Van egy szoftver ceged, ami csinal evi 200MFt forgalmat es evi 20MFt nyereseget. A kovetkezo 20 evre evi +5% novekedest latsz valoszinunek, tehat nagyjabol 20 ev mulva lesz egy 650mFt forgalmu es 65MFt/ev nyereseget termelo ceged.
Hogyan lehetne ebbol sokkal tobbet kihozni? Itt van egy tipp.
1)Beviszed a tozsdere a ceget, es eladod a ceg 50%at. Azert csak 50%-at, hogy biztosan kezben tartsd, ne lehessen semmilyen modon kipockolni, levaltani teged, mint igazgatot onnan.
2)A tozsdere vitel elotti 2 evben felpumpalod a nyereseget a duplajara; igy elhiteted a naiv kisbefektetovel, hogy a ceg ketszer jobb a valosagosnal.
Igy az IPO-n nem az egeszert, hanem az 50%ert kapsz 200MFt-ot. Szepen beteszed egy megalakitott sajat holding ceg kasszajaba.
3)Igen am, csakhogy a felpumpalt nyereseg miatt a cegben nem maradt a normal mukodeshez semmi forgo toke.
Sebaj. A holding cegedbol kolcsonbe adod a 200MFt-ot a cegnek, egy szep hosszutavu hitelszerzodessel. A kamat picivel magasabb mint egy banktol vennel hitelt, dehat nagy a riziko, ezert indokolhato. Legyen a kamat mondjuk 15% evente.
4)Igy kapsz a cegbol evente +30MFt-ot kamatkent a holdingba.
Plusz igazgato is vagy, meghozza 50% tulajdonresszel levalthatatlanul, orokre. Mivel ez tozsdei "komoly" ceg, ettol kezdve dupla akkora fizetest is adsz magadanak.
Plusz fizet a ceg osztalekot is, mondjuk csak 3% korul, annak is a felet te kapod az 50% tulajdonreszedre.
Igy egyutt az eves forgalommal azonos nagysagu forgo toket tettel be (amit vegulis ingyen kptal az IPO-ba bevasarlo "uzlettarsaktol. Szoval ingyen volt. Es erre a penzre ezert kapsz osszesen a fenti 3 forrasbol kb. +18%/ev penzt.
5)Ahogy a ceg no, evrol-evre, ugy kell egyre tobb forgotoke is; szoval emeled a forgalommal aranyosan a felvett hitelt a holdingbol. A cegben igy soha nem lesz forgo tole, allandoan kell a hitel, te meg allandoan kapod erte a 18%-ot/ev.
A dolgot konnyu szabalyozni: ha egyszer jobb ev van, es tobb lenne a nyereseg, akkor magasabb kamatra kapja a forgotoket a ceg a holdingbol. Fura modon mindig annyi a kamatlab, hogy ne maradjon a cegben se forgo toke, se nyereseg. Az folyton nulla korul van.
6)Ezt kell csinalni 20 evig. Akkor hamar kijon belole, hogy a holdingban 4 evente duplazodik az indulo betett 200MFt, szoval, 20 ev alatt 2 az otodiken, az 32x annyi, szoval ugy 6.4Mrd Ft.
Az bizony sokkal tobb, mint a masik valtozatnal.
A ceg meg mindig a tied. A reszveny ara egy fikarcnyit se ment fel az IPO-ota, igaz, nem is esett semmit. Dehat nem is mehet, mert nincs nyereseg. A megtermelt nyereseget meg, mindet, az utolso forintig, szepen atpumpaltuk a holdingba. Ami a tied.
Minden szabalyos, minden megfele a torvenyenek. Semmi csalas, semi zuros manover. Minden auditor alairja a meglegedet.
Na, hogy tetszene ez neked?
Mondjuk, ha te vagy az eredeti tulaj?
Es akkor hogy tetszene, ha te vagy az IPO idejen reszvenyt vasarolt kisbefekteto?
A Dunahouse tervezi, hogy nemsokara IPO-val bejon a ozsdei kereskedesbe.
Annak erdekeben, hogy ne szivjak meg a ugyanugy a DH-IPO-ban a kisbefektetok, mint ahogy a CIG-nel megszivtak,
nos, par megjegyzest elore bocsatanek:
1)A DH 2014ben kb. 2.0Mrd arbevetellel kb. 500Mft adozott nyereseget ert el.
2015-re ez a szam valoszinuleg 30%al magasabb lesz, foleg a megelenkult ingatlapiacnak koszonhetoen.
2015re 2.6Mrd arbevetel, es akar IPO-ra nagyon kedvezonek tuno 700MrdFt profit kepzodhet.
Idezem:
"A társaság értékesítésből származó nettó árbevétele 34 százalékkal, 1,34 milliárd forintra, adózott eredménye pedig közel 45 százalékos emelkedéssel, 422 millió forintra nőtt 2015 első hat hónapjában az előző év azonos időszakához képest"
2)A vilagban az ingatlanos cegeket a piac P/E=15 koruli szammal ertekeli most. (lasd pl. Sotheby, bar az mas kategoriakban is mukodik). A szokasos hosszutavu ertekelesi szam, a piaci PE-hez kepesti relative PE=0.87 korul van, a P/B pedig 2-3 kozott szokasos az ingatlankozvetitokre.
(ha OTP P/E szama most PE=15 korul realis, akkor DH-ra 15*0.87=13.0 korul lenne a PE realis)
A fentiekbol (mert mas adat nem publikus, ezert en se irom ide oket, de beszerezheto),
a DH becsult erteke
P=13*E=13*(500-700)= 6.5-9Mrd, es 3Mdb kibocsatott reszvennyel a realis reszvenyar 2000-3000 Ft/reszveny.
3)A masik szokasos becsult rata, hogy a P/S=1.0 koruli szam az ingatlanos cegeknel, (lasd realogy, RLGY), ennek alapjan a DH erteke 2-2.6Mrd, tehat reszvenyenkent 600-900 Ft korul van.
Csendesen megjegyzem, a DH nyeresege erosen felpumpaltnak tunik, mondjuk a realisnak kb. ketszeresenek tunik most. Viszont arbevetel kevesbe pumpalhato fel irrealis aranyura IPO elott. Szoval az ad realisabb kepet hosszabb tavra.
Erdemes tehat kelloen ovakodni, ha az DH tozsdei IPO bevezetesi ara valahol ezen durvan becsult szamok barmilyen 1.2-nel nagyobb tobbszorose lenne.
Az IPO doku elolvasabol persze sokkal jobb becsles is csinalhato lesz, pl. a konyvszerinti ertek alapjan.
1)Az tetszik legkevesbe, hogy olyan komplikalt a CIG merleg-szerkezete, hogy a rengeteg idobeli elhatarolas/korrekcio miatt nagyon nehez attekinteni a ceg valodi helyzetet. Pl. az Aegon merleg ennel sokkal attekinthetobb. Sok csontvaz tud eszrevetlen maradni sokaig.
2)Masodszor az tetszik lekevesbe, hogy mikozben egy "normal" biztositonal a merlegfoosszeg/tangible-sajattoke ratio 15 korul van, addig a CIG eseteben ez 56/2.25=24 koruli szam.
Szoval sokkal nagyobb a leverage. Es ennek megfeleloen vilagos, hogy mostanra alul-tokesitett a ceg. Ez persze pozitivumkent is ertekelheto: gyorsabban nott, mint amit a toke engedne.
Csak a vegen megis, amikor a ceg rakenyszerul tokebevonasra, akkor lesz egy +(30-50)% toke-emeles, ami egyebkent se nem nehez, se nem halaszthato sokaig.
De ettol az egy reszvenyre juto jovedelem eppen ennyivel fog esni, a mai reszvenyesek fogja megszivni a leeso Earnings-ben, es ovek less az azsio veszteseg is.
Az 5 evvel ezelotti feltokesites szuflaja elfogyott. Aligha kerdes, hogy a kovetkezo 1-3 evben kell a tokeemeles. Az, hogy Moricz Gabor (kaptar) feltunt a vezetesben, jelenthet valamit: aggodalomra ad okot. A Freesoft-fele penzszivattyu fog CIG-nel is mukodni? Akkor kosz, felejtos.
3)Harmadszor az tetszik legkevesbe, hogy az inveszticiokban kb. 40/60-nak latszik a reszveny/kotveny arany. Normalis biztositoknal ez (15-25)/(85-75) szokott lenni.
A deviza-kitettseg is lehet gond, de a mai MNB-t tekintve, ezek siman hagyjak a HUF gyengulest, szoval az most nem latszik nagy bajnak HUF investorok szamara.
A bond portfolio minosege elso ranezesre sem eppen nagyon eros. A junk reszaranyat erdemes volna valakinek kimunkalni egy ora alatt.
Minezzel egyutt, CIG szerintem az 5 eve tarto "tularazott IPO" kategoriabol most kezd atmenni a "mukodokepes kis biztosito" kategoriaba. Jo lenne, ha a menedzsment megvalogatna, kivel es mit csinal ebben a kritikus szakaszban, amikor a CIG jovojerol gondolkodik.
Nagyon korrekt levezetés !
A leírtak egyetlen szavát sem lehet, és nem is érdemes vitatni :)
Lehet elfogult lenni a cég iránt , lehet a biztosító ügyfele lenni , és úgy elfogult lenni ( ami ugye a jelenlegi helyzetben nem igazán a legjobb befektetés ) , de tudomásul kell venni , és elgondolkodni :
a #1753 hsz ben leírt tényeket ! , valamint
a #1730 hsz ben leírt további hatalmas kockázatokat , amiknek egy részét még meglehet , hogy nem is árazta be a piac !!!
Nos, itt vannak a megelozo evek profit szamai: (lasd #1702)
2010 -4.8Mrd
2011 -4.6Mrd
2012 -2.2Mrd
2013 +0.4Mrd
2014 -0.2Mrd
2015 becsles +1.2Mrd
-- az hogy tényleg csak 90ft-ot ér a papir, azt nem először állitani kellene és utána bizonyitani, hanem először számolni
Nos, 2010-ben az IPO idejen is 40Ft/ reszveny volt az alaptoke, tangible. Eladtak a publikumnak 935Ft szinten. Akkor vegkepp nem ert 90Ft-ot se. A mai erteke kb. 90-110 lehet. Lasd #1702 szamolas, ami kisse optimista.
- nem 65Mrd részvény van hanem annak csupán ezred része, azaz 65 millió,
Nos, ez eliras, korrekt a javitas.
- az indiai tőzsde június vége óta nem esett, ujra feljövőben van,
Nos, Nifty Index Jun.vegen 8500 volt, most 8300. USD-ben merve, kiszurve a viszonylag magas India inflaciot, az INDY Index (USD) 30.5-->28.86, az -5% korul van junius vege ota.
-"Egy biztositó nem abból él, hogy begyüjti a kisbefektetők pénzeit és ügyesen megforgatva azt"
de, igen, abbol (is) el, ennek jovedelemnovelo aranya nagyon fontos, lasd Warren Buffet eletmuve, es barmelyik mas Unit-linked eletbiztosito aktualis merlege.
-"Nagy tévedés egy biztositót befektetési alapnak nézni."
Nos, mindegyik unit-linked konstrukcioban resztvevo ugyfel annak tekinti. Azert lep be abba a konstrukcioba.
Az tényleg nem hiba, ha valaki a charton is nézeget.
Az viszont már inkább, ha nekilát fundamentálisan elemezni és lusta pontosan utánanézni és számolni.
A tárgyi tévedésekről felsorolásszerűen:
- A CIG nem égetett el 5 év alatt 7,5 milliárdot.
- az hogy tényleg csak 90ft-ot ér a papir, azt nem először állitani kellene és utána bizonyitani, hanem először számolni,
- nem 65Mrd részvény van hanem annak csupán ezred része, azaz 65 millió,
- az indiai tőzsde június vége óta nem esett, ujra feljövőben van,
A részvénytulajdonosokról:
- a mai forgalom 200 millió ft fölött volt a CIG papirban a BÉT-en. Ezt én nem tartom kevésnek. 7,8%-os emelkedés ilyen forgalom mellett arra utal, hogy a részvény tulajdonosok majd mindegyike ennél többre tartja a papirt és hogy ma volt egy-két nagy vevő, aki a 3. negyedéves gyj.-től többet vár mint Te.
Nagy tévedés egy biztositót befektetési alapnak nézni.
Egy biztositó nem abból él, hogy begyüjti a kisbefektetők pénzeit és ügyesen megforgatva azt, jó hozamot fizet nekik és a maradékot leadózva szétosztja a részvényesek között
A biztositó elsősorban egy kockázati közösség (sok esetben nonprofit,) azaz sokan befizetnek azért, hogy kevés kárvallotnak abból kifizetések történhessenek. Ha ez jól működik akkor a befizetések és kifizetések különbsége egy nő és a részvényesek egyre jobban járnak.
Számomra a végkövetkeztetésed inkább igy igaz:
Tényleg, inkább a chartokat nézd.
Az értelmezést mindenki végezze saját maga... :-) csak felhívnám a nagyérdemű figyelmét, hogy egy illikvid részvényben kiépült 630.000 db részvénynek megfelelő állomány, aminek napi elszámolása van...
Ui: kapásból mondok kettőt (econet, synergon) ahol semmi jóhoz nem vezetett ez a módszer... mármint kis részvényesi szempontból....
CIG Pannónia