Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2021. 07. 29. 13:55
#7500
az arcnak le kell szakadnia, 358,2-nél ilyet szólnak
lohran 2021. 07. 26. 19:50
Előzmény: #7497  PusztaPutyin
#7499
Amig Tolcsyék 0,000000% okat emelnek ,kb 5% alapkamat köllene 6% körüli inflára.
Továbbá nyomják ki ezerrel az ingyen hiteleket,támogatásokat.
Ez csak gyengít.
Elemence 2021. 07. 26. 19:50
Előzmény: #7497  PusztaPutyin
#7498
A végtelenbe és tovább!
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2021. 07. 26. 18:30
Előzmény: #7496  geza77
#7497
meddig akar ez a szar forint gyengülni vajon, már unalmas
geza77
geza77 2021. 07. 26. 14:32
#7496

eur/
HRK              7.5236           -0.0111      -0.15%  Erősödés
czk              25.6525          +0.0115     +0.04% gyengülés
pln                4.5921           +0.0242     +0.53% gyengülés
FOSrint    362.195             +2.325       +0.65% gyengülés
HUN lopnak a legjobban?
ts3 2021. 07. 19. 10:29
Előzmény: #7494  Dt74
#7495
augusztus 20-i hétvégére jó lesz a balcsi
Dt74 2021. 07. 19. 10:28
Előzmény: #7493  ts3
#7494
Minek, Balaton az szebb és még a lángos is olcsóbb...ja nem:)))
ts3 2021. 07. 19. 10:25
Előzmény: #7492  PusztaPutyin
#7493
szegény magyar ember így menjen Ausztriába és Olaszországba nyaralni.
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2021. 07. 19. 10:23
#7492
360 felett vagyunk.
lohran 2021. 07. 16. 18:28
#7491
Úgy làtom Tolcsyék folytatjàk az eltocsiékjaikat a plebs meg szarvaz a fineszre.
geza77
geza77 2021. 07. 16. 17:35
#7490
Eur/Fo$rint        359.650     +1.250       +0.35% 
Eur/L.Zlotyi           4.5810   +0.0029     +0.06%
Eur/Cs. korona    25.5245   -0.0095     -0.04%
Eur/ H Kuna           7.5025   +0.0138    +0.18%
Kellőképpen érzékelhető a romlás mértéke a többiekhez képest?
geza77
geza77 2021. 07. 16. 12:26
#7489

Ez is magáért beszél. 2020.01.01 óta kinek mennyit gyengült a fizetőeszköze, a Lengyelek csak idén tavasszal kezdték amit Orvbán Malopcsy már 2018 óta, de még így is lemaradásban vannak.
Vagy csak nem akarják kifosztani teljesen a népet.
         Eur/zsákFO$$rint:      +9,04%     Eur /cseh korona        +0,71%         Eur/lengyel zlotyi:      +8,04%     Eur/horvát kuna          +0,68%
                                                                                                                      https://imgur.com/fkngq00
geza77
geza77 2021. 07. 16. 12:02
#7488
Hurrá!!! Ki az a hülye aki ennek nem örül? Ez jó a gazdaságnak ha ötszöröződnének az árak 80%-os univerzumbajnok GDP növekedésünk is lehetne! EZ JÓ, nem?
                                             Nincs megállás, magasan Európa csúcsán a magyar infláció https://www.portfolio.hu/gazdasag/20210716/nincs-megallas-magasan-europa-csucsan-a-magyar-inflacio-492888
geza77
geza77 2021. 07. 16. 10:19
#7487

Ismét kellhet egy magánrepülő valakinek, vagy csak tankolni a meglévőt:
Eur/zsákFO$$rint:      +0,35%Eur /cseh korona        -0,11%
Eur/lengyel zlotyi:      +0,18%
Eur/horvát kuna         +0,04%
https://imgur.com/s5IcvU7
Az a jó hír, hogy nhemzethhy vhaluthánkat majd 100%al jobban rontják, mint a lengyelek a sajátjukat, a Kunához képest nincs is 10szeres romlás ott alig 900% napon belül. A csehek, na ...
geza77
geza77 2021. 07. 15. 14:03
Előzmény: #7484  geza77
#7486
exley 2021. 07. 15. 14:02
Előzmény: #7484  geza77
#7485
Annyira szép:) Jó lenne olyan millhuf, trill huf:) Lassan odaérünk:) Nem 36% legyen inkább 3600%:) "ha lúd legyen kövér". 1 euró legyen 36000 huf. Eltolcsy bá ezt is meg tudja lépni:)
geza77
geza77 2021. 07. 15. 13:57
#7484
A gazdaság állapotának első számú fokmérője fizetőeszközének ereje. 2010.04.hó óta:
Eur/FOSrint:              36,36%
Eur /cseh korona       1,79%
Eur/lengyel zlotyi:    17,89%
Eur/horvát kuna         3,25%
mindenki ennyit gyengült, vannak mértékbeli különbségek
https://imgur.com/a/b1tA1Ie
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2021. 07. 15. 12:45
#7483
Majdnem 360 már az euró.
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2021. 07. 14. 16:16
Előzmény: #7480  signal2
#7482
Én kevésbé örülök annak, hogy a forint rohasztásából kitermelt profitjukat értékálló képek formájában akasztják nertársak falaira.
Törölt felhasználó 2021. 07. 14. 16:09
#7481

"Elmúlt az az idő, amikor az euró méltó kihívója lehet az amerikai dollárnak - véli rövid cikkében Matolcsy György, az MNB elnöke."
Ez a szegény flótás látja, hogy 350-es euró árfolyamnál elindultak a devizaváltások, nem tetszik neki, hogy egy kis forint erősödés esetén, azonnal megindulnak a magyarok és váltják a forintot devizára.
Arra mindenképpen fel kell készülni, hogy amennyiben marad ez a kormány, úgy a következő ciklus alatt újra odavágnak a forintnak.
A kamatok az infláció miatt mindenhol emelkedni fognak, ezzel az MNB vezetése is lépést fog tartani, de csak a választások megnyeréséig, ha nyernek akkor ismét az unortodox monetáris politika fog életbe lépni, azaz újra lemaradóban lesznek a magyar kamatok, ezzel kieszközölik a forint folyamatos elértéktelenedését.
Jelenleg brutális hiányok árán sikerül növekedési számokat produkálni a gazdaságnak, ezt a hiányt már csak a forint elinflálásával lehet egyensúlyba hozni.
2022-választások után azonnal odavágnak a forintnak, mint, ahogy tették ezt 2018-ban közvetlenül a megnyert választások után is.

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek