A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
ha feltesszük hogy az egekig nem nő az árfolyam, akkor vajon meddig éri meg bányászni a btc-t pl? a 4 évenkénti reward felezés azért vissza is tud ütni. csak hogy a rózsaszín ködön kívülről is nézzük a dolgokat. vajon milyen árfolyam alakulás tudná 4 vagy esetleg 8 év után hazavágni, ami megölné a bányászatot a reward felezések és az árfolyam alakulása miatt? gondolok itt erre hogy 4-8 éven át csökken az árfolyam, meg mellé feleződik a reward. vajon eljöhet-e ilyen korszak bármikor? láttunk már dotcom pukkanást és cégeket amik idén értek először annyit, amennyit a dotcom pukkanásakor, tehát 21 év után van nullában aki akkor vett és azóta sem adta el... azért 20%ban ilyeneken is mélázok, mert úgy tűnik a crypto több évtized legjobb befektetésének néz ki (visszafelé nézve és a jövőt is hozzátéve). de vajon fenntartható-e ez 1-1 olyan pukkanással amikor felez vagy harmadol az árfolyam. a füvek között akadt aminek huszadáron volt a mélypontja. most éri tizedárát 2018hoz képest... csak némi józanítás. persze irány crypto fel, nem azért írtam, csak legyen némi változatosság is a fórumon :D
hát persze hogy nem :) talán az elején amikor ellenőrizetlenül lehetett venni, akkor esetleg. (ezért titulálták alvilági fizetőeszköznek) ez azonban már már jelentősen elnehezült.
Az ethereumra kijött az égetős fejlesztés. Már most vannak olyan blockok, amik több, mint 1 ethert égetnek el (volt olyan blokk, ami több ethert égetett el, mint amennyit kibocsátott). Ha ez megmarad a PoS-re váltás után is, akkor több eth kerül elégetésre, mint amit kibocsát, mivel ott csökkenni fog a blockreward. - Ez elég nagy törés lehet majd a bitcoin értékeltségben. Ha szemügyre vesszük, hogy ethereum tudja mind azt, amit bitcoin és még többet. Plusz konzervatívan már év végétől nem fog nőni az ether supply-ja (bitcoinnál még sok évig marad az infláció). Ja és a bányászok kevésbé lesznek rákényszerülve arra, hogy eladják a kibányászott ethert az áram számla miatt. -
Az Art NFT piac tényleg érdekes, de azért nem mondanám, hogy idióták alkotják csak. Pl. abban látok értéket, hogy a cryptopunk az elsők között volt, akik art nft-t adtak ki. Ha ez a blockchain dolog valóban életképes lesz és egy elismert helyét foglalja majd el a köztudatban, akkor egy ilyen eredeti dolog, a jövőben értékes lehet. És ilyenekre fogadnak most ezen a területen. Persze a mániát itt is meglehet figyelni, mint az ICO korszakban., de ettől idiótáknak nem hívnám őket.
A blockchain nem is ezen a szinten hoz újítást, hogy egy adatbázisból szedjenek adatot és azon valamilyen program fusson. Hanem maga az, hogy kiírhat egy nyílt, mindenki által hozzáférhető adatbázisba, az van szabályok közé szorítva, ezzel egy olyan megoldást adva (biztonságossága miatt), ami eddig nem létezett. - Szerintem meg a blockchainek pont a programatozhatósága adja az izgalmas részt. Ami újfajta alkalmazásoknak ad lehetőséget.
pénz = medium of exchange + store of value + unit of account. Kriptóknál ezek közül a unit of account nem nagyon teljesül egyiknél se (talán ethereumnál kezd megfigyelhető lenni az NFT vásárlások miatt). Ebből a szempontból a kriptó nem pénz. - Mit értesz illúzió alatt? Amíg van aki lát értéket a használatában, addig hajlandó érte fizetni az adott tokennel. És amíg elegendően vannak, akik látnak értéket a használatában, addig a biztonsága fent marad. Ha eljön egy idő, amikor már nem nagyon használják, attól miért válna illúzióvá? A vezetékes telefon is illúzió volt?
azt viszont én nem mondanám hogy a blockchain technológia egy illúzió. helyesen felteszi a kérdéseket hogy: "miért is fizetsz te egy közjegyzőnek egy aláírásért?" meg hogy "miért is hagyod hogy egy banknál legyen a pénzed aki egyoldalúan módosítgatja a díjakat, elvágja a pénzed ha akarja stb..?" . ezeket a kérdéseket ideje volt feszegetni. de sok ilyen kérdés lehet még, csak pár puritán példát mondtam. olyan szervezetek, eszközök és szabályok és szakmák léteznek amiket el kéne engedni, mert már nem hasznosak számunkra... és ez csak egy előnye a blockchain-nek, a sok közül amit azért magam is látok, mindazonáltal hogy lentebb picit fikáztam, leegyszerűsítve.
az NFT meg egy újkori rablás :D az emberiség vevő digitális értékek birtoklására. végülis annyira nem kéne meglepődnünk ezen a 21. században. a digitális dolog lehet tovább fennmarad mint egy festmény vagy bármi. ettől még idiótaság értéket adni neki, de ez kell a világnak :D az idiótákon meg meg lehet gazdagodni :D miért ne? :D ez olyan mint a tv. amíg van igény ostoba sorozatokra - mert ezen a szinten üzemel az emberek 80%-a - addig lesznek is. :D
na egy picit szerintem túl van misztifikálva. ezt egy excel is tudná (nem említve a programozott adatbázisokat és developer rendszereket) hogy "HA teljesül valami, akkor EZ történjen stb.." most így lecsupaszítva a blockchain okosszerződést fogalmaztam de lényegében egy fejlett excel ami nincs senki birtokában, mert egyszerre mindenkié. biztos agyonütnének egy ilyen puritán hasonlatért de a technológiájának ez a szerződéses része engem nem nyűgöz le. nevezhetjük JAVA-nak #C-nek, MS Excelnek vagy cryptonak, a lényege ugyanaz. egy magába programozott dolgot végre tud hajtani. legalábbis ilyen 1.0 megfogalmazásban.
Elsősorban pénznek kell lennie, az okos szerződés csak addig működik, amíg van aki fenntartja a biztonságot, ami pedig nincs ingyen, pénzt kell kapniuk érte (bányászat) A "blockchain technológia" egy illúzió.
látod ez nálam párhuzamos az olaj fogyásával és az alternatív energiára való átállással... nem hiszem hogy végignézik a nagy szereplők ahogy lehúzódik a rolójuk... bele vetik magukat már a háttérben az alternatív energia szektorba... ugyanez a bankoknál: szerinted olyan hülyék hogy végignézik a saját lassú, évtizedeken át tartó "csőd felé menetelésüket"? vagy ha nem is csőd de: olyan hülyék, hogy végignézik ahogy egy ilyen szájkosár levetett kutya (mint a crypto) rákényszeríti őket a blockchainre való átállásra, ezzel kiadásokba verve (kifejlesztés), majd azzal szembesülve hogy hiába álltak át blockchainre, az embereket már nem érdeklik a bankok és azok semmilyen terméke, hanem a P2P pénzezés az érdekük? nem hiszem hogy ez így volna :) gazdagabb és okosabb emberek "ülnek odafent" minthogy végignézzék a saját lassú halálukat.... én így gondolom.
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046