Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 07. 17. 15:56
Előzmény: #1319  Bekre_Pal
#1320
Mszp-nél meg mi lennénk az első helyen.
link
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 07. 17. 14:59
Előzmény: #1318  Hegyesi2
#1319
hombre, azon örömködsz, hogy 300 alá ment, hát hurrá

tudod a választások előtt 200 volt meg kevesebb, tavaly megy már 700

oda ne rohanjunk a gyönyörtől, már csak másfélszerese annak, mint ahonnan rontottunk
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 07. 17. 14:22
Előzmény: #1316  watson
#1318
Ez csak azt bizonyítja,hogy mennyire manipulatív dolgok ezek a hitelminősítések!
Nyakig vannak IMF hitellel és nyilvánvalóan ők sem vennék jó néven a leminősítést,de a piac mégsem díjazza! Sikertelen kötvénykibocsátások sorozata!
Mi meg csak javulgatunk. :)
link
Törölt felhasználó 2013. 07. 17. 13:09
#1317
...európai módon:
link

Nem biztos, hogy félteni kell a magyar kötvény-árazást.
Egyre több, nagy EURO-s tagország kerül a csőd szélére. Lásd:
Olaszország, Francia ország, Spanyol ország, Portugália.
Továbbá:
Görög ország, Ciprus, ecetera, ecetera.

Hiába, a többi tagország állampolgára nem olyan birka, mint a magyar, nehezen tűrik a megszorításokat.

Ezzel szemben Magyarországon mindent keresztül lehet verni a társadalmon, hogy fenntartsák a fizetőképességet.

Aki visszasírja az IMF-et, jó, ha tudja, azok sem adnak hitelt pofira. Meg lehet nézni, mekkora a felháborodás a követeléseikkel szemben azokban az zónás országokban, ahol jelen vannak.
Mi, a pórnép mindenképpen szívunk.
watson
watson 2013. 07. 17. 12:16
Előzmény: #1310  Hegyesi2
#1316
Románia szuverén adósbesorolása Magyarországénál éppen annyival jobb, hogy befektetésre javasolt kategória, míg agyarországé befektetésre nem javasolt.

Ezt azért ne tévesszük még szem elől!

Egyébiránt nem most a langyos vízben érdekesek az effajta biztosítási jellegű egyezmények, hanem amikor borul az Orbán maffia és Elqrcsi kártyavára.
Euroman 2013. 07. 17. 11:28
Törölt hozzászólás
#1315
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 07. 17. 11:23
Előzmény: #1311  rockmaster
#1314
kiszámoltam, ezzel a tempóval 75 év alatt 6,2 millióan születnek, vagyis ez egy erőteljes kihalási tempó

feltételezem, hogy ebből is a fele "nagycsaládos", úgyhogy szép hely lesz a kárpát medence pár évtized múlva

lehet, hogy szólok a 10 éves fiamnak, hogy alapozza jövőbeni vállalkozását afrikai típusú kerítések forgalmazására, mint ez itt ni: link
Törölt felhasználó 2013. 07. 17. 11:22
#1313
Az idegenforgalmi adóból 2011-ben 6,7 milliárd forint folyt be, tavaly pedig 8, s ez több mint 16 százalékos emelkedés, amit a turistaforgalom nem indokol. Emellett a lakosság 29 százalékos tehernövekedést szenvedett el a kommunális adózásban. Az ingatlanadó növekedése a legszámottevőbb.
Brutálisan emelkedett az elmúlt években több önkormányzati adóból származó bevétel, a csökkenő iparűzési adót a jelek szerint a lakossági adóból pótolják a helyhatóságok – írta a Napi Gazdaság.

A lap szerdai számában ismertetett adatok szerint a teljes helyi adóbevétel 2010-2012-ben szerényen, öt százalékkal emelkedett. Továbbra is az iparűzési adóból származik a legtöbb bevétel, ez tavaly 446 milliárd forint volt, ami szinte megegyezik a 2010-es adattal, tízmilliárd forinttal elmarad ugyanakkor a 2011-es bevételtől. A kiesést próbálják kompenzálni az önkormányzatok.

Míg például az idegenforgalmi adóból 2011-ben 6,7 milliárd forint folyt be, addig tavaly nyolc, s ez több mint 16 százalékos emelkedés, miközben tavaly mindössze hat százalékkal nőtt a vendégek, s nyolccal a vendégéjszakák száma országos szinten a KSH adatai szerint.

A vállalkozásokra kivetett kommunális adó kivezetésével nem csökkent a teljes kommunális adóból származó bevétel, ami a lap szerint azt mutatja, hogy a kiesést a lakosságra terhelték. Míg 2010-ben alig több mint tízmilliárd forint volt az ebből származó bevétel, addig tavaly már 13 milliárd forint. A lakosság 29 százalékos tehernövekedést szenvedett el a kommunális adózásban.

Ennél is durvábban nőtt azonban az ingatlanok után fizetendő adó. Építményadóból és telekadóból összesen több mint 106 milliárd forint bevételt szereztek az önkormányzatok 2012-ben, ami a 2010-es bevételhez képest 36 százalékos emelkedés. Évente egyaránt 16,5-16,5 százalék volt a növekedés a bevételekben. Az építőipari adatok ismeretében ezt a drasztikus növekedést nem magyarázhatja az újabb és újabb adóalanyok, adózás alá tartozó ingatlanok megjelenése, csak a kemény adóemelés – állapítja meg a lap
kukutyinbenko 2013. 07. 17. 11:00
Előzmény: #1311  rockmaster
#1312
Ne már, még szaporodik is?
rockmaster 2013. 07. 17. 10:13
Előzmény: #1310  Hegyesi2
#1311
"Az előzetes adatok szerint 2013 első öt hónapjában 34 451 gyermek született, 5,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban." --> hol késnek a Matolcsy gyerekek?:)))
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 07. 17. 09:01
Előzmény: #1308  Törölt felhasználó
#1310
Ezek szerint az elkerülte a figyelmedet,hogy immár sorozatosan közlik,hogy ismét sikertelen államkötvény kibocsátás volt a románoknál!
Törölt felhasználó 2013. 07. 16. 18:33
Előzmény: #1307  Hegyesi2
#1309
Különben nem unalmas már, hogy minden nap, úgy kell más-más időintervallumot (nap, hét, két hét, hónap, előző év azonos dátuma) keresni, amilyen előző értékhez képest éppen jobban teljesít egyetlen paraméterben az ország?
Törölt felhasználó 2013. 07. 16. 18:29
Előzmény: #1307  Hegyesi2
#1308
Kár, hogy hülyeségre, vagy hülyítésre nem adnak Nobel-díjat, mert megkapnád.

2) Néhány héttel ezelőtt még többheti negatív csúcson volt a CDS. Ehhez képest ma (285) a kevésbé csúcs is több heti pozitív csúcs. :D (Persze a 2 havi 265-höz képest még ez is bukás!)

Lásd. szinte egy hónappal ezelőtt szinte hajszálra pont ennyire esett le 300-ról volt, mint most (285): link

Egy héttel később (pont néhány héttel ezelőtt) hatalmasat ugrott (330):
link

Most "történelmi" mélyponton 285. Mi az időszámítás kezdete, a fülkeforradalom? :DD
Még az se jó, mert még a fülkeforradalom után is volt a jelenleginél jóval alacsonyabb, nem is olyan régen: link

1-3) Bizony a románok hívják az IMF-et, annak ellenére, hogy a legutóbbi aukciókon (amit legalábbis nézegettünk itt a fórumon) kisebb volt a hozam, mint nálunk... Nekik még így is megéri az IMF, te meg örülj, hogy a fülkeforradalom árát megfizettetik veled is. (Gondolom otthon meg röhögnek a fülkeforradalmárok a balekokon, akiknek még tetszik is, hogy megfejik őket. :D)
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 07. 16. 17:05
Előzmény: #1306  Törölt felhasználó
#1307
Neked is elkelne.:)
link
link
link
Törölt felhasználó 2013. 07. 16. 14:42
Előzmény: #1302  Törölt felhasználó
#1306
"Lassan már járna neked egy közgazdasági Nobel-díj!!"

De egy irodalmi is!
No, meg egy béke, a diplomáciai tehetségéért... na jó legyünk igazságosak, megosztva Viktorral.
kukutyinbenko 2013. 07. 16. 14:19
Előzmény: #1302  Törölt felhasználó
#1305
" Lassan már járna neked egy közgazdasági Nobel-díj!!"

Neked meg egy Karinthy gyűrű az abszurd humor területén kifejtett munkásságodért.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 07. 16. 13:58
Előzmény: #1301  Törölt felhasználó
#1304
így akarják gyötörni a hanyatló nyugatot?
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 07. 16. 13:56
Előzmény: #1302  Törölt felhasználó
#1303
vagy egy golyó
Törölt felhasználó 2013. 07. 16. 13:32
#1302
Minden idők legalacsonyabb átlaghozama a 3 hónapos aukción
2013. július 16. 11:56


Az Államadósság Kezelő Központ a szokásos 50 milliárd forintos mennyiséget hirdetette meg a mai 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukción (D131024), és a benyújtott ajánlatok láttán (97,9 milliárd forint) sem emelte meg az elfogadott mennyiséget.

A kétszeres lefedettség mellett az elfogadott ajánlatok hozama 4,09% és 4,13% között szóródott, amelyek mellett az átlaghozam 4,11%-os lett. Ez bár 2 bázisponttal magasabb a tegnapi 3 hónapos másodpiaci referenciahozamnál, de 5 bázisponttal elmarad a múlt keddi hasonló futamidejű kibocsátás átlaghozamától és egyúttal új történelmi hozammélypontot jelent. Ez persze nem meglepő annak tükrében, hogy a jegybanki vezetők felől az utóbbi hetekben továbbra is azt az üzenetet érzékelte a piac, hogy folytatódik a 4,25%-os alapkamat mellett is a csökkentési sorozat.

A határidős kamatpiac egyébként a következő 1 hónapra 25, a következő három hónapra összesen pedig csaknem 50 bázispontos vágást áraz. 3,75%-os alapkamat mellett azonban az árazás szerint elakad a vágási sorozat, 6 hónapos távon ugyanis szintén 3,75%-os alapkamatot áraz a piac.

Szép volt Matolcsy!!
Lassan már járna neked egy közgazdasági Nobel-díj!!
Törölt felhasználó 2013. 07. 13. 14:29
#1301
Állami pénzen fordítják a zseni könyveit, írja az index: link

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek