Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 03. 31. 22:50
Előzmény: #21737  kimpaa
#21740
OFF:
Nem létezik sem 100, sem 22 ezres informatikus hiány. Globális munkaerőpiac van, bizonyos feltételek mellett (képességek, bérigény) Magyarországon elvben akármennyi informatikust felvennének a cégek, mert csepp vagyunk a tengerben, a nagy multik ott bővítenek, ahol tudnak, és folyamatosan teszik ezt sok lokációban a világon. Lehet mondani, hogy orvoshiány, mert ott nagyjából adott mennyie vannak és mennyi kéne, informatikusból ilyen nincs, ha nem találnak, megoldják máshol vagy máshogy, ha van megfelelő elég olcsón, akkor meg hoznak ide munkát.
A gyorstalpalók meg ahogy divatba jöttek, már minden magániskola ez nyomatja, az elsők között voltak jók, de ma már az egykori okj papírárusok is fűt-fát ígérnek. Ráadásul olyan városokban is, ahol az egyetemet végzettek sem kapnak munkát, így elmennek.
Törölt felhasználó 2018. 03. 31. 22:44
Előzmény: #21738  Törölt felhasználó
#21739
Egyébként még szorosan ide tartozik, hogy ahol laktunk, azt a lakást, mélyponton drágábban vettük mint az alig kisebbet 2015-ben Budapesten, és a pécsit ennél sokkal drágábban adtuk el. Nyilván mert az belváros közeli volt, a pesti meg külvárosi. Ugyanakkor hamar bent vagyunk a belvárosban tömegközlekedéssel.
Törölt felhasználó 2018. 03. 31. 22:23
Előzmény: #21733  RealistaPista
#21738
A végéről kezdem. A magyar emberek közül kevesen túráznak, ezért még a Budai-hegységben is rengeteg helyen alig találkozni emberrel, a titok az, hogy nem a Normafára vagy más hasonló felkapott helyekre kell menni, mellesleg 500 méterrel od3bb már alig van valaki, mert az emberek többségének a kirándulás a kimegy, eszki valamit, hazamegy kategória. Egyébként Pécsen szerettem a mecseki erdőket, a Villányi-hegységet is, meg maga a váos is nagyon szép volt. Mikor volt autónk Zselicbe meg Papukba is jártunk.
Azt hogy a természet közeleb van, a lakhelyünk környékére értettem, nem túrázásra feltétlenül, mi Pécsen a belváros közelében laktunk, a Mecsek nem volt messze, most egy viszonylag külső kerületben lakunk, olyan nagy szám hely nincs a közelben, mint a Mecsek vagy a Pilis, de ha futni megyek, 3-4 perc és már földút, vízpart, ha Pécshez hasonlítom, olyasmi helyen, mint ott a Tüskésrét, tehát nem szó szoros értelmében természet, de azért nem rossz. Ezt arra írtam, hogy a lakhely relatív, Pesten is vannak sokféle környékek.
Az hatalmas kamu, hogy pár év tapasztalattal baranyában műszaki területen reális a 400-500 nettó, nem állítom, hogy van akinek sikerült, de nagyon nagy koponya lehet, jó eséllyel távmunkában. Én az IT szektort ismerem, Pécsen egyetlen komoly cég van, de jó ha felét fizeti a pesti béreknek, és alap elvárás az informatikusoktól, hogy angol mellett németül is tudjanak, ugyanez a cég Pesten nem várja el, plusz Pesten ezerszer egyszerűbb amúgy is bekerülni hozzájuk. De ez is egyszerű kereslet-kínálat miatt van, Budapesten inkább te válogatsz, Pécsen téged válogatnak.
kimpaa
kimpaa 2018. 03. 31. 15:25
Előzmény: #21736  2345678
#21737
Sajnos ez a média hazugsága, amit elhittetek. Nincs 22 ezres hiány. Kb 1000 embert tud most felvenni az IT piac. 22 ezer munkahely akkor lehetne ha lenne ennyi ember s akkor ezek a cégek hoznának ide ennyi munkàt. De mivel nincs ennyi ember, ezért nem hoznak.
2345678 2018. 03. 31. 15:05
Előzmény: #21733  RealistaPista
#21736
Olvastam,hogy 20-22 ezer informatikus,meg tudom is én milyen szakember hiányzik.Aztán olvastam,hogy gyorstalpalóval KB.1.5 év alatt egy cég képzést indít.Gyakorlati képzést adnak.Papírja nem lesz,de állítólag programozni megtanul.A lányom bányamérnöknek tanult.Mondtam neki,hogy   ha bánya nincs akkor csináljon valami mást.A lányom elvégezte ezt a programozó gyorstalpalót,megtanulta a főbb programnyelveket,programokat ír,mobiltelefonos alkalmazásokat csinál stb. Arról volt szó,hogy a képzés után a cég elhelyezi a tanulókat,majd a fizetésből törleszti a képzési költséget ami kb.1.5 millió.Itt vidéken a cég nem tudta elhelyezni,most majd  másutt próbálkoznak.De ha egy  év után sem tudja a képző cég elhelyezni,akkor már felszabadul és nem kell visszafizetni a képzési költséget sem.Ezt a sztorit azért írtam le,mert arról szól,hogy elhittem,hogy azt írja az újság,hogy..De hát akkor miért írnak olyat,hogy 20-22.000 hiányzik,meg képzést is csinálnak ? Ezt sem fogom megérteni soha.
2345678 2018. 03. 31. 14:42
Előzmény: #21732  gyula1971
#21735
Ezért mondom,hogy most már örülök,hogy nem volt bátorságom belevágni a tervezőasztalról való vásárlásba,kitudja milyen szerencsém lett volna.
settevoltesette 2018. 03. 31. 12:51
Törölt hozzászólás
#21734
RealistaPista 2018. 03. 31. 12:05
Előzmény: #21706  Törölt felhasználó
#21733
Bocsanat, de nagyon nehez elhinni, hogy ez nem kamu(muszaki diplomaval betanitott munka)..de az allaspontod alatamasztasara nagyon jol hangzott. Alig par ev tapasztalattal meg elmaradottabb helyen is (en speciel baranya) siman lehet 400-500 nettot kereseni muszaki diplomaval (meg valos tudassal persze) , fehervar, gyor meg pesti fizu majdnem. Abbol meg itt nem nehez egy hazra sem felrerakni. Pecsen meg nem tudom hol laktal, ahol messzebb volt a termeszet mint pesten, de kb. meg kertvarosbol is kozelebb van a mecsek mint a xii-bol normafa, ahol egymast tapossak a parasztok hetvegenkent (szigoruan kocsival persze) de a pilis is eleg zsufolt. Sok olyan szakma van, amivel szinte csak pesten lehet elhelyezkedni, a mostani buborektol fuggetlenul befektetni is biztosabb es ertekalobb ott szerintem, meg vannak eletszakaszok amikor jo ott elni (egyetem pl.) de azt nehez elfogadni, hogy csalad, meg termeszetkozeliseg szempontjabol elhetobb, nem is ez a celja..
gyula1971
gyula1971 2018. 03. 31. 11:35
Előzmény: #21730  2345678
#21732
Ebben a nagy lakás utáni rohamban,sok telek esetében már eladták a lakást,aztán valahol félig elkészül,és utána abbamarad az építkezés.-
A pár nem korrekt építtető még ilyen meg olyan drágulásra hivatkozva pénzt akar kihúzni a megrendelőktől.
Addig azzal zsarol,hogy 50%-os készültségben hagyja a többlakásos projecteket.
Volt részem anno ilyenbe-per-per hátán 3-4 év,mire vagy a pénz visszajön vagy befejezik az építkezést.
kimpaa
kimpaa 2018. 03. 31. 10:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#21731
Kéne már egy összeomlás mert költöznénk mi is, de egekben minden. Annyi a "szerencsénk" hogy ami panelt vettünk 2010-ben 8 millióért az most 18 millió, de a többi is értelemszerűen felment. Viszont 30 milliót nem érnek meg ezek a lakások, lufi lett minden.
2345678 2018. 03. 31. 09:53
Előzmény: #21728  Vortex
#21730
A cikk címe:Így veri át a vevőket a megbízhatónak gondolt fejlesztő-Hiába minden óvatosság.Sajnos a nem értek ahhoz,hogy hogyan kell valamit belinkelni,de itt olvasható a a jobb szélen a Friss hírek és ott találtam.Jó ötlet volt a szerző részéről,hogy utánajár ezeknek a dolgoknak.
Törölt felhasználó 2018. 03. 31. 09:01
Előzmény: #21717  buyandhold
#21729
De megint olyanokat keversz bele, amik épp az anyagi lehetőségek miatt nem igazak. Pl. ceteris paribus nem igaz, hogy Pesten egy kis lakáshoz jelzáloghitel kell, míg vidéken egyházhoz elég az önerő. Akkor igaz, ha előtte Pesten megszedted megad, de azonos helyzetből indulva, azonos képességekkel a szabadon felhasználható fizetés részből nem fogsz vidéken könnyebbe lakáshoz/házhoz jutni.
A természetben való kikapcsolódási lehetőségek amúgy kiválóak Budapest környékén, most van autónk, de 1,5 éve át majdnem minden hétvégén tudtunk úgy menni túrázni tömegközlekedéssel a kiinduló pontra érkezve úgy, hogy egyszer sem voltunk ugyanazon a helyen, miközben vagy nullába vagy fillérekbe került (kiegészítő jegy). Autóval meg még széleseb lehetőségek nyíltak meg, szlovákiai hegyek is egészen közel vannak. A messzebb lévő helyekhez viszont kell a pénz(autó, benzin), amit vidéken nem kerestünk volna meg, így most hiába élünk a szerinted élhetetlen nagyvárosban (erről is mesélhetnék, sokkal közelebb élünk a természethez, mint anno éltem Pécsen vagy Sopronban, mindezt Budapest egyik legcsóróbb kerületében), sokkal többet vagyunk a természetben, mint korábban.
A mentalitásról meg beszélhetnék itt is, ott is, nincsen olyan tipikus ideges pedti mentalitás, amit korábban gondoltam, minden azon múlik milyen körökben mozogsz.
Az élet valóban nem csak a munkáól szól, csakhogy ahhoz, hogy élj a szabadidős lehetőségekkel, kellenek anyagi alapok is. Te pont hogy megteremtetted Budapesten, aztán meg azzal érvelsz, hogy nem kell ehhez Pesten élni. Vicces.
Vortex 2018. 03. 30. 22:22
Előzmény: #21727  2345678
#21728
Melyik cikk?
Belinkelnéd?
2345678 2018. 03. 30. 22:07
Előzmény: #21722  Vortex
#21727
Mai  cikkből idézek:"Egyre csak szaporodnak a horrorsztorik az új építésű lakásoknál..."(Így veri át a vevőket a megbízhatónak gondolt fejlesztő).
Törölt felhasználó 2018. 03. 30. 18:37
Törölt hozzászólás
#21726
gyula1971
gyula1971 2018. 03. 30. 18:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#21725
Egyetértek,de ingaltlan válságok (201x) helyett 202?
Törölt felhasználó 2018. 03. 30. 14:21
Törölt hozzászólás
#21724
kbb 2018. 03. 30. 13:35
Előzmény: #21722  Vortex
#21723
Nekem van élő, még tervasztalról kötött szerződésem, és teljesen korrektek voltak tárgyalás nélkül is: beruházó egyoldalúan  csak akkor mondhatja fel a szerződést, ha kétszeri tértivevényre sem utaljuk az esedékes részletet.
Vortex 2018. 03. 30. 11:38
Előzmény: #21721  2345678
#21722
Azért ne általánosítsunk, mert van egy cég, aki így viselkedik.
Ha ilyen a szerződés, nem kell aláírni. Keresni kell egy másik céget.
Van elég a piacon.
2345678 2018. 03. 30. 10:47
Előzmény: #21718  kbb
#21721
Annyira bántott,hogy nem tudtam tervezőasztalról leelőlegezni egy új lakást mert féltem,hogy majd nem jön össze a pénz a végére,de most már boldog vagyok,hogy így alakult.Biztosra veszem,hogy én is aláírtam volna ezt az okosan megszerkesztett szerződést,és most nézhetnék kifele a fejemből,hogy kicsavarták a kezemből a lakást.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek