"A mai 30-as tényleg bajban van, nehéz elindulni, mert nagyon drága minden."
Ezzel nem feltétlenül értek egyet, pontosabban nem minden fiatalnak nehéz elindulni. A vidéki frissen házasodott és a babavárót meg a csókot felmaró fiatalok egészen könnyen jutnak lakáshoz, nem ritkán házhoz azonnal indulásnak. Az összes fiatal rokonom rohan házasságot kötni és felmarni a helikopterpénzt. 25 évesen saját háza lesz egy tanár házaspárnak úgy, hogy a jelenlegi kis lakást is megtartják kiadásra. Másiknak korrekt 2+1 tégla lakása. Mind nagyon fiatalok.
Pesten már kevés a babaváró valóban, alig több az önerőnél. Itt már jókora hitel is kell mellé vagy csók.
Illetve azt a részét is értem, hogy aki nem akar előre hozva, gyorsan házasodni és bevállalni 3 gyereket és nem örökölt vagy nem kap egy lakást, annak a lehetőségi elég kilátástalanok, de szerintem korábban se volt ez nagyon máshogy.
A 2000-es évek elején a fityesz féle támogatott hitel volt, de az csak családosnak, egyébként meg nagyon sz.r banki konstrukciók voltak és simán a 40%-t elkérték önerőnek használt lakásnál 8-10% kamatok mellett.
Az árak meg annyival nem voltak lejjebb, ha a fizetéshez viszonyítok. 2002-től 2019-ig 93% volt a hivatalos infláció, a tényleges ennél magasabb nyilván. Az átlag fizetés 2002-ben az országos nettó átlagkereset 77e forint volt, 2019-ben 244e. Budapesten ezt meg kell szorozni kb 30%-al.
A lakásárak meg? Pesten kb 3-3,5x magasabbak, vidéken tudok konkrét példákat, mondjuk Váci panel 7mihály volt ismerősömnek, most kb 14-15 lenne, de már réges régen eladta és nagyobba költözött. Kb a duplája a lakásár csak 18 év alatt, miközben a nettó fizetése ötszörös, ha nem több. Igaz, ebben voltak karrier lépcsők is.
Még a pesti lakásárak is nagyjából ott vannak, hogy arányosan annyival magasabbak 2002-höz képest, mint amennyivel az átlagfizetés nőtt (3x kb)
Ha 2002 után szépen lassan nőttek volna a lakásárak a mostani szintre és nincs a 2013-as mélyrepülés, akkor senki nem zsongana ennyire :)
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link