Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ehe
ehe 2024. 01. 05. 11:00
Előzmény: #214194  slash
#214200
Ennél 100x több pénzt szórtak ki a választások előtt, már elfelejtetted, te már nem kaptál? :)
Arra mindig lesz pénz, amire nagyon akarják.
Törölt felhasználó 2024. 01. 05. 10:51
Előzmény: #214193  Mr.T
#214199
troll
nexthor 2024. 01. 05. 10:51
Előzmény: #214197  gorgeri
#214198
Vakon van az ügyvezető úr, de legalább is erős csőlátásra vallanak a megállapításai. Erre utal az hogy a saját 10 fős buborékjából indul ki, illetve az a megállapítás is hogy a Hays adataiban ne lenne benne külföldi cég magyar leányvállalatának (külföldre) dolgozó munkavállalója (mint ahogy magát is definiálta). Nyilván ilyen lehet benne a Hays statisztikában, amennyiben az adott cég fejvadászt bíz meg a toborzással (van ilyen). A Hays adatai inkább annyiban torzítanak, hogy mindig egy évvel késleltetett piaci állapotot mutat, ami a jelenlegi inflációs helyzetben mutathat alacsonyabb bérszintet a jelenleginél.
gorgeri 2024. 01. 05. 10:41
Előzmény: #214193  Mr.T
#214197
A Hayst leggyakrabban éppen az a vád éri, hogy felfelé torzít és szinte senkinek nem elérhetők az ott szereplő magas fizetések. Pedig de, csak nagyon keveseknek. Az pedig, hogy mik vannak benne a felmérésben, kiderül a módszertanból. Bár tény, hogy túl nem szofisztikálják a dolgot.
Az alatt mit értesz, hogy nincsenek benne a külföldre dolgozók? Hogyan definiálod a külföldre dolgozást? Az IT cégek jelentős része egyáltalán nem a magyar piacra termel, az általában csak egy kis szeletet a tortájuknak. Kivéve persze a NER cégeket, de azok is igyekeznek legalább régiósan terjeszkedni.
Freszelés 2024. 01. 05. 10:35
Előzmény: #214194  slash
#214196
azt el tudom képzelni, hogy  majd kifizeti jelképesen 1-2 diáknak / iskola, akik persze valami szakiskolát végeznek
gorgeri 2024. 01. 05. 10:30
Előzmény: #214192  berlini
#214195
Bocsánat, de a lakásárak erősödését mire alapozzuk? Emlékszem anno Pistike hozta az OTP-s otthontérkép, vagy hasonló nevű cikket. Az az egy olyan forrás volt, ami szerint nőttek az árak, de minden más forrás arról számolt be, hogy nem változtak az árak tavaly Budapesten, hanem stagnáltak. Legutóbbi Dellás Balogh Laci interjúban ő is azt mondta, hogy nem változtak az árak. Ha megnézed az ingatlan.com hirdetési ár statisztikáit, akkor szintén az látszik, hogy 2022 őszén lépte át a 950e/m2 árat a budapesti átlag hirdetési négyzetméterár és most is 960e/m2-en áll. Főleg ismerve azt, hogy mennyire nőttek közben az alkuk, nagyon hihetetlen az, hogy valójában hogyan nőhettek az átlagos tranzakciós árak, ha a hirdetési árak stagnáltak?
Forrás: https://ingatlan.com/budapest
De a jó hír, hogy van olyan magyarázat, ami szerint mind az OTP-s adatok(, amik végső soron részleges NAV adatok), mind az Ingatlan.com adatok igazat mondhatnak annak ellenére egyszerre, hogy mást álltanak. A magyarázat pedig az összetétel hatás: egyszerűen azért magasabbak a tranzakciós árak, mert arányaiban sokkal inkább eltolódott a tranzakció a felújított ingatlanok irányába. Viszont ez természetesen azzal is jár, hogy az átlagár magasabb, mint egy éve, de az átlagos ingatlan minőség is egyszerre.
Egyébént én nem próbálok jósolni, inkább csak követem a piacon jóval járatosabb emberek jóslatait. Ez alapján 5-10% közötti áremelkedésre számítok 2024-ben. A PMÁP a nagy kamatokat meg 2025 különböző pontjain fizeti ki egyébként, tehát tömegével idén a megjelenésére az ingatlanpiacon nem számítok. Bár meglepő lesz, de tömegével máskor sem, mert nem teljesen egymás alternatívái megtakarítási/befektetési szempontból.
slash 2024. 01. 05. 10:26
Előzmény: #214182  tihamer
#214194
"Ősztől ingyen kaphatnak jogsit a hazai középiskolások"
Drága Jó Tihamér, 
Te ezt elhiszed? Mégis mibű? Tavaly fizettem ki a nagyfiam jogsiját több mint 5 kiló volt úgy hogy mindenből elsőre átment! Hónapkon át minden héten megállt az asztalom mellett: "Fater, adj egy százast kell a vezetésre" Már remegtem a végén. Vitte az oktató a hasitasi lovét mint a cukrot! Az egyik vizsgadíjat lehetett visszaigényelni valami 25ezret. Na, bumm. Szerinted 2024ben mennyi lesz egy jogsi? Bőven 6 kiló felett! Kurvára nem fizeti ki az állam sem most sem akkor. Hangulatjavító semmis ígéret. 
Mr.T 2024. 01. 05. 10:18
Előzmény: #214189  gorgeri
#214193
A Hays lefele torzit, a sajat ugyfelkoruket veszik alapul. Ebben nincsenek benne a kulfoldre dolgozok.
Nyilvan nem kovetem a teljes evfolyamom sorsat, csak kb. 10 emberet.
berlini
berlini 2024. 01. 05. 10:17
Előzmény: #214166  Gaguse
#214192
Tavaly azon kevesek közé tartoztam, akik nem vártak 20-40%-os esést, de Budapesten sem számoltam egy 12-14%-os áremelkedéssel, ami persze reálértékben lakásár csökkenést jelentett volna.
Én azt gondoltam, hogy egy pár százalékos lecsorgás lesz.tt is
Erősebben esnek a kevésbé keresett lokációjúak és az energetikailag kuka lakások.
Nos idén jönnek az EUs pénzek - amelyek nélkül mint kiderült unortodoxia nem működőképes - és lesz egy pár százalékos GDP növekedés, ami reálbér emelkedést hoz. Ez beindithatja a keresletet a CSOK+ -al megtámasztva, különös tekintettel arra, hogy a csúcs hitelkamatokhoz (9%) képest ma már lehet 6% körül is hitelt felvenni (ha a kockázati profil ezt megengedi.)
Korlátozza az ingatlanvásárlási ingert a befektetői csoportnál, hogy Idén végre hozza az államkötvény azt amit már 5 éve várnak az ebbe fektetők. Azaz az inflációt meghaladó hozamot. De a 2. félévben már sokan elgondolkodnak azon, hogy jövőre ez a kamat akár 7% alá is lemehet. Aminél (ahogyan láttuk) a lakásárak még recesszióban is erősebben nőnek. Igy a rekord államkötvény hozam ellenére legkécőbb az év vége fele a befektetői vásárlások is nőnek majd szerintem.
Mindebből szerintem egy minimum 10%-os áremelkedés kijöhet, ami ha beindul a "lemaradok a vonatról" pánik, akár 15% is lehet. (Mindez persze csak azokban a lokációkban igaz, ahol tavaly áremelkedés volt. A többinél az áremelkedés akár el is maradhat annak ellenére, hogy ott nem a 600 ezer ft/m2 feletti árkategóriáról beszélünk, hanem a max 200-300 ezer Ft-osról.)
A hugom is most tervezi a Dózsakerti sorházát meghirdetni. (Féléve üres, mert felköltözött Budapestre.)
Mr.T 2024. 01. 05. 10:16
Előzmény: #214187  bpwjk
#214191
Magyar alkalmazotti, a leanyvallalat alkalmazottja vagyok.
Freszelés 2024. 01. 05. 10:05
Előzmény: #214186  Mr.T
#214190
"BME VIK felvételi eredmények összefoglaló 2023 A VIK-en alapképzésben 1205 ... kezdheti meg tanulmányait"
Szóval a műszaki képzés terén az országban a legnívósabb egyetemén végül egy ~1000-es fő kezdőlétszámból végül néhány csíp meg mondjuk ilyen pozikat. Hát mit mondjak. Akármennyire is ügyes valaki, azért inkább ellene fogadnék.
Bocs az offért, nem reagálok többet (önfegyelem, önfegyelem!!)
gorgeri 2024. 01. 05. 10:04
Előzmény: #214186  Mr.T
#214189
Parhuzamos valosagban elsz, rendkivul ritka az ilyen fizetes az IT-ban is. Megnezel egy Hayst, ott is 2.7M korul irjak a brutto maxot a legjobb devopsosoknak. Es nem, nagyon nem alkalmas barki jo devopsosnak sem. Mint ahogy eleve barmilyen jo ITsnak. Teljesen torz keped van a vilagrol. Esetleg a tobbi volt egyetemi evfoyamtarsadrol is van infod? Ha mondjuk egy BME-rol beszelunk, akkor legyen szo mondjuk 300 emberrol alsohangon. Ha 2-en keresnek jobban, akkor 297-en rosszabbul valoszinuleg. Kurva nagy makod van, becsuld meg es elvezd ki!
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2024. 01. 05. 10:01
Előzmény: #214186  Mr.T
#214188
4m Ft bruttot elhiszek neked, nettot nem. 
bpwjk 2024. 01. 05. 09:58
Előzmény: #214186  Mr.T
#214187
Magyar alkalmazottként lehet ennyit vagy számlázol USA-ba?
Mr.T 2024. 01. 05. 09:47
Előzmény: #214172  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#214186
én aztán senkinek nem akarok semmit "beadni". ezek szerint valószínűleg én élhetek párhuzamos valóságban, vagy az egyetemi évfolyamom volt extra, mert ketten is többet keresnek itthon nálam, mint az én 4m BRUTTÓm. Sima alkalmazottként, kisebb felelősségi körrel, mint én. Egyébként senkit nem akartam megbántani, értem, amit írtok, a triviális nagyon rossz szóhasználat volt részemről és félreérthető volt more gondoltam. Arra akartam volna utalni inkább, hogy semmilyen extra különleges képesség vagy végzettség, előzetes ismeretség nélkül is én és ismerősi körömben többen ennyit keresünk. És szerintem szinte bárkinek reprodukalhato, ha most 16-20 akkor pláne, de ha idősebb akkor sem hülyeség devopsozni elkezdeni akár... 
tihamer
tihamer 2024. 01. 05. 09:44
Előzmény: #214181  tihamer
#214185
Kíváncsi leszek a decemberi inflációs számra (6%?), és ezáltal az éves inflációra (17,7%?) is.
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2024. 01. 05. 09:41
Előzmény: #214183  unidentified user
#214184
Ausztria fele robbant egy nagyot, volt rola grafikon, meg minden. Ha valakinek megvan, tegye be pls
unidentified user 2024. 01. 05. 09:40
Előzmény: #214179  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#214183
Hol? Németország felé pl. 2019 óta egyensúlyban van a magyarok ki- és hazavándorlása, német állampolgárokkal együtt meg Magyarország felé költöznek többen (igaz utóbbiak zöme olcsó dunántúli falvakba települő ex-NDK nyugdíjas, munkaerőpiaci hatásuk elhanyagolható)
tihamer
tihamer 2024. 01. 05. 09:36
Előzmény: #214181  tihamer
#214182
"Ősztől ingyen kaphatnak jogsit a hazai középiskolásokA következő iskolai tanévtől ingyenessé válhat a jogosítványszerzés a fiataloknak, de egyelőre nem közöltek részleteket a törvényjavaslatról.Vezess.hu
Nagyon helyes.
Még több autó lesz.
Még több garázs bérlő, mert már alig van hely parkolni.
Garázs árak rakétáznak továbbra is.
🙂
tihamer
tihamer 2024. 01. 05. 09:31
Előzmény: #214174  Pistike12
#214181
Munkanélküliség 3,8-rol 4,2 %-ra növekedett.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek