1)Nem az a hiba, ha valaki charton is megnezi, mi tortenik a reszvenyekkel; sot, az speciel segit abban, hogy a CIG ertekere vonatkozo fundamentalis alapu becslest ellenorizze. Mondjuk a tobbi piaci szereplo, mas CIG invesztorok arban tukrozodo magatartasa alapjan.
Az viszont valoban hiba, ha valaki 10-szeres aron megveszi, mondjuk 900 Ft korul azt a papirt, ami 90-et er. Akik ezt tettek, azok ajandekba adtak majdnem az egesz penzuket a menedzsmentnek, (es az IPO-t szevezo eredeti tulajdonosoknak).
Ami penzmagbol a ceg 5 ev alatt elegetett kb. 7.5Mrd-ot; igen, a haromnegyede eltunt. Igaz, letrehozott kozben egy uzleti vallalkozast, ami talan er majd 10 MrdFt korul. Most meg nem, de 2-4 eves, belathato tavlatban mar talan igen.
(Ha leosztod a 65Mrd reszvennyel, akkor nagyjabol ki is jon a mai reszveny arszinvonal)
Ezzel az IPO-t megvevo invesztorok adtak toket egy olyan biztositonak, ami 5 eve kuzd, hogy egyatalan talajt fogjon. Akik azota eladtak a reszvenyeike, azok praktikusan mindnnyian buktak.
3)Ha megnezed a kiugro tozsdei volumeneket ebben az 5 evben, akkor erdekes dolgot latsz.
Az elso 3 evben a nagy volumenu tranzakciok mind az esesek vegen, kozel a melypontokon voltak; mert valakik a nagy eses utan olcson vettek a cegbol. Legalabbis ugy gondoltak akkor. Es mind elbuktak egy csomo penzt abbol a vetelbol azota.
Viszont, ha megnezed, az utolso 2 evben a nagy volumenu tranzakciok mind az ar-csucsok kornyeken voltak.
Valakik kivartak, amig az ar kicsit emelekdik, es a lokalis ar-csucsok kornyeken nagy volumennel bele adtak a piacba. Le is zuhat az ar utana ujra.
Alighanem akik korabban vettek, azok ott menekultek ki.
Am, van egy furcsasag a chart legvegen.
A 2015 evben. 2015-ben nem volt kiugro nagy eladas. Mar senki nem akart "barmi aron" szabadulni, mert pl. elege volt ebbol a cegbol, mert nem lat semmilyen eselyt. Mond ez neked valamit a jovorol?
Nem erdemes ranezni a chartra?
4)Az idei kilatasokat nehez megitelni. De van egy tabla a CIG uzleti befekteteseirol.
Abban latszik pl., hogy az 52 Mrd befektetesbol van:
7.5Mrd Indiai reszvenycsomag
3.5Mrd EEM piaci Fund
6.0Mrd Kinai Fund
1.4Mrd LatinAmerica Fund
Meg egy csomo kotveny, eleg vegyes szerkezetben, a bond csomagok.
5)Ez igy egyutt 18Mrd koruli reszveny, es nem mindegy, mennyi lesz a hozama iden. Mar par szazalek kulonbseg okozhatja azt, hogy iden megall-e az ar- zuhanas vagy nem?
Tavaly szep hozam volt, benne van a merlegben.
Am iden, eddig
India -5%
Kina -2%
LatAm -8%
EEM -11% (tavany EEM 0% volt) a hozam
szoval, most nem tul jo a kilatas. Ev vegeig meg romolhat is, pl. ha SPY ujra beszakad.
Ha az a 18MrdFt par szazalek minuszban zar iden, az elviszi a kotvenyek par szazalek hozamat. A netto befektetesi eredmeny gyenge lehet.
A kotveny portfolio se nez ki extremen jonak. Lusta vagyok kimunkalni, hogy a kamat-esebol szarmazo arfolyam-nyereseg vagy a kamat-veszteseg a nagyobb iden.
6)Szoval, csak azt akarom mondani, hogy a CIG befektetes-alapu jovedelmei iden a masodik felevben alighanem kisebbek lesznek, mint az ev elso feleben voltak.
Ami betyarul rossz hir, mert kevesbe valoszinu hogy ismetlodne az elso feleves 0.6Mrd profit.
Es akkor, ha a vart profitba beleut a menko, akkor az arba is.
Nem véletlenül tömték ki a 150-es vevőket, pedig ott sok tízezres tételek álltak bent. Nem hiszem, hogy olyan könnyedén fordul innen, egyelőre a nagy eladások amik lefelé löködik, a nagyok meg általában okosabbak mint a forintozók.
CIG Pannónia