kinalat. Ertem ezalatt a jo elosztasu jo minosegu 3 plusz szobas tegla lakas es ertelmesebb helyen  n plusz 3 -4 szobas sorhaz/ikerhaz/hazat. 
Panel es felujitando romos csaladi haz lesz azert... 
Es eljon a hosszu amortizacio korszaka. Visszaforditani ezt mar nagyon nehez lesz. A kamatemeles is csak "befektetesre" alkalmas kegliket erintheti. Attol jobb kinalat nem lesz. 
impudent 2019. 11. 04. 18:59
Előzmény: #51252  Deliver12
#51253
Mi volt az a jo arazas amit elvitt a paraszt az orrod elol ?
Hadd nevessunk !
Deliver12 2019. 11. 04. 18:50
Előzmény: #51248  elemerorsos
#51252
Nekem most már a második lakást viszik el az orrom elől 2 héten belül. Mindkettőt pár nap hirdetés után eladták. Én meg még alkudni akartam volna...
Tény mondjuk hogy elég jól kiszűröm mi éri meg, de ez nekem azt mutatja hogy most nagyon nehéz jót venni. Eladni ha jól árazol meg pár nap.
A szűrőimre meg már 200 lakást dob csak ki, ami mindenkori minimum. 2 éve nagyjából pont dupla ennyi volt, de 2 honapja is 250, szóval
kb. megszűnt a kínálat. Az árváltozás irányát majd eldönti kik jelennek meg hamarabb, vevők vagy eladók (vagy mindkettő). De ez így nevetséges. Én most inkább februárig kivárok. Amúgy is valószínűleg nem a legjobb idő a ciklusnak ezen a pontján venni, amikor még nem tiszta hogy ciklus közepi lassulás, vagy ciklus végi visszaesés van épp.
sakal83 2019. 11. 04. 17:30
Előzmény: #51250  Criscito
#51251
hát igen... Ha még első lakásvásárláshoz kötötték volna, vagy csak egy tulajdonjoghoz adófizetők részére, az még egy jobb lépés lett volna.
Criscito 2019. 11. 04. 16:18
#51250
https://www.napi.hu/ingatlan/megsemmisitheti_az_eu_a_kedvezmenyes_lakasafat.608030.html
*
Nekem ez még mindig érdekes. Ugye az HÉA irányelv szerint csak akkor alkalmazható a kedvezményes, 5%-os áfakulcs pl. lakásépítések esetén, ha azok megfelelnek az Irányelv (idézem): "a szociálpolitika keretében biztosított lakás, lakásépítés, -felújítás és -átalakítás" feltételeinek. Nekem továbbra sem tiszta, hogy milyen szociálpolitikai cél valósult meg azzal, hogy a befektetők felvásárolták az új lakások jelentős részét például a fővárosban. :) Szerintem egyébként ezért sem hosszabbítják meg az 5%-os áfát, mert ez egy ingoványos talaj volt. Örülnek Vargáék, ha utólag nem koppint az orrunkra ezért az EU, és valahogy el tudják sunnyogni azt, hogy itt semmilyen szociálpolitikai cél nem valósult meg. 
sakal83 2019. 11. 04. 15:36
#51249
Kis igazolás a kivitelezési költségek elrugaszkodásának terén. Vicces :)
A piacon másik két szereplő is megjelent: az International Campus (IC) és az INBudapest. A német központú IC két magánkollégium-fejlesztéséhez kezdett neki, és bár eredetileg összesen 1400 szobában gondolkodott, végül financiális és kivitelezői problémák miatt leállította a fejlesztéseket.Őszintén meglepődtünk, milyen sebességgel szálltak el az építési költségek. Magyarországon most drágább egy négyzetmétert felépíteni, mint Németországban
elemerorsos 2019. 11. 04. 15:26
Előzmény: #51241  macisajt
#51248
Hol?? Az én (Budapest) hirdetésfigyelőimben kevesebb az új hirdetés mint bármikor, a készlet is kisebb mint eddig bármikor, és a figyelő tele van piros jelzésekkel (áremelkedés)...
wawa1 2019. 11. 04. 15:23
Törölt hozzászólás
#51247
terelemel 2019. 11. 04. 15:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#51246

Hol latod? En ezt olvasom utolso DH barometerben:
  
"2019 harmadik negyedéve némi megtorpanást hozott az ingatlanpiacon, amely mind tranzakciószámban,
mind az alacsony keresletben, megmutatkozik. Az árak tekintetében még a növekedés jelei
látszódnak, egyre több Duna House árindex éri el, vagy legalábbis közelíti meg a 200 százalékpontot,
igaz Budapesten az indexek tekintetében már stagnálás jelei is mutatkoznak."
macisajt 2019. 11. 04. 14:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#51245

Ja persze, hogy gyorsan vegyék vigyék, mert hamar elfogy, már csak az utolsó 22 db van!!!
Egyszerű reklám pszihológia, már az első órán ezt tanítják kereskedelemben:))))
Gaguse
Gaguse 2019. 11. 04. 14:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#51244
Hogyne, a DH magának ír kimutatásokat :D Senki nem vesz itt már semmit, amúgy kicsit önbeteljesítő dolog is ez. Mindenhonnan az folyik, hogy megállt az egész, aki eddig gondolkozott is vásárláson tuti hogy elnapolja a dolgot....
wawa1 2019. 11. 04. 14:33
Törölt hozzászólás
#51243
terelemel 2019. 11. 04. 14:31
Előzmény: #51240  johai
#51242

"Akkor esnek pofara sokan amikor ov kijon a videki csokkal,azokat puszilja akik ra szavaztak:)"  
-----
Mondjuk ez nem hulyeseg, az orszag tulsagosan vizfeju, novelni kellene a videk szerepet BP karara.
macisajt 2019. 11. 04. 14:26
Előzmény: #51240  johai
#51241

Nem csak a tényleges tranzakcióknál csökkennek az árak, hanem a hirdetéseknél is. Az utóbbi időben figyelem bizonyos lakások árait és 1-2 hetente csökkentik a hirdetési árakat.
Nagyon lelassult a kereslet a használt lakások iránt!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek