Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 04. 02. 09:16
Előzmény: #21759  kbb
#21760
Vagy van annyi pénzed, hogy a befektetéseidből megélsz, és így elég ha a szolgáltatások gyalog távolságra vannak. Ez is egy jó modell, csak előbb meg kell alapozni valahogyan. Sokan újra és újra rácsodálkoznak, hogy mi kerül egy fővárosi panellakásban annyiba, miközben máshol töredékéért megkapod, vagy akár házat is az ötödéért.
Épp most jöttem haza az egyik német nagyvárosból, na ott vannak durva árak, láttam pár hirdrtést az utcán, pl. 170 négyzetméteres sorház 750 ezer euro. Ott elég jól is keresnek, de így is a többség bejár valahonnan, mondjuk a bejárás kicsit ott mást jelent, amilyen S-Bahn hálózatuk van.
kbb 2018. 04. 02. 09:07
Előzmény: #21756  Törölt felhasználó
#21759
Na igen, 5 perc séta az erdő = vagy falu, vagy vidéki városnak annyira a széle, hogy ott is 2 autót kell fenntartani.
Törölt felhasználó 2018. 04. 02. 09:05
Előzmény: #21749  kimpaa
#21758
Szerintem nem igazán volt fizetésemelkedés az elmúlt időszakban, a statisztikát az torzítja, hogy sok kezdő van, akiknek egy-két év alatt többszöröződik a fizetése, mert a tapasztalatszerzéssel ennyivel értékesebbé válik a munkájuk.
kbb 2018. 04. 02. 09:04
Előzmény: #21755  johai
#21757
Még egyszer leírom: a tulajdonostársak mindenképp megkapják a rájul eső havi fix összeget, mindegy kik és hányan laknak bent. Tőlem is. Csak némi kedvezményt kapok, mert cserébe minden én intézek.
Törölt felhasználó 2018. 04. 02. 09:03
Előzmény: #21746  buyandhold
#21756
Már megint ez a 40 felett. Túrázó, tájfutó ismerőseim 60 felett is aktívak, vannak akik hozzám képest is aktívabbak. A titka az, hogy nem hagyták abba. Meg sokan aktívak gyerekekkel is, vagy nézd meg a szlovákokat, 6-8 éves gyerekekkel mennek fel a Rysyre, Krivánra. Ha meg a fő hobbim a túrázás, akkor arra bizony van energiám, mert arra szánok.
Egyébként autóval majdnem hogy Mátrából haza lehet jönni 1 óra alatt. Mi elég rossz helyen lakunk a budai hegyek szempontjából, de így is van autóval 20 percre lévő hely, olyan ahol nincsenek tömegek, és dugó sincs hazafelé.
Abban igazad van, hogy előnyösebb ha ott van helyben az erdő a kapud előtt, csak ebben van egy olyan trade-off, hogy akkor mi számít jobban, hogy hétköznap minden nap +x óra utazás, vagy hétvégén összességében ennek a töredéke. Pitcairnnek kifejtettem egyszer, mert Nagymaros a mániája, hogy ha minden hétvégén csak és kizáólag Nagymaros környékén akarom a szabadidőmet tölteni, akkor ha ott lakok, de Pesten van munkám, akkor +7,5 órát töltenék hétköznap munkába járással, míg ha szombaton és vasárnap is elvonatozok oda, az már csak 3 óra. És mivel a valóságban nem mindig oda akarok menni, a közlekedés meg Budapest központú, ezért még durvább arányok vannak. Nyilván ha nettó 200-ért dolgoznék most is egy vidéki városban, akkor mindez ott jelentkezne, hogy nem lenne pénzem elmenni ide-oda.
johai 2018. 04. 02. 08:31
Előzmény: #21754  kbb
#21755
Magyaran a kozos tulajdonu panelben te laksz,es nemi penzt termelsz alberlovel a tobbi csaladtagnak....itt az a kerdes szvsz mikor  elegelii meg a tobbi tulaj a Te ingyen lakhatasodat,mert ami ma meg elmegy,az holnap mar nem jo nekik,akarmilyen osszetarto csaladrol van szo.
Ok utolag ertekelnek,neked elore kene felmerni a piacot,es ne feledd kozos lonak turos a hata.:)
kbb 2018. 04. 01. 23:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#21754
Tavalyig éveken át minimum egy szobában "külsős" volt, de ennek nagy jelentősége nincs, a távol élő főtulajok a mindenkori piaci lakbér 80%-át megkapják, bárki lakik bent. Cserébe mindent én intézek: bérlőkeresés, pénzkezelés, bútorok-gépek beszerzése, lakógyűlésen képviselet, közüzemek, szerelők stb.
Törölt felhasználó 2018. 04. 01. 19:39
Törölt hozzászólás
#21753
kbb 2018. 04. 01. 17:47
#21751
Kíváncsi vagyok, ki mit tenne a helyemben, főleg akik szerint lufipiac van.
Családi befektetési panelt menedzselek Dél-Budán, van benne ~4M-t érő tulajdonrészem is. A lakást 2019 elején tervezzük eladni. Most tesómmal ketten lakunk bent, de ő jövő hónapban kiköltözik.
A lakás egymagamnak bőven nagy, de még így is olcsóbb lenne, mint garzont bérelni (tulajdonostársaknak+rezsi 85e plusz a 4M tőke elveszett hozama), és a mostani munkahelyemhez közel is van.
Kérdés: beszéljem-e rá a tulajdonostársakat a korábbi eladásra? Ez stagnáló árak mellett is enyhe bukó lenne, emelkedésnél meg pláne... topikban lufizni ingyen van, de ki mit tenne, ha a saját pénzéről lenne szó? :)
settevoltesette 2018. 04. 01. 12:30
Törölt hozzászólás
#21750
kimpaa
kimpaa 2018. 04. 01. 12:26
Előzmény: #21740  Törölt felhasználó
#21749
Lehetséges. Mindenesetre eléggé parabolikus volt a fizetések emelkedése. Remélem nem lesz egy hasonló szakasz lefelé
Törölt felhasználó 2018. 04. 01. 10:13
Előzmény: #21747  Törölt felhasználó
#21748
helyett=helyet  
Törölt felhasználó 2018. 04. 01. 10:02
Előzmény: #21746  buyandhold
#21747
Szerintem, egy lényeges dolog van. Alakítsd úgy az életedet, hogy bárhol is laksz, ott jól érezd magad! Oda öröm legyen hazamenni! Pont a múltkor tűnődtem rajta, hogy az utóbbi 25 évben, sok helyen laktam, de érdekes, hogy mindegyik helyett szerettem és mindegyik helyet másért. Laktam családi házban, társas házban, lakótelepi lakásban (téglában és panelben is) és valahogy mindenhol otthon éreztem magam. Talán azért, mert a lakásokat és a közvetlen környezetemet is úgy alakítottam ki, ahogy nekem jó, ahogy nekem tetszik, ahogy és ahol jól érzem magam. Nincs annál jobb érzés, mint munka után örömmel menni haza és örömmel élni a lakásban (bármilyen az és bárhol is van).
buyandhold 2018. 04. 01. 09:28
Előzmény: #21738  Törölt felhasználó
#21746
Mi pont ezt csinaltuk 15 eve, akar bkv-val vagy kocsival kimentunk, es vegigjartuk a Pest kornyeki turautvonalakat. Tenyleg fantasztikus volt. Valoszinu 15 evvel fiatalabb vagy nallam:). Arra is emlekszem, hogy azert a kozeli helyekre is 1 ora volt az ut, vissza meg tobb, mert sajnos akkor mar dugo van...
Ahol most lakom, kilepek a kapun, 5 perc seta kertek kozott, es olyan erdoben vagyok, mint Pesten kocsival 1 ora alatt. Sokszor csak levegozni akarok, es teszek egy spontan 2 oras turat az erdoben, es nem kell hozza 1-1 orat utazni.
Hidd el gyerek(ek)kel, 40 felett ez mar nem komfortos. Nincs ennyi energiad, hogy egy tura miatt kiautozz a varosbol. 
Ami a lenyeg, hogy Pesten is lehet elni, mindenkinek mas a fontos, kinek a pap kinek a papne. Nem vagyunk egyformak.
settevoltesette 2018. 03. 31. 23:42
Törölt hozzászólás
#21745
settevoltesette 2018. 03. 31. 23:22
Törölt hozzászólás
#21744
pitcairn2 2018. 03. 31. 23:01
Előzmény: #21733  RealistaPista
#21743
a "lehet" nagyon nem ugyanaz mint amit a többség keres... 
pitcairn2 2018. 03. 31. 22:59
Előzmény: #21740  Törölt felhasználó
#21742
+ hájtek lufi van ami bármikor kipukkanhat...
Törölt felhasználó 2018. 03. 31. 22:51
Előzmény: #21740  Törölt felhasználó
#21741
Jav. : Sem 22 , sem 1000.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek