Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 14:12
Előzmény: #1518  bigyula
#1520
A válaszomban benne volt a lényeg,inkább módosítani mint teljesen elqurni.
Ez lehet,hogy kicsit több a kelleténél,de ebben EU-nak is szerepe van.PL.amit nekünk nem engednek meg a franciák simán megtehetik. Kormány is nyilván úgy gondolta,hogy a követelmények egységes keretben érvényesülnek de később kiderült korán sincs így.Ennek azért ne örülj !
bigyula 2013. 09. 26. 14:03
Előzmény: #1514  Hegyesi2
#1519
Gáláns vitya akkor lett volna, ha itthon is pozitívan nyilatkozott vonla Bajnairól, a kormányáról. De, ezt csak kint tette, itthon nem.
bigyula 2013. 09. 26. 14:01
Előzmény: #1515  Hegyesi2
#1518
Nem válaszoltál a kérdésre! Vehetem úgy, hogy szerinted természetes ennyit módosítani? Azaz elfogadni egy megalapozatlan költségvetést, majd az többször is megalapozatlanul változtatgatni?
csendben 2013. 09. 26. 14:00
Előzmény: #1514  Hegyesi2
#1517
"gálánsan"???
Egyszerűen nem mondhatott mást,mint az igazság! Szó se volt "gáláns" beszédről...
Ami pedig az árulkodást illeti, kereshetek néhány linket,amely arról szól,hogy hány helyen mószerolták a kormányt...
Keressek,vagy visszakozol?
Drazith 2013. 09. 26. 13:57
#1516
Jókat mosolygok, amikor szóba kerül ez a TV csatorna. Ilyenkor mindíg eszembe jut a TV székház ostroma és az akkori tudósítások. M1, Duna, ATV stb... kamerával tudósítottak a székházból és látszott ahogy porrá zúzzák a székház belsejét és kifosztják a büféjét stb. a békés tüntetők, na de a Hír TV!:D
Egy riporter jelentkezett és valami fénykép volt a tudósítás alatt (sajnos a riporter nevére nem emlékszem, de biztosan hosszú az orra a sok hazugságtól), mert a riporter szerint nem tudott a tömegtől bejutni az operatőr. No a lényeg a tudósítás alatt elmondta, hogy a békésen tüntető fiatalok, idősek éppen sorban állnak a büfében lévő automaták előtt és azokból vásárolnak üdítőt, hogy csillapítsák a szomjukat. Továbbkapcsolva az összes TV-ben látszott ahogy tűzoltófejszével, kukákkal stb zúzzák rommá a büfét és az ott lévő automatákat és lopnak mindent ami mozgatható.
Azóta csak, ha röhögni akarok ezeken az emlékeimen akkor kapcsolok arra a csatornára. Pedig szükség lenne egy normális konzervatív értékrendet tükröző TV-re, de ez a rakás seggnyaló, pénzért bármit felolvasó "médiamunkás" által gyárott izé nem az.
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 13:57
Előzmény: #1513  bigyula
#1515
Ők nem,csináltak 6-7% hiányt és szartak bele az egészbe. :))
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 13:55
Előzmény: #1511  csendben
#1514
Képzeld elolvastam,még a tiédet is.
no komment
Talán annyit azért bizonyít,hogy Viktor gálánsan beszélt Gordonról/nem szitkozódott nem árulkodott/ Ez is azt bizonyítja,hogy abban a helyzetben is az ország érdekeit helyezte előtérbe a politikával szemben.
bigyula 2013. 09. 26. 13:53
Előzmény: #1510  Hegyesi2
#1513
Tényleg: mi a véleményed a költségvetés tervezéséről, megalapozottságáról? Arról, hogy már hatodszor kell módosítani a számokat, és még hátravan egy negyedév? Ennyiszer még a szocik sem módosították a költségvetést...
kukutyinbenko 2013. 09. 26. 13:47
Előzmény: #1510  Hegyesi2
#1512
Persze mert még az év elején is állami mobilcéget akartak gründolni. Aztán most hogy a 6. módosítás után is kell a plusz bevétel, most hirtelen kiszolgáltatják az országot, meg azembereket a gonosz multiknak, újabb 15 évre. :)
csendben 2013. 09. 26. 13:38
Előzmény: #1510  Hegyesi2
#1511
az EU-s bünti se volt bekalkulálva. :-)

De legalább a saját linked olvasd el!(ha már az én linkeimmel nem érsz rá foglalkozni...)
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 13:32
Előzmény: #1507  csendben
#1510
Telefonfrekvencia bevétel kb.150 milliárd ez nem volt bekalkulálva.
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 13:29
Előzmény: #1506  bigyula
#1509
Engem sem nagyon érdekel mit gondolsz,de a megjegyzésed általánosságban volt értelmezhető./mindenki az aki veled nem ért egyet/ Mindegy ki mit gondol,Te mindenkire ragasztanél egy bélyeget! Csillagot nem akarsz ?
csendben 2013. 09. 26. 13:29
Előzmény: #1506  bigyula
#1508
"bevételi prognózist megemelték 165 milliárd forinttal"

hol találta?
(legfeljebb a hiány oldalon....)
csendben 2013. 09. 26. 13:27
Előzmény: #1503  Hegyesi2
#1507
bevételi PROGNÓZIST megemelték 165 milliárd forinttal

ez már megint csak egy prognózis!
Szó sincs tényadatról...

és ennek ennyire örülsz?....

bigyula 2013. 09. 26. 13:25
Előzmény: #1502  Hegyesi2
#1506
Nem neveztelek fidesznyiknek, csak a fidesznyikek ismérvét írtam le. Persze, ha magadra veszed... :)

Az, hogy minek nevezel, vagy mit gondolsz rólam, az nem igazán érdekel. Úgyhogy akár fokozhatod is.

Viszont, a link érdekes: miután Varga elköltött 170 milliárd forintot, hirtelen talál Mató 165 milliárdot...
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 13:22
Előzmény: #1504  -bubu-
#1505
Azt majd a piac fogja eldönteni.
-bubu-
-bubu- 2013. 09. 26. 13:19
Előzmény: #1502  Hegyesi2
#1504
a kancsi benzináremelést jósol

link
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 13:14
Előzmény: #1471  wgl
#1503
Gondolod ? :)))
link
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 13:13
Előzmény: #1501  bigyula
#1502
ha te Fidesznyiknek nevezel akkor számolj azzal,hogy ezután"vörösproletár" leszel. De ha akarod még fokozhatjuk. :))
link
bigyula 2013. 09. 26. 11:22
Előzmény: #1500  kukutyinbenko
#1501
A fidesznyikeknek rövid az emlékezetük. Arra sem emlékeznek (szivesen), hogy mit mondott vitya 1-2 hónappal ezelőtt, nemhogy több éve... Arra az időszakról pedig - amikor nem voltak hatalmon -, csak az "emútnyócév" mantra jut az eszüke...

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek