Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 11:33
Előzmény: #69259  Alexander_Greybeard
#69260
Jobban belegondolva 8 hónapja. Nagyon telik az idő. Na mindegy, lényegen nem változtat.
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 11:29
Előzmény: #69256  Murdoch
#69259
Nekem két ismerősöm is az elmúlt 6 hónapban vett lakást saját használatra. Kb. 40nm, az egyik budai panel, a másik agglo másfél szobás újépítés.
Mindketten buktak járvány előttig 2-3 milliót. De saját használatra az nem akkora probléma mert 20 év hitel. A nagyobbik gond az, hogy aggloban a társasház 8 lakásából csak 2 kelt el eddig összesen és 1 visszamondás is volt. Az értékesítés kb 1 éve megy de a ház még nincs kész.
Törölt felhasználó 2020. 04. 23. 11:25
Előzmény: #69255  Törölt felhasználó
#69258

A lakás vásárlása a magas ár miatt mindig is egyfajta bizalmi kérdés volt. Nagyon sokáig nem lesz újra meg a zemberek bátorsága ahhoz, hogy brutális mértékű hitelek mellett eladósodva vegyenek kégliket.
A kp-s befektetőket meg a sok bizonytalanság és a várható alacsony hozamok fogják eltántorítani.
Még sokan a 2014-19 rakéta korszak bűvöletében élnek, de hogy ebből hogyan következik az, hogy a vevők majd széttépik a kégliket, azt nem látom.
Azt elhiszem, hogy az eladók nem akarnak veszteséget benyelni még virtuális veszteséget sem a korábbi csúcs árakhoz képest.
Pedig fognak, csak ez idő kérdése lesz, amíg elfogadják az új árszinteket az eladók is.
Törölt felhasználó 2020. 04. 23. 11:25
Előzmény: #69186  Zoom1
#69257
Az utóbbi pár évben a tágabb belváros is sokkal intenzívebben nőtt ár tekintetében, mint a hegy.
Na egyébként itt szépen lefittyed már a VII ker, és már a vírus előtt:
https://www.ingatlannet.hu/statisztika/Budapest,%20VII.%20ker%C3%BClet
De egyébként szinte utolérte a VII átlagárba a XII-t.
Murdoch 2020. 04. 23. 11:18
Előzmény: #69254  Alexander_Greybeard
#69256
Értem, köszi. Kissé bízok még az őszi-téli időszakban, nem a móratórium utáni ingatlanokra pályázok, saját célra kellene. De ha addig nincs érdemi változás, várok tovább.
Törölt felhasználó 2020. 04. 23. 11:09
Előzmény: #69251  Murdoch
#69255
A kínálati oldal erősödése azért a jelenlegi helyzetben csalóka lehet,mert sokan eleve be se tették az eladásra szánt ingatlanjaikat a mostani inaktív szakaszban,így annak elvileg ha már lehet biztonságosan üzletelni meg kell jelennie mint többlet ,de azzal párhuzamosan a vevői oldal jelenlegi inaktivitása is meg fog szűnni,csak azt nem látod,kell pár hónap amíg letisztul a kép a több hónapos elmaradt tranzakciók miatt .
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 11:07
Előzmény: #69251  Murdoch
#69254
Az nagyon korai. Nagyfőnök azt mondta, hogy a tetőzés május 3. A következő 1 év hektikus lesz. Biztos több jó vétel lesz, mint általában de a valós árak akkor derülnek majd ki, amikor mindenki, aki tudott, visszament dolgozni és a banki moratóriumnak vége. Most aki zavarosban szeret halászni (melyik ingatlanhuszár nem?) annak lehet pár jó vétele. De a kockázat nagy. Én inkább ülnék a pénzen. 
Gaguse
Gaguse 2020. 04. 23. 11:03
Előzmény: #69252  Törölt felhasználó
#69253
ahham! utána nézek majd, jelentkezem ha már sok könyvet kiolvastam! :D Ember, aki hirdetni akar annak sok sikert, aki meg eladni az szépen lenyeli a békát és leviszi az árat! Simple!! 
Törölt felhasználó 2020. 04. 23. 10:59
Előzmény: #69246  Gaguse
#69252
Szerinted aki nem csökkent mert nincs beszarva az érzelmi alapon dönt,aki meg be van szarva és félelemből leviszi az árat az meg értelmi alapon.
Talán utána kellene nézned,hogy mit is jelent az ,hogy érzelmi alapú döntés,mert szemlátomást halvány fogalmad sincs róla,
Murdoch 2020. 04. 23. 10:59
Előzmény: #69245  Alexander_Greybeard
#69251
Persze, várok is, nem sürgős. Megvárom a május-júliusi lakáspiaci adatokat, aztán meglátjuk. Addig a gazdasági folyamatok terén is kiderül, hogy mire lehet majd számítani. Mondjuk ami még jobban érdekel, hogy addigra a kínálati oldal mennyire fog erősödni.
Gaguse
Gaguse 2020. 04. 23. 10:57
Előzmény: #69248  Törölt felhasználó
#69250
Igen, kiárazódtam nagyon! Sosem értettem az ilyen hozzászólásokat, mivel feltételezem, hogy aki itt jelen van a forumon nem a kenyérre valót kell kuporgattnia minden nap!  van 2 tehermentes ingatlanom, a többit tavaly eladtam, de nagyon kiárazódtam :D Alig bírok aludni is....:D
Toniba 2020. 04. 23. 10:55
#69249
Aki el akar adni annak engedni kell az arbol.
Azok vannak nehez helyzetben akik megvettek pl. egy panelt 30 millioert.
Rakoltottek meg egy par milliot.
Es most 42-ert akarjak eladni.
Na ok most vagy nagy bukoval kiszallnak es keresnek uj belepot vagy varnak es all a penzuk a lakasban.
Törölt felhasználó 2020. 04. 23. 10:55
Előzmény: #69204  buyandhold
#69248

"jo latni, ahogy vergodtok...sajnos orokre kiarazodtatok az ingatlanpiacrol, az unokaitok is berelni fognak,"
Én azt továbbra se értem, hogy olyan ember aki a saját bevallása szerint nem akarja eladni a lakását vagy a lakásait az miért vergődik egy fórumon azt bizonygatva, hogy márpedig lakásár emelkedés lesz???
Ha nem akarsz eladni, akkor nem mindegy neked? Miért fontos neked a lakásár magasan tartása, érthetetlen.
Old fel kérlek ezt a dilemmát, hogy miért is fontos neked a magas lakásár, amikor nem tervezed, hogy eladsz. Persze ha és amennyiben nem egy full kamu és kitalált minden, amiről írogatsz.
Törölt felhasználó 2020. 04. 23. 10:55
Előzmény: #69234  Alexander_Greybeard
#69247
Nem azt mondtam,hogy 2 évig tolják ki a moratóriumot egyből,hanem,hogy akár addig ha kell,logikus,hogy ez szakaszos lenne az éppen aktuális helyzethez igazodva mindig
Gaguse
Gaguse 2020. 04. 23. 10:54
Előzmény: #69245  Alexander_Greybeard
#69246
Nem baj, aki érzelmi alapon próbál üzletelni az alapból hülye :D Nem csökkentek, engem aztán nem érdekel mert majd én uralom a piacot! na az ilyen emberekből él meg az ingatlan.com, vehetik a kreditet 1 évig nyugodtan :D 
Alexander_Greybeard 2020. 04. 23. 10:51
Előzmény: #69243  Murdoch
#69245
Aki hónapok óta nem tudja eladni az ingatlanát és még emel is, az hülye. Piaci trendek elemzésekor nem a hülyékből kell kiindulni, mert hülyeség lesz a végeredmény.
Most várni kell 3 egymást követő hónapra, amikor van normális számú értékesítés, abból fog kiderülni, mi van. De ez még odébb van.
Murdoch 2020. 04. 23. 10:51
Előzmény: #69233  elemerorsos
#69244
Diósd, Törökbálint, XXII kerület, Kelenvölgy, Budaörs. Családi ház. Kb. -25% a mostani árakhoz képest.
Murdoch 2020. 04. 23. 10:47
Előzmény: #69231  elemerorsos
#69243
Árcsökkenést lehet, hogy nem látsz, pedig van:
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20200414/tovabb-csokkentek-a-lakasarak-ime-a-ksh-legfrissebb-szamai-425844
https://profitline.hu/Februar-vege-ota-57-szazalekkal-csokkentek-az-atlagos-fovarosi-ingatlan-arak-406596
Tudod miért emelnek árat? Mert a megnézések számából arra következtetnek, hogy a vevők sorba fognak állni. Pedig nem. De egyébként nem is értem, leírod, hogy 4-8 hónapja nem tudják eladni az ingatlanukat, milyen értékesítési idő már ez? Pár éve ez kb. két hét lett volna, akkor vajon mi a hiba...
yooio 2020. 04. 23. 10:47
Előzmény: #69235  elemerorsos
#69242
.... latom sikerult a lenyeget megfognod :)
Gaguse
Gaguse 2020. 04. 23. 10:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#69241
én olyan 10-15% os munkanélküliséggel számolok, és ez az optimista forgatókönyv. SZvsz sem V alakú lesz a pattanás, inkább ilyen kis v hosszú farokkal lassan emelkedő trendel. Meglátjuk, de nem lesz sok hitelképes vásárló. Tavaly minden második ingatlant hitelre vettek az emberek...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek