Nem lesz itt semmi megszorítás vagy nem is annak hívjuk majd. Körbe telefonálnak, hogy egy évig nem lehet lopni, egy évig nem lesz stadion és 10Mrd-os km-kénti autópálya, Paks és Bp-Belgrád "késedelmet szenved", CSOK-on változtatnak picit és máris 1000 Mrd-ot összegereblyéztek. Nem lesz pénz a tanárokra, eü-re, hisz válság van. Ha gázárat kell emelni azért Brüsszel lesz a hibás és augusztus 20 előtti héten jelentik be.
Nyilván nem köbméterben számolják, de az a lehetősége mindenkinek megvan, hogy a végösszeget elossza a fogyasztott köbméterrel és ez nekem bizony évek óta 116 és 130 között jön ki /m3. Az, hogy ki mennyit tesz el és mennyi hova megy ebből a szempontból nekem tök mindegy. Ha felviszik 300-ra akkor nekem 250%-os inflációm lesz eme kiadásomra évente. Nyilván ehhez tudni kell, hogy ez mekkora része az éves rendszeres kiadásaimnak és úgy tudom meg az inflációmat. Ennyi. :)
Egyébként szar korszak jön, infláció plusz kamatemelések. Nehéz dolga lesz most a kormányoknak. Én rengeteg felvásárlásra számítok a tőzsdéken, ezek adhatnak némi emelkedést és persze az új dolgok. A váltás elkerülhetetlen, az informatika és találmányok korszaka jön.
Te 100-105 Ft/m3 között fizetsz a gázért (valójában nem m3-ben, hanem MJ-ban kell nézni, 1m3 gáz MJ tartalma folyamatosan változik). Az 50 Ft/m3 valszeg az állam korábbi beker ára, ennyi körül vették a gázt, amit Te "rezsicsökkentetten" a duplájáért megkaptál Orbánéktól. Lásd a cikben lévő diagram. Azt már Te döntsd el, hogy a 100% haszonkulcsot, amit ezen realizáltak rezsicsökkentésnek hívod-e. Ezért is volt az, hogy sokan áttértek a piaci áron vásárlásra (aztán amikor a közelmúltban becsődöltek a piaci gázszállítók, akkor hoppon maradtak).
120 HUF/m3 árat fizetek már évek óta. Milyen 50 HUF-ról beszélnek? Ha felemelik 300 HUF-ra, akkor 2,5-szeresét fogom fizetni. A fűtésinflációm tehát 250%-os lesz.
"Miért gátolja a kormány az észszerű, a takarékos energiafelhasználást
azzal, hogy a lakosság alacsony rezsiáron kapja az áramot és a gázt
(most éppen az üzemanyagot is)? Ki fog takarékoskodni, ha a piaci ár
harmadáért-ötödéért vehet energiát, és ki fog energiahatékonysági
projektekbe kezdeni, ha mesterségesen leszorítja a kormányzat ezek
megtérülését?"
Ez az alapvető probléma. Ment és megy a hazudozás az "olcsó" orosz gázról, amiről tudjuk, hogy piaci áron kapjuk, csak két hónapos csúszással épül be az ár. Ez a hazugságfal le fog omlani! Ezzel a hazudozással Orbánék azt érték el, hogy egy évtizede nem éri meg gyakorlatilag semmiféle energetikai befektetést indítani, mert "rezsicsökkentés". Egy kivéreztetett piac kapta a nyakába az elszabadult gázárakat. És az elmúlt hónapokban is csak a hazudozás folytatása ment, most meg ott állnak az idióta fideszes politikusok, hogy hogyan másszanak ki az ordas hazudozásukból. A "rezsicsökkentést" nem Márky-Zaj fogja eltörölni, hanem Orbán.
Az országos energiafogyasztáson belül a legnagyobb részt a fűtés-hűtési ágazat teszi ki (gyakorlatilag fűtési, mert a hűtés zömmel villamosenergia-alapú). A szektoron belül a legfontosabb energiaforrás a földgáz, akár az egyedi, akár a távfűtést nézzük, összességében 70%-os súllyal. A megközelítőleg 10 milliárd köbméteres éves magyar gázfelhasználásnak közel fele a háztartások (döntően fűtési) keresletéhez köthető, míg a nagyrészt tűzifát jelentő megújulók aránya nem éri el a 20%-ot. A cél 2030-ra, hogy az energiahatékonysági beruházások és a megújuló technológiák alkalmazásával a fűtési célú gázfogyasztás évi 2 milliárd köbméterrel csökkenjen. A földgáz részarányát a távhőtermelésben 2030-ra a jelenlegi 70% feletti szintről 50%-ra csökkentenék a 2020-as terv szerint, amivel évi mintegy 120 millió köbméter import váltható ki. Közben a megújulók aránya 30% közelébe emelkedne, (mielőtt további intézkedés nélkül ismét mérséklődne) nagyrészt a bioenergiára és a geotermiára támaszkodva.
Most kb. 15% a megújuló aránya a fűtésben (nem 20%, ott a diagram), ennek bő harmada geotermia. Annak meg bő kétharmada a Pannergy. A 15% fele biomassza, ami jórészt faapríték. 15%-ot növelnék fel 30%-ra. Vajon még több tűzifára gondolnak, vagy... ?
Nem a céggel van a gond, hanem a piacával. Szabályozott az értékesítési ár. A gázárak elszállásának a hatását engedik érvényesülni a geotermikus árakban is? Vagy csak a költség növekedést ismerik el az éves felülvizsgálat során? Az AUDI- hoz hasonló vevők kellenének. A lakossági piacon a szabályozó hatóság döntése nehezen látható előre...E mellett az értékesített hőenergia mennyiséget kútfúrással tudja növelni, de adott önkormányzatnál ez is korlátozott lehet technológiailag. Kútfúrás sem egy egyszerű dolog amennyire vissza emlékszem.Áram termelés egész évben megy a hőenergia pedig 5-6 hónap, további időszakban csak használati meleg víz. Növekedést nehéz bele látni jelenleg.Az sem véletlen, hogy inkább saját részvény vétellel tartja karban az árat, nem új vevőket és termelő helyeket keres. Lehet rá fogadni, hogy a távfűtéses lakásokra mikor engedik rá a piaci árakat.
És az értékesítési ára nem hatósági ármegállapítás alá tartozik, továbbá érdemben tudja növelni a termelését mennyiségben is nem csak értékben. Nem értékesít lakossági piacra. Nem saját magát vásárolja fel, hanem további kapacitásokat vásárol.
Sajnos ha a zöld energia papírokat nézzük, az Alteo jelenleg előttünk jár minden szempontból, pl részvényarányosan hozzávetőlegesen 2,5-szeres osztalékot tervez majd fizetni
A "nagy öregekkel" természetesen nem szeretnék vitázni, de a világ változik. (mostanában gyorsan és nagyot) Én azt várom, hogy az első közgyülési időpontban sikeres lesz. Mert most talán (már) a nagytulajoknak is ez (lesz) az érdeke.
Sok még a kicsi a részvényesek között, akik játszani akarnak a pénzükkel. Szerintem a jelenlegi energia környezet az Alteo, Panny, MOL (ársapka nélkül), NAP (? csak a koncepciót ismerem) cégeknek kedvez. A Pannynál a távhő díja emelkedni fog és a globális felmelegedés miatt a téli nagy minuszok ritkábbak lesznek (ami szintén jó).
PANNERGY