Topiknyitó: Törölt felhasználó 2014. 10. 19. 12:52

OTP-forecast  

A topic celja hogy elmeleteket osszunk meg egymast kozott arra vonatkozoan, ami az OTP _trendjet_ leirja. Arra keressuk a valaszt, hogy a kovetkezo ket-harom heten belul milyen iranyba tart az OTP, es foleg _miert_? A "miert?"-nek sok oka lehet, lehet az technikai alapu (chartelemzes) vagy fundamentalis alapu (jo hirek/rossz hirek) nagy vevo, nagy elado megjelenese a piacon, stb.



A lenyeg, hogy ebbe a topicba olyan bejegyzesek keruljenek, amik javaslatokat tesznek, es azokat ala is tamasztjak valamilyen modon az OTP arfolyam valtozasara, kozeljovoben valo alakulasara. Egyszeru megfigyeles, hogy a kozeptavu trendek kb. 30 naposak, a kerdes az hogy eszre lehet-e ezeket venni idoben? Illetve az, hogy miert alakulnak ki (pl. osztalek-rally, varatlan hir)?



Ez a topic kulonbozne a masik kettotol (az "OTP reszvenyesek ide!" illeteve a "Mennyit er az OTP?") topicoktol abban, hogy itt sem a daytrade mufajt nem szeretnenk kivesezni (ugyanis egy adott napon belul "barmi" lehet, a trendfordito napoktol eltekintve csak zajnak szamitanak), sem pedig fundamentalis alapon ertekelni az OTPt (ugyanis a konyv szerinti es a piaci ertek az nagyon elterhet egymastol). Minket az az egy dolog erdekel, hogy az OTP merre tart a kozeljovoben.



Tobbeknek is van nagyon jo elkepzelese arrol, hogy es mikent alakul az arfolyam, de ezt nem terjesztik a nyilvanossag ele, mert

1) tartanak attol, hogy a brokerek lemennek a stopjaikert; illetve hogy

2) a modelluket hasznalva majd masok is sikeresek lesznek; illetve hogy

3) a modelljuk valojaban rossz, es kesobb emiatt "nevettseg" targyava valnak (beultetes, felbeszeles);

4) stb.



1) Ugyan egy-egy illikvid napon, vagy forgalom nelkuli kisreszvenyben elofordulhat (es elo is fordul!) a "mutyi", am az OTP arfolyamat a nagybefektetoi mozgatjak. Nehany szazmillios brokeri, belfoldi, bennfentes kotes a fo trenden aligha valtoztathat (na jo: Csanyi 5200 kornyeken annak idejen bullbol bearbe vagta).

2) Ha egy modellt sokan hasznalnak, akkor annak torzito hatasa van (ha mar mindenki vett a piacon, akkor nincs aki vegyen, es az arfolyam egyetlen iranyba mehet es az pedig lefele). Abban az egyben biztos vagyok, hogy a forumot olvasok meg egyutt is csak kishalak.

3) Egy modell addig jo, amig az arfolyam azt csinalja, amit a modell leir. Ha a modell mar elter az arfolyamtol, akkor az megy a kukaba, es nezni kell helyette masikat. Modellek jonnek, modellek mennek. Lehet tobb parhuzamos modell is: ezek vonatkozhatnak kulonfele idotavra, ezek lehetnek egymasnak ellentmondok (valaki kitorest, mas letorest var). Barmi, ami egy gyufalanggal intelligensebb a teljes sotetsegnel, nos, az johet.

4) stb.



Szoval a terv az, hogy ez valamifele ok-okozati topic volna. Ez egy aktualis topic, mert en magam tudok ket egymasnak homlokegyenest ellentmondo kozeptavu modellrol. Nagyon izgalmas kerdes, hogy melyik fog valora valni? Rally indul a napokban, vagy beszakadas jon?



Akinek van barmilyen elkepzelese, modellje, az jojjon, es ossza meg velunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ragarda
ragarda 2015. 10. 19. 22:42
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2100
Sziasztok!
Még sosem írtam ide, de egy dolgot meg szeretnék osztani veletek!

Amióta ilyen rohadtul alacsony az alapkamat, azóta van komolyabb nyereségem. Nem idegeskedek, mert azt a 1-2%-ot valahogy csak meg tudom keresni! Ezzel (köszönhetően az alacsony kamatoknak) ez az év nálam nettó 30%. Tudom nem sok, de ez csak saját tőkével, egy tőkeáttétes kötésem sem volt! És mindez kizárólag a pszicho miatt, hogy "nem kell kapkodni, a picinek is örüljünk"!
Régóta tőzsdézem, de csak most jutottam el arra a pontra, hogy pozícióba lépésnél ill kilépésnél higgadtan döntsek!

Sok szerencsét mindenkinek!
macibear
macibear 2015. 10. 19. 22:26
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2099
Mi ez a Coming Out kérem szépen? :)

Írtam másfél órát, aztán kitöröltem ....

Nem lehet egy ilyen csodálatos bejegyzésre néhány mondattal reagálni. Minden egyes gondolatod száz másikat ébreszt bennem. Helyeslőket, magammal történteket.
KB58 2015. 10. 19. 20:56
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2098
Szia mats!

Nem csak grafikon elemzésben vagy nagyon jó, hanem a tőzsdei kereskedési tevékenység elemzésében is. Számomra nagyon elgondolkodtató volt sok minden az írásodban, lementettem és azt hiszem időről időre még jó néhányszor el fogom olvasni. Ahogy kimpaa írja: "Én nem tudok elemezni, csak pár dolgot ismerek, inkább mások elemzéseit, meg a híreket figyelem.". Én hozzá képest is fokozottan így vagyok ezzel, bár az utóbbi kb. 2,5 évben nagyon sok időt, energiát, ideget öltem bele a "tőzsdézésbe" (sajnos nem feltétlenül az elemzésbe, kockázat menedzsmentbe), sokat elvett az életemből. Az elkövetett szarvashibák és a folyamatos erőlködés eredményeképpen csak több milliós veszteséget sikerült felhalmoznom és ezt az ilyen hozzáállásommal nem is sikerült csökkentenem. Úgy érzem, hogy a "tőzsdézés"-t már az életben sokkal fontosabb dolgok elé helyeztem, amin végre változtatnom kell. Remélem, hogy az írásod elgondolkodtat annyira, hogy átértékelve az utóbbi 2,5 évemet ez sikerül is, és visszatérek a normális, emberi életemhez. Ha ez a tevékenység ennyire küzdelmes lehet még azok számára is, akik nagyságrendekkel több ismerettel, tapasztalattal, képességgel rendelkeznek ehhez, akkor le kell vonnom végre a következtetést és nem szabad az életemet emiatt tönkre tenni. Legfeljebb jóval kevesebb energiával, de jóval nagyobb türelemmel fokozatosan megpróbálom a legfontosabb tőzsdei elméleti ismereteket elsajátítani, valamelyest követni az eseményeket és évente néhányszor, a legalkalmasabbnak tűnő helyzetekben próbálok meg megfelelő pozícióba lépni. Ha ez sem hozna sikert, akkor remélem sikerül elfelejtenem a tőzsdét és az életben sokkal fontosabb dolgokra fordítani az időmet, energiámat.

Gratulálok az írásodra érkezett hozzászólások szerzőinek is.
Zartavszki 2015. 10. 19. 10:22
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2097
Szuper írás, köszi. Ami nekem ebből átjött, hogy a moneymanagement hiányzik. A jó hír, hogy azt pár óra alatt meg lehet tanulni, ellentétben a forecast-tal, ami évek.

Én nem értettem, miért pampognak a tapasztalt traderek a stop loss market-ról, meg arról, hogy a veszünk/nem veszünk kérdést nem az dönti el, hogy megy-e fel szerintünk, hanem az, hogy a várható nyereség az nagyobb legyen, mint a várható veszteség.

Cimballi tréningjét ajánlanám neked. Az nem Elliott-ról szól, hanem a kereskedésről. Szerintem nagyon hasznos, pont az ilyenektől védene meg, amiket itt leírtál. És szinte mechanikus módon, nem pedig érzelmektől terhesen kellene dönteni kiélezett helyzetekben.
kimpaa
kimpaa 2015. 10. 19. 09:53
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2096
Végre "jó" ilyet is olvasni, hogy még azok is hibáznak akik pedig nagyon ott vannak az elemzésekben. Én nem tudok elemezni, csak pár dolgot ismerek, inkább mások elemzéseit, meg a híreket figyelem.
Akárhol olvasom a fórumokat, mindenhol csak a számolatlanul jövő nyerőkről van híradás, egy-két embert kivéve, szóval már kezdem azt hinni hogy mindenki überkirály a tőzsdén, csak én cseszem el néha.
De most a tiéd és berlini írása "megnyugtatott", hogy talán mégse. Csak bukónál nagyon kussol mindenki.
Nekem most kicsit jobban áll a szénám, mert még megvan +64% erre az évre. De én még csak az elmúlt évek bukóinak a ledolgozásában vagyok, a tanulópénz visszaszerzésében.

Pont az a veszélyes a certikben, amit írsz, a türelem. A kiütés mondjuk messze van, elég olcsó tartani, kit érdekel ha ellened megy. De ha egyszer eléri a kiütési szint közelségét, akkor gyorsan fordul a helyzet. Ha kilépsz és mégsem ütik ki, akkor már nem mersz visszaszállni, mert mi van ha a következő hullám megteszi.
De ha mégsem akkor elmegy az ár vissza s a visszaszállásban már sokkal kevesebbet lehet csak visszavenni.
Ha meg kiütik az elég nagy veszteség tud lenni.
Legutóbb a Mol tréfált meg így sok sok idő után, 14500-ról 11900-n fordult, s a certi 11840-s kiütéssel bírt. Én még 12K fölött dobtam, de a visszaszállást nem mertem megkockáztatni. Így szépen közel az aljhoz ráztak ki, mert türelmes voltam. Holott az első réses lenyitás után 13600-nál kellett volna dobnom.
Utólag okos az ember.

Na és a beleszerelmesedés egy irányba vagy egy papírba, ami sokszor előfordul sokaknál, így nálam is.
Na még egy esés/emelkedés, mert ez csak arra mehet.
Így hiába vettem én is 3400-nál OTP-t, 3800-nál Richtert, ez esni fog tovább, minden szar stb. Így kis nyerőben ezek repültek is.
A Molba szerelmesedtem bele idén s szerencsém volt, hogy azt is meghúzták jelentősen, így a 4 rallyból 1 meglett.
Most a Tkomban várom a csodát, elég sokat vettem, de ez már karácsonyos pakk lesz, elnézve a helyzetet. A combosabb osztalék tudja innen kivenni már csak, mert eltűntek a vevők és a forgalom abból a papírból, nem értem az egészet.
Közben a bohóckodás Pannergyben meg Commerzbankban, gáz certikben csak időtöltés, kis nyerőkkel, önbizalomnövelőnek jók.
tdtjani 2015. 10. 19. 08:46
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2095
Matsmath,

Csak csatlakozni tudok, az előttem szólókhoz. Köszönjük az írásod.
Hibái és nagy bukói szerintem mindenkinek voltak (nekem legalábbis mindenképp) a kereskedés-története során. Bízzunk benne, hogy a folytonos elemzés és technika/stratégia tökéletesítés meghozza majd a gyümölcsét. (A blogomban én is ilyesmivel kísérletezek, írom az elképzeléseim, az eredményeket, és mostanság már kitérek a hibaelemzésre is - ami szerintem előrelépés részemről.)

Remélem, hogy a jövő év végi értékelésedben már arról fogsz beszámolni, hogy a shooting start egy bullish engulfing követte! :)
Hathor
Hathor 2015. 10. 19. 08:09
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2094
Szia,

Nagy + az irasod. Koszi. Jo ilyeneket olvasni. Mindenkinek van storyja. Te megirtad a mostani storydad. Szepen osszefoglalva. A vegere hianyzott csak a befejezes resz nekem ,-)
hjanek
hjanek 2015. 10. 19. 00:38
Előzmény: #2092  Törölt felhasználó
#2093
Elgondolkodtató velem is hasonló esett meg kb 5 éve. Egy időre abba hagytam a tradet csak messziről figyeltem. Jó volt elolvasni köszi az őszinteséget.
Törölt felhasználó 2015. 10. 18. 23:14
Előzmény: #2088  Törölt felhasználó
#2092
Evertekeles.

Akit OTP elemzes erdekel, olvassa szarvasvadasz link es pomperj link irasait. Nekem van egy minimalis OTP shortom, amit ujra nyitottam, de 6000-et el tudok kepzelni, ha folytatodik a jo hangulat es az USD gyengules (=eros HUF). MOL short van meg mindig, bar esni csak ugy esik, hogy leszurnak, meg lekotik. Richter vagtazik, nalam mar visit a margin. A fordulat elott egy-ket nappal majd 5000 kornyeken azert zarom a shortomat. Nincs fordulos jel, felso kanoc. USD-ban explicit uj csucs majushoz kepest, masodik eros hetes gyertya erkezett. Napos Keltnerbol kiment folfele. OTP es Richter kifejezetten kitoresi jeleket ad, BUX billeg a 22.000-en.

OTPUSD w1: link

Alant a topic es az en tradelesi tevekenysegem eves jelentese olvashato. Nem olyan erdekes, mint amilyen hosszu, es (sajnos) tavolrol sem sikertortenet.

1. BEVEZETO
===========

Mar regota varok erre a napra. Ezt a topicot ma egy eve nyitottam link , azokkal a celokkal, hogy (a) csinaljunk (kozosen) jobb elemzest OTP-rol, mint ami a weben megtalalhato (a teljesseg igenye nelkul: Profitline, KBC, ERSTE, Random, es meg akkor a Questor elemzesei); es (b) egyfajta mentalis felkeszuleskent legyen valami kurrens, atfogo kepem arrol, hogy hol tart, es varhatoan merre megy majd a piac.

Egy ev tavlataban elmondhato, hogy a topic (a) ertelmeben teljes kudarcot vallott: nem lett foruma "hasonloan" gondolkodo tradereknek. Talan reszben azert, mert aki OTP-t ertelmesen (=valamifele strategiaval ES sikeresen) tudna tradelni, nos, ezek a kereskedok mar reges regen mas piacokon vannak. Ha messzire nem is mentek, inkabb DAXoznak. Egy masik ok az lehet, hogy ha van is strategia, az nem tul robosztus, azaz idoben dinamikusan valtozik percrol percre, es mire valaki posztolna, hogy "szerintem bull", tortenik valami a piacon, ami miatt megvaltozik a velemenye. Egy harmadik ok pedig az lehet, hogy mindenki egy kicsit maskent olvassa a chartokat, mas idotavja, tokeje, tokeattetele, pszichologiai allapota van, szoval SAJAT elkepzelese van, amihez ragaszkodik, es nincs igazan motivacioja azt bedobni a kozosbe. Elkesziteni es feltenni egy chartot egy nem megterulo befektetes, raadasul masnap, harmadnapra mar lehet, hogy nem is aktualis. Szoval, egy ev tavlataban en ugy latom, hogy az elemzes, a forecast egy nem kooperativ dolog. Valaki vagy meg tud csinalni egy elemzest _sajat maganak_, amihez ragaszkodik, vagy pedig egyaltalan nem tud erdemben a temahoz hozzaszolni.

A topic (b) ertelemben viszont azt gondolom, hogy elerte celjat. Jo hetrol hetre ranezni a NAGYobb kepre, es atfutni a chartokat, mert ez segit ertekelni azt, hogy egy eszkoz eppen prosperal, vagy rohad. Es amiota igy kicsit jobban elmelyultem a technikai elemzesben, es persze kereskedesi tapasztalatokat is szereztem, mar nem teszem fel azt (az egyebkent ertelmetlen) kerdest, hogy "Megis mire emelkedik/esik??". Szoval, azt gondolom hogy egy ev alatt sokat tanultam, sokat fejlodtem, amihez a heti rendszeres elemzes nagyban hozzajarult. Ma mar alig-alig nezek ra a brokerhazak interneten elerheto elemzeseire, mert nem gondolom azt, hogy azok barmilyen tobblet informaciot adnanak a sajat elgondolasaimhoz kepest. Azonban a jo elemzes nem jelenti azt, hogy valaki sikeresen is kereskedik.

2. SIKER ES BUKAS
=================

Tavaly ilyentajt all-in short certifikatban voltam OTP-ben azzal a szilard meggyozodessel, hogy a szeptember 19 koruli SP es vele parhuzamos OTP leszakadasnak hosszutavon is kovetkezmenyei lesznek. Nagyjabol harom honapos oldalazast, egy emlekezetes Kopejka-rallyt (november 10, amit en ataludtam), es vegul egy december elejei total-kamu RNE meghuzast tulelve OTP leszakadt 12.4USD longterm trendlinera. Itt vegig all-in shortban voltam kb. 3500-ig, es 3400-3500 savban pedig atfordultam all-in longba (bar longra csak keves tokeattetel volt). Ezt tartottam januar vegeig, ahol az 50 napos atlagon all-in shortba fordultam, es 3600 folott pedig vissza all-in longba, most mar tokeattetellel. Ezt kovetoen OTP kilott, tuleltem a -4->+4% os napot (februar 9), es februar 12-en 4400 alatt atfordultam ujra all-in shortba. Ezek utan a 200 napos atlagon ujra all-in longba, tokeattetellel. Megvolt a vonatjegyem. De ebbol kiszalltam ket nap mulva amikor ujra 4400 volt OTP. Ezen a ponton a kiindulo toke 1Ft-jara 2Ft nyereseget termeltem. Tehat 200% hasznot. Megjatszottam az OSSZES swinget, ami adodott, es mindig jol fordultam (valojaban az aljakat es a tetoket soha nem kaptam el, de a zonakat, es a ritmusvaltast jol ereztem, es nem hagytam magam kistoppolni).

Nos, itt, ezen a ponton kellett volna a tozsdet orokre abbahagyni. En nem gondolom azt, hogy VALAHA AZ ELETBEN, osszesen meg egyszer ki fogok tudni annyi penzt termelni, mint akkor a ket honap alatt.

Mi tortent ezutan? Ezutan jott a forecastolt, am el nem hitt "szuperbull", es BUX attorte a 20.000-et, OTP pedig 6000-ig szaguldott. En ezt 4400-tol folyamatosan shortoltam, nagyjabol 5000-ig, es talan 4900-as atlagom lehetett (bar ezt pontosan nem tudom). A shortok stop-lossa 5200-on volt (eddig birtam marginnal). Ezt kiutottek, es utana atmentem MOLba. A veszteseg a tokeattetel miatt kb. 50% koruli (!!), ami az ev vegere tovabb novekedett a tradelhetetlen savozas miatt. Ugy allunk most, egy ev utan, hogy egy fillerel sincs tobb penzem, mint egy eve. Sot. Es persze erre jon ra koltsegkent az opportunity-cost, azaz az az ido, amit a tozsdezesre szantam barmi mas tevekenyseg helyett.

Az oriasi vesztesegnek harom okat veltem felfedezni:

(1) naiv Elliott alkalmazas, es vak hit valamiben, ami annyira flexibilis, hogy igazandibol nem is mukodik. Mert ugye az otodik hullamra az elsodleges forecast "5-1" 4600, vagy aztan 4800, vagy aztan 5200, vagy aztan 5500, vagy aztan 6000, vagy aztan 6500-7000 sav, es ez mind-mind objektiv szemuvegen keresztul indokolhato, hogy miert. OTP emelkedik, mert a FED nem emel, mert a HUF gyengul, aztan meg azert, mert a HUF erosodik, mert a Brazil index rallizik, mert shortzaras van, mert hatarido kifutas van,... stb.-stb. Szoval nem jol lattam itt a dolgokat, es az az igazsag, hogy mentalisan el is faradtam. OTP itt marciusban attert a napos chartrol a hetesre. Ki gondolta volna ezt?

Aztan (2) a kezdeti sikereknek az egyik oka a turelem volt. Mert turelmesen vegigneztem, ahogy OTP tavaly oktober-novemberben savozik. Es bar volt nehany kritikus, kerdojeles nap, amikor barmi lehetett volna, vegulis a turelem meghozta a gyumolcset. De ez a strategia mar nem ment tavasszal: a turelem mar keves volt ahhoz, hogy a 4900-as shortok nyerobe forduljanak. Ha marginnal birtam volna azota, meg most is massziv bukasban lennek, es nem is vilagos a mai napon sem, hogy OTP lesz-e meg valaha 5000 alatt. Bar talan igen. Szoval, ahogyan a buy and hold modszer sem jo egy csod fele tantorgo cegben (BTEL), ugy egy a katyubol kikaszalodo bankot sem erdemes hosszu tavon shortolni.

Aztan (3) a piac felgyorsult. OTP elkezdett trendelni, es nem lehetett kimenekulni. Varta az ember a korrekciot, ami meg azota sem jott el. En nem szeretek, es nem is tudok gyorsan donteni. Nekem elemeznem kell orakon keresztul. Dehat erre nincs mindig ido.

Vegul (4): nem voltak a tozsdezessel kapcsolatosan vilagos celok. Vagyis inkabb ugy mondanam, hogy ezek a celok tulsagosan is nagy volumenuek voltak. Szoval ha valaki mondjuk szeretne megduplazni a vagyonat, akkor neki nincs semmi oka unnepelni akkor, amikor 30%, 40%, 50% nyereseg kornyeken jar. Mert meg nem erte el a tervezett 100%-ot. Ha mondjuk egy autot, vagy lakast szeretne venni, akkor azt latja, hogy mar van egy fel autora, vagy egy fel lakasra valo penze, de meg nem az, amit szeretne. Szoval, az a baj, es ez valami, amit azota sem tudtam igazandibol helyre tenni (=megoldani), hogy hiaba sikeres egy trade, hiaba kaszalok rajta, a nyereseg ami van, csak egy csepp tengerben, es meg ugyanezt kellene tizszer, szazszor stb. megismetelni ahhoz, hogy meglegyen a hon ahitott auto, lakas, stb. Es emiatt nincs igazan sikerelmeny. Azt mar csak zarojelben teszem hozza, hogy ha a tavaszi 200%-os nyeresegre tekintek ugy, mint tokere (ahogyan valojaban kellene...), akkor pedig azt latnam, hogy (ahhoz kepest) -60% korul vagyok. Hat eleg sokat kell izzadni azon, hogy ezt az ember nullara hozza. Es ahogy irtam az elejen, valoszinuleg nem is fog menni.

Aztan 6000-rol a short jol ment 5200-ig, de aztan vegigneztem, hogy visszahuzzak 5600-ra, ahol vegulis zartam. DAX-ban is lett egy nagy es emlekezetes veszteseg, ami teljesen artatlan daytradenek indult a kinai forexgyengites elso napjan... A mult honapban pedig a MOL-lal furodtem be, igen csufosan. Altalaba veve ugy gondolom, hogy a tavaszi rallyt koveto korrekcio eleg nehezen tradelheto volt. Es a kereskedok nagyobb resze (ami ugye a traderek 90%-a) visszaadta a piacnak azt a penzt, amit tavasszal kolcsonbe kapott.

3. THE MARKET NEVER SLEEPS
==========================

Meg egy dolog, ami csak igy egy ev utan tudatosult bennem: a piac sosem alszik. Mindig tortenik valami. Sosincs unalmas het. Meg a nyari szunetben sem. Minden heten van valami esemeny, ami meghatarozza a kereskedest.

Ezek kozul vannak az ismertek, amelyekre elore keszul az ember. Ilyenek a gyorsjelentes. Vagy mondjuk az osztalek fizetes. Pentek, mint heti zaras. Harmadik pentek, mint hataridokifutas. Havi zaras. Negyedeves zaras. MNB kamatdonto ules. Index-atsulyozas. Hitelminositoi dontes. Kulfoldi nagyhatalmak targyalasa orosz/ukran/menekult/FED/Kina stb. ugyben.

Aztan vannak nem vart piacmozgato esemenyek, ugymint celaremeles, kormany-sajtotajekoztato, svajci jegybanki beavatkozas, shortzaras, shortnyitas, Kinai forex gyengites, gorog drama, ukran haboru, gyengulo rubel, bennfentes eladas, sajatreszvenyvasarlas, 100 fos bankarvacsora Londonban link stb.

Mindig, de mindig van valami eppen, ami az aktualis piaci szentiment kivaltoja/magyarazoja. Sosincs olyan, hogy nem tortenik semmi. Ha ranez valaki egy chartra, akkor sokszor latja, hogy oldalaz a reszveny, es ott igazandibol vagy savkereskedni kell, vagy nem kell csinalni semmit. Szoval az ott holt idonek tunik, amikor pihenni lehetne. Igenam, csakhogy a savozas elott az ember pozicioba lepett, ami a savozas miatt meg nem fordult nyerore, de mivel rossz fele sem megy az eszkoz, ezert nincs szukseg a pozicio zarasara sem. De az a savozas napkozben nem ugy nez ki, hogy savozas van. Hanem napkozben mindig hatalmas rally (vagy leszakadas) van, es csak a nap vegere, a zarokotest kovetoen valik vilagossa, hogy "na ma sem tortent vegulis semmi". Holott az elmult 8 oraban minden ora vegen az arfolyam a sav felso reszet tamadta, magasan zart, barmikor kitorhetett volna... Csakhat nem. Es annak ellenere, hogy semmi sem tortenik, mentalisan megterhelo azoknak, akik aktivan menedzselik a poziciojukat. Kiment 1Ft-tal a savbol. Most zarjak? Mar 10Ft-tal. Most zarjak, vagy csak kanoc lesz? Azt hiszem eletem legstresszesebb napja volt a feleves OTP gyorsjelentes. Lokalisan ugy tunt, hogy "na, valami keszul". Aztan nem lett semmi, folytatodott az eses. A 6000-rol valo vegso lefordulas delelottjen (majus 20) az indikativ ar lokalis rekord 6010-et mutatott. Csak azert, hogy aztan egesz nap szakadatlanul essen. Szoval ez akkor es ott egyaltalan nem artatlan unalmas savozasnak tunt...

Szoval, bar nem szoktam a piacot folyamatosan kiguvado szemmel kovetni (leven van 8 oras szokasos munkam is), de azert nyitaskor es zaras elott igyekszem ranezni, es "kritikusnak" itelt napokon pedig amennyire tudok, odafigyelni. De ha valaki nem daytradel, akkor annak figyelnie kell a nyitott poziciojara, hogy ne menjen el rossz iranyba. Es olyan nagyon ritkan van, hogy valakinek nincs semmilyen pozicioja. Aludni, nyaralni, kirandulni, kikapcsolodni marpedig kell. Es ezt nekem legalabbis eleg nehez osszeegyeztetni a tozsdevel.

4. OSSZEGZES
============

1. A forecast NAGYON nehez, majdhogynem lehetetlen szakma.
2. Empirikus teny, hogy NEM kooperativ, hanem kompetitiv.
3. Az Elliott-modellezes szamomra nem eleg robosztus: akarmit is rajzol az ember, vegso soron objektiv szemmel is (!) mindig ket irany van, persze nem azonos valoszinuseggel.
4. Jol korulhatarolt, teljesitheto celokra van szukseg a tozsden, es a resz-sikert is meg kell valahogy unnepelni, ahogyan a kudarcokbol is le kell vonni a kovetkezteteseket.
5. Meg kell talalni a modjat annak, hogy az ember piacfuggetleniteni tudja magat. Ugy kell menedzselni a poziciokat, hogy legyen uresjarat is, amikor az ember full cashben van, es nem erdekli, hogy mi tortenik a piacon.

Az elmult egy ev szamomra megmutatta, hogy a tozsden LEHET penzt keresni. Nem is keveset. A kovetkezo evben arra kell fokuszalni, hogy a megkeresett penzt meg is tartsa az ember. Ehhez a kockazatelemzesi-keszsegeimen kell fejleszteni, es jobban azonosulni azokkal az orokzold mondasokkal, mely szerint "A toke vedelme az elsodleges" illetve hogy "Cash is king!".

Ha ugy tetszik, a szemelyes hozam-chartomon egy jokora felszuras szerepel. A jovo fogja eldonteni, hogy shooting-star gyertya lesz belole es szamlanullazas, vagy pedig ennel joval sikeresebb trader lesz belolem.
pomperj
pomperj 2015. 10. 11. 22:41
Előzmény: #2088  Törölt felhasználó
#2091
Most kritikus het jon.
Azsiaban mindegyik fontos chart elert felfele korrekciojaban (tobbnyire 4th wave-ben ) oda, hogy innen vagy lefordul, vagy atmegy bull-ba.

Ha meg emelkedik, akkor nincs impulzus lefele. Akkor eddig korrekcio volt, aminek vege. Es a jo reszuk uj csucsra mehet par het/honap tavlatban.

Ha megfordulnak itt lefele,akkor nem lesz 1 es 4 hullamokban atfedes. Akkor megy le mostantol (v) subhullamban, es uj melypontot ut. Akkor marad a lemeno trend, es akkor 5 hullamos lesz a lejtmenet.

2)Kina a kritikus. Szerintem meglepetes lesz: a yuan kamata felugrott penteken HK-ban. Az altalaban lefele nyomja Shaghai-t. A FED bond-piaci beavatkozasa barmit jelenthet, csak jot nem.

3)BUX is ilyen kritikus pozicioban van: mindegyik chart ertelmezheto meg maskeppen is, mint eddig.
Egyetertek; a bear arrol szol,hogy mindenki veszitsen. Meg is tesz erte mindent.
midnight_mover85 2015. 10. 11. 22:30
Előzmény: #2088  Törölt felhasználó
#2090
Kszi ! Kedvelem a korrekt összefoglalókat, pláne akik értik is miről írnak. Én jóval kevésbé értem amit írkálgatok (:D:D:D), de azt én is érzékelem, hogy kritikus szintekre értek a papírok, viszont a további irányt illetően vannak kétségeim, remélem hétfő-kedd megadja a választ.
Törölt felhasználó 2015. 10. 11. 21:13
Előzmény: #2088  Törölt felhasználó
#2089
...nehéz az élet
Törölt felhasználó 2015. 10. 11. 20:44
Előzmény: #2086  Törölt felhasználó
#2088
Amig szol a zene.

Ahogy irtam a mult hetvegen: nem voltam nagyon kepben, de mostanra kicsit tisztult a kep.

A mult heten a MOL befejezte az esest, es megfordult: vele egyutt BUX is. Ez ezen a heten vilagossa valt, eleg komoly penz mozdult meg a fundok Q3 portfolio-atrendezese soran, es MINDEN eszkoz kitores kozeli allapotban van.

OTP chart elesen felfele fordult, es (USD-ban) attorte a korabbi csokkeno csatornat. Heti bazison is magasan zart. DE: meg nincs kitores a konszolidacios savbol (19-21USD) szint, am hajszalra van tole. A shortokat ket lepcsoben likvidaltam. A veszteseg kozepes (volt mar rosszabb). Dragan nem veszek; es nem is fogok belevenni.

MOL: na inkabb hagyjuk :-). Kicsit tul toltak szerintem ezt a visszahuzast, de ez van. Short pozicio van, amibol nagy eredmeny lenne 0-ban kimenekulni. A felfele-momentum oriasi. Egyelore kivarok.

Richter: A Richter ot napon at, gappel repult uj csucsokra. A szint elereset vartam, de a lendulet nagy, uj csucs is van, es heti bazison (=penteken) is magasan zart, szoval a Richter shortokon sincs nagy nyeremeny. Itt is egyelore kivarok, de a nem realizalt veszteseg jelentos, es ha tovabb vitezkedik BUX, akkor ebbol is OTP-hez hasonloan muszaj lesz kimenekulni.

Ugy allunk, hogy a nyugati bear (?) eleje kicsit szerenyebb lett, mint az varhato volt, es az esest koveto felpattanas pedig erosebb, mint amire en szamitottam. Szoval kis eses, nagy emelkedes lett, nagy eses es kis emelkedes helyett. Az en tervem az volt, hogy OTP es Richter is kiveszi a reszet az eses lekovetesebol, de ezek az eszkozok inkabb oldalaztak, amig a MOL szakadatlanul zuhant. Rossz lovakra tettem short ugyben. Termeszetesen a nyugati fordulatot kovetoen pedig az addig stagnalo OTP es Richter elindult folfele.

Dehat a bear market nem arrol szol, hogy a shortokon keresni lehet. A nyugat napokon belul kulcsszinthez erhet, es ha a 200 napos ellenallasokon atverekedi magat, akkor a szentiment ott is az lesz, hogy irany uj ATH szintek. Ha igy lesz (es nyakunkon thanksgiving, Santa-rally, stb...), szoval, akkor ev vegeig mar nagy esesek nem lesznek.

A jovo het kerdese, hogy omlik-e tovabb BUX-ba a penz, lesz-e valami jo kis melodia, ami tancba hivja a befektetoket. En BUXot es Richtert fogom figyelni.

Jovo hetvegen eves ertekeles.

OTPUSD m1: link
BUXUSD w1: link
RICUSD w1: link
pomperj
pomperj 2015. 10. 05. 09:58
Előzmény: #2086  Törölt felhasználó
#2087
OTP-t es BUX-ot onmagaban nezve nagyjabol ugyanezt irnam. A mult heti 2 hosszutavu alternate el, es azota "bizonytalan vagyok", ahogy Kern enekli.

Csakhogy. Az EEM piacok mind bull jeleket adnak. Lasd Azsia topic.
A legerosebbek sorrendje Brazil, India, Japan. De Kina is szep nagy lokest adhat holnaptol, ahogy a hetes unnepek utan szokta.

De persze Russia, ami meghatarozza a KletEuropai regiot, egyre gyengul es csuszik a tavaly decemberi melypontja fele. Mert eladnak es tavoznak a kulfoldi investor Alapok. A volumen KE-ban zuhan, es ez a mandinerhatas veri a BUX-ot is.
Raadasul evszazadosan negativ a politikai ellenerzes a mgyarokkal szemben, szerte a vilagban.

Ha az EEM lendulet netan hamarabb elfogyna az SPY megfordulasa miatt a heten, nos, akkor BUX-ot tenyleg nagyon beverhetik.

Törölt felhasználó 2015. 10. 04. 19:13
Előzmény: #2085  Törölt felhasználó
#2086
?

A heten alig-alig figyeltem a tozsdet, munkahelyi elfoglaltsag miatt. Ez sajnos igy marad a kozeljovoben is. Olyannyira nem vagyok kepben, hogy megcsak cimet sem tudok adni a bejegyzesnek.

OTP a heten csinalt egy oriasi felszurast hetes EMA(200)-ig, majd onnan beadtak. A 19-21USD savbol 17-re varom. Short, prompt aron. Az esesnek azonban a honap vegeig le kell zajlania (also kanoc havi charton a varakozas).

MOL visszakuzdotte magat 12.500 szintre, a hetes gyertya batortalan zold. 12800-ig elmehet, de ott mar eros ellenallasok vannak. 12.500 folott mehet tovabb a kiszallas, es short.

Richter havi szinten pontosan ott zart, ahol vartam: az FDA-hirre kiszaladt a legyezobol, de havi bazison maradt alatta. A honapban elofordulhat egy megugras a korabbi top kornyekere, de nem valoszinu, hogy 16.5USD szint fole keveredne. A meglevo short pozicio uj topig tarthato. Richter terv szerint alakul egyelore, csak sajnos eleg lassan halad (jobb helyen volna a penz mashol).

BUX leert a 200 napos mozgoatlaghoz, es arrol felpattant. De 75USD alatt BUX-ban valtozatlanok a bear kilatasok.

Aranyba jo utemben nyultam bele, de a gaz long egyelore gaz.

OTP w1/d1: link

MOL w1: link

RCH m1: link
Törölt felhasználó 2015. 09. 27. 20:18
Előzmény: #2078  Törölt felhasználó
#2085
MOL: Crash

Orulok a sok hasznos bejegyzesnek. Sajnos nincs idom normalis elemzest csinalni.

Ket mondanivalom van a hetre:
1) MOL/OTP chartok elvaltak egymastol. MOL osszezuhant, OTP egyelore tartja magat.
2) USD es HUF chartok elvaltak egymastol a jelentos HUF gyengules miatt. Valoszinu, hogy USD erosodes indult, ami USD bazisu befektetoknek veszteseget okoz a chartokon (vagy: olcso beszallasi lehetoseget).

MOL: A MOLrol irtam reszletes elemzest itt: link MOL-rol drasztikusan megvaltozott a velemenyem. A heten okozott oriasi technikai kar miatt a MOLt bearnek gondolom. Senki ne vegyen jovo tavaszig bele. MOLbol a havi zaraskor, legkesobb oktober 1-jen teljesen kiszallok, es onnantol (apro meretu, am tartos) short.

OTP: OTP-re intezmenyi shortnyitas lett a heten. Az erosodo USD miatt a nyitott shortok mar most nyeresegben vannak. OTP torheti a haromszoget, es A-B-C korrekciot csinalhat fibo 61% szintig. Az eses hetekig tarthat. Egyelore shortban vagyok, meglatjuk. Itt a kockazat az, hogy ha a nyugat vegez az esessel (es mar majdnem vegzett), akkor relief short-covering rally indulhat mindenutt. OTP-t bullnak gondolom, varom a NAGY beszallot.

RICHTER: Richter kuzd a fibo legyezovel. USD-ban mar latszik a veszteseg, de HUF-ban meg nem (az olcsosodast egyelore megveszik). A shortot tartom, a poziciom jo, nincs semmi okom higitgatni. A havi zarot, illetve a kovetkezo havi nyitoarat varom. Itt fontos, hogy USD es HUF chartok elvalnak a forex hatas miatt, es konnyen lehet, hogy az USD-ban nezett, jo short pozicio valojaban HUF alapon nem mozdul. Richtert egyelore neutral/bear-nek gondolom.

A hetvegen elgondolkodtam azon, hogy van-e kulonbseg a kivasarlas, es az osszeolvadas kozott. Ugy tunik, van: link

OTPUSD: link
MOLUSD vs OTPUSD havi: link
RICUSD havi: link
pomperj
pomperj 2015. 09. 27. 17:23
Előzmény: #2083  Törölt felhasználó
#2084
Ez a MOL chartja;-)

Ez meg OTP forecast topic.
Egybkent ez a szamozas valoban a mult heti egyutt gondolkodas eredmenye a MOL topicban, a blogomban is ez a modell van. Es szerintem is jo (csak a 2014 evi a-b inkabb 3-4).
De ebbol nem kovetkezik,hogy OTP-re is ugyanez a struktura ervenyes volna.

Törölt felhasználó 2015. 09. 27. 14:57
Előzmény: #2081  pomperj
#2083
Szerintem inkább favorizáljuk minden áron a brutális durva esést, ha már felfedeztük, és ne adjunk esélyt az emelkedésnek!!!!!
Tudatosuljon bennünk, hogy bizony innen elvész még usd-ben a részvényár fele!!!! Ne ámítsuk magunkat, se másokat!!!!!

link
Törölt felhasználó 2015. 09. 27. 11:24
Előzmény: #2081  pomperj
#2082
hát igen... azt kéne eldönteni, hogy relatív erő, értékeltség szempontjából , hol is tart
pomperj
pomperj 2015. 09. 27. 10:27
Előzmény: #2079  eurocent
#2081
Nalam a 2 Alternate barmelyike lehet jo:

link

Szerintem el a felso BEAR,
es az also BULL Alt. islehetseges.
(a felso egyebkent kozel azonos szarvasvadasz altalam ismert utolso szamozasaval)

Es egyszeruen nem latom, melyiket tudnam valami eros ervvel kizarni.

2)A BULL valtozat eseten viszont az egymasba agyazott, sok ev alatt uj csucsra meno valtozatot gondolom realisnak, ahogy itt van szamozva.

link

Ha ez a szamozas jo, akkor nem lenne "szep" a charton, ha az 5180 szint ala esne mostanaban. De ott sem negalodna, csak 4400 alatt.

Es van egy szep fractal hasonlosag: mostani 2015sept. fractal-alak es pozicio hasonlo, mint 2012 juliusban.

Ami akkor kovetkezett, olyasmit varnek a BULL esetben OTP-tol: kitartoan fennmaradni 5180 folott, aztan elesen fel-le hullamozva felfele indulni, mint 2012-13-ban a Leading Diagonal formaban volt,target 7800 szint iranyaba a kovetkezo 1-2 evben.

Ha viszont leesne 4400 ala, akkor a BEAR valtozat van ervenyben.

Ne felejtsuk el, hogy BUX Europa legerosebb tozsdeje volt iden. Es abban is OTP ment a legtobbet. Aki csak tartotta Januar ota, az egeszen szep pluszban van meg mindig.

Topik gazda

Matsmath
Matsmath
3 4 4

aktív fórumozók