Nem értek ilyen szinten a befektetésekhez. Én is csak olvasom itt a nagy szakértéseket. Amit használok, annak középesen azért utána megyek. Szóval én állampapírozok és ebben van a befektetni való pénzem jelentős része. Szerintem nem ördögtől való, főleg ha nem akarsz sokat foglalkozni a pénzeddel, de mégis valamit tenni akarsz. Majd nyilván leosztanak itt a picsába, hogy hagyom elinflálódni, de nekem ez kényelmes, ennek értem a kockázatait, ennyi időm van rá. Kevés pénzzel tőzsde, kripto, de ez inkább azért, hogy ezt is tudjam tanulni saját tapasztalatszerzéssel. Szóval ha nekem adnád azt a pénzt, én a jó részéből vennék majd hosszú lejáratú fix kamatozású állampapírt, amikor már látszik, hogy csökkenő pályára lép a jegybanki alapkamat. Ha ekkor 6-10 évre tudsz venni 9-10%-os papírt, az szerintem nem rossz. Csökkenő alapkamat mellett pedig a magas kamatozású papírok árfolyama szépen fog menni felfelé, szóval bármelyik pillanatban sokat fog érni és jó áron tudod majd eladni.
Jól van, köszönöm! A gyakorlati működését eddig is ismertem, most mát tudom a KIBOCSÁTÓ és a FORGALMAZÓ visszaváltási gyakorlata közötti különbséget is. :)
Ez eddig is így volt, sőt, minden kötvénynél így van.
A KIBOCSÁTÓ - azaz az ÁKK - nem váltja vissza. Eddig is a FORGALMAZÓ - azaz az Államkincstár - váltotta vissza.
Itt van a kulcsmondat: "Bármely árfolyam változtatásának, és a forgalmazás felfüggesztésének jogát a Magyar Államkincstár (a továbbiakban: Forgalmazó) fenntartja." Holnap lesz-e árfolyam az akármilyen állampapírra? Ezek alapján ez majd holnap kiderül. A gyakorlatban tudjuk, hogy ha holnapig nem dobják le az atomot, akkor lesz rá árfolyam holnap is és vissza tudod adni a papírodat. Én csodálkozom, hogy itt emberek úgy adnak-vesznek állampapírokat, hogy ezzel a működéssel és ennek a kockázatával nincsenek tisztában. Az, hogy ezt a kockázatot ki milyen nagynak értékeli, az már egy másik kérdés, de hogy ha nincs is tisztában ennek a kockázatnak a létezésével, akkor az úgy kemény azért.
Erre az allampapir.hu-n ez a mondás: "A forgalmazók meghatározott feltételek mellett napi vételi árfolyamot jegyeznek a Bónusz Magyar Állampapír sorozataira, így azok a lejáratot megelőzően a forgalmazók üzletszabályzatában leírtak szerint eladhatóak." Tehát a forgalmazók napi árfolyamot jegyeznek. Mi következik ebből? Ma 99%-ot, holnap meg akár 92%-t. Szélsőség, de megtehetné, ha szerinte olyan a piaci környezet, amikor neki csak így éri meg tőled megvenni. Amúgy keresd a Forgalmazó üzletszabályzatát, de a lényeg ez lesz. Emiatt minden ilyen állampapírra úgy kell tekintened, hogy beállhat egy olyan szituáció, amiben csak óriási buktával tudnád visszaadni a Forgalmazónak vagy akár nem is tudod visszaadni. Ez nyilván egy alacsony kockázat, de az elvi lehetőség ott van. Az, hogy 1%-ból egyszer csak 2% legyen, ez meg akár még meg is történhet egy rosszabb helyzetben szerintem. Ha a bank kockázatot szagol a visszavásárlás kapcsán, emelni fogja ezt a költséget, mert ő is pénzből él.
tök jó az alompapír!!!! https://imgur.com/a/XaYgwwA A hülyének is megéri!!! vagy csak nekik??? az elmúlt fél évben FO$rint +9,9% gyengülés, míg régió -0,14% től + 1,72%ig mennyit is fizetnek erre az alomnak valóra??
A 765-ösben írt válaszomban látni fogod, hogy miért nem találod meg sehol a 99%-ot. Azért, mert az az adott Forgalmazó döntése, hogy 99% vagy 98% vagy nem is ad rá árat szélsőséges esetben. Bármelyiket megteheti holnap vagy egy márciusi napos kedd délután. Te nem a Kibocsátóval vagy kapcsolatban amikor állampapírt veszel vagy adsz el, hanem a Forgalmazóval és ő is biztosít neked rá napi árfolyamot. Ez most stabilan 99%, de elvben bármikor bármelyik forgalmazó dönthet máshogy.
Megnéztem , mindegyiknél (régebbi) meg van ez a szöveg " Törlesztés, visszaváltás
A Prémium Magyar Állampapírt a Kibocsátó lejárat előtt nem váltja vissza. A Prémium Magyar
Állampapír névértékének visszafizetése a lejáratkor egy összegben esedékes."
Az állampapírral kapcsolatos alapfogalmakkal érdemes tisztában lenni. A Kibocsátó az ÁKK Zrt. aki Magyarország (a Magyar Állam) megbízásából bocsát ki állampapírokat. Te az értékpapírt nem a Kibocsátótól veszed meg, hanem egy Forgalmazótól, mint például a Magyar Államkincstár vagy bármelyik kereskedelmi bank. Tehát, amikor te eladod az állampapírodat 1%-ért, akkor nem a Kibocsátónak adod vissza (ő ugye ki is jelenti ezen állampapír fajtánál, hogy nem veszi vissza), hanem szimplán kerekedsz vele egy másodlagos piacon, ami a Forgalmazókon (MÁK, kereskedelmi bankok) keresztül érhető el. Ezért van, hogy bizonyos kibocsátó 1%-on, a másik pedig 1,25%-os költségen "veszi vissza" tőled. Tehát Kibocsátó az állam. A Forgalmazó a Bank, akitől veszed. Ha a Bank úgy dönt, hogy nem engedi, hogy te kereskedj az állampapíroddal, akkor nem fogod tudni eladni és hiába mész majd az államhoz, hogy kéne neked a pénz, ő ugye már a kibocsátáskor azt mondta, hogy nem veszi vissza, csak a futamidő végén. Ebben a tekintetben például eltér a MÁP+, ahol maga a Kibocsátó is biztosítja, hogy a kamatkifizetés körüli napokban visszaveszi tőled. Ezért (volt) ez egy jó konstrukció, mert maga az állam mondta, hogy a teljes futamidő alatt bizonyos napokon ő mindenképp visszaveszi. Megtette volna ezt akkor is, ha a Forgalmazók, a bankok nem biztosítottak volna a másodlagos piacot az állampapír kereskedéshez. Ez biztosított egyfajta garantált likviditást ennek a papírnak. Továbbá ezért tud az megtörténni, amitől valakik félnek, hogy egyszer csak 2%-on "veszi majd vissza" a Forgalmazó a papírt. Ez teljesen az ő döntése és nem a Kibocsátóé, az államé. Tehát, amikor te lejárat vége előtt egy eladsz egy állampapírt, akkor a bankoddal alkudozol és vele kereskedsz. Ha ő megveszi tőled és ebből pénzt akar, akkor vagy eladja másnak vagy ül rajta és várja ő is a lejárat végét, hogy a Kibocsátó, az állam pénzt adjon neki érte.
Állampapír
Lehet, hogy hozamilag nyernek 2,245-ot de sokkal fincsibb visszavenni az Eurót 295-ön amikor kiszállnak.
Ezért tartja még a Templeton is.