Topiknyitó: Törölt felhasználó 2011. 09. 12. 17:30

Nyilasi alap  

Rákerestem, ilyen topik még nincs.



Egy tőzsdén is kereskedhető, zárt végű befektetési alapról van szó. Az alapot Nyilasi Attila kezeli, aki blogjáról híresült el, amely címe:

link



Egy spekulatív alapról van szó, amelyet Attila kimondottan kockázatosnak tart, és nem ígér semmi biztosat, csak hogy jó esetben sokszorozódhat a befektetett tőkéje annak, aki benne marad. Lényegében egy hedge fundról van szó, ahol a fix költségen túl az alapkezelő sikerdíjat kap, így érdekelt a magas hozam elérésében.



Ami az érdekesség, hogy az első évben már volt -30% alatt is az alap. Attila már jó régen arról beszélt, hogy a "válság utáni"(idézőjel, mert szerinte nem lett vége a válságnak) kilábalás a tőzsdéken csak lufi, és nagyon sok shortba belement, amik aztán eleinte nem jöttek be. Már sokan leírták az alapot(köztük én is egy blogban, egyébként a bukó miatt hallottam róla először), amikor augusztusban megindult a tőzsdék lejtmenete, és ezzel meglódult az alap is, méghozzá felfelé. Most éppen +20%-ban van az induláshoz képest.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mage 2015. 11. 16. 21:20
Előzmény: #279  cintanyer
#280
Tudtommal a befektetési alapok veszteségét, vagy nyereségét amúgy se lehet egymással szembe állítani. Ha jegyezve vannak tőzsdén akkor lehet?
cintanyer 2015. 11. 12. 10:55
Előzmény: #260  salander
#279
Jól gondolod, de a Nyilasi alap jól megmutatta, hogy mennyire nem normális a bef. alapok kamatadó alá vonása, főleg a kockázati alapoknál.
Ha valaki kezdetektől TBSZ-en tartotta a Nyilasi 2015 alapot legalább 60% buktája van normál számlára átvezetve és nem állítható szembe semmi más árf.nyereséggel. Egy másik alapnál keletkezett 60%-os nyereségnél fizetünk mint a katonatiszt.
Egy cselt(?)talán lehet lehet alkalmazni úgy, hogy az alap felszámolása előtt egy 2020-as lejáratú TBSZ nyitásával a beker árral (100%) kerül a számlára. Van mit behozni alapon az időtáv nem zavaró egy megszüntetésnél sem.
Tibi0002 2015. 11. 11. 12:05
Előzmény: #277  pickpepe
#278
Áthoztam ide a témát:
link
pickpepe
pickpepe 2015. 11. 11. 11:52
Előzmény: #275  Tibi0002
#277
Zsiday Viktorék is Kft-ben kezdték a Plotinust, ha jól tudom. Később abból lett a Nyrt.
Kérdés: mekkora összeggel és hány fővel/taggal/ lenne érdemes elkezdeni egy Kft-ben?
Egyébként Kft-nek is lehet TBSZ számlája, ha jól tudom.
Tibi0002 2015. 11. 11. 11:30
Előzmény: #273  upgrayeddAKS
#276
A value investing alap kifejezetten hosszú időtávú, majdnem annyira ingadozna, mint egy index. :)
Tibi0002 2015. 11. 11. 11:22
Előzmény: #272  pickpepe
#275
Igen, gondolkodtam rajta. A Facebook csoportunk tagja egy srác, aki alapkezeléssel foglalkozik, és elég szigorú feltételeket írt, az alapján nem tudnék elkezdeni egy ilyet.
Kft. alapításának semmi akadálya, de ott nehézkesebb lenne a befektetők be- és kiszállása. A saját tőkémet kezelhetném kft. keretein belül, de annak csak akkor lenne értelme, ha lenne néhány üzlettársam, mert különben a TBSZ adómentességét semmi nem übereli.
A zrt. egy szinttel magasabb állapot. Az nyrt. lenne az ideális, de ahhoz legalább 0.5, inkább 1 mrd forint saját tőke kellene.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 11. 11. 11:02
Előzmény: #271  Tibi0002
#274
Egyébként egy olyan nagyságrendnél, amivel a Nyilasi alap gazdálkodott (több száz misi), már a kockázat porlasztásának is jobb a hatékonysága. A sok-sok részvény nyomon követésének is van "költsége", de ha az alap kb. 1 milliárdot kezel, akkor ez már minimális "effort" :)
Szóval sztem teljesen OK ötlet.
Előtte érdemes volna a trédeket teljes egészében nyilvánosságra hozni x évre visszamenőleg, és akkor a kisbüfik eldöntenék, hogy vesznek-e a bef.alapból, vagy hagyják magukat agyba-főbe szopatni az Opimusszal, KEG-gel, anyámtyúkjával :)
Eleve a sok hazai kisbüfi egyik nagy ódiuma a hazai kínálat preferálása: hiába vannak tele a világ tőzsdéi jobbnál jobb papírokkal, a legtöbb magyar speki meg befektető a hazai kínálatból választ igen gyakran. (Nem mondom, hogy kerülni kell a hazait, de itthon erősen limitáltak a lehetőségek.)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 11. 11. 10:54
Előzmény: #271  Tibi0002
#273
Én kifejezetten sok értelmét látom, elég sok időt megspórolnék én is vele :)
Ráadásul mindig elő-előjön egy-egy rövid távú befektetési igény, amikor nem tudok részvényt venni a rövid idő miatt, ami a pénz akkumulációja és felhasználása (vállalkozás, egyebek) között van. Ezt egy olyan alap, amiről eleget tudok, át tudná hidalni. Ráadásul nem kellene végignézni x számú bank y db ajánlatát sem :)
pickpepe
pickpepe 2015. 11. 11. 10:42
Előzmény: #271  Tibi0002
#272
Sztem sok jó meglátásod van, a blogodat is szoktam olvasgatni, így sztem nem biztos, hogy hülyeség lenne és ezt nem viccből mondom, gondolkodtál már rajta?
Tibi0002 2015. 11. 11. 10:28
Előzmény: #270  upgrayeddAKS
#271
Elindítom a Tibi value investing alapot. Csatlakozik valaki? :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 11. 11. 10:12
Előzmény: #255  kardkovacsi
#270
Sőt, az 5 éves átlaghozam -19% is volt, most meg "csak" -16 :)
(kerekített értékek)
Törölt felhasználó 2015. 11. 11. 10:10
Előzmény: #266  Törölt felhasználó
#269
Már nem érdekli a tőzsde.
totoro
totoro 2015. 11. 11. 10:09
#268
Tudom, hogy az ő nevével fut, de ha jól emlékszem a Concordé az alap. Ilyen eredményességet látva nem lehetett volna kirúgni a frászba, és megpróbálni legalább tompítani valamit a buktán? Nyilasi nyilvánvalóan alkalmatlan alapkezelésre, nem értem, hogy nem veszik ki a kezéből.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2015. 11. 11. 10:04
Előzmény: #266  Törölt felhasználó
#267
Lehet, hogy kifizette magának az idei "sikerdíjat" :)
Törölt felhasználó 2015. 11. 11. 09:51
#266
amúgy mit csinált ez a jóember, hogy a Dax messze nincs még a csúcson, de a nettó eszközérték közelíti a minimumot? növelte a dax shortot valahol lent?
gazmber 2015. 10. 21. 17:37
Előzmény: #264  salander
#265
Nos..a broki szerint ha feltörjük a TBSZ-t, akkor a pénzt+ értékpapirokat átvezetik ugye normál számlára, majd az adóbevalláshoz készítenek egy 'kimutatást'
melyen szerepel az
1.< átvezetett pénz és a nem realizált értékpapírok átvezetéskori 'piaci ára', vagy a bekerülési ár >, attól függően melyik a nagyobb,(tehát a nyilasi esetében a beszerzési ár vszeg) és
2.< a TBSZ-re korábban befizetett összegek és a futamidő közben kapott osztalékok >
- különbözete, mint adóalap, melyre, ha pozitív akkor 10% adót kell majd fizetni.
...ha jól értettem /értelmeztem
amire érdemes + figyelni(?), hogy ha volt korábban nyereséges ügylet és osztalék, akkor azzal szemben még TBSZ megszüntetése előtt célszerű lehet veszteséget beállítani, hogy a teljes pénzforgalmi egyenlege 0 legyen -ugyanis az itt keletkezett +/- egyenleget (a 10% adón túl) nem lehet adókiegyenlítés alapjába felhasználni. ...szvsz
salander 2015. 10. 20. 19:18
Előzmény: #263  mage
#264
A szolgáltató igazolása alapján kell bevallani.
mage 2015. 10. 20. 18:38
Előzmény: #262  salander
#263
Feltörésnél a szolgáltatót nem érdekli a hozzam, vagy veszteség, ők nem vonnak semmit. Neked kell az adóbevallásban feltüntetned, ha adófizetési kötelességed keletkezet, majd befizetni az adót.
salander 2015. 10. 19. 23:25
Előzmény: #261  herlas
#262
Praktikusan igen, elvileg ha lejáratod a TBSZ-ed az ötödik év végén akkor egyszerűen kifizetik a pénzt (és kirakják a megmaradt értékpapírokat a sima számládra, új bekerülési árral) és nem vonnak semmit. A TBSZ feltöréskor meg nettósítanak, azaz azt nézik hogy mennyi pénz ment be és mennyi jött ki. De lehet van szolgáltató, aki máshogy csinálja, mert finoman szólva nem egyértelmű minden ami a TBSZ-nél le van írva a törvényben. :D
herlas 2015. 10. 18. 23:18
Előzmény: #260  salander
#261
Ha így van, a tbsz decemberi felmondásával majd egy tőzsdei önkötéssel realizálni lehetne a veszteséget, ami már szembeállítható egyéb nyereséges ügyletekkel.
De ilyenkor mi lesz a korábban realizált jövedelmekkel illetve a más alapokon eddig keletkezett realizálatlan nyereséggel?
Összesítetten mínuszos tbsz feltörésekor vonnak bármiféle adót?

Topik gazda

Zabalint
4 2 2

aktív fórumozók


friss hírek További hírek