Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kukutyinbenko 2013. 12. 13. 08:38
Előzmény: #1879  tokos.
#1880
OK. Ha neked ettől megnyugszik a lelked átfogalmazom.
Akkor legyen átlagos időjárású év 2013, a termés mégis +25% volt a gyenge bázis miatt. Két kérdésem volna.
1. Milyen teljesítmény egy újraiparosított országtól, amikor a mezőgazdaság menti meg a recesszió folytatódásától?
2. Mennyire tudja befolyásolni az időjárást a gazdaságpolitikai agytröszt?

tokos. 2013. 12. 12. 22:41
Előzmény: #1875  kukutyinbenko
#1879
Elolvastam a linket. Az, hogy 2011-ben is szárazság volt, nem jelenti, hogy ne lehetett volna annál is lejjebb. Ráadásul a folyamatos szárazság folyamatos volt, vagyis a nem is igen tudtott regenerálódni a talaj, így még erősebb volt a hatás.
Másrészt ne nevezzük valamit kedvezőnek azért, mert jobb, mint az évszázad legrosszabbja.
Csak hasonlatképpen, nem biztos, hogy élveznél egy orrbaverést, pedig mennyivel jobb, mintha vasalt csizmával rúgnak tökön...
Törölt felhasználó 2013. 12. 12. 20:41
Előzmény: #1877  Törölt felhasználó
#1878
Nekik a narancsos mámoron kívül mi tűnik fel?
Törölt felhasználó 2013. 12. 12. 19:55
Előzmény: #1874  stock33
#1877
Ha elérhető volt, de mégsem lett elérve, akkor ez kudarc, nem?
Ez akkor hogy nem tűnik fel a tapsikolóknak?
signal2
signal2 2013. 12. 12. 14:01
#1876
Már fújdogálnak a veszélyes szelek, a forint sem véltlenül gyengülget:
link

Szinte cseng a fülemben, ahogy Simort szidták egy éve a magas MNB-kötvényállmány miatt. Most törtélnelmi csúcson van.
kukutyinbenko 2013. 12. 12. 12:13
Előzmény: #1869  tokos.
#1875
Nos mielőtt le akarsz dorongolni, nem ártana elolvasni a saját hivatkozásodat legalább, ha már az én hozzászólásom nem sikerült értelmezni.
Ebben olvasható az alábbi két mondat is.

"Amennyiben nem történik jelentős változás a hátralévő pár hónapban a csapadékhelyzetben, 2012 lesz a legszárazabb év Magyarországon 1901 óta. Ha ez valóban bekövetkezik, akkor megdől a tavalyi szárazságrekord "

"Gyakorlatilag 2011 tavasza óta szárazság van..."

Megint a bázishatás. A fentiek alapján 2011 sem volt a mezőgazdaság éve.
Tehát érdekes lenne ha a mezőgazdaság 2012-s teljesítménye olyan nagyot esett volna 2011-hez képest, ami lehúzhatta volna az egész GDP-t. Bár a statisztikában minden elképzelhető, sőt annak ellenkezője is...
Visszatérve a 2013-s évre. Szerintem két pocsék év után már elmondható hogy kedvező az időjárás a növénytermesztés számára. Én pedig ennyit állítottam nem többet.
"+ a növénytermesztés számára szerencsés időjárásnak (az előző évit bő 25%-al meghaladó termés!!) köszönhetően értük el."
Tehát még egyszer! BÁZISHATÁS, nem termésrekord, vagy egyéb huncutság.

"Részben ez is okozta az akkori GDp visszaesést, csak ugye ezt az Óóóbááán nyakába kell varrni."

Először is nem Óóóóbááán-ról volt szó, hanem a topic címében is szereplő zseniális Matolcsyról, bár kétségtelen hogy a zseni kizárólag OV kegyéből fakadóan végezheti áldásos tevékenységét.
Másrészt az említett urak vezénylik bő 3.5 éve a gazdaságpolitikát. Ha őket hallgatod, minden téren jobban teljesítünk, sőt újraiparosították az országot. Ehhez képest a 2013-ra ígért szárnyalás helyett, a mezőgazdaság menti meg az ország GDP mutatóit, az előző évi recesszió után. Ráadásul ez is jórészt bázishatásból fakad. A KSH által kifacsart éves 0.7% növekedés ennek tükrében szerintem elkeserítő, főleg hogy mindezt 1200 mrd eu-s forrás (GDP 4-4.5%-a!!!) segítségével és 5-6 autóipari multi korábban indított beruházásainak beinduló/felfutó termelésével sikerült elérni.
Gondolom szerinted ezért akkor a kis manók felelősek, semmi köze hozzá a 2010/11-ben elkövetett hülyeségeiknek. A sorozatos megszorításoknak, az évente 6-7-szer módosított költségvetéseknek, a teljesen kiszámíthatatlan intézkedéseik miatt összeomlott beruházásoknak. Semmi köze hozzá a lakosság nagy részét érintő reálbércsökkenésnek, ami persze nem is történt meg szerintük, ahogy megszorítások sem voltak...
stock33
stock33 2013. 12. 12. 07:51
Előzmény: #1850  Törölt felhasználó
#1874
"Hozzászólásaimat nem politikai szempontok, hanem kizárólag közgazdasági érvek alapján fejtem ki. "

link

"Matolcsy szerint 2013-ra, 2014-re elérhető a 7 százalékos gazdasági növekedés."

közgazdasági érveket említettél :)
amit csinálsz, az a tények ignorálása...
stock33
stock33 2013. 12. 12. 07:44
#1873
"Lámfalussy-díjat alapít Matolcsy"

mi a feltétel, ki kaphatja? gondolom elvárás, hogy valami hülyeséget kell melldöngetve állítani, majd amikor az ellenkezője történik, akkor elsunnyogni :)
azaz az alapítót követni tetteiben :)
stock33
stock33 2013. 12. 12. 07:41
Előzmény: #1851  Törölt felhasználó
#1872
"Láttom féj neked, hogy szakmailag nem tudod megfogni Matolcsyt és minden bejön neki!! A számok őt igazolják és nem téged. "

ez aztán a magas röptű gondolat valakiről, aki 6-7%-os GDP növekedést várt, az aki által összeállított költségvetéseket újra és újra rekord számban kellett módosítani, aki neve alatt 2011-ről 2012-re a magyar történelem legnagyobb megszorító csomagját (egyik évről a másikra 1500 milliárdos csomag) kellett bevezetni, stb., stb., stb....

matolcsy egy hónapra nem lát előre...
goapsy1
goapsy1 2013. 12. 12. 01:04
Előzmény: #1870  Bekre_Pal
#1871
"sőt: amíg ő a minielnök, a növények is jobban teljesítenek."

A teljes növény nem, csak a sok gyökér. :D
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 12. 11. 23:30
Előzmény: #1869  tokos.
#1870
"Akkor ugyanis az évszázad egyik legszárazabb éve volt. Részben ez is okozta az akkori GDp visszaesést, csak ugye ezt az Óóóbááán nyakába kell varrni."

ugyan már, orbán viktor egyszer kivonta a zokszigénbűl a vizet, számológép nélkül. sőt: amíg ő a minielnök, a növények is jobban teljesítenek.
tokos. 2013. 12. 11. 22:57
Előzmény: #1864  kukutyinbenko
#1869
"a növénytermesztés számára szerencsés időjárásnak (az előző évit bő 25%-al meghaladó termés!!) "

Mielőtt még sokszor leírod ezt a bődületes ökörséget, nem a 2013 volt jó, hanem a 2012 volt extra sz@r. Akkor ugyanis az évszázad egyik legszárazabb éve volt. Részben ez is okozta az akkori GDp visszaesést, csak ugye ezt az Óóóbááán nyakába kell varrni.

CSak eg ylink:

link

Megjegyzem, az, hogy az utolsó 3 hónapban mi volt, a mezőgazdasági termelést nemigen befolyásolta.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 12. 11. 21:25
Előzmény: #1867  Bekre_Pal
#1868
és akkor még hol az angol verzió, ahol kijött a 2880 találat

a bazi erőltetett "crayon+"french fries" kapcsolatra pl. több, mint kettő és egynegyed millió találat lett, azaz majdnem ezerszer annyi, mint erre a világhírű tudósemberre

az a baj orbánékkal, hogy úgy teremtik a saját idoljaikat, mint rákosi pajti
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 12. 11. 21:17
Előzmény: #1852  kukutyinbenko
#1867
"lámfalussy+economist"

About 2,880 results (0.28 seconds)

"zsírkréta+sültkrumpli"

About 4,500 results (0.30 seconds)

"térdzokni+vadalma"

About 68,300 results (0.35 seconds)

úgy látszik, nemzetközi szakemberként se hűha
Törölt felhasználó 2013. 12. 11. 20:48
Előzmény: #1850  Törölt felhasználó
#1866
"Hajrá Matolcsy!!
Hajrá JOBBIK!!"

Össze nő, ami össze tartozik?

Az persze régóta világos, hogy Orbánék úgy fogják ki a Jobbik vitorlájából a szelet, hogy számos kérdésben az ő programukat valósítják meg...
Törölt felhasználó 2013. 12. 11. 20:46
Előzmény: #1850  Törölt felhasználó
#1865
"Hajrá Matolcsy!!
Hajrá JOBBIK!!"

Össze nő, ami össze tartozik?
kukutyinbenko 2013. 12. 11. 11:04
Előzmény: #1855  Törölt felhasználó
#1864
Most nem kezdeném újra cáfolni ezt a hülyeséget, szemezgess pl. itt
link
Röviden, a periféria válságállamain kívül sehol nem volt nagyobb mínusz 2012-ben mint nálunk. A mi legnagyobb piacaink között szinte sehol (kivéve olaszok), tehát nem ők húztak vissza minket.
Ezután gondolkodj el és fakadj sírva azon, hogy ezt a halovány növekedést a magyar gdp cirka 4%-nak megfelelő uniós források segítségével + a növénytermesztés számára szerencsés időjárásnak (az előző évit bő 25%-al meghaladó termés!!) köszönhetően értük el. Valamint szerencsénkre a korábban idetelepült néhány nagy autóipari beruházás is elkezdett végre termelni. Kellett továbbá a KSH segítsége, ami a visszamenőlegesen átgyurmázott adatsorok képében lefelé módosította a bázist amihez képest számolják az idei évet.
Az Eu, Az MB/Audi/GM trió, valamint egy gyengébb termés esetén (ami megint csak nem rajtunk múlik ugyebár), valahol -5-6% körüli számot láthatnánk.
Nettóban ez Matolcsy szakmai munkássága...
signal2
signal2 2013. 12. 11. 10:53
Előzmény: #1862  Törölt felhasználó
#1863
Ja, értem.
Törölt felhasználó 2013. 12. 11. 10:38
Előzmény: #1859  signal2
#1862
Ez kérdés volt részemről, nem állítás.
csendben 2013. 12. 11. 10:33
#1861
Ezen a viccen nem tudok nevetni...

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek