Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
geza77
geza77 2021. 09. 22. 14:41
Előzmény: #7577  Stiv
#7580
pedig ők nem is emeltek kamatot, sőt jóval kisebb az alapkamat, de már ez sem számít!
pln          4.6329   +0.0174    +0.38%
FOS   355.380      +2.940      +0.83%
czk       25.3730    -0.0310    -0.12%
Az ingatlanok lassan olcsóbbak Ausztriában, minimum 3 szoros fizetés mellett. Itthon ahogy mondod az elmúlt 5 évben kb duplázódtak, vagy még jobban emelkedtek. Már az afrikai pénzeket is csak álmaiban előzi a kanyarban (ő az egyenesben is kanyart lát)
Stiv
Stiv 2021. 09. 22. 14:22
#7579
Amint jeleztük: a lengyel alkotmánybíróság mára várt kulcsfontosságú ítélete előtt napok óta folyamatosan gyengül a zloty és az óvatossági pozíciózárások a forintot is gyengíthetik. Emellett az is szerepet játszhat a forint és a zltoy mai esésében, hogy amint a Financial Times értesülése alapján megírtuk: nemcsak a helyreállítási, hanem a felzárkóztatási EU-források brüsszeli kifizetésére is leselkednek veszélyek.
.
Fontos és a Financial Times is hangsúlyozza, hogy egyelőre még nem született döntés a Bizottságban arról, hogy valóban visszatartják-e például a Magyarországnak járó 38 milliárd eurónyi 2021-2027-es uniós kohéziós kifizetéseket, vagy sem.
Stiv
Stiv 2021. 09. 22. 14:09
Előzmény: #7577  Stiv
#7578
Az ingatlanpiac se normális, egy vödör pénz kell egy normál lakáshoz.
Hihetetlen lakásárak vannak, ami pár éve 35 millió forint volt most 64-ért árulják. 
Stiv
Stiv 2021. 09. 22. 13:46
Előzmény: #7576  geza77
#7577
Ahhoz képest, hogy közel 5 millióan dolgoznak , jóformán ebből semmit nem tud profitálni az ország.
-
A balkáni pénzektől már régen lemaradt a forint,
a valóság ,hogy afrikai pénzekkel versenyez kuszaszem.
geza77
geza77 2021. 09. 22. 10:27
Előzmény: #7574  Stiv
#7576
ismét csak egy legény nincs fenn a gáton (mint megszokhattuk, most vagy a dolgozók nem teljesítenek jól, vagy a vezetők!!! (Orv bán azt említette, hogy ismét csúcsokat dönt a foglalkoztatottság)):
 
HÚdeFOSrint     354.460    +2.020      +0.57%                
                   rub      85.5125  -0.2250    -0.26%
                  uah     31.3192  +0.0195    +0.06%                  
                   try      10.1388  +0.0336    +0.33%                   zar      17.3194   -0.0595     -0.34%
                   inr      86.6335  +0.1885    +0.22%
                   hrk       7.4955  +0.0031    +0.04%
                  pln        4.6274  +0.0119    +0.26%
                 czk      25.4170  +0.0130    +0.05%
velük egyeztetett szarókutya kaka-dú                 gel         3.6471  +0.0002    +0.00%       grúz iari
érdekes ecuador, sierra leone EUR kereszteket nem találtam
Stiv
Stiv 2021. 09. 21. 15:34
#7575
Decemberben jön a következő mérföldkő 
.
A következő mérföldkő a decemberi inflációs jelentés és a friss előrejelzés lesz, egyelőre addig érdemes előretekinteni - mondja az alelnök arra a kérdésre, meddig lehet mérvadó a havi 15 bázispontos kamatemelési ütem.
.
A célok nem változtak
Egyelőre kevés jegybank kezdett el reagálni az inflációs kockázatra, de egyre biztosabb, hogy ez tartós folyamat lehet a világban. Az MNb egy proaktív kamatemelési ciklust indított el júniusban, ezen az úton haladunk tovább. A cél továbbra is az árstabilitás lehető leggyorsabb elérése, de közben a makrogazdasági teret más tényezők is alakítják, mint például a koronavírus negyedik hulláma. Ez indokolta azt, hogy továbbra is havi rendszerességgel, de kisebb lépésközzel folytassuk a kamatemeléseket - mondja Virág.
Stiv
Stiv 2021. 09. 21. 15:19
Előzmény: #7572  geza77
#7574
Kocsis Máté szerint jól teljesít az ország, az elmúlt 11 év alatt csökkent az államadósság.
Ja persze, forintban.
Stiv
Stiv 2021. 09. 21. 15:18
Előzmény: #7571  Stiv
#7573
2021-ben / 6,5-7% gdp növekedést várnak,
2022-ben / 5-6 százalékot.
2023-ban  meg 3-4% lehet.
MNB
geza77
geza77 2021. 09. 21. 15:14
#7572
és ez kitart azóta is!!! hihetetlen, hogy csak ezzel tudnak operálni lassan 10 éve
https://24.hu/fn/gazdasag/2012/03/21/a-vilag-egyik-legrosszabb-penze-a-forint/
kuna                      7.5017  +0.0031    +0.04%
cseh korona       25.4030  -0.0500    -0.20% zsák FOSrint     354.745   +1.075      +0.30%
román lei              4.9493 +0.0042    +0.08%
rubel                   85.9570  -0.2030    -0.24%
ukrán hrivnya    31.3487  +0.0609    +0.19% török líra            10.1528 -0.0047    -0.05%
Stiv
Stiv 2021. 09. 21. 14:53
Előzmény: #7570  Stiv
#7571
Az eddigi ütemet jelentősen lassítva folytatja kamatemelési ciklusát az MNB, a Monetáris Tanács kedden újabb 15 bázisponttal 1,65%-ra emelte az alapkamatot.
.
Szakmailag bődületes kapufa amit évek óta művelnek, az államadósság szempontjából a lehető legrosszabb a forint gyengítése. Már bele se gondolok,hogy 2030 - ban mit fog érni a forint.
Stiv
Stiv 2021. 09. 21. 14:19
Előzmény: #7569  Törölt felhasználó
#7570
355 közelébe ütötték a forintot, mivel elmaradt a kamatemelés mértéke a piac által várttól.
.
Úgy látszik, hogy továbbra is a forint szétverése a cél. 
Törölt felhasználó 2021. 09. 20. 10:31
Előzmény: #7555  Stiv
#7569
Sőt! ez nemzetrontás,hazaárulás! A kapzsi,önös érdekek miatt. És nem az első.
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 18:20
Előzmény: #7566  Stiv
#7567
Ha kilépnénk akkor mi lenne a német cégekkel? 
.
A német cégek alkotják a legnagyobb beruházói közösséget Magyarországon: 6000 vállalat mintegy 300 ezer magyar embernek ad munkát. 
.
Rekordközelben a német-magyar kereskedelmi forgalom
Reális esély van arra, hogy idén rekordot dönt a Magyarország és Németország közötti kereskedelemi forgalom, amelynek értéke így meghaladhatja a 60 milliárd eurót 
https://profitline.hu/rekordkozelben-a-nemet-magyar-kereskedelmi-forgalom-426878
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 18:13
Előzmény: #7563  euler
#7566
Kiléptetné Magyarországot az EU-ból Varga Mihály?
.
Varga Mihály pénzügyminiszter egy interjúban arra utalt, hogy az évtized végére hazánk az EU nettó kedvezményezettjéből nettó befizetővé válhat, így a tagságunkat át kell gondolni..
https://index.hu/gazdasag/2021/08/12/varga-mihaly-eu-kilepes-unios-forras/
.
Ez is össze-vissza beszél, egy biztos,hogy az ország képtelen megállni a saját lábán.
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 17:45
Előzmény: #7562  geza77
#7565
 Egy nagy szívás a forint, a dollár 300 felett, 
majd jövő héten lesz mire fogni az üzemanyagár emelést.  
 
exley 2021. 09. 17. 17:15
Előzmény: #7563  euler
#7564
Mindenki elfelejettette, Hogy az Angolok a legnagyobb befizető léptek:) A magyarzemeberek+ azt várják, hogy fogtechnikus magyarokat etetni fogják?:) A saját tenyerükből?:) A kláriak ősei német katonák millióit ölték meg csak: Sztalingrádnál 90 000 német fogolyból ötezer fogoly maradt életben:( Köpcösek: mi nem kapunk semmit azt jól látja, hogy ezektől a senkiházi némettől:( Már a választások előtt ki kell lépni:( Át állunk az oroszokhoz és minden marad a  '(0- ba   )                             
euler 2021. 09. 17. 17:02
Előzmény: #7556  Stiv
#7563
Nem hiszem, hogy 2028 után nettó befizetők leszünk, ezt csak Vargáék mondják.
Pedig ezt is ők mondták: 
"Magyarország 2004-2018-ig minden évben 500-2000 milliárd forinttal többet kapott a közös kasszából, mint amennyit oda befizetett. 
Magyarországra az idén kezdődött hétéves időszakban 45,5 milliárd eurónyi uniós forrás érkezik, a magyar befizetés pedig 12,3 milliárd euró, vagyis 34,9 milliárd eurós pluszban vagyunk"
Még 2040 után se leszünk nettó befizetők, ahogy ebben az írásban állítják, és egy kicsit körbe is járják a kérdést. De még akkor sem érné meg kilépni.
https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/eu-magyarorszag-netto-befizeto-haszonelvezo-varga-mihaly-penzugyminiszter-eu.734559.html
geza77
geza77 2021. 09. 17. 16:35
Előzmény: #7560  Stiv
#7562
csak mi gyengülünk ilyen bődületes mértékben! senki más nem akar így kib.szni a néppel, mint ezek velünk, illetve sehol nem lopnak annyit, mint ezek itt!!
FO$rint     353.360   +2.820     +0.80%
zlotyi            4.5870 +0.0168    +0.37%
cs.korona  25.3445 +0.0555    +0.22% kuna             7.5072 +0.0072    +0.10%
geza77
geza77 2021. 09. 17. 14:52
#7561
és az elmúlt 3 év kb erről szólt 90%ban:    jobban gyengültünk, mint a környezetünk!
huf     352.215   +1.675      +0.48%
pln          4.5829 +0.0126    +0.27%
czk       25.3070 +0.0180    +0.07%
uah      31.4123 +0.0227    +0.07%
hrk         7.5071 +0.0071    +0.09%
ron         4.9499 +0.0063    +0.13%

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek