Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 16. 12:25

A többség elutasítja Paks II.-t  

Ugrás a cikkhez
A magyarok 60 százaléka elutasítja Paks II orosz állami vállalat által, orosz hitelből való megépítését, és kétharmada a megújuló energiaforrásokat részesítené előnyben - derül ki A Medián 2014 decemberében készített, reprezentatív...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210254
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kukutyinbenko 2017. 10. 04. 17:01
Előzmény: #699  kukutyinbenko
#700
A világ szerencsésebb részén eközben
" Az IEA adatai szerint a tavalyi évben 50 százalékkal több, 74 gigawatt fotovoltaikus (PV) kapacitást telepítettek világszerte, mint a megelőző évben; vagyis minden energiaforrást tekintetbe véve a világon már a napenergia felhasználása terjed a leggyorsabban - szögezi le az IEA jelentése.
...
A folyamatot látva a szervezet a legutóbbi, tavalyi előrejelzéséhez képest jelentősen emelte a megújuló erőforrások várható előretörésére vonatkozó prognózisát. Várakozásaik szerint a megújuló alapon telepített villamos energia termelő kapacitások 2022-ig több mint 920 gigawattal, 43 százalékkal bővülhetnek a maihoz képest. Ez a közel 1000 GW-os tétel körülbelül a teljes globális szénerőművi kapacitás felét teszi ki, amelynek telepítése azonban jóval több időt, mintegy nyolc évtizedet vett igénybe."
kukutyinbenko 2017. 10. 02. 16:14
Előzmény: #698  kukutyinbenko
#699
Némi konkrét adalék a témához " A hazai szénszektor még mindig jelentős kedvezményekben és támogatásokban részesül. A Mátrai Erőmű például, amely hazánk szén-dioxid-kibocsátásának több mint 10%-áért felelős, évek óta a megújulóenergia-támogatási rendszer egyik legnagyobb kedvezményezettje, mivel az alacsony hatásfokú kazánjaiban a rossz hatékonyságú lignit mellett biomasszát is elégetnek. Az erőmű emellett előnyhöz jut az alacsonyan tartott bányajáradékon keresztül is. Ezen kívül az állami szociális tűzifa-program keretében az önkormányzatok és a lakosság számára juttatott barnakőszén és lignit támogatása is a káros támogatások egyike." " Egy most nyilvánosságra hozott jelentés szerint az EU és az európai kormányok évente több mint 112 milliárd euróval támogatják a legnagyobb károsanyag-kibocsátással járó (fosszilis) energia termelését és felhasználását." link
kukutyinbenko 2017. 09. 29. 11:18
Előzmény: #695  pitcairn2
#698
Már erről is folyt itt vita, burkolt támogatásokban (sokszor nem is burkolt) a fosszilis viszi a pálmát, miközben a legszennyezőbb is egyben. Tán még rémlik hogy a lakossági gázárat évekig direktben támogatták nálunk adóforintokból. A teljes gáz hálózatot az állam építette ki anno, a tározókat detto. Részben/egészben ma is állami kézben van. Az államnak pedig nincs pénze csak az adófizetőknek mint tudjuk. Ehhez képest mekkora támogatás a szinte szennyezésmentes nap/szél energia esetében, hogy az elosztót arra kényszerítjük hogy ne keressen rajta. Mert lényegében ez történik, annyiért kell átvennie, amennyiért továbbadja. Őrület!!!!!
kukutyinbenko 2017. 09. 29. 11:09
Előzmény: #694  elemes
#697
Csak ebben a topicban vagy tízszer lefolytattuk már ezt a vitát. Semmi kedvem a tizenx verzióhoz. Nem MW teljesítményt kell kiváltani másik MW teljesítménnyel, mert úgy valóban nem fog menni. Ez egy komplex, rendszerben való gondolkozást, átalakítást igénylő feladat. Csak egy szegmens. A közvilágítás cirka 7%-t viszi el az éves áram fogyasztásnak. Mivel éjfélre mind a lakossági, mind az ipari felhasználás a 0-hoz konvergál egészen reggelig, elég logikus hogy az éjjeli fogyasztás nagy %-t a közvilágítás jelenti. Csak ennek az átállítása rugalmasan vezérelhető, alacsony fogyasztású LED-s technológiára, nagyságrendileg a fogyasztást felére, harmadára vihetné le. Ez azzal járna hogy éjjel sem lenne szükség akkora alaperőművi kapacitásra mint manapság. Senki nem mondja ki , de tulajdonképpen azért világítjuk ki éjjel a városainkat mint a karácsonyfát, hogy legyen mit kezdeni az árammal akkor is amikor a kutyának sem kell, mert az erőműveink javát nem lehet ilyen szinten szabályozni, az atomerőműveket a legkevésbé jelzem. Biztos hogy ez normális? Főleg hogy a jelenlegi világítás nem kis része hőenergia formájában hasznosul, tovább fűtve a városainkat, végső soron a légkört. Ahogy az épületek szigetelésével, nem csak a fűtésen lehet spórolni, hanem kisebb hűtési igényre is lenne szükség. Ezzel megint csak a fogyasztási egyenetlenségek kisimítása felé tennénk egy nagy lépést, + nem fűtenénk a légkört sem feleslegesen. Ehhez a pazarló felhasználáshoz méretezni az erőművi kapacitásainkat normális dolog? Azért tiltani a szélenergiát mert a MAVIR lassan 10 éve leírta, hogy szabályozási problémák merülnének fel a jelenlegi kapacitás túllépése esetén (ami jelzem baromság volt már akkor is) . Mit is jelent mindez a gyakorlatban? A máskor olyan rettenthetetlen magyar állam, nem tudja rávenni az erőművek tulajdonosait (nem ritkán önmagát!), hogy rövidebb időre is bekapcsolják a gázerőműveiket, mert ragaszkodnak hozzá, hogy minimum 2-3 napig üzemeljenek ha már bekapcsolták őket (és persze vegyék át a termelt áramot tőlük). Mit tesz erre a kaszinótulajokkal, trafikosokkal, plakát cégekkel, sörgyárakkal oly erőszakos magyar állam? Tudomásul veszi! Nem kötelezi őket nemzetstratégiai érdekre hivatkozva, nem épít maga a stadionok helyett modern kis gázerőműveket szerte az országban, hanem megrántja a vállát és inkább betiltja a szélenergiát, és akadályozza a napelemek lakossági felhasználását, adókkal, szabályozási eszközökkel. Nemzetközi példák sora bizonyítja hogy 20-30%-s szél és napenergia arányok mellett is vidáman lehet üzemeltetni az elektromos hálózatokat, ha akarjuk. Nincsenek rendszer összeomlások amivel azokban az országokban is riogattak a "szakemberek" ahol ez már megvalósult.
pitcairn2 2017. 09. 28. 19:49
Előzmény: #693  kukutyinbenko
#696
ha az un. "megújulók" és az "atom" között kell választani akkor én egyértelműen az atomra voksolok, hozzátéve azt, hogy az elcseszett EU keretrendszer nélkül a fosszilis opció lenne a valóban racionális...
pitcairn2 2017. 09. 28. 19:48
Előzmény: #693  kukutyinbenko
#695
a burkolt támogatásokról se feledkezz meg:)
elemes
elemes 2017. 09. 28. 18:29
Előzmény: #693  kukutyinbenko
#694
semmiképp nem hasonlítható össze az esetlegesen termelő szélkerék egy alaperőművel. a villamosenergia nem csak megawattóra, hanem rendelkezésre állás is. és ezen hosszú távon is csak nagyon keveset lehet javítani.
kukutyinbenko 2017. 09. 28. 18:05
Előzmény: #690  pitcairn2
#693
Ha olvastad volna a belinkelt szélenergiás cikket, abban az áll, hogy VAN már olyan szélerőmű kishazánkban, ami támogatás nélkül, 15 Ft-ért tolja az áramot. Az új generációsok még hatékonyabbak lennének, mivel az utolsót is 2010-ben adták át idehaza, és azóta sem állt meg a technológiai fejlődés, sőt... Paks II. esetében a mesevilágba tartozó (csomó járulékos beruházással eleve nem számoló, + az eredeti terváron megvalósulással kalkuláló) számítás szerint is, bő dupláján fog termelni, ha megépül. Az állami mesevilágon kívüli számítások inkább min. 3-4x ennyivel kalkulálnak, de az angoloknál (ami perpill az egyetlen elérhető európai új építésű referencia) ennek 7-8x-t kellett garantálni a beruházóknak hogy belevágjanak, de már megy a nyüszítés a költségtúllépés miatt.
kukutyinbenko 2017. 09. 28. 17:51
Előzmény: törölt hozzászólás
#692
Pont nem, sőt a tervezetteket is visszalőtték. Viszont a szél és napenergiát nyomják ezerrel, már övék a világ legnagyobb telepített kapacitása napenergia területén pl.
hatosa 2017. 09. 28. 15:23
Törölt hozzászólás
#691
pitcairn2 2017. 09. 28. 15:08
Előzmény: #689  kukutyinbenko
#690
helyes, de akkor a "megújulók" sem érdemelnek semmilyen támogatást:)


kukutyinbenko 2017. 09. 28. 13:27
Előzmény: #688  pitcairn2
#689
Az milyen piac, ahol a gázvezetékeket, a gáztározókat az adófizetőkkel építtetik meg? Aztán a kész infrastruktúrán persze már érkezhet az olcsó gáz (már amikor a nagytestvér úgy látja jónak). Ezen az alapon valószínűleg nálunk is a szén nyerne jelzem. Ja hogy megfulladnánk? Éljen a szabadpiac!
pitcairn2 2017. 09. 28. 13:08
Előzmény: #687  kukutyinbenko
#688
ha békén hagynák a piacot akkor valszeg a gázerőművek nyernének... hatalmas előnnyel... olcsó energia = fosszilis energia az "atom versus megújuló" közdelem mindössze az EU klímapolitika által generált hamis narratíva...
kukutyinbenko 2017. 09. 28. 12:30
Előzmény: #686  kukutyinbenko
#687
A gondom ezzel az, hogy a szélenergia ellehetetlenítése jó eséllyel összefügg ezekkel a tervekkel is + a paksi bővítéssel. A MAVIR pedig csöndben hallgat, nyilván nem hallották még hogy a nap és a szélenergia elég jól kiegészíti egymást szezonálisan is (télen többet fúj a szél, kevesebbet süt a nap, míg nyáron fordítva), + a szél éjjel is fúj ha kedve szottyan. Nekik fontos lehetne a párhuzamos fejlesztése mindkét energiafajtának, de valamiért inkább lapítanak.
kukutyinbenko 2017. 09. 28. 12:23
#686
Eközben a napenergiában még a királyi vő és üzleti köre is üzletet lát. Remélhetőleg nem eu-s pénzből vagy kedvezményes állami hitelekből tervezik a beruházást. " Az egyik terület, ahol terjeszkedni kíván, az ingatlanfejlesztés. Emellett Polat a török Forbesnak azt mondta, öt éven belül 700 millió dollárt tervez beruházni Magyarországon a napenergiába, és 1000 megawattos kapacitást akar elérni – vagyis Polat mostani árfolyamon 183 milliárd forintért építene naperőműveket, amelyek majdnem négyszer akkora teljesítményre lennének képesek, mint az ország teljes tavalyi napelemállománya." link
kukutyinbenko 2017. 09. 28. 12:14
Előzmény: #682  kukutyinbenko
#685
" Az év elejétől pedig olyan szabályok léptek életbe, amelyek nem tiltják kategorikusan ugyan, de egyszerűen lehetetlenné teszik a turbinák építését. Ellehetetlenítő előírás például az, hogy minden új szélkeréknek legalább 12 kilométerre kell lennie a lakóövezetektől, miközben ilyen pont nem létezik az országban. .... Az elnök szerint a jelenlegi mintegy 330 megawattról akár 1200 megawattra is meg lehetne növelni a hazai szélkerekek áramtermelő kapacitását anélkül, hogy veszélybe kerülne a villamosenergia-hálózat működése. A kormányzat ugyanis elsősorban arra hivatkozva tagadja meg az engedélyek kiadását, hogy nehézségekbe ütközik az áramtermelésbe belépő, illetve kilépő szélturbinák teljesítményének kiegyenlítése az országos hálózatban. Ez egy-másfél évtizeddel ezelőtt akár igaz is lehetett, manapság azonban ez az érv nem állja meg a helyét. ... A szélparkokban előállított áramért manapság kilowattóránként hozzávetőleg 30 forintos támogatott árat fizetnek az átvevők, de vannak olyan turbinatelepek, amelyek már most 10–15 forintért, tehát piaci áron adják el az áramot. Különösen nagy gondot okozhatna a drága atomerőművi áram eladása a 2020–2030-as években amikor a tervek szerint egyszerre termel majd a négy régi, 500 megawattos és a két új, 1200 megawattos paksi reaktor." link
signal2
signal2 2017. 09. 26. 14:40
Előzmény: #681  Dehogynincs
#684
Kísérleti nyulak vagyunk: link "Nincs még egy olyan atomerőmű, ami ilyen lenne, és működik. Jelenleg nincs, de átadás előtt áll Szentpétervár mellett a Leningrád2-es blokk. Magát a konstrukciót ismerik, de ez egy újabb generációs, olyan, ami még nem működött sehol a világon, ebben komoly kockázat van." "Mint ismert, a finnek nem adnak engedélyt, hogy úgy épüljön náluk atomerőmű, ahogyan nálunk volt az hivatkozási alap. Az északi állam a hiányos dokumentációra és annak silány minőségére hivatkozva lépett vissza a projekttől."
Törölt felhasználó 2017. 09. 26. 14:01
#683
Jön a magyar napelemes tetőcserép 2017. szeptember 26. 13:20 nyomtatás Szolárcserép fejlesztésébe kezdett a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a tetőcserép felületébe integrált napelemek kifejlesztésében együttműködnek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME); az új cserép jövőre kerülhet kereskedelmi forgalomba. Egy tetőhöz nagyjából 200-300 ilyen cserepet kell felhelyezni a háztartás villamos energia szükségletének biztosításához - mondta Gódi Attila ügyvezető igazgató, aki ugyanakkor a termék várható árát egyelőre nem közölte. A tervek szerint a terméket Magyarországon fogják gyártani, de Nyugat-Európában is értékesítenék. A kutatás-fejlesztés másfél éve tart. A fejlesztéshez a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem elektronikus eszközök tanszéke biztosítja a mérnöki tudást, a laboratóriumi hátteret és a megfelelő mérési technológiát. A cég kapcsolódó tesztrendszere pedig fél éve működik Bólyban. A rendszert speciális szenzorokkal szerelték fel, online méri és naplózza a teljesítményt, üzembe helyezése óta leállás nélkül működik. A fejlesztéshez további tesztrendszereket építenek, a fejlesztési költségek jelentős nagyságrendet jelentenek - fejtette ki Gódi, pontos összeget azonban nem mondott.
kukutyinbenko 2017. 09. 26. 12:13
Előzmény: #681  Dehogynincs
#682
Ha mégis áterőszakolják Paks II-t, és megvalósul a borítékolható csődtömeg, ennek a jóembernek nem lenne szabad megúsznia letöltendő nélkül...
Dehogynincs
Dehogynincs 2017. 09. 26. 11:36
#681
Paks 2: szinte minden az oroszok mellett szólt az államtitkár szerint link Miért a VVER-1200 technológiát választotta Magyarország a Paks II. projekt megvalósításakor? link Oroszbarát államtitkárunk szerint jó társsal megyünk az úton. A többség szerint meg rossz úton járunk rossz társsal. Mi abban a meglepő, hogy a a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár Paks2 mellett érvel? Bős-Nagymaros mellett is sok kollaboráns érvelt. Az is sokba is került nekünk.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek