Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
geza77
geza77 2021. 08. 27. 10:59
#7520
lehet e fokozni? már hogyne lehetne? Ki a legéletlenebb kés a fiókban?
Melyik a legnagyobb banánállam az alább felsoroltak közül?
zsákFO$rint   350.820   +2.270       +0.65% Kuna                   7.4887 +0.0034    +0.05% 
CSkorona         25.5380 +0.0130    +0.05%
Zlotyi                  4.5796 +0.0077    +0.17%
Román lei          4.9331 +0.0031    +0.06%
Indiai rúpia       86.8315 -0.2945     -0.34%
délafrikairand 17.5256 -0.0070      -0.04%
szerb dínár    117.570   +0.130      +0.11%
o. Rubel           86.9384 -0.3059      -0.35%
ukrán hrivnya  31.6546 +0.1121    +0.36%
Hol fosztják ki a legjobban a népet?
geza77
geza77 2021. 08. 27. 09:44
Előzmény: #7518  PusztaPutyin
#7519
elég izzadtságszagú már messziről.
https://imgur.com/a/0UeJUzB
  EUR/HUF   349.870    +1.320       +0.38%
  EUR/PLN        4.5743  +0.0024    +0.05%
  EUR/CZK      25.5340  +0.0090    +0.04%
  EUR/HRK        7.4851   -0.0001      -0.00%
Ez csak azért van, mert olyan jól teljesít az ország!!!
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2021. 08. 23. 23:27
Előzmény: #7517  geza77
#7518
Azt kihagyta hogy őt kinevezte? Mekkora színjáték.
geza77
geza77 2021. 08. 17. 17:05
#7516
euler 2021. 08. 16. 22:34
#7515
"Amennyiben a monetáris politikai szempontból releváns körülményekben nem történik valamilyen karakteres változás, realitássá válhat a 2 százalékot meghaladó forintkamat 3-6 hónap távlatában.
Ezzel pedig véget érhet a hosszú bűvészmutatvány a magyar gazdaságpolitikában, amelyet évek óta folytatott az MNB, és amely arról szólt, hogyan lehet mesterségesen és irreálisan alacsony kamatkörnyezetet teremteni a gazdasági növekedés serkentése érdekében, tekintet nélkül az inflációs folyamatokra és egyéb gazdasági realitásokra. 
Hiába voltak aranyévei a magyar gazdaságnak a koronavírus-járvány előtt növekedési szempontból, a jólét nem emelkedett ezzel párhuzamosan. A magyarok személyes fogyasztási szintje az Eurostat statisztikái alapján csak az EU átlag 67 százaléka. 
.
Amikor a jegybanki oldalról elhangzik az, hogy a kormányzati gazdaságpolitika felelős azért, hogy Magyarország felzárkózása nem volt kielégítő az elmúlt években, akkor érdemes lenne tükörbe nézni, és feltenni azt a kérdést, hogy a hazai monetáris politika kísérlete a kör négyszögesítésére (rendkívül alacsony kamatkörnyezet mesterséges fenntartása) mennyiben és hogyan változtatott a felzárkózási pályán. 
A forintleértékelődés – amely az elmúlt négy év alatt közel 15 százalék volt – és az Európa-rekord infláció például jórészt ennek a számlájára írható."
geza77
geza77 2021. 08. 11. 09:50
Előzmény: #7513  geza77
#7514

Azért a lengyelek idén tavasz óta csinálják, amit Malopcsyék 2018 választások óta!
De kezdők mi simán rájuk verünk gyengülésben is +80%-ot Csodásan mutatja gazdaságunk teljesítményét Nhemzethhy fhizetőeszkhözünkh a FO$rint ereje! Gratuláció az irányítóknak!
Eur/ FOSrint            355.515           +2.295       +0.65%
Kuna                     7.4962        +0.0005     +0.01%
Zlotyi                    4.5883         +0.0163    +0.36% 
Korona               25.3995        +0.0265     +0.10%
"Pénz: Csereeszköz. Általános értékmérő, amely az árucsere fejlődésének eredményeként jött létre. A történelem folyamán különféle áruk töltötték be a pénz szerepét, majd az árutermelés és a forgalom bővülésével mindinkább a nemesfémek, és ezek közül az arany lett az általános értékmérő, a csere eszköze. Erre tulajdonsággal tették alkalmassá: ritkasága miatt kis mennyiségben, nagy értéket képvisel: nem romlik, könnyen osztható, szép stb. Az arany tehát az a különleges áru, amely az általános egyenértékes, a pénz szerepét tölti be. A pénz lényegét az általa betöltött funkciók adják:
a) értékmérő (minden áru benne fejezi ki értékét);
b) forgalmi eszköz (az áruk cseréjét közvetíti);
c) kincsképző (alkalmas a felhalmozásra);
d) fizetési eszköz (hitelre történt vásárlás esetén a kiegyenlítéskora kiegyenlítés eszköze, továbbá fizetési eszközként szerepel olyankor is, amikor nem áruvásárlással van kapcsolatban (pl. adók fizetésekor, szolgáltatások díjaként);
e) világpénz (országok közötti fizetési kötelezettség elszámolására szolgál). Az áruforgalom kiszélesedésével szükségessé és lehetővé vált az aranypénz helyettesítése olyan pénzzel, amelynek saját értéke nincs. Ilyen a papírpénz."
geza77
geza77 2021. 08. 11. 08:31
Előzmény: #7511  Pistike12
#7513
Soros ismét támadásba lendült ma reggel:
https://imgur.com/a/K2uMQBR
csak a mádzsárokat bántcsa!
gépnarancs
gépnarancs 2021. 08. 07. 23:30
Előzmény: #7511  Pistike12
#7512
Nem az eur gyengült. A fosint, az csinálta. Nincs semmi az egekben, csak a  pannon lopás.
Pistike12 2021. 08. 07. 22:56
Előzmény: #7507  geza77
#7511
Soros. O a hibas. Az elemzők jók csak nem látták. Persze a szigorúan meg nem nevezett elemzők nem látták. Epp par nappal gyuri magyarazkodasa utan. A minden pandemia kifejezes különösen pikans ugy hogy a legutolso 100 eve volt es akkor meg vodorbe ment a kaki... Mondjuk talan feltunhetett hogy az eur tavaly 370ig gyengult a vilag legnyitotabb gazdasagaban tovabba bevezettek a feherites csodafegyveret sz online számlázást valamint az egekben van a nyersanyag es rezsi ar. Talan talan sejteni lehetett hogy nem dezinflacio lesz es a gonosz adocsalo ha adot fizet akkor a termeket dragabban adja😀 bar itt a portfolion is feltunhetett volna hogy csucsigat dontoget az adobevetel. :) 
Vidéki László
Vidéki László 2021. 08. 07. 21:08
Előzmény: #7507  geza77
#7510
Ez egy unortodox unország.
lohran 2021. 08. 07. 19:41
Előzmény: #7508  lohran
#7509
Meg persze a moratórium és társai
lohran 2021. 08. 07. 19:41
Előzmény: #7507  geza77
#7508
Az ok a kiosztott pénzek ,támogatások és a szinte ingyenhitelek.
Mind az inflációt okozzák
geza77
geza77 2021. 08. 07. 19:27
#7507
Európai csúcstartó a magyar infláció és az elemzők igazából nem tudják megmondani, hogy pontosan miért. Egy friss kutatás szerint egyenesen abnormális ez a fajta pénzromlás a kontinensen: a történelem során ugyanis minden pandémiát erőteljes dezinflációs nyomás követett, ami hosszú éveken át hűtötte az árakat. Most mégis éppen az ellenkezője történik.
https://www.portfolio.hu/prof/20210807/nem-normalis-ami-az-inflacioval-tortenik-magyarorszagon-495276
geza77
geza77 2021. 08. 06. 19:42
#7506
"A fő ok:  irtó gyenge a jó magyar forint a hanyatló nyugat sorosista eurójával szemben.
A 444 cikkéről a klasszikus vicc jut az eszünkbe:
***********************************************************
******- Elvtársak! Hol áll ma a kapitalizmus?              ******
******- A szakadék szélén.                                             ******
******- Helyes és pontos válasz. És a szocializmus?******
******- Már egy lépéssel előtte."                                    ******
***********************************************************
https://erosito.hu/content/2021/08/03/igen-jol-erzi-elkepeszto-tempoban-dragul-minden?utm_source=facebook.com&utm_medium=cpm&utm_campaign=l_eletszinvonal_ck-6&fbclid=IwAR3ahTQKRHcSgUSgXT-LVeQtqGkAqIr-JtsSfHwVx8OumsfRqxAPOCvFrHA
geza77
geza77 2021. 08. 04. 14:33
#7504

Éves összehasonlításban 1,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az euró zónában és 2,2 százalékkal az Európai Unió 27 tagállamra vetítve - derült ki az Eurostat friss adataiból. Ami hazai szemmel sokkal érdekesebb,
hogy Magyarországon az infláció  5,3 százalékos volt, magasabb mint bármelyik másik európai országban.
https://www.penzcentrum.hu/gazdasag/20210804/egekben-az-inflacio-magyarorszagon-europaban-peldatlan-merteku-a-hazai-dragulas-1116732
kjanek
kjanek 2021. 08. 02. 17:52
Előzmény: #7502  kjanek
#7503
Eszük ágában nincs bevezetni az eurót, megy a vakítás ezerrel. Árfolyam nyereségből lehet sok festményt, szőnyeget és szobrot venni, meg aluljárót építeni.
https://telex.hu/gazdasag/2021/02/23/szobor-szell-kalman-ter-arany-dinamikaja-csodaszarvas
geza77
geza77 2021. 08. 02. 07:13
Előzmény: #7497  PusztaPutyin
#7501
FORZA HUNGARY!!
Ismét új hét indul, mint megszokott a legrosszabb versenyző a legrosszabb pozícióban.
EUR/
FOSrint    359.090     +1.390     +0.39%
Zlotyi            4.5684  +0.0078    +0.17%
CSkorona  25.5165  +0.0705    +0.28%
Kuna             7.5011  +0.0063    +0.08%
"Jaj de nagyok ezek a hullámok,       Andi."
"Mindennek van vége, már ha feltéve, ha hogy elkezdődött.."

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek