Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 11. 21. 20:53
Előzmény: #1818  Törölt felhasználó
#1820
"Abból a pénzből adósságtörlesztésre is ment."

A 3000 mrd-ból 1340 ment adósságcsökkentésre, a többi folyó kiadásokra. Megjegyzem, Bajnaiéknál évi 400 mrd ment az MNYP-be. Tehát a jövő nyugdíjára. Most oda nem megy és ami 13 évig hyűlt tartalékként ott, az sincs már! Ez a kormány tehát bő 4000 mrd-al TÖBBŐL gazdálkodott az elmúlt 3 évben, mint elődei. És még így is sikerült olyan faszán gazdálkodni, hogy az eddig is durva 50 körüli adófajtáról 60 fölé emelkedett az adófajták száma és sikerült úgy szétadóztatnia a gazdaságot, hogy az állami újraelosztást 50% alól 55 fölé, EU TOP3 csúcsra vitték, miközben a régió 40 felé tart vagy már alatta is van (szlovákok). Hát ennek aztán témyleg tapsikolni kell.
stock33
stock33 2013. 11. 21. 20:03
Előzmény: #1818  Törölt felhasználó
#1819
ez egy rettentő rövidtávú, megalapozatlan képzelgés, csak azt a célt szolgálta, hogy a valós állapotokat 1-2 évre elrejtse. 3000 Mrd-ot égettek el, és évi kb. 400 Mrd úgyszintén elfüstöl. miközben az államadósság tovább növekszik. rövidtávú, populista politikai fogás.

a MNYP rendszer sok helyen virágzik, nagy múltra tekint vissza. pl. USA, számos formában művelik a magáncélú nyugdíjgondoskodást.

a MNYP rendszerre való átállás 100 éves távon valósult volna meg, több generáció együttes teherviselése mellett.
előbb-utóbb meg fog valósulni, a kényszer rá fogja vinni az országot, mivel az állami nyugdíjrendszer fenntarthatatlan. persze ez már nem segít a mai fiatalokon és középkorúakon, ők fogják megszenvedni azt, amit a fidesz a MNYP megtakarítások államosításával okozott.

az meg teljesen tévképzet, hogy ez a pénzügyi szférának volt csak jó.
az államról is levett volna egy nagy terhet, a befizetők nyugdíjának jelentős része is ebből biztosított lett volna.
volt, nincs. a fidesz több ezer milliárdos terhet rótt ezzel a 30-40 év múlva felálló kormányokra.
ezt csak a rövid távon, a mának élők nem tudják felfogni.
a fidesz célja ezzel egyedül az, hogy a valós problémákat elfedve 2014-ben újraválasszák őket, hisz olyan, mintha valami érdemit tettek volna. aztán ahogy öregednek a mai 30-asok, 40-es éveik elején járók és kerülünk egyre közelebb a nyugdíjas éveikhez, fog egyre gyakrabban elhangzani, hogy a fidesz milyen aljas módon járt el. megy magy a visszamutogatás, mint ahogy most megy a Kádár rendszerre.
Törölt felhasználó 2013. 11. 21. 19:32
#1818
Üdv!

A MNYP átalakítása szükséges volt. Abból a pénzből adósságtörlesztésre is ment. Most nem ennyi lenne az adóságrátánk. Az elmúlt 2012 és 2013 is 3% alatt lesz a hiány. és itt már nincsenek MNYP pénzek. Ráadásul az MNYP rendszerhez egyre több országban hozzányúltak és még több helyen fognak, mert az rossz rendszer. Csak a pénzügyi szférának jó!!
stock33
stock33 2013. 11. 21. 19:12
Előzmény: #1815  Törölt felhasználó
#1817
Matolcsynak semmiféle vezetési stílusa sincs, ő csak egy báb.
stock33
stock33 2013. 11. 21. 19:11
Előzmény: #1815  Törölt felhasználó
#1816
amióta ő van, azóta nincs MNYP megtakarítás, ami éves szinten a GDP 1,5-2% volt, ennyivel kevesebb pénzből gazdálkodtak a korábbi kormányok.

3.000 Mrd MNYP tőke is elpárolgott a kezei alatt. Ez leginkább a 2011-es költségvetést teszi érdekessé, az valóságban 8-9%-os hiánnyal zárt, a MNYP tőke államosításával fedték el ezt a választók elől.
Törölt felhasználó 2013. 11. 21. 19:06
Előzmény: #1814  stock33
#1815
Üdv!

Érdekes amióta ő van 3% alatti hiány van és nem 5-8% mint Gyurcsány-Bajnai kormányoknál. Az igaz, hogy sokszor lett módosítva, de ezszerintem nem akkora baj. Ez azéert van, mert amcsi vezetési stílusa van Matolcsynak.
stock33
stock33 2013. 11. 21. 19:00
Előzmény: #1812  Törölt felhasználó
#1814
Matolcsy konkrétan egy kókler. nagyon hamar leszerepelt, megalapozatlan költségvetéseket állított össze, amiket aztán rekord számban kellett módosítani, megalapozatlan várakozások alapján ténykedett, a becslései köszönő viszonyban se voltak a későbbi valósággal. ilyen mértékű tévedések egyedülállóak a rendszerváltás utáni történelmünkben. el is távolították a ngm éléről és "előléptették".
Törölt felhasználó 2013. 11. 21. 18:53
#1813
Féléves csúcson állhatnak az állam pénzügyi tartalékai

2013. november 21. 18:30

Az EU-támogatások októberi nagy összegű beáramlása, illetve a dollárkötvény e heti kibocsátása kalkulációink szerint féléves csúcs körülre ugraszthatta a magyar állam szűkebb értelemben vett pénzeszközeinek állományát.

hirdetés

Amint a hónap elején közzétett MNB devizatartalék adatokból már láttuk, a Brüsszel felől újra megnyitott pénzcsapok jócskán emelték a tartalékokat (az állam jegybankban "parkoltatott" betéteinek növelésén keresztül).

2013.11.07 09:03 Hatalmasat ugrottak Magyarország nemzetközi tartalékai (3.)

Az azóta megjelent másik jegybanki statisztikából kiderült, hogy a kormányzat jegybanknál tartott betéteinek állománya szeptemberről október végére 360 milliárd forinttal kereken 1300 milliárd forintra emelkedett. A betétállomány bontásából kiderül, hogy míg a devizaalapú állomány 72 milliárddal 445 milliárd forintra hízott, addig a forintalapú 288 milliárddal 855 milliárdra ugrott.

Matolcsynak abban is igaza volt, hogy az IMF nélkül is van élet. Tele vagyunk zsével. Ebben is igazad volt!!

Törölt felhasználó 2013. 11. 21. 18:49
#1812
Többlet a büdzsében

2013. november 21. 16:15


A szokásoktól eltérően a Nemzetgazdasági Minisztérium 1 órával később, délután 4-kor tette közzé az októberi részletes államháztartási adatokat, és az online tájékoztató is 4-kor kezdődött. Az októberi adatok szerint a költségvetés 61,4 milliárd forintos többlettel zárt. Ehhez nagy mértékben a bevételek növekedése kellett.

hirdetés

Nincs veszélyben a 3% alatti hiány

Az eddigi gyakorlat az volt, hogy a költségvetés részletes adatait délután 3 órakor ismerteti a tárca (lásd például itt és itt), most ez csúszott 1 órával későbbre.

A részletes tájékoztatóban az NGM hangsúlyozza: a mostani és a következő hónapokra várt bevételek és kiadások alátámasztják, hogy teljesülni fog az idei 3% alatti hiánycél.

Időközben azonban a kormány beterjesztette a sokadik idei költségvetési módosító javaslatát. Ez 39 milliárd forinttal növeli az idei pénzforgalmi hiányt, ám az NGM szerint még így is 3% alatt marad a hiány. A csütörtöki online tájékoztatón ugyanis azt válaszolták, hogy a jelenleg Országgyűlés előtt lévő 2013. évi költségvetési törvényt érintő módosítások nem veszélyeztetik a 3 százalék alatti kitűzött államháztartási hiánycél elérését. "Álláspontunk szerint a módosítások jellemzően csak a pénzforgalmi hiányt érintik, az Európai Uniós módszertan szerinti 3% alatti hiánycélt nem" - vélekednek.

Szép volt Matolcsy ezt is neked köszönhetjük!!!

Természetesen már megszoktuk azt az érvelést, hogy ami jó ahhoz Matolcsynak semmi köze ami rossz természtesen neki köszönhető. Csak ez az érvelés picit szakmaiatlan és unalmas.

Hajrá Matolcsy!!!!
Törölt felhasználó 2013. 11. 21. 17:28
Előzmény: #1809  Törölt felhasználó
#1811
Érdekes ez a szelektivitás: amikor bírálat jön külföldről, akkor az csak a karvalytőke szemétkedése velünk, meg tudatos libsi-komcsi hadjárat, meg rendelt lejáratás, stb., amikor valami pozitív hangzik el, akkor egyből komolyan kell venni...

Megjegyzem:
1. A cikk elég felszínes és amúgy is 2008-hoz viszonyít sokszor. A válságot első körben nem Orbánék, hanem a szocik, főleg már Bajnaival kezelték (irtózatos ellenzéki ellenszélben).
2. A fizetési mérleg alakulását emeli ki leginkább, ami talán az összes gazdasági mutató közül a legkevésbé Orbánéknak köszönhetően ment végbe, a kényszerű alkalmazkodási folyamat egyébként is 2009-ben indult és döntően a gyenge import miatt van így.

És még tényszerű faszság is van a cikkben:
"A magyar forint 2008-ban 75 százalékot esett a dollárral szemben öt hónap alatt - emlékeztet a CNBC"

Ilyen nem volt. 2008. nyara 150 Ft -> 2008. ősz 230 Ft. Ez sehogy nem 75%. 50%-al emelkedett a dollár (vagy ha USDHUF helyett az inverzét nézzük, akkor bizony csak 35%-ot esett a Ft).
kukutyinbenko 2013. 11. 21. 17:06
Előzmény: #1809  Törölt felhasználó
#1810
Legalább az általad beidézett cikkeket elolvashatnád. Lengyelo., Cseho., Magyarország szerepel benne egy régióként. Matolcsy ezek szerint már regionális fősegg lett?
Amúgy a fizetési mérleg többletünket jórészt sajnos az összeomlott importunknak köszönhetjük, de neked ezt is felesleges magyarázni. Te csupán az egy transzparensre elférő jelszavak és jelmondatok üzenetéig jutsz el.
Törölt felhasználó 2013. 11. 21. 16:46
#1809
Magyarország a stabilitás bástyája (HSBC)

A magyar forint mellett a zloty és cseh korona vásárlását ajánlja a HSBC szakembere, aki szerint ezek a devizák a stabilitás bástyái.

A szakember a CNBC-nek úgy vélekedett, hogy a feltörekvő piacok közül Lengyelország, Magyarország, Csehország hihetetlenül jól teljesítettek, amikor ezek a piacok megégették magukat. "Ők a stabilitás bástyái az egész feltörekvőpiaci világban" - fogalmazott Bloom.

A tízéves amerikai hozamok május 22-én 2 százalék fölé emelkedtek, miután a Fed jegyzőkönyve aggodalmakat okozott a piacokon amiatt, hogy a központi bank elkezdi a havi 85 milliárd dolláros kötvényvásárlási programjának csökkentését.

Nem sokkal ezt követően a feltörekvő piacok devizái esni kezdtek, amint a befektetések elkezdtek visszaáramlani az USA-ba, miután így az alapkamat emelkedése is várható lenne. A dél-afrikai rand például 6 százalékot esett egy hónap alatt a dollárral szemben, az indiai rúpia 24 százalékkal gyengült a zöldhasúval szemben három hónap alatt, a maláj ringgit 10 százalékkal gyengült három hónap alatt az amerikai devizával szemben. Eközben a vietnami dong, az orosz rubel, a mexikói peso és a brazil real szintén bezuhant a dollárral szemben idén, mielőtt árfolyamuk stabilizálódott volna.

Eközben a lengyel zloty, a magyar forint és a cseh korona relatíve érintetlen maradt, sőt néhány esetben még erősödtek is az amerikai devizával szemben. Bloom ennek okát a fizetési mérlegekben látja: más feltörekvő országokhoz képest egészségesebb a mérleg és alacsonyabb az adósság. Emiatt a szakemer szerint érdemes ezeket a devizákat venni, még annak ellenére is, hogy ezen országok jegybankjai is játszanak a kamatcsökkentés gondolatával.

A HSBC szakembere úgy véli, ezek az országok tanultak a 2008-as válságból, nagyon jó pozícióban vannak és a fizetőeszközei is hihetetlenül jól tartották magukat.

A magyar forint 2008-ban 75 százalékot esett a dollárral szemben öt hónap alatt - emlékeztet a CNBC. A portál emellett a hatalmas devizaadósságok által generált problémát is megemlíti.

Bloom szerint ebben az új gazdasági környezetben a forint és kelet-európai társai stabilak és jól tartották magukat a pénzügyi válság kirobbanása, illetve a Fed kötvényvásárlási programja visszafogásának belengetése óta.

És ezt kinek köszönhetjük? Hát Matolcsy mesternek!!!

Hajrá Mató!!!

Azt nem mondhatjátok, hogy ezt az elemzést is egy Fidesz segnyaló készítette. Vagy a HBSC is a fidesz zsebében van?
kukutyinbenko 2013. 11. 20. 17:16
Előzmény: #1805  kukutyinbenko
#1808
helyesen: sztereotípiára sem...
kukutyinbenko 2013. 11. 20. 17:14
Előzmény: #1800  signal2
#1807
Szó szerint :(
signal2
signal2 2013. 11. 20. 17:11
Előzmény: #1801  Hegyesi2
#1806
Kiszûrvén az áthúzódó hatásokat, értékeljük a 2012-t és a 2013-at!
A helyzet az, hoyg még 2013-ban is kisebb lesz a reál GDP, mint a 2011-es!
Kiváló teljesítmény! Erre csakis egy zseni lehet képes.
kukutyinbenko 2013. 11. 20. 17:10
Előzmény: #1789  szivacs
#1805
" Ez túl általános." - az általad belinkelt cikkben hivatkozta erre a "túl általános"-ra, mint negatívumra."

Nem csupán annyit állít miszerint még arra a sztereotípia sem hivatkozhatunk, miszerint a nálunk kényszerűen végrehajtott megszorítás a fő oka a leszakadásnak.

Én pedig azt vallom, az ominózus kiemelt mondatot nem lehet önmagában pozitívnak vagy negatívnak minősíteni. A gazdaságpolitikát pedig végképp nem lehet ennyire dogmatikusan kezelni. "Megszorítás rossz, ösztönzés jó"
Ahogy már említettem az ördög a részletekben lakozik.
Törölt felhasználó 2013. 11. 20. 17:02
Előzmény: #1803  Hegyesi2
#1804
Igaza volt kukutyinbenkonek...
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 11. 20. 16:59
Előzmény: #1802  Törölt felhasználó
#1803
Hát itt csak te erőlködsz és hazudsz is mint a vízfolyás.:)
Törölt felhasználó 2013. 11. 20. 16:55
Előzmény: #1801  Hegyesi2
#1802
Kár erőlködnöd.
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 11. 20. 16:52
Előzmény: #1796  Törölt felhasználó
#1801
Én egyáltalán nem írtam,hogy 2011 Bajnaié! Azt írtam ,hogy átgyűrűző hatás,amit te az előbbiekben szépen megmagyaráztál .

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek