Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
BPartner
BPartner 2017. 06. 07. 11:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#14960
Az emeletekkel két típusú embernek van baja. A lift fóbiásoknak és a tériszonyosoknak. Új társasházaknál az emeleteknek felára van. Minél magasabb emeleti egy lakás az annál drágább. Az alacsonyabb emeletet kedvelőknek ez árelőnyt jelent.
MethYou 2017. 06. 07. 10:17
#14959
Én ugyanabban a házban a 4. emeleti lakásból még zavarónak éreztem a utcazajt, de a 7. zárószint már sokkal jobban bejött, meg is vettem. Most egy párocska bérli és a vicc, hogy a lány egyedül nem száll be semmilyen liftbe, szóval elég sportos lett:)
ncseed 2017. 06. 07. 09:44
Törölt hozzászólás
#14958
buyandhold 2017. 06. 07. 07:47
Előzmény: #14956  kbb
#14957
En sok lakast adok ki a negyediken (zaroszint). kb. 30 berlobol 1 van, akinek ez problema, akinel ertheto is: idos, nehezen mozog. Ezt meg telefonban mindig tisztazom.Az elso lakasom is 4-en volt, ott laktam 10 evig. Csak az elonyeit ereztem, nekem bejott, foleg a csend es nyugalom. A negativum: volt par beazas, de a biztosito mindig korrektul fizetett.A 4-re tenyleg fel kell menni, de azt kb. 2 het alatt megszokod(hozzaedzodsz).
kbb 2017. 06. 06. 18:51
Előzmény: #14921  MethYou
#14956
Egy újabb, szakmailag "igényes" elemzés... :( Igencsak csodálkoznék, ha a vizsgált mintaelemszámból szignifikáns különbséget lehetne találni mondjuk az 5. és 6. emelet között... magyarul ha csinálnának ősszel egy hasonló számítást, könnyen kijöhetne tök más sorrend is a középső szintekre. Hitelesebb lett volna, ha annyit írnak, hogy mondjuk a 2-4. emeletek drágábbak, mint az 5-9. emeletiek. Az adatokból valószínűleg nem következik semmi több. Az pedig igencsak meglep, hogy az 1. emelet olcsóra jött ki... hagyományosan a legalsó fölötti lakószint a legdrágább, panelházakban pedig tapasztalatom szerint a legalsó lakószintet akkor is földszintnek telekkönyvezik, ha lépcsőn kell rá felmenni, mert garázs vagy más fekszik alatta. Persze lehet, hogy Újpesten pont nem így van, de akár is az is, hogy az ilyen magasföldszinti/félemeleti lakások egy részét 1. emeletiként teszik fel a hirdetésekbe. Érdekes még a lift nélküli házak legfelső szintje. Az elemzésben földszintihez hasonló alacsony ár jött ki rájuk, én ezt nem tapasztalom, lehet kicsi volt az elemszám (Újpesten alig van négyemeletes panel)... az ismert hátrányok mellett (sok lépcsőzés, nyári meleg) nagy előnyük, hogy a legnyugisabb szint, nem járkálnak fölötted, és az ajtód előtt is max. a szomszédod. Régen, mikor még viszonylag újak voltak a panelek, a szeparáltabb fekvés miatt sok fiatal értelmiségi család kereste (az 1. emeleten kívül) a zárószinti lakásokat, ma viszont már a többség inkább a hátrányait látja.
kbb 2017. 06. 06. 18:35
Előzmény: #14950  gyula1971
#14955
Ha van bármilyen hatása a kamatoknak a lakásárakra, akkor fordított: az alacsony kamat mellett adott jövedelemre nagyobb összeget lehet felvenni, illetve több megtakarítás áramlik ingatlanba. Ez a klasszikus ingatlanlufi, amit - szerintem - onnan lehet felismerni, hogy a bérbeadási hozamszint leesik. Ennek a mostani felfutásban egyelőre nem igazán van jele, legalábbis a jelentősebb nem belvárosi részpiacokon (XI. és XIII. kerületek), a bérleti díjak gyakorlatilag az árakkal arányosan nőnek. Belvárost nem figyelem.
ncseed 2017. 06. 06. 18:08
Törölt hozzászólás
#14954
gyula1971
gyula1971 2017. 06. 06. 17:56
Előzmény: #14951  Törölt felhasználó
#14953
Ez az elmúlt 20-év tapasztalata. Szakmai választ egy közgazdász tudna adni... Egy érdekes friss hír. 2017. június 6. Egyre nagyobb a szakadék a kínálati és a valós árak között – állítja az egyik ingatlanközvetítő cég. A lakástulajdonosokat ugyanis mindinkább félrevezetik a hirdetési árak és a „szakértői” nyilatkozatok. A megtévesztést erősítik még az élettől elrugaszkodott ajánlatok alapján képzett átlagárak. link
ncseed 2017. 06. 06. 17:33
Törölt hozzászólás
#14952
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 17:29
Előzmény: #14950  gyula1971
#14951
De miért?
gyula1971
gyula1971 2017. 06. 06. 15:13
Előzmény: #14947  pitcairn2
#14950
Az alapkamat emelés szerintem is húzza az ingatlanárakat inkább.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 14:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#14949
Na de a pincét és tetőt leszámítva 10 emeletesbeb is mindenből gyanannyi van lakásokra vetítve. Lépcsőházi szint, falfelület, stb., stb. Az, hogy egy-egy hirtelen eset kevésbé terheli meg a közös kasszát, az csak a nagy számosság miatt van, de hosszútávon a költségek hasonlóak, a lift miatt meg mégis magasabbak a 10 emeletesnél.
pitcairn2 2017. 06. 06. 14:38
Előzmény: #14946  Törölt felhasználó
#14948
differenciáltan jelentkezik, mivel elsősorban a városi kisméretű lakásokat érdemes "befektetési" (vagyis inkább spekulatív) céllal megvenni ez természetesen nem változtat azon semmit hogy ez egy MNB által generált rali a sztori teljes mértékben az MNB monetáris politika függvénye... a ralit az MNB generálta és az MNB is fogja elpusztítani... minél korábban annál jobb elég volt a pusztításból és a jövő feléléséből...
pitcairn2 2017. 06. 06. 14:35
Előzmény: #14943  BPartner
#14947
az alapkamat "összeomlása" ebben az esetben természetesen inkább robbanást fog jelenteni:) nem tudom, hogy meddig tud ilyen toxikus mélységben maradni az MNB (az is lehet hogy viszonylag sokáig), de a kamatmanipuláció vége felettébb látványos lesz... én mondjuk drukkolok, hogy minél korábban legyen ennek a monetáris kurzusnak vége elvégre: olcsó pénz = MÉREG vagy még pontosabban DROG, ami teljesen irracionális "befektetésekre" ösztönzi a jónépet... minél korábban összeomlik ez a kurzus annál kisebb lesz az általa kiváltott közép- és hosszútávú pusztítás...
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 14:32
Előzmény: #14945  pitcairn2
#14946
Vidéken miért nincs?
pitcairn2 2017. 06. 06. 14:31
Előzmény: #14943  BPartner
#14945
Budapesten (is) fő profilban a 0,9%-os alapkamat van beárazva, amíg az tartani tudják addig lesznek "befektetők", amit az összeomlik a "befektetők" is eltűnnek a piacról és velük együtt kb. a kereslet 40%-a is semmivé fog válni....
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 14:30
Előzmény: #14943  BPartner
#14944
Ezt én nagyjából megértem, settevoltesette nem tud ezzel mit kezdeni, csak fújja a saját preferenciáit. Én (is) inkább utazok többet, de Ő nem érti meg, hogy más inkább nem(akik közül bizonyosakat drogos percembereknek nevez, pedig egyébként csak szimplán fiatal(os) emberek, akik néhány este nem a magyar időket olvassák, hanem más szórakozásuk van).
BPartner
BPartner 2017. 06. 06. 14:24
Előzmény: #14942  Törölt felhasználó
#14943
A zaj- és a levegőszennyezés nincs beárazva Budapesten. A forgalmas utcák és utak is magasan árazottak, amit régen is és most is úgy hirdetnek, hogy "jó/kiváló tömegközlekedés" mellett eladó/kiadó.
Törölt felhasználó 2017. 06. 06. 14:17
Előzmény: #14933  BPartner
#14942
Az irinyin(XI) még villamos is jár, mégis egy pudvás garzont 80-100 ért adnak ki. Majd ha ez változik az árak is elmozdul(hat)nak. Addig hiába kapunk négynaponta jelentést az "ellszállt" árakról.
signal2
signal2 2017. 06. 06. 14:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#14941
Kivétel a liftcsere, amint lentebb írtam. Általában nincs is annyi megtakarítása egy háznak, mibe az kerül.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek