Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
OlafGrof 2020. 05. 05. 12:29
Előzmény: #70571  hétszilvafás
#70580
Most am nezegettem alberleteket (eddig csak telkeket meg hazakat neztem) es a pofam leszakad mik vannak ott is olyan a szoras h nem hiszem el, egyesek nem ertem hogyan arazzak be az ingatlanokat...
De pl ezen most elkezdtem gondolkozni...
https://ingatlan.com/31460321
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 12:26
Törölt hozzászólás
#70579
Murdoch 2020. 05. 05. 12:11
Előzmény: #70575  hétszilvafás
#70578
Várj még nyugodtan, a java csak most jön. Most még sokan reménykednek abban, hogy visszaáll az airbnb piac is, de nem valószínű, hogy így lesz. Amint elfogy a türelem, sokan ki fognak szállni belőle. 
Rengeteg helyen csökkentették a fizetéseket, nem lesznek bónuszok, juttatások, béremelések, külföldi utak stb. Majd kiforrja magát ez, de kell hozzá idő.
hétszilvafás 2020. 05. 05. 12:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#70577
Ezt olvastam anno, nagy igazság. Csernok felnyitja az ember szemét. Mindent beleölni téglába és habarcsba, elég röhejes. Miközben nyugdíjra, gyerekek oktatására és elindítására is rakat zsé szükséges.
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 11:56
Előzmény: #70564  OlafGrof
#70576

"Valaki lejebb irta a sporolas helyett inkabb vegyel ki olyan draga alberletet amiben jol erzitek magatok, minden szempontnak megfelel"
Úgy tudom a várban olcsón lehet bérelni. A Bayer Zsóti tud segíteni albérlet keresésben ott.
hétszilvafás 2020. 05. 05. 11:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#70575
Köszi, próbálom olvasni a piacot. Eddig nem nagyon találtam el az irányt, ha már a shortos narratívát nézzük. Amúgy csökkenést várok én is, de az eddigiek alapján csodák nem lesznek. A megakadás óta (19Q3-tól 20Q1-ig) eltelt fél év, felturbózva egy vírusparával és gazdasági lassulással, erre a panelek estek valamennyit. A többi (általam figyelt) piacon minimális csökkenést érzékelek. Illetve az alapból túlárazottak lefelé tendálását, de azzal nem sokra megyünk. Na, mindegy, ahogy a vak is mondá', majd meglátjuk.
Murdoch 2020. 05. 05. 11:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#70574
Persze, de ekkor szállt el igazán az ingatlanpiac. Már az csoda volt, ha fél éven belül talált az ember szakit, az hogy mennyiért, az másodlagos volt. Most más szelek fújnak.
Swixx 2020. 05. 05. 11:44
Előzmény: #70570  Murdoch
#70573

Szerintem ne foglalkozz vele.
-
Pörög a turizmus? Felfelé mennek az árak.
Megszűnt a turizmus? Felfelé mennek az árak.
Sok ezren felveszik a csokot, bababvárót, személyi kölcsönt önerőnek? Felmennek az árak.
Lassan már mindenki felvette vagy nem hitelképes jóideig? Felfelé mennek az árak.
Jaj, meg persze hamarosan utolérjük a nyugatot, szóval bármi döccenő is jön addig, csak felfelé mehetnek az ingatlanárak.
-
Teljesen mindegy, mit mondasz.. ő eldöntötte, hogy miben akar hinni és kész. Hogy a komoly ingatlanosok már most a valós -10%-ról beszélnek, meg senki nem meri megtippelni az alját, az meg kit érdekel...
Bár ha jön valami jó kis közmunkás ingyenhitel, akkor még tényleg beindulhatnak az "elmaradt vásárlások".
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 11:39
Törölt hozzászólás
#70572
hétszilvafás 2020. 05. 05. 11:28
Előzmény: #70564  OlafGrof
#70571
Köszi, megfontolom. Esetleg jobb albi (mostani 13.ker 200 e) és további tőkegyűjtés, várva a piac lassulására. Vagy vétellel zárni a "shortot", realizálva a bukót, és engedni az álmokból, visszaszállni a földre. De hát az életminőség is számít, telnek az évek.
Murdoch 2020. 05. 05. 11:22
Előzmény: #70569  berlini
#70570
A nemzetközi turizmus, légiközlekedés tekintetében években kell számolni, az igazi csődhullámok csak most fognak kezdődni. Nem érdemes gyors talpraállásban reménykedni. 
berlini
berlini 2020. 05. 05. 10:57
Előzmény: #70509  hétszilvafás
#70569
Sokan abban reménykednek, hogy ez a járvány által beinditott válság végre leviszi a lakásárakat.
Ez szerintem csak akkor jön be, ha  a rendkivüli állapot fennmarad még kb 1 évig. Ekkor elfogy a potenciális eladók türelme , piacra dobják a lakást és beindul az árcsökkenés (gyorsuló módon.) Ennek én ma már kisebb esélyt adok mint 1 hónappal ezelőtt. Járvány tetőzött, gazdaság ujrainditása éppen megkezdődött. Igy nagyobb munkanélküliség valószinűleg már nem lesz. Hitelmoratóriumot akár még hosszabbithatják is és igy bedőlések sem lesznek, ami lökést adna a lakásárak csökkenésének.
Ha kivársz még egy-két évet, akkor esélyed van, hogy (átmeneti árcsökkenés után) a lakásárak legalább az infláció ütemével nőnek ujra. Sőt még rosszabb is jöhet. Esélyes, hogy az eddigi magas infláció tovább nő és a hitelkamatok ütemesen nőni fognak.
Tehát a lakások drágulnak és az egyre nagyobb hitelt nem fogod tudni felvenni a magas törlesztőrészletek miatt.
Alexander_Greybeard 2020. 05. 05. 10:54
Előzmény: #70567  buyandhold
#70568
Igen, kb. ugyanakkora vagyona van, minusz az infláció. Amiról te beszélsz, az az a veszteség, amit a befektetés hiánya generált. Megduplázhatta volna, de nem tette.
Az hogy mivel értesz egyet nem számít azokban az esetekben, amikor alapigazságokról van szó. Amíg pénz van, addig a vagyonod pénzben van kifejezve mert az az általános egyenértékes. Ha pénz helyett valami más lesz majd, akkor abban lesz kifejezve a vagyonod értéke.
Ha van két lakásod, az még nem jelent semmit, mert lehetnek Pécs egy-egy roszabb utcájában is és akkor az összértéke 8 millió sincs de úgy sem tudod eladni, szóval inkább 0. De lehet a Svábhegyen is két lakásod és akkor jelenleg 300-400 millió forint a vagyonod értéke. Ez később lehet 150 mFt vagy 550 mFt.
buyandhold 2020. 05. 05. 10:41
Előzmény: #70563  Alexander_Greybeard
#70567
igazad van...
azert a penzben valo ertek kifejezessel nem biztos hogy egyetertek:
ha van 2 lakasom, akkor mennyivel egyszerubb azt leirni hogy 2 lakas, mint havi szinten keresni az com-on, es atirni, hogy most eppen ennyit er. a jovedelem mar olyan, amire te gondolsz: a berleti dijakat viszont ft-ban tudom liszamolni...
vagy akinek volt anno 10 millioja, es mondjuk most is 10 van. anno vehetett volna velole egy lasast, most nem. Akkor ugyanakkora vagyona van mint volt? nincs oka bankodni?
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 10:38
Törölt hozzászólás
#70566
Murdoch 2020. 05. 05. 10:36
Előzmény: #70561  buyandhold
#70565
Megmutatnád hová lett a vásárló erő a fővárosban? Mert van vagy 50%-os visszaesés 2018-hoz képest. Hegyekben állnak az új építésű ingatlanok, hová tűnt mindenki? (nem, nem a járványról van szó) Van nem egy ismerősöm, aki új építésű ingatlanokban utazik, de a jelenlegi árakra már azt mondta, hogy köszi, de nem. Pedig simán vehetne többet is. Magad is írtad, ha csökkennek az árak, akkor vásárolni fogsz. 
OlafGrof 2020. 05. 05. 10:34
Előzmény: #70562  hétszilvafás
#70564
Valaki lejebb irta a sporolas helyett inkabb vegyel ki olyan draga alberletet amiben jol erzitek magatok, minden szempontnak megfelel, ha millas kereseted van akkor ez sima ugy kell legyen, varjal ki egy ket de akar tobb evet is es a tokeddel, es amikor lemmennek az arak jelentosen akkor vegyel.
(Az egyetlen ami balul sulhet el az ha nem mennek le az arak) viszont ha most kompromisszumot kodsz es veszel a csucson (mert h feljebb mar senki se josolja az arakat meg az itt elfogult pozicioban levo emberek se) akkor valoban veszteskent fogsz kijonni a tortenetbol.
Am en is most eldontottem h e melett teszem le a voksom, es varok ket harom evet is, ha kell. Pedig nekem nincs is ennyi jovedelmem. 
Alexander_Greybeard 2020. 05. 05. 10:30
Előzmény: #70559  buyandhold
#70563
Félreértesz. Nem anarchista vagyok. Nem a részvényeket akarom eltörölni.Nekem pl. soha nem volt 1 részvényem sem, mégis élek. Fedél nélkül már megpusztultam volna. Erre akartam rámutatni. Ráadásul fel is hoztam az albérletet, szóval nem az ingatlantulajdont népszerűsítem.
Az árakat mindig vissza lehet követni, fel lehet őket rajzolni egy folytonos vonalra az idő függvényében. Ezzel kár vitatkozni. Földhivatal olyan, mint a részvényjegyzék. Van olyan, hogy egy részvény értéke szinte nullázódik, de erre egy ingatlan is képes (lásd zsákfaluk esete pl.). Van olyan, hogy nő. Piac. Ez van.
És igen, vagyon = pénz mert pénzben fejezed ki a vagyonod értékét az aktuális piaci információk alapján. Csak aki tehetni, nem pénzben tartja a vagyonát mert akkor csökken az értéke.
Csupán annyi történt, hogy írtál valamit: "most targyaltuk ki, hogy ezt nem tozsde" és ezt valaki tételesen megcáfolta.
Kevés kivételtől eltekintve az ingatlanpiac pont olyan, mint a tőzsde.
hétszilvafás 2020. 05. 05. 10:25
Előzmény: #70550  sakal83
#70562
Ez jogos, talán az alapfeltevés is hibás volt, hogy 40+ m 4. ker újszerű, nagy lakásból lehet külsőbb (rosszabb lokációjú) 4. ker jó házba, esetleg agglo prémium házba menni 60+ m-ért. Néztünk is ilyeneket 18Q2, de a valóságban kiderült, nem is olyan jók azok, a hirdetések megtévesztőek voltak. Valami osztatlan volt, máshol telekméret behazudva, vagy felső emelt szétrohadva, stb. Simán lehet, hogy az igazán jó már akkor is többe került. Ez oktondiság volt részemről.
Budát, budai agglo nem is nézem, hiába magasabb presztízsű, jobb nem is látni azokat az árakat. Belvárost nem szeretem, lakás sem kéne ott. Vidékre mennék (Kom-Eszt, talán Fejér, Veszprém), de annyi HO nincs, gyerekek meg Bp kötöttek. Ezen megyéket is nézem azóta, meg Kom-Eszt származom.
buyandhold 2020. 05. 05. 10:24
Előzmény: #70557  Murdoch
#70561
hidd el hogy van vasarloero...ajjajj... nagyon is van...
en azt nem ertem, hogy ok, valakinek nincs penze, es akkor miert nem hiszi el hogy masnak attol meg lehet?
vagy akkor nincsenek penzes, gazdag emberek, nincsenek akik jol keresnek, jol megy a vallalkozas, jol fektettek be, ororkoltek, stb...
Ezen a forumon jellemzo, hogy mindenki azt hiszi, hogy en vagyok a legjobb, de nekem nincs eleg penzem, tehat senkinek nincs. Nem lehet hogy az alapallitas hamis? Csak kerdezem...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek