Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 08. 27. 09:43
Előzmény: #1459  pomperj
#1460
Üdv.
A véleményedre lennék kíváncsi. A Szír események mennyire tudnak szerinted ráerősíteni a QE-vel kapcsolatos szeptemberi döntésre?
1, A FED előveszi a taperinget és dönt a csökkentésről, nem befolyásoltatva magát a fenti eseményektől.
2, Ez egy újabb indok lehet a kivezetés megkezdésének lebegtetésére.

Köszi.
(linkeld be légyszi újra a website-odat,köszönöm)
pomperj
pomperj 2013. 08. 15. 16:44
Előzmény: #1456  Törölt felhasználó
#1459
Kituno osszefoglalas, kosz.

Az OTP ara szerintem lediszkontalta a jo hireket, es nem diszkontalta eddig a ket fo problemat: az Orosz-ukran NPL romlast, es azt, hogy egyszeri tetelek hoztak a netto profitjavulast.

Mar honapok ota irom, hogy az allamkotvenyek majus ota tarto aresese (=hozam emelkedes, itt a portfolio cikk:
link

hamarosan, elobb mint barki gondolna, ki fogja kenyszeriteni a FED es mas kozp. banok QE sorozat-manovereinek leallitasat, es egy kamat emelest.
Nincs mese, FED eros tenyezo, de a piac erosebb a FED-nel.

Az utolso par heten megint begyorsult az allampapirok esese, es most hozzzaadodik, hogy a reszvenypiacokon a preffereds-reszvenyek aresese is folytatodott, es mar majus ota osszejott a 10% zuhanas. Amikor PFF es SPY kozott ekkorara no a diszkrepancia, elobbutobb valamelyiknek engednie kell;
es most a TLT (allampapir eses) is a PFF mellett all.

A kulso piacok miatt OTP a GYj. napjan oriasi szembeszellel talalkozott.

Az ara hamarosan teszteli a 4000Ft szintet.
zodiac 2013. 08. 15. 09:25
#1458
Csányi úr szeretne még egy nagyobb pakkot eladni, lehet hogy a jelentést egy kicsit "megvariálták" a számvitel keretein belül,
nem sokára el fog adni, ahogy jönnek a vevők.

berlini
berlini 2013. 08. 15. 08:42
Előzmény: #1456  Törölt felhasználó
#1457
Egyetértek a megállapitásaiddal, csak egy fontos kijelentéseddel vitatkoznék, hogy
"Szerkezetét tekintve azonban egyértelműen romlik a gazdálkodás"
Ez igy nem igaz. Ilyen gazdasági környezetben növekedő nettó árbevétel az komoly siker.
A költségek emelkedése ellenére kimagaslóan jó a Működési költség/árbevétel arány (és bejelentették, hogy költségcsökkentési intézkedéseket hoznak még ebben az évben.)
Európa nem marad hosszú ideig recesszióban és az OTP relációk egy szolid emelkedést felülteljesitőként fognak követni. Igy minden leánybanknál komoly bevételi és nyereségnövekedés várható valószinűleg már a 4. negyedévtől.
Recesszióban miért csodálkozol az NPL90+ növekedésén?
Annak stagnálására és csökkenésére csak gazdasági növekedés, munkaerőpiaci javuló tendenciák, növekvő belső fogyasztás mellett lehet számitani az otp számára fontos országokban is.
Persze, hogy a kiugróan jó gyj nagy részét a csökkenő céltartalékolási szint okozta. Az viszont most is sokkal magasabb mint a konkurenciánál.
Vagy szerinted ugyanaz a helyzet, ha valaki a magyar OTP-nél a céltartalékolási arány 82-ről 80%-ra csökkenti, vagy (mint az FHB-nál) 55%-on tartja?
Szerintem és és föld a különbség.
Törölt felhasználó 2013. 08. 15. 07:46
Előzmény: #1455  berlini
#1456
A várakozásaim közül bejött:
- Az elemzői várakozásnál is nagyobb mértékben csökkenő kamatmarzs
- Tovább emelkedő NPL ráta
- Elemzői várakozás feletti működési költség növekedés

Nem jött be:
- Szinten tartott, vagy akár minimálisan emelkedő NPL fedezettséget vártam, de csökkentették a céltartalékolás arányát.
- Meglepő mértékű jutalékeredmény növekedés
- A korábbinál számottevően nagyobb állampapír és deviza árfolyamnyereség
- Váratlanul alacsony adófizetés.

Összességében ennél sokkal gyengébb eredményt vártam.

Aki csak a nettó eredmény nagyságát nézi annak számára kiugróan jó a gyorsjelentés és valóban indíthat egy nagyon rövid, legfeljebb pár napos emelkedést. Részben valóban függ a külföldi árfolyam alakulástól, de nagyobb mértékben függ attól, hogy a várható kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban lesz-e bejelentés.

Szerkezetét tekintve azonban egyértelműen romlik a gazdálkodás. Az eredmény egyszeri hatások sora és a csökkenő tartalékolási arány húzta fel. A nagyobb alapok erre valószínűleg nem kezdenek el bevásárolni. Az emelkedést felülről korlátozza a várható adósmentés. Pár napon belül valóban átlépheti a 4600-at, de semmiképp nem viszi át a 4800-at és hosszabb távon még akkor is csökkenés valószínűbb, ha 1-2 héten belül nem lesznek meg az adósmentés részletei.
berlini
berlini 2013. 08. 15. 01:49
Előzmény: #1426  berlini
#1455
A gyj.:
Jobb lett mint az elemzői konszenzus és annál is amit én vártam.
A 2. n.évre 41 milliárd Ft adózott nyereség az kifejezetten jó.
Pozitivumok:
-Működési eredmény 3%-os javulása, annak ellenére, hogy a hitelállomány tovább csökkent.
-A magyar OTP nyereségugrása (habár ez részben a céltartalék arány csökkenésével, azaz csökkenő céltartalékképzésével magyarázható, miközben tovább romlott a portfolio minősége.)
-Bulgár leánybank nyereségugrása, ami viszont szinte csak az indokoltnál is nagyobb céltartalékolási csökkenés következménye.
Negativumok:
- katasztrófális orosz leánybanki teljesitmény. Már nemcsak azért csökkent az elsőnegyedéves eredmény a harmadára, mert növekedett a nemteljesitő hitelesek aránya, hanem azért is mert már nem növekszik a fogyasztási hitelek mennyisége.
- a vártnál rosszabb ukrán teljesitmény (de ott legalább komoly növekedés a fogyasztási és hitelkártya hitelezésben.)

Igy az általam várt függetlenedés a magyarországi teljesitménytől nem következett be, sőt ezek után már nem várom két éven belül azt, hogy a csoporton belül a leánybankok teljesitménye összeségében meghaladja a magyarországi otp nyereségét.

Az viszont mindenképpen tiszteletre méltó, hogy a bank egy recessziós európai és magyar környezetben továbbra is szinten tudja tartani a nyereségességét, szorgalmasan folyik a bank saját tőkéjének és likviditásának emelkedése, tehát egy hitelfelvétel nélküli akvizició sorozat egyre könnyebben egvalósitható, ami a tőkearányos nyereséget (és a nyereségtömeget) a következő években növelheti. Szükség is van ezekre, mert öt év után el kellene már végre érni, hogy a volt jugoszlávia területén és Romániában a banki méret elérje azt a szintet amivel már végre nyereséget lehet megcélozni.
Mennyit ér az OTP ezután a gyj után?
P/E=10 (ez a konkurenciához képest még mindig 20-30%-kal alacsonyabb) alapon a bank már ma legalább 5000ft -ot érne.
Ha nem lenne a kavarodás a devizahiteles mentőakciót illetően.

Mire lesz ez elég holnap?
Egy kisebb long szvsz lehetséges a következő napokban 4600 fölé, amennyiben a külföld ezt támogatja (azaz nem lesz erős korrekció a következő napokban Európai és amerikai indexekben.)
Holnap (vagyis ma) azonban még a nyereségrealizálók a délelőtti árfolyamnyereséget eltüntethetik és igy a záró akár a tagnapi alár is eshet.
berlini
berlini 2013. 08. 13. 08:55
#1454
USA vegyesen zárt, de az ázsiai indexek stabilan (1-2%) pluszban és a DAX futures is 0,5%-ban pluszt vetit ma előre.
Ha jól tudom, ma lesz európai GDP adat.
Addig szerint stabil long (+1%-ig) és talán ennek hatására a BUX is pluszban lesz. Az OTP mostanában minden irányt erősitve visz, tehát szerintem ma megütheti a 4600-at, tekintettel a gyj várakozásokra is.
Törölt felhasználó 2013. 08. 12. 09:19
Előzmény: #1452  Törölt felhasználó
#1453
Rétvári Bence nyilatkozata tovább laposítja a "deviza hiteles" mentőcsomagot. Állítása szerint az árfolyamgátban lévők már megszabadultak a deviza hitel csapdából. Most csak azokon akarnak segíteni akin eddig nem segítettek. Kezd rossz bohozattá válni a FIDESZ féle "deviza mentés"...

Az árfolyamgátban ülök időzített bombán ücsörögnek ami pár év múlva fog robbanni. Forró őszre számítok, ha megint becsapják az érintett adósi kört!
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 20:54
Előzmény: #1451  pomperj
#1452
1) Nem egészen értelek egyet veled.

-Tehát az MNB beszámolónak része az intézményi beszámoló az intézményi működési rész. (Hogy az MNB mennyi bért, jutalmat fizet ki, mennyire jól közbeszereztet, takarékoskodik az árammal stb.) Itt nyilván az elnök, egy jó kontrolling rendszerrel az intézményi működtetést tudja racionalizálni. De elismerem ez egy csekély része a beszámolónak.
-A monetáris politika támogatja az ország gazdasági növekedését. Nyilván az árstabilitás és a pénzrendszer biztonságának prioritása mellett a monetáris politika támogatni tudja a fiskális szintű erőfeszítéseket. Aminek közvetett hatása lehet a gazdasági mutatók javulása, csődkockázat csökkenése, forrásbevonás költségeinek csökkenése. Itt közvetetten, de a végeredmény az MNB pl. kamat kiadásait, árfolyam veszteségeit is csökkentheti.
-A Monetáris Tanács konkrét döntései. A Tanács Simorékkal szemben az utolsó időszakban tartották, vagy csökkentették a kamatszintet (ami valljuk meg sikeresnek bizonyult, hiszen ezt követően is tudták folytatni a csökkentéseket) ezek a döntések az MNB kamatkiadásait számszerűen csökkentették!

2) Csak megjegyzem Bill sem túl sikeres mostanában...

3) Csak az nem mindegy kolléga mennyivel több kamatot kell fizetni. Mert ha a különbség csökken az eu fejlettebb részéhez képest már az is előre haladás!
pomperj
pomperj 2013. 08. 10. 20:19
Előzmény: #1448  Törölt felhasználó
#1451
Harom rovid megjegyzes:

1)A nemzeti bankok nyeresege/vesztesege nem Kuszaszem fantasztikus kepessegeitol, vagy “hazaarulok” armanykodasatol fugg, hanem a forras/eszkoz oldalak varhato kiadasainak/beveteleinek aranyatol.

Az MNB tartalekainak nagy resze allampapir, 3-7 eves lehet az atlag futamido. Mostanaban, ugy majus ota a 3-7 eves allampapirok ETF-jei kb. 3-4% arfolytam veszteseget szenvedtek el; a 20-30 evesek meg 15% felett. Nem ismerem MNB bond allomanyanak maturitasi letrajat, am azert az ovek se lehet sokkal mas. Valoszinuleg az eso trend nem fordul meg, es csak ebbol a tenyezobol az ev vegere, a szamviteli veszteseg boven nagyobb lehet 1-3Mrd USD-nel.

Szoval, csak ovatosan azzal a tervvel, hogy majd MNB idei nyeresege fedezni fogja a devizahitelesek mento-akciojanak koltsegeit, vagy annak egy reszere az less fedezet.

Sajnos mindannyiunk szamara, de sokkal valoszinubb, hogy jovo marciusban a varhato MASSZIV veszteseget kell potolni, nem a nyereseget eltuntetni. A Forint kamatanak lenyomasa, a FED halasztasa a tapering kezdeserol inkabb az MNB veszteseget noveli, mintsem csokkenti.

Egy eroszakos bond likvidalas ilyen kornyezetben tobb szazmillio EUR veszteseg realizalast tud okozni, ha a devizahiteles allomanyt hirtelen cashban fedezni kellene.

2)Pimco Bill Gross mar 2 eve szamos alkalommal publikalta velemenyet a (MNB tartalak allomanyanak min. 10-50 szereset kitevo) bond alapjainak penzugyi kilatasairol. Lenyegeben eltanacsol mindenkit az allampapir alapok, ETF-ek vasarlasatol, kiveve par extra helyzetet.

Nem kene azt hinni, MNB treasury jobban menedzsel, menedzselt, vagy majd fog, mint Bill.

3)Sajnos, errefele MINDIG tobb kamatot fizettek az utolso 200 evben, mint pl. Londonban. Nem fogadnek most se a forditottjara.

Ez nem hazafias hevulettol fugg. Matolcsyban lehet bizni, de alig hiszem, hogy vele a piacokon versengo masok ebben a mufajban nala gyengebbek lennenek.
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 19:35
Előzmény: #1448  Törölt felhasználó
#1450
Kolléga továbbra sem értem mi az, ami nem világos???

Remélem nem törvényszerű, hogy errefelé már örökké több kamatot fognak fizetni, mint a világ boldogabbik részén! Remélem nem törvényszerű, hogy a forint már örökkön örökké gyengülni fog a svájci frank, euróval stb. devizákkal szemben, mert különben ez az abnormális!!!

Matolcsynak úgy gondolom az előző vezetőket nehéz lenne nem túl teljesítenie, igen ennyire még benne is bízom...
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 19:29
Előzmény: #1447  Törölt felhasználó
#1449
Kolléga, dicséretes, hogy az MNB honlapján forgolódsz, de az almát ne keverd össze a körtével. Szerintem Te kedvered a realizált tényleges árfolyam/veszteség fogalmát, a nem realizált árfolyam nyereség/veszteség fogalmával. Tehát maradjunk abban, hogy visszakönyvelik, hiszen ennélkül negyedévenként vajon, hogyan értékelnék, újból és újból az aktuális árfolyam nyereséget/veszteséget?! Fejtsd már ki légy olyan kedves (Persze lehetőleg röviden.)!

Ami az önkormányzati adósságot illeti természetesen több irányból bevétel, és több sor érint az eredménykimutatásban:
Egyrészt van egy kamat bevétel része ez gondolom evidencia. Másrészt van egy része ami után ha céltartalékot képeztek ez felszabadítható, ez szintén növeli az eredményt. Sajnos nem érek rá kolléga, ez itt a nagy probléma, én elsősorban részvény befektetései okán írok ide, korrepetálni nem érek rá!

Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 18:25
Előzmény: #1445  Törölt felhasználó
#1448
"Egyelőre még nem biztos, hogy veszteséges lesz az MNB összességében. Ugyanis Matolcsy úr, pont arra megy rá egyes intézkedéseivel, hogy minél kevésbé terhelje az MNB az adófizetők pénzét, ha egy mód van rá, ne legyen veszteséges az MNB. Én bízom benne, hogy sikeresek lesznek! Egyáltalán nem törvényszerű, hogy egy Jegybank veszteséges legyen, ez sajnos Magyarországon jellemző, ahol a korábbi elnökök nem a nemzeti érdeket tartották szem előtt!"

Tényleg nem olvastad el amit írtam. Azt írtam, hogy:

"Az MNB alapból általában veszteséges, mert az eszközei túlnyomó részben devizába vannak, a forrásai meg főleg forintban. A deviza eszközök nem termelnek akkora hozamot, mint a forint források. Azzal hogy az EUR és dollár hozamok idén elérték a minimum szintjüket és emelkedésnek indultak, az MNB-nek devizában is vesztesége fog keletkezni a devizatartalékban lévő értékpapír állományán. Ezt tetézné a kedvezményes deviza eladás a bankok számára."

Örülök hogy bízol Kuszaszemben, de ezzel az erővel hozzátehetnéd, hogy nem csak a korábbi MNB elnökök voltak nemzetellenes, hazaárulók, hanem a legfejlettebb államok és jegybankok vezetői is. Hiszen ők nyomták alacsonyra a devizatartalékban meghatározó súlyú külföldi állampapírok kamatát. De most majd Kuszaszem megmutatja! Ő csökkenő árfolyamú állampapírok tartásával is tud nyereséget elérni. Mi több, lekörözi a jegybanki forint betétek kamatát. Egy aranybánya lesz lesz az MNB. Bill Gross a negatív hozamú Pimco alapkezelését át fogja adni Kuszaszemnek és beiratkozik hozzá szemináriumra.
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 17:53
Előzmény: #1443  Törölt felhasználó
#1447
"Tehát mérleg fordulónapkor technikai számlával szemben egyéb bevételként szerepeltetik a nem realizált árfolyamnyereséget, amit nyitó tételek között rögtön visszakönyvelnek!"

Ez egy gyöngyszem. Ezek szerint, ha valamit a következő évi nyitóban visszakönyvelnek, az már benne sincs a beszámolóban, nem is jelentkezik nyereségként vagy veszteségként. Sikerült forradalmasítani a számvitelt.

Egyébként megsúgom, hogy nem könyvelik vissza. Ott marad nem realizált nyereség, vagy veszteség állományaként. A következő évben nem az eredeti beszerzéskori, hanem az előző év végi árfolyamhoz képest számolják el a nem realizált nyereséget vagy veszteséget. Térden állva könyörgök: nézz már meg egy MNB éves jelentés!

Persze attól, aki június 23-án, az 1010-es hozzászólásban az alábbit fejtette ki, nem is túl meglepő:

"Az önkormányzati adósság állam által történő egy összegű visszafizetése a banknak bevétel, ennek megfelelően az eredménykimutatásában is megjelenik."

Kérlek, hogy ha majd ráérsz, számvitelből is taníts minket mester! De csak a "legalapvetőbb számviteli összefüggéseket"
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 17:29
Előzmény: #1444  Törölt felhasználó
#1446
Még annyival kiegészítem magamat, hogy természetesen én nem azt írtam, hogy a deviza adós mentés terhét teljes egészében az MNB viseli. Csak azt írtam le, hogy az MNB ebben tudja segíteni a bankokat, hogy a teher megosztása valamilyen mértékben megtörténjen a szereplők között, de nyilván a bankok fogják a veszteségek túlnyomó részét lenyelni!
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 17:18
Előzmény: #1442  Törölt felhasználó
#1445
Kolléga csak az elejét olvastam el hosszú okfejtésednek. Tehát az MNB gazdálkodása összességében nyereséges a profit nála marad, ha veszteséges hangsúlyozom összességében abban az esetben pótolja ki a költségvetés. Egyelőre még nem biztos, hogy veszteséges lesz az MNB összességében. Ugyanis Matolcsy úr, pont arra megy rá egyes intézkedéseivel, hogy minél kevésbé terhelje az MNB az adófizetők pénzét, ha egy mód van rá, ne legyen veszteséges az MNB. Én bízom benne, hogy sikeresek lesznek! Egyáltalán nem törvényszerű, hogy egy Jegybank veszteséges legyen, ez sajnos Magyarországon jellemző, ahol a korábbi elnökök nem a nemzeti érdeket tartották szem előtt!
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 17:07
Előzmény: #1441  Törölt felhasználó
#1444
Kolléga! Elnézésedet kérem, mert nincs se időm, se kedvem végigolvasni okfejtésed, és bekezdésenként megcáfolni.

Tehát hozzávetőleg mintegy durván 35-36 Milliárd euró az MNB deviza tartaléka. Ez az ismert deviza lakásállomány forintosítását könnyen elbírja.Nem tudom hogy jön ide az átlag árfolyam(?!), itt nyilván a legkorábbi beszerzéseket fogják figyelembe venni!

Pomperj kollégának leírtam a vonatkozó legalapvetőbb számviteli összefüggéseket, féligazságokat ne írjatok le, ha nem értetek hozzá!
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 16:57
Előzmény: #1440  pomperj
#1443
Nem egészen értelek kolléga úr?! Tehát mérleg fordulónapkor technikai számlával szemben egyéb bevételként szerepeltetik a nem realizált árfolyamnyereséget, amit nyitó tételek között rögtön visszakönyvelnek! Ezeket a műveleteket egészen addig negyedévenként megismétlik amíg nem lesz realizált az árfolyam nyereség/veszteség.

Valóságban természetesen biztosan van ilyen forrása az MNB-nek!
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 16:25
Előzmény: #1438  Törölt felhasználó
#1442
"Ez természetesen, nem ugyanaz, mint ha az adófizetők pénzéből pótolnák ki az árfolyamhatást!"

Sajnos az MNB árfolyamveszteségét a költségvetés állja. Csak az idei veszteséget nem az idei, hanem a jövő évi költségvetés. Ha olvasgatnál jegybanktörvényt ráakadhatnál a következőre:

16. § (1) Az MNB a külföldi pénznemben fennálló követeléseinek és kötelezettségeinek a tárgyév utolsó napján érvényes hivatalos árfolyamon történő értékeléséből származó árfolyamnyereséget, illetve árfolyamveszteséget a forintárfolyam kiegyenlítési tartalékába köteles helyezni.
(2) Az MNB a devizában fennálló, értékpapíron alapuló követelések piaci értékelése alapján megállapított különbözetet - a nyitóállomány visszavezetése után - a deviza-értékpapírok kiegyenlítési tartalékába köteles helyezni.
(3) Az (1) és a (2) bekezdésben meghatározott forintárfolyam kiegyenlítési tartalék és deviza-értékpapír kiegyenlítési tartalék az MNB saját tőkéjének része.
(4) Amennyiben az (1) és a (2) bekezdés szerinti kiegyenlítési tartalékok összege a rendelkezésre álló adatok alapján negatív egyenlegű, valamint ezen negatív egyenleg meghaladja az eredménytartalék és a mérleg szerinti eredmény pozitív összegét, akkor a negatív egyenlegnek az eredménytartalék és a mérleg szerinti eredmény pozitív összegét meghaladó mértékéig, illetve az eredménytartalék és a mérleg szerinti eredmény negatív egyenlege esetén a kiegyenlítési tartalékok negatív egyenlegének mértékéig a tárgyévet követő év március 31-éig a központi költségvetés az eredménytartalék javára pénzben térítést nyújt, amit a tárgyévi mérlegben el kell számolni.

Az MNB alapból általában veszteséges, mert az eszközei túlnyomó részben devizába vannak, a forrásai meg főleg forintban. A deviza eszközök nem termelnek akkora hozamot, mint a forint források. Azzal hogy az EUR és dollár hozamok idén elérték a minimum szintjüket és emelkedésnek indultak, az MNB-nek devizában is vesztesége fog keletkezni a devizatartalékban lévő értékpapír állományán. Ezt tetézné a kedvezményes deviza eladás a bankok számára.

Ha esetleg a 2014-es költségvetési javaslatig nem lennének meg a devizahiteles mentés főbb sarokszámai, akkor már abból is megtudhatjuk majd, hogy a költségvetés, vagy az MNB be akar-e érdemben szállni a veszteség viselésébe, hogy mit állítanak be ilyen címen a költségvetésbe.
Törölt felhasználó 2013. 08. 10. 16:04
Előzmény: #1438  Törölt felhasználó
#1441
Kedves korrepetitorom! Sejtettem, hogy nem ereszkedsz le számításaim helyességének ellenőrzéséig. Azonban az MNB devizatartalékáról nem kellene feltételezésekbe bocsátkoznod. Elég meglátogatni az MNB honlapját és kiderül, hogy:

- A devizatartalék átlagos beszerzési árfolyama 274,49 HUF/EUR volt 2012 végén az MNB beszámolója szerint.

- Az MNB június végi devizatartalékának 92 %-a értékpapír (állampapírok és nemzetek feletti intézmények által kibocsátott értékpapírok). A leglikvidebb eszköz, azaz a betétállomány június végén 2,8 milliárd EUR volt. Ez ugye fele sincs a deviza lakáshitel állománynak. Júliusra még csak az ismert, hogy a teljes devizatartalék 0,8 milliárd euróval csökkent. Az értékpapírok lejárati szerkezete csak 2012. végével ismert. Ez alapján lejáratig tartással inkább 6, mint 3 hónapos időtávon lehet megfelelő likviditást teremteni 1900 milliárd Ft lakáshitel átváltásához. Persze kényszer likvidálni is lehet a papírokat, de az eleve veszteség.

- A devizatartalék kizárólag euro, dollár, font és jen denominációjú eszközökből áll. CHF denominált eszköz nincs!!! Az MNB árfolyamkitettséget egyébként is csak euróban vállal: az egyéb deviza/euro keresztárfolyam kockázatát derivatív eszközökkel fedezi. Tehát ha CHF forrást akar teremteni a jegybank, akkor jelenlegi piaci áron kell vennie euróért frankot. Ezért a HUF/CHF árfolyam elmozdulásának azt a részét, ami az EUR/CHF keresztárfolyam változásából keletkezett az MNB veszteség nélkül nem tudja visszahozni. A valaha volt legalacsonyabb HUF/EUR árfolyam 230, ami ma 187 HUF/CHF-nek felel meg. Ha lenne az MNB-nek 230 HUF bekerülési árú eurója, akkor sem tudna 187 forintnál olcsóbb frankot előállítani veszteség nélkül.

- De természetesen nincs még 230 HUF-ért sem EUR eszköze az MNB-nek. Ha megnézel egy hosszú távú forint árfolyam ábrát, akkor láthatod, hogy csak egy rövid időre volt extrém erős a forint 2008 nyarán. Ebben az időszakban a devizatartalék egyik hónapban sem mutat érdemi növekedést, sőt 2008 március vége és 2008 október eleje közt összességében csökkent. Valójában a valaha beszerzett legolcsóbb EUR eszköz 250-255 HUF/EUR, azaz mai keresztárfolyamon 203-207 HUF/CHF időszakából származott, 2005-ből és 2007 elejéről, de az már rég nincs meg.

- A devizatartalék mozgástáblájából látszik, hogy az IMF/EU hitel előtti tartalék az elmúlt közel 5 évben teljesen lecserélődött.

- Ugyanez következik abból, hogy 5 évnél hosszabb futamidőre az MNB a tartalék kevesebb, mint 5 %-át vásárolta. Nincsenek már meg a válság előtt vásárolt EUR eszközök.

- Amúgy a devizatartalék legnagyobb részének nincs valós forint bekerülési ára, mert eleve devizában jutott hozzá az MNB. A forint bekerülési árral bíró tartalékrész önmagában nem fedezi a teljesen a deviza lakáshitel állományt. Csak a mindenkori átértékeléskor kapott forint értéke van.

- A devizatartalék mintegy fele az IMF/EU hitelcsomag lehívásakor, 2008 november és 2010. január között kerül az MNB birtokába, amikor a HUF/EUR árfolyam 260 és 310 között mozgott. A maradék nagy része deviza kötvény kibocsátásból származik.

Pomperj jól írta. A tartalékot folyamatosan átértékelik. Hogy mégis lehet beszerzési árról beszélni azért van mert ezt az átértékelést egy kiegyenlítési alap javára, vagy terhére teszik meg. Ennek a kiegyenlítési alapnak az egyenlegét osztva az év végi devizatartalékkal és a kapott arányban csökkentve az év végi árfolyamot, kehet kiszámolni az átlagos beszerzési árfolyamot. Pomperj helyes meglátása szerint a korábbi nyereséget folyamatosan elszámolták, így a 2012. végi 291,29 HUF/EUR árfolyamhoz képest adott bármilyen kedvezmény veszteségként jelentkezik.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek