Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 11. 07. 12:06
Előzmény: #19234  mage
#19240
De épp abból is kiderül, hogy fedi a valósagot, amit írtál. Mert cserélhetik, lassíthatják, gyorsíthatják, de alapjaiban nem térhetnek el.
Törölt felhasználó 2017. 11. 07. 12:03
Előzmény: #19233  mage
#19239
Ha úgy teszed fel a kérdést, hogy egy 35 éves sebész vagy egy 70 éves sebész, akkor már nem olyan egyértelmű a helyzet. Tanárnál meg simán lehet olyan eset, hogy a kezdő jobb, sokkal inkább múlik a személyiségen, mint hogy hány éve tanít.
De a legfontosabb, hogy ha ledolgozott évekhez kötjük, akkor annak is emelkedni fog, aki semmit nem fejlődött, meg annak is, aki sokat. Azzal kapcsolatban is vannak kételyeim, hogy egy-egy továbbképzéstől jobb tanár lesz valakiből.
Törölt felhasználó 2017. 11. 07. 11:59
Előzmény: #19232  mage
#19238
Ok, csak amíg nem hajlandóak kezdőt felvenni, illetve megfizetni őket, addig állandó lesz a munkaerőhiány tapasztalt szakemberekből, és a munkanélküliség a pályakezdők körében.
Törölt felhasználó 2017. 11. 07. 11:58
Előzmény: #19231  mage
#19237
De én nem is ezzel magyaráztam a magyarok alacsony gyerekvállalási hajlandóságát. Ezzel a fiatal középosztály elvándorlását magyaráztam, valamint a szellemi értelemben is vett középosztály az átlagosnál is alacsonyabb gyerekvállalási hajlandóságát magyaráztam.
Ha azt akarod, hogy sok gyerek legyen, nagyon egyszerű a képlet: legyen minél több szegény és tanulatlan ember. Csak veled szemben én nem a magasabb gyerekszámban látom a jövőt, hanem azokban a gyerekekben, akik majd felnőttként nagy hozzáadott értéket tudnak teremteni.
ncseed 2017. 11. 07. 08:34
Törölt hozzászólás
#19236
mage 2017. 11. 06. 21:14
Előzmény: #19234  mage
#19235
Ingatlan.com-on kívül hol érdemes még lakás hirdetést keresni? Próbálnám megkerülni az ingatlan közvetítőket, de nagyon úgy tűnik nekem, hogy már mindenki velük akarja eladatni a lakását, mert alig találok magánszemély hirdetést.
mage 2017. 11. 06. 21:12
Előzmény: #19226  Törölt felhasználó
#19234
Ez nem fedi a valóságot. Tény, hogy a felvételi és érettségi ugyan az, de amúgy még az sincs megkötve, hogy melyik évben mennyi legyen a tananyag. Ismerek olyan magániskolát ahol az elején direkt lassabban haladnak és általános iskola végére hozzák vissza a lemaradást.
mage 2017. 11. 06. 21:09
Előzmény: #19225  Törölt felhasználó
#19233
Szerintem ez a világon mindenhol így működik. Mint már írtam képezni kell magukat a tanároknak (de szinte minden állami alkalmazottnak), hogy jelentősen feljebb tudjanak lépni a bértáblában. Ezt nem tudom, hogy lehetne jobban megoldani. Amúgy szerintem te is szívesebben fekszel be egy 50 éves sebész kése alá, mint 1 medikusé alá, vagy a gyerekedet is inkább 50 éves tanítsa, mint egy kezdő.
mage 2017. 11. 06. 21:05
Előzmény: #19224  Törölt felhasználó
#19232
Kezdő sehol sem kell, mert amíg be nem tanul addig több vele a kiadás, mint a haszon. Ha meg már ért is valamihez könnyen leléphet, tehát jelentős fizetésemeléssel meg lehet tartani, tehát a logikus lépés elején alulfizetni.  Tipikus példa volt még nem olyan régen, hogy az ügyvédbojtárok nem bért kaptam, hanem fizettek azért, hogy egy ügyvéd mellett lehessenek. Szerencsére ez már eltűnőben van, de Debrecenben még most is minimálbérrel kezdenek az ügyvédbojtárok.
Mekis a legalja meló, mert egy egy betanított majom el tudja látni a feladatok 90%-t. Szerintem a világ minden részén az ott dolgozók a társadalom alját képviselik és örülnek, hogy meg tudnak élni és ugyan úgy nem tudnak félre rakni, mint a magyarok.
Bérlakás piacot tényleg rendbe kellene tenni, mert a fő nyertesei az ügyeskedők, szélhámosok.
mage 2017. 11. 06. 20:55
Előzmény: #19214  Törölt felhasználó
#19231
Ezek csak kifogások. Ott van Finnország, világ egyik legjobb oktatása, őslakosoknak biztos nincs semmilyen anyagi gondja és mégis alig magasabb a termékenységi ráta, mint Magyarországon, egy Törökországgal össze se hasonlítsuk. De szerintem erről feleslegesen vitatkozunk, mert te mindig fogsz tudni mondani kifogást, hogy mért nem vállalnak a magyarok gyereket, én meg azt mondom, hogy mindent meg kell próbálni és nem látom, hogy a nyugat-európai jobban működne.
kbb 2017. 11. 06. 17:07
Előzmény: #19229  kbb
#19230
jav.: NEM nagyon nőtt
kbb 2017. 11. 06. 17:06
Előzmény: #19224  Törölt felhasználó
#19229
Kezdő közgazdász tényleg ennyit keres, és ez nagyon nőtt az utóbbi években - náluk sosem volt jellemző a külföldre költözés (aki országon kívül van, többnyire cégen belüli előléptetéssel/áthelyezéssel került oda), mivel a nagy cégek ezeket az állásokat igyekeznek leépíteni és áttelepíteni keletre. Ennek Budapest egyébként nagy nyertese, de a folyamat még a válság előtt indult, így sokkal több állás nincs, mint pár éve, ember rájuk meg gyakorlailag ugyanannyi, így a béreket sem kellett emelni.
pitcairn2 2017. 11. 06. 16:41
Előzmény: #19226  Törölt felhasználó
#19228
még jó, hogy nincs piacok, mivel egyrészt ellehetetlenítik őket + még odaállítják melléjük az "ingyenes" állami oktatást (ami egyébként meglepően drágán működik)
pitcairn2 2017. 11. 06. 16:40
Előzmény: #19226  Törölt felhasználó
#19227
leginkább az első amit "termék és szolgáltatás" szabályozásnak becéznek
a magánszolgáltatók kb. gúzsba kötve táncolhatnak, így leginkább csak az "exkluzivitást" tudják biztosítani (jó magas tandíjakkal)
Törölt felhasználó 2017. 11. 06. 16:17
Előzmény: #19216  pitcairn2
#19226
A magánoktatást az nyírja ki, hogy nekik is tartaniuk kell magukat a 100 éve is elavultnak számított állami tantervekhez, előírásokhoz, módszertanokhoz, bizonyos határokon belül, meg az, hogy nincs elég nagy méretű piacuk.
Törölt felhasználó 2017. 11. 06. 16:16
Előzmény: #19213  mage
#19225
Szerintem eleve rossz koncepció a bér életkorhoz kötése, ugyanez a versenyszférábqn nem így működik, pusztán az öregedésselcnem fognak többet fizetni, akkor fognak egy sok éve dolgozó embernek több pénzt adni, ha megér annyit a tapasztalata, tudása.
Törölt felhasználó 2017. 11. 06. 16:14
Előzmény: #19208  mage
#19224
Az is nagyon alacsony, és nem azt mutatja, hogy két kézzel kapkodnának a kezdő közgazdászokért. Ha nagy munkaerőhiány lenne, akkor a kezdőket is megbecsülnék.
Az meg hogy idővel emelkedhet a fizetés, igaz, csakhogy az albérletet a jelenben is ki kell fizetniük, a 2 mekis bérrel mellesleg épp nem éheznek, de egy fillért sem tudnak félretenni kategória, illetve lakásra is fiatalon kell gyűjteni, nem akkor, amikor már kilépnek a szülőképes korból. Igen, Nyugat-Európában sem jön össze a lakás a többségnek, csak ott van normális bérlakas piac, így bérelve simán le lehet élni egy életet, gyerekvállalással, biztonságban.
ncseed 2017. 11. 06. 15:48
Törölt hozzászólás
#19223
DAXHU 2017. 11. 06. 14:50
Előzmény: #19221  sakal83
#19222
Így van. A nyáron a 29 millióra azt mondta nekik egy ingatlanos, h ez az ár kb 20%-kal magasabb a piacinál, azaz ennyivel túl van árazva. Azt mondták nem érdekli őket, max kiadják albérletbe.  Sok ilyen vásárlás volt az elmúlt években. Persze kp-ra vették meg anno.
sakal83 2017. 11. 06. 14:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#19221
És tele van a piac ilyen árazással, ezzel hajtva a többit sajnos.
Még a 25 milla is durva egy 38nm-es régi bérházra. 600/nm-ért vígan beszállhatsz egy újba a XIII-ba. És az új mindig jobb:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek