Topiknyitó: fxboy 2014. 03. 04. 17:36

Osztalék, árfnyer, Szja, ETÜ, Szocho, ...sáp  

Sziasztok!



Osztalék után kell-e a 14%-os EHO-t fizetni?


Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
peggy01 2024. 01. 30. 16:18
Előzmény: #170  vcsmate
#171
Igen.
vcsmate 2024. 01. 30. 16:08
#170
Re!
Online tőzsdei (Erste netbroker) real time előfizetés költsége szembe állítható a tőzsdei árfolyam nyereséggel?
Thx
oki 2023. 08. 13. 15:54
#169
Az értékpapírok közé tartoznak a tőzsdei részvények is, ám az új szocho-rendelet a részvények adózásán nem változtatott. A magyar részvények eladásán elért hozamnyereség ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősül, és így nem számít kamatjövedelemnek, azaz nem kell rá kamatadót fizetni, emiatt szochót sem. Ugyanakkor 15 százalékos árfolyamnyereség-adót eddig is és ezután is kell fizetni utána.
fxboy
fxboy 2023. 06. 07. 06:43
Előzmény: #158  Vicus2000
#168
Az infla a szegények adója, tehát nem a következő lesz, hanem már van. A hiperinfl pedig már rocsildéknak is odab@sssz...  
 
fxboy
fxboy 2023. 06. 07. 06:39
Előzmény: #160  hbbalazs
#167
A fizikaira nem és sztem a kriptára sem.  :)  
fxboy
fxboy 2023. 06. 07. 06:35
Előzmény: #164  joocukor
#166
"... Most már csak az a nagy kérdés, honnan lehet erre olyan hiteles választ kapni, amire hivatkozhatok az adóbevallásom ellenőrzésénél ?..."  
 Kis keresgélés után itt megtalálod a vonatkozó hatályos rendeletet. 
 
https://net.jogtar.hu/ ;
 
 Majd ha lesz kedvem, átbogarászom. Az SzJA bevallásig még van idő.  
  
fxboy
fxboy 2023. 06. 07. 06:26
#165
 Magyarázat ehhez az új, szocho 13% lehúzáshoz: 
  
 Erste: "2023. június 1-én a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet alapján a 15 százalékos kamatadó mellett a jövőben 13 százalékos szociális hozzájárulási adót (szochó) is kell majd fizetni egyes megtakarítások kamatjövedelme után. Azaz a megtakarítások bruttó hozamának 28%-át veszi már el az állam adóként. A rendelet július 1-jén lép hatályba, de az egyes megtakarítási formák esetében eltér, hogy mikor realizálódó kamatjövedelmek esetén kell már szochót fizetni. 
 
  >Kire érvényes az új adó?
 
 A természetes személyeket (elsősorban magyar és külföldi magánszemélyek) nevesíti a jogszabály, vagyis a lakossági kamatjövedelmeket fogja terhelni a jövőben a szociális hozzájárulási adó.  
 
 >Melyik megtakarítási termékeket érinti a változás? 
   - Bankbetét: a szabályozás egyaránt vonatkozik a látra szóló bankbetétekre és a lekötött betétekre is. A betétek esetén a június 30. előtti lekötésekre nem kell szochót fizetni.
  - Kötvények: a változás érinti a vállalati kötvényeket és a külföldi állampapírokat, a magyar állampapír kivétel (lásd következő bekezdés). Az adókötelesség csak a rendelet hatályba lépése után vásárolt eszközökre vonatkozik. Azaz ha az adott kötvény még július 1. előtt jóváírásra került az értékpapírszámlánkon, akkor nem kell szochót fizetni.
  - Befektetési alapok: nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott kollektív befektetési értékpapírok, kivéve az ingatlanalapok. Az adókötelesség csak a rendelet hatályba lépése után vásárolt eszközökre vonatkozik. Azaz ha az adott befektetési jegy még július 1. előtt jóváírásra került az értékpapírszámlánkon, akkor nem kell szochót fizetni.  
 
 >Melyik termékeket nem érinti a szochó? 
  - Magyar állampapírok: a 2019.06.01 után, a magyar állam által kibocsátott állampapírok továbbra is adómentesek maradnak 
 
  - Ingatlanalapok: az ingatlanalapok befektetési jegyéből származó kamatjövedelem továbbra is szochó mentes marad. Az érintett Erste Ingatlan Alapok az alábbiak:
  • Erste Ingatlan Alap
  • Erste Ingatlan Alap T180
  • Erste Euro Ingatlan Alap
  • Erste Euro Ingatlan Alap T18
  - Minden olyan termék, ami nem esik a kamatadó hatálya alá: Részvény, ETF, certifikát, warrant, strukturált értékpapír, opció, deviza határidő, stb.   
 
 >Hogyan érinti a TBSZ/NYESZ számlákat a rendelet? 
  Sem a meglévő, sem a rendelet hatályba lépése után nyitott Tartós Befektetési Számlákat és a Nyugdíjelőtakarékossági számlákat nem érinti a módosítás, tehát ott változatlan formában történik az adózás. 
 
  > Hogyan érinti a szochó a rendszeres befektetéseket?   
 Függetlenül attól, hogy mikor indítottad a rendszeres befektetésed, a 2023. július 1. utáni vételek hozamára  vonatkozik a szocho fizetési kötelezettség. 
 
  >Nekem kell bevallanom a szochót vagy levonják automatikusan?
 A szociális hozzájárulási adót a kamatadóhoz hasonlóan a szolgáltató automatikusan vonja le és fizeti meg az állam felé, ezzel külön teendő nincs.  
 
 >A rendelet hatályba lépése előtt vettem kötvényt, de kamatfizetésre a hatályba lépés után kerül sor. Kell a kamatra szochót fizetnem? Nem. A szochó fizetési kötelezettség a 2023.07.01 előtt megszerzett értékpapírok jövőbeni kamatfizetésére nem vonatkozik. 
 
 >Szochó fizetési felső korlát a megtakarítások esetén is érvényes?Nem, nincs felső korlátja a megtakarítások kamatjövedelme után fizetendő szochónak. " 
 
https://www.erstemarket.hu/tartalom/152871/szocho-es-megtakaritasok-minden-amit-tudni-akartal-20230606?cr ;
 
  -----------------  
 Az üzemanyag adóemeléssel (ami kb +40,- Ft/l lesz) együtt ezt is köszönjük OVi! 
 Miért van az az érzésem, mintha a magyar kormány szándékosan gerjesztené az inflát? :(  
   
joocukor 2023. 06. 06. 13:30
Előzmény: #163  8uk52
#164
"befektetési jegyek hozama esetében a rendelet hatálybalépésétől megszerzett értékpapír kamatára, hozamára vonatkozik"
Három lehetőség van:
a) a hatályba lépéskor tulajdonomban lévő bef.jegyek vétel óta felhalmozott hozamát is sújtja a 13%. Ezt a lehetőséget talán kizárhatjuk a szövegezés alapján.
A másik két lehetőség közül, hogy melyik lesz érvényes, számomra még mindig nem egyértelmű:
b) a hatályba lépéskor tulajdonomban lévő bef.jegyek vétel óta felhalmozott hozamát nem érinti, de a hatályba lépéstől keletkező hozamukat igen. Ha szemétkedni akarnak, mondhatják, hogy a "hatálybalépésétől megszerzett" az nem az értékpapírra, hanem a hozamára vonatkozik, csak nem tud rendesen magyarul a fogalmazó. Ez a pont már necces.
c) a hatályba lépéskor tulajdonomban lévő bef.jegyeknek sem a vétel óta felhalmozott hozamát, sem a hatályba lépés után keletkezett hozamát nem érinti. A rendelet fogalmazása helyesen értelmezve ezt jelenti, remélhetőleg a rendeletalkotó is így gondolta.
Most már csak az a nagy kérdés, honnan lehet erre olyan hiteles választ kapni, amire hivatkozhatok az adóbevallásom ellenőrzésénél ?
8uk52 2023. 06. 06. 08:37
Előzmény: #162  fxboy
#163
Ez rajtam kívül mindenkinek egyértelmű? Én úgy is tudom olvasni, hogy az értékpapír megszerzése legyen hatálybalépés után és úgy is hogy a kamat, hozam megszerzése legyen utána. Melyiken van a hangsúly?
fxboy
fxboy 2023. 06. 06. 08:17
Előzmény: #161  joocukor
#162
"... A nyilvánosan forgalomba hozott kötvények, befektetési jegyek hozama esetében a rendelet hatálybalépésétől megszerzett értékpapír kamatára, hozamára vonatkozik; ..."
 
joocukor 2023. 06. 01. 12:07
#161
Sziasztok. A következő a helyzet: normál (nem TBSZ) ép. számlán van pénzpiaci bef. jegyem, az árfolyamemelkedés révén valamennyi hozammal. A szocho. kiterjesztés elvileg a júli. 1. után keletkező hozamokat érinti. Ha teszem azt, valamikor júli 1. után adom el, a 13%-ot a teljes árfolyamnyereségre kell megfizetnem, vagy csak a júli. 1. után keletkezett árfolyamnyereségre ?
hbbalazs 2023. 06. 01. 10:14
#160
Fizikai aranyra, kriptóra is vonatkozik vajon ez a 13%?
Vicus2000 2023. 06. 01. 09:19
Előzmény: #158  Vicus2000
#159
Bankbetét?
Vicus2000 2023. 06. 01. 09:18
Előzmény: #156  kacsahus
#158
A következő a kp lesz?
herlas 2023. 06. 01. 08:57
Előzmény: #156  kacsahus
#157
Ahogy írod. Az ingatlanalap kivétel a befalapok közül.
kacsahus
kacsahus 2023. 06. 01. 08:52
Előzmény: #155  herlas
#156
Akkor ez hogy is van? 
 
 "Az adó megfizetése alól csak az ingatlanalapok befektetési jegyei és az állampapírok mentesülnek."
herlas 2023. 06. 01. 08:06
Előzmény: #154  eredmeny
#155
Szerintem sem osztalékra, sem részvény árfolyamnyereségére nem kell fizetni szochót, függetlenül attól, hogy TBSZ vagy sima számla. Bef.jegyekre viszont igen, ha nincs TBSZ-en.
eredmeny 2023. 06. 01. 07:23
#154
Ha valaki tudja írja meg: A TBSz számlán nem kell adózni-- meghatározott feltételek mellett ( 5 évig kell ott tartani), ott SZJa sem kell fizetni, gondolom arra szocho T sem kell majd fizetni.
Tehát az a kérdésem: a tbsznél fenáll e a " szoccho fizetés " nélküliség, azaz itt a szja adó tv. és a szocho tv azonos szellemiségben készült?
Az élet nem egyszerű hiszen van egyrészt (( csak részvények esetén)) árfolyamnyereség illetve osztalék.
Egyikre sem kell szochot fizetni, tbsz számla esetén?
fxboy
fxboy 2023. 06. 01. 06:41
#153
pf:  "...A 205/2023. (V. 31.) kormányrendelet alapján a természetes személyeket szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség terheli az szja-törvény szerinti kamatjövedelem (ide értendő az árfolyamnyereség is) után, az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelem kivételével.
 - A hitelintézeti betétek, fizetési számlák követelésegyenlegének kamatjövedelme esetében a szocho a rendelet hatálybalépését követő időszakra járó kamatra, lekötött betét esetében a 2023. június 30. napja után lekötött betét kamatára vonatkozik. - A nyilvánosan forgalomba hozott kötvények, befektetési jegyek hozama esetében a rendelet hatálybalépésétől megszerzett értékpapír kamatára, hozamára vonatkozik;  - A nyereménybetétre kisorsolt tárgynyeremény, értékpapír esetén a magánszemélyt teljes egészében a rendelet hatálybalépését követő időszak kamatjövedelmeként megillető vagyoni értékre vonatkozik;  - A megtakarítási célú életbiztosításoknál a rendelet hatálybalépésétől kötött biztosítási szerződés biztosítói teljesítésére vonatkozik..."  
  
https://www.portfolio.hu/befektetes/20230531/uj-adot-vezet-be-a-kormany-a-megtakaritasokra-618678
 
modellpapa 2022. 05. 21. 10:16
Előzmény: #151  -bubu-
#152
Én is erre gondoltam mert EGT piacra bevezetett részvényről van szó és az ajánlatok beadása is tőzsdei szolgáltatókon keresztül valósult meg. Szemmel átfutottam gyorsan a kitöltési útmutatót, de nem láttam olyat ami miatt szocho fizetési kötelezettség lett volna a leírásban. (érintett persze nem voltam)
Ha esetleg meggondolja magát és vissza szeretné kapni 5 évig csinálhat egy önreviziót.
Mind1.
-bubu-
-bubu- 2022. 05. 20. 18:52
Előzmény: #149  bitKain
#151
írta is valaki a telekomos topikban hogy neki is tőzsdei ügyletnek mutatta ki a brókercége, így az adózását is így ejtette meg :) 
az a lényeg mit mutat a brókercég hiszen ugyanazt jelenti le a NAV felé is 
bitKain
bitKain 2022. 05. 20. 18:48
Előzmény: #146  misi22
#150
Én levontam.
Nem volt egy nagy tétel, de ha már lehet csökkenteni vele, akkor miért ne.
bitKain
bitKain 2022. 05. 20. 18:45
Előzmény: #145  -bubu-
#149
Köszönöm a választ!
Fizettem rá SZOCHOT, de eléggé becsületbeli ügynek tűnt, mert a tervezet nem tartalmazta és a Randomos kimutatásból sem derült ki ...
modellpapa 2022. 05. 20. 14:35
Előzmény: #146  misi22
#148
Ja a NYESZ-nél nézd meg a pénzforgalmi naplót meg az állományt. Az a jó. Ki is tudod nyomtatni. 1 évig visszamenőleg lekérhető az adat.
(Először el se olvastam a NYESZ kérdést. Mondom nincs ezért nem bele vau-vau)
modellpapa 2022. 05. 20. 14:30
Előzmény: #146  misi22
#147
Valós idejű adat költsége levonható, meg a számlavezetési havi díj is (de ez Randomnál nincs), mert ez költség.
(Nyesz-el nem foglalkoztam.)
misi22
misi22 2022. 05. 19. 22:34
#146
Sziasztok, lehet laikus kérdés, de 2021-es bevalláshoz szeretnék kérni némi segítséget Random-ra mérten. A totál Nyereséges HUF pozíciókból levonandó a Valós idejű adatok költsége?
 Felhívjuk figyelmét, hogy az ügyletek eredménye az ügyletekhez közvetlenül nem kapcsolódó alábbi járulékos költségeket nem tartalmazza: Költség típusa Összeg (HUF)Valós idejű adatok költsége.
Értelmezésem szerint a Teljes nyereségből levonható a járulékos költség, esetemben a Valós idejű adatok költsége. Stimmt? 
A másik kérdés NYESZ-R-el kapcsolatos: Az első befizetés 2021. Dec.02-án történt(20K), amikor a számlanyitás is történt,  további befizetések(több tétel) 2021 December 14-én( összesen 500 K) OTP vétel DEC-22én 2021 a full tőkével. Random által küldött NYESZ-R igazolásban csak a 20 K szerepel....itt valami nagyon félre ment Randomnál...történt már ilyesmi valakivel? 
Írtam nekik mailt, de nem kaptam még választ, holnap hívom őket. Köszi, ha megosztjátok a tapasztalatotokat! Szép Estét!
-bubu-
-bubu- 2022. 05. 19. 21:42
Előzmény: #144  bitKain
#145
Nem úgy adózik mert nem tőzsdei eladás volt hanem OTC azaz tözsdén kívüli ügylet.
De érdemes majd megvárni a brókerek igazolását róla hogy szerepelteti 
bitKain
bitKain 2022. 05. 19. 18:59
#144
A telekomos aukcióban eladott részvényeken elért nyereség ugyanúgy adózik, mint ha rendes tőzsdei kereskedésben lett volna eladva?
Csak 15% szja-t kell utánuk fizetni, nem kell szochot ? (normál számla, nem TBSZ, vagy NYESZLA)
-bubu-
-bubu- 2022. 05. 19. 16:59
Előzmény: #142  modellpapa
#143
mert így is kell, nem az a lényeg melyik brókernél mi történt, hanem az összesített jövedelem vagy veszteség számít 
modellpapa 2022. 05. 19. 16:55
Előzmény: #141  -bubu-
#142
én is így csináltam
-bubu-
-bubu- 2022. 05. 19. 16:39
Előzmény: #139  Joska11
#141
1.5 milla veszteség béten , de van 540 ezer nyereséged akkor valójában 960 ezer ft veszteséged van csak !!!
ezt írd a veszteség rublikába 
nyereség rublika üres 
hiszen egy évben vagy nyereséged van vagy veszteséged !!!!
jó reggelt

Topik gazda

fxboy
fxboy
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek