Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 16. 12:25

A többség elutasítja Paks II.-t  

Ugrás a cikkhez
A magyarok 60 százaléka elutasítja Paks II orosz állami vállalat által, orosz hitelből való megépítését, és kétharmada a megújuló energiaforrásokat részesítené előnyben - derül ki A Medián 2014 decemberében készített, reprezentatív...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210254
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
bigyula 2015. 02. 19. 11:35
Előzmény: #339  elemes
#340
Nem nézlek hülyének, csak az az érzésem, hogy direkt nem veszed figyelembe, hogy egy cég és az állam nem ugyanolyan szereplője a piacnak.

A "nagy cégek" a piacon egymással versenyeznek, és ebből kifolyólag az üzleti titkaik féltett kincseik. A magyar állam pedig megrendelőként/fogyasztóként piaci szereplő (meg persze szabályozóként), de nem folytat piaci versenyt a vesenytársaival, mivel nincsenek. Ráadásul a közös pénzt költi, míg a "nagy cégek" a tulajdonosok pénzét költik.
elemes
elemes 2015. 02. 19. 11:28
Előzmény: #335  bigyula
#339
nem kell hülyének nézni egymást :)

én csak annyit tettem, ami a tudományos világ egyik alapja: megkérdőjeleztem egy széles körben igaznak tekintett tételt. nem akarom személyemet Einstenhez hasonlítani, de ilyen megkérdőjelezésekből született a kvantummechanika és a relativitáselmélet.

tehát a Vodafone tulajdonosai (részvényesei, akik a menedzsmentet megszavazzák) nem tartják szükségesnek a teljes transzparenciát, sőt, a nagy cégek általában rendkívül kis mértékben transzparensek. számomra ebből úgy tűnik, a transzparencia NEM versenyelőny. sőt, a nagy cégek általában eszméletlenül titkolózóak, azt gondolnám, hogy erős bizonyítékok szólnak a transzparenciával szemben.

nem értek egyet a "magyarország részvénytársaság" megállaptással, de vannak olyan aspektusok, ahol egy ország lormánya és egy cég menedzselése hasonó: például a korrupciós nyomás tekintetében. a menedzser sem a saját pénzéről dönt, ahogy az állami hivatalnok sem. mégis, a nagy cégek nem a transzparenciában találták meg a korrupció ellenszerét.
bigyula 2015. 02. 19. 11:27
Előzmény: #337  Törölt felhasználó
#338
1. van

2. nincs "szeretett" kurmányom
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 11:26
Előzmény: #336  bigyula
#337
Van olyan, amit szerinted ez a kormány jól csinál/csinált?

Van olyan amit a szeretett kurmányod rosszul csinált?

:)
bigyula 2015. 02. 19. 11:20
Előzmény: #334  Törölt felhasználó
#336
Ez szerinte mi:

"Persze vehetjük is nyugat Európából, és fizethetünk is érte IMF-hitelből.."

Mer ez nem "rébuszokban" való beszéd, irányokról való beszéd, hanem konkrét kijelentés. És kicsit átfogalmazva mennyivel járunk jobban:

Persze vehetjük is az oroszoktól, és fizethetünk is érte orosz-hitelből..

Persze, a hitel sem orosz, hanem a hazai adófizetők pénze!
bigyula 2015. 02. 19. 11:16
Előzmény: #332  elemes
#335
"no ez az. a vodafone tulajdonosai, meg a többi nagy cég tulajdonosai nem tartják szükségesnek a nyilvánosságot -- belátják, hogy ebben a nagyságrendben a transzparencia már nem (feltétlenül) helyes, sőt, esetleg még csak nem is valós."

Te nem tudod/érted, hogy mi a különbség a KÖZPÉNZ és a magántőke között? A Vodafone-nak vannak piaci versenytársai. A magyar államnak ki a versenytársa?
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 11:14
Előzmény: #331  bigyula
#334
sorry, nem tudtam, hogy 1 bites vagy. Irányokról beszélek. Pl. arról, hogy egy Kurmány mondjuk kipengette volna a 930milliárdot az oroszoknak IMF hitelből, itt meg más történik. De szerintem nem vagy 1 bites csak nem akarod érteni. :)
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 11:12
Előzmény: #330  elemes
#333
Egyetértek, ám tegyük hozzá sokan mások írják le ugyanakkor saját véleményüket kész tényként pro és kontra.., szóval nem látom kirívónak az esetet.
elemes
elemes 2015. 02. 19. 11:12
Előzmény: #328  bigyula
#332
"Aprócska icipici különbség: a Vodafone nem közpénzt költ"

no ez az. a vodafone tulajdonosai, meg a többi nagy cég tulajdonosai nem tartják szükségesnek a nyilvánosságot -- belátják, hogy ebben a nagyságrendben a transzparencia már nem (feltétlenül) helyes, sőt, esetleg még csak nem is valós.

győzz meg engem, hogy ezek a nagy cégek mind helytelenül vélekednek a transzparenciáról.
bigyula 2015. 02. 19. 11:11
Előzmény: #329  Törölt felhasználó
#331
Megint tévedésben vagy, azaz süket dumát nyomsz: az IMF nem finanszíroz atomerőmű építést/fejlesztést.

Hogy is volt tegnap? Az "almát a körtével"?
elemes
elemes 2015. 02. 19. 11:09
Előzmény: #329  Törölt felhasználó
#330
"Majd az idő megválaszolja."

igen, ezért csodálkozom egy kicsit, amikor határozottan leírod, hogy előre. ez (számomra) azt mondja, hogy neked tetszik az irány. de az itt beszélgetők nem mindegyikének tetszik.

tehát most ott tartunk, hogy vannak szubjektív értékelések.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 11:07
Előzmény: #327  elemes
#329
Majd az idő megválaszolja. Energiatermelés ill. elosztás terén nem baj ha stratégia jelentőséggel bírunk Európa térképén. Persze vehetjük is nyugat Európából, és fizethetünk is érte IMF-hitelből.. ;)
bigyula 2015. 02. 19. 11:04
Előzmény: #324  elemes
#328
"Mégis az történik, hogy amikor a Vodafone megbízza a Huawei-t a 3G hálózat bővítésével, akkor a Huawei nem hozza nyilvánosságra a sem alvállalkozókat, sem a szerződések összegét. "

Aprócska icipici különbség: a Vodafone nem közpénzt költ... Pont ez az egyik legnagyobb problémám a fityesszel/kúrmánnyal, hogy a sajátjukként bánnak, a sajátjukként tekintenek a közpénzre, és úgy gondolják, hogy senkinek semmi köze hozzá, hogy mikor, és mire költik...
elemes
elemes 2015. 02. 19. 11:03
Előzmény: #323  Törölt felhasználó
#327
"lépett egy hatalmasat előre"

mondjuk inkább: lépett egy hatalmasat.

hogy előre vagy hátra... én nem tudom.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 11:01
Előzmény: #325  sanka
#326
pontosítasz pls.?
sanka 2015. 02. 19. 11:00
Előzmény: #323  Törölt felhasználó
#325
Elvakult butaságokat írsz!
elemes
elemes 2015. 02. 19. 10:58
Előzmény: #322  bigyula
#324
nem, ez nem indok :)

Mégis az történik, hogy amikor a Vodafone megbízza a Huawei-t a 3G hálózat bővítésével, akkor a Huawei nem hozza nyilvánosságra a sem alvállalkozókat, sem a szerződések összegét.

Mert ebben a nagyságrendben a szerződések már nem így köttetnek. Ha a Huawei elhasal, nincs az a kötbér, ami a Vodafone számára vigaszt nyújthatna a piaci részesedés csökkenése, a cég imidzsének romlása miatt. És most egy atomerőmű egy százalékánál kisebb összekről beszéltünk.
Törölt felhasználó 2015. 02. 19. 10:56
Előzmény: #321  bigyula
#323
Nem tudom felntűnt-e, de itt vitorlából való szélkifogás tényállása forog fenn. Merkel és Hollande azonnal ugrottak Miszkbe tárgyalni, amikor kezdett komolyra fordulni a helyzet. Orbit csak egy első fecske a történetben remek időzítéssel/diplomáciai érzékkel -jobbal mint a szappanopera sztár nagykövetünk.. bárhogyis ajnározza a ballib média:)- lépett egy hatalmasat előre. Viszont ezeket a dolgokat azok sosem fogják felfogni, akik csicskák ill. gyarmat akarnak lenni. :)
bigyula 2015. 02. 19. 10:51
Előzmény: #319  elemes
#322
Ez bármikor bárhol előfordulhat a piacon. Szerinted ez indok-e arra, hogy ne legyen semmi átlátható? Akár a teljes költségvetést is lehetne titkosítani, mert miköze az adófizetőnek ahhoz, hogy mire is költi a pénzét. Meg az sem jó, ha tudja, mennyit is szednek be tőle...

Az, hogy a polgármester (vagy a döntéshozó) rosszul döntött - mer ebben az esetben ez is felmerülhet szerintem -, nem idok a teljes átláthatatlanságra.
bigyula 2015. 02. 19. 10:47
Előzmény: #316  Törölt felhasználó
#321
Nem tudom, hogy feltűnt-e, de kedden viki kötött "vérszerződést" Putyinnal... a nevünkben...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók